1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

Pi Sembolü (π) Nasıl Yapılır: Windows, Word, Excel, Android, iOS


Pi (π) sayısı matematik, fizik ve diğer disiplinlerde yaygın olarak kullanılan bir sabit olmasına rağmen, Pi sembolünü doğrudan yazmanıza izin veren fiziksel veya sanal bir klavye tuşu yoktur. Bu yazımızda sizlere Excel, Word, Windows, Mac, Android veya iOS cihazlarda – telefonda ve bilgisayarda- pi işaretinin nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Aşağıdaki diğer yöntemlere geçmeden önce, eğer işiniz acilse pi işaretini buradan kopyalayıp istediğiniz yere yapıştırarak işinizi görebilirsiniz: Pi işareti👉 π

Pi sembolünün direkt olarak klavye kısa yolu bulunmasa da bunu yapmanın farklı yolları vardır. Pi (π) sembolünün yapımı nispeten kolaydır. Aşağıda farklı cihazlar ve araçlarda “Pi (π) işareti nasıl yapılır, bilgisayar klavyesi ve mobilde Pi sembolü nasıl yapılır” sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

1. Windows klavyede π (pi) sembolü nasıl yapılır?

Kullandığınız Windows sürümü ne olursa olsun, Windows+R tuşlarına basın, charmap yazın ve Enter tuşuna basın. Karakter Haritası penceresi görünecektir. Aranan kutusuna pi yazıp Ara düğmesini tıklayın. İmleci kullanmak istediğiniz sembolün üzerine getirip çift tıklayın. Aşağıya eklenen sembolü kopyalayıp dilediğiniz yere yapıştırın.

windows karakter eslem pi sembolu

Pi simgesi (π) yapmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de, klavyenizde win+nokta tuşlarına basmaktır. Yani klavyedeki sol alt kısımda bulunan windows simgesi tuşuna basın ve ardından . (nokta) tuşuna basın. Böylece simge ve emojilerin olduğu panel açılacak. Buradan Simgeler kısmına tıklayın ve kaydırarak π (pi) sembolünü bulup tıklayın. Bu şekilde Pi sayısı simgesi klavyede kolayca bulunup sayfanıza eklenmiş olur.

windows emoji pi isareti ekleme

2. Mac’te klavye ile π (pi) sembolü nasıl yapılır?

Mac’te pi simgesi oluşturmak için, Option tuşuna basın ve bırakmadan P tuşuna basın. Her iki tuşu da bırakın, pi sembolü görünecektir. Kullanmak için kopyalayın ve dilediğiniz yere yapıştırın. Pi sayısı simgesi klavyede bu şekilde kolaylıkla yapılabilir.

Mac'te  π (pi) sembolü yapma

3. Word belgesine π (pi) işareti nasıl girilir?

Bir Word belgesinde Ekle sekmesine gidin ve Sembol > Diğer semboller öğesini tıklayın. Açılan pencerede pi sembolünü bulun, seçin ve Ekle düğmesine tıklayın. Böylece Word belgenize Pi sembolü (π) eklemiş oluşsunuz.

4. Excel π (pi) işareti nasıl yazılır?

Bir Excel belgesinde, ALT tuşunu basılı tutun 227 yazın. Ardından ALT tuşunu bırakın. Böylece hücreye “π” sembolü eklenecektir. Ayrıca, Word’de olduğu gibi Ekle>Simge bölümünden de pi sembolünü bulup ekleyebilirsiniz.

5. Android ve iOS’ta π (pi) sembolü nasıl yazılır?

Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde web tarayıcısını açın ve arama çubuğuna pi yazın. Sonuç listesinde, metninizde pi sembolünü içeren sayfalardan birini açın. Kopyalayıp kullanmak istediğiniz yere yapıştırın.

π – pi işareti nasıl yapılır resimli anlatım ile konuyu basitçe anlatmaya çalıştık. Umuyoruz faydalı olmuştur.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.