1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Akıllı Saat Pil Ömrünü Uzatmanın 10 Yolu


Akıllı saatler, akıllı telefonlarla aynı özelliklerin çoğuna sahip güçlü araçlardır. Ancak bu cihazların dezavantajı, pillerinin hızlı bitmesi ve pilleri bittiğinde diğer işlevleriyle birlikte saat işlevini de kaybetmeleridir.

Bir akıllı saatiniz varsa, pil ömrünü nasıl artırabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Akıllı saatlerin pil ömrü modele göre değişir, ancak hangi saate sahip olursanız olun birkaç basit ipucunu izleyerek akıllı saat pil ömrünü uzatmanız mümkün.

Akıllı Saat Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Daha önce akıllı saatinizi optimize etmeye çalışmadıysanız, güç tüketimini azaltmak için atabileceğiniz birçok adım vardır. İşte pilinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilecek on çözüm yolu.

1. Gereksiz Bildirimleri Durdurun

Akıllı saatlerin bildirim özellikleri her ne kadar kullanışlı olursa olsun, aşırı pil tükettiği gerçeğini de görmezden gelmemek lazım. Özellikle çok fazla bildirim alıyorsanız güç kullanımı önemli ölçüde artış gösterir. Size bildirim gönderen her uygulamayı gözden geçirin ve hangilerine gerçekten ihtiyacınız olduğuna karar verin. Metin mesajları açıkça önemlidir, ancak her sosyal medya uyarısına gerçekten ihtiyacınız var mı? Ayrıca hem telefonunuzun hem de saatinizin size aynı uyarıları göndermesini isteyip istemediğinizi düşünün!

2. Parlaklığı Kısın

Akıllı saatler güçlü ekran özelliklerine ve parlaklığına sahiptir. Ekranınızı yüksek parlak modda kullanmanız saatinizin pil ömrünü düşürür. Yüksek parlaklık ayarları, doğrudan güneş ışığında kullanışlıdır, ancak bu senaryonun dışında, ekranınızı tam olarak açmanın çok az faydası vardır. Saatinizde bir ışık sensörü varsa, mevcut ışığa göre parlaklığı otomatik olarak ayarlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Aksi takdirde, estetik ve pil ömrü arasında doğru dengeyi bulana kadar manuel olarak farklı yüzdeler denemelisiniz.

3. Her Zaman Açık Ekranı Kapatın

Her zaman açık ekranlar popülerdir çünkü bileğinizi sallamadan saati görmenizi sağlar. Bununla birlikte, her zaman açık olan ekran saatinizin pil ömrünü kısaltır. Bu özelliği kapatarak akıllı telefon pil ömrünü uzatma konusunda bir adım daha atmış olursunuz.

4. Bluetooth ve Wi-Fi’yi Kapatın

Bir akıllı saatteki birçok özellik, Bluetooth veya Wi-Fi erişimi gerektirir. Çoğu uygulamanın internete erişmesi gerekir ve saatiniz Bluetooth olmadan telefonunuzla etkileşim kuramaz. Saatinizin bağlantısını tamamen kesmek açıkçası pratik değil, ancak kullanmadığınız zamanlarda bu bağlantıları kapatarak çok fazla pil tasarrufu yapabilirsiniz.

5. Saat Yüzünüzü Değiştirin

Akıllı saatler çok çeşitli farklı yüzler sunar. Bunların çoğu yüksek düzeyde etkileşimlidir ve bu eklenen bilgiler yararlı olsa da, çalışması için daha fazla güç gerektirir. Saatinizin kullandığı gücü sınırlamak istiyorsanız, daha az bilgi gösteren bir saat kadranı aramalısınız.

6. Varsa Güç Tasarrufu Modunu Kullanın

Bazı akıllı saatlerde, ayarları daha az güç kullanacak şekilde otomatik olarak optimize eden güç tasarrufu modları bulunur. Akıllı saatinizde bu özellik varsa, açmak pil ömrünü önemli ölçüde artırabilir. Ancak, bunun genellikle saatin birçok özelliği kapatılarak elde edildiğini unutmamak önemlidir.

7. Uyanmak için Eğimi Kapatın

Her zaman açık olan bir ekran kullanmıyorsanız, çoğu akıllı saat uyandırmak için eğmeyi veya uyandırmak için dokunmayı kullanır. Bu, bileğinizi eğerek veya ekrana dokunarak saatinizi açmanıza olanak tanır. Bu özellikler açıkça kullanışlıdır, ancak aynı zamanda saatinizin bileğinizi ve ekranınızı sürekli olarak izlediği anlamına gelir. Bu özellikleri kapatarak pilden tasarruf edebilir ve bunun yerine bir düğmeye basarak saatinizi uyandırabilirsiniz.

8. Sesli Yardımcıları Kapatın

Sesli Asistanlar, talimat vermek için çok küçük bir ekran kullanmaya bir alternatif sağladıkları için akıllı saatlerde popülerdir. Ancak bir sesli asistanın çalışması için söylediğiniz her şeyi dinlemesi gerekir. Gizlilik endişeleri bir yana, bu özellik aşırı pil kullanır. Kapatmak ve yine de bir sesli asistan kullanmak istiyorsanız, birçok saat bir düğmeye basarak ses algılamayı tekrar açmanıza izin verir.

9. Uygulamaları Kaldır

Çok fazla akıllı saat uygulamasının yüklü olması performansı yavaşlatabilir. Bu uygulamalar arka planda çalışıyorsa, güç tüketimini de artırabilir. Bu nedenle, yüklü tüm uygulamalarınızı gözden geçirmek ve ihtiyacınız olmayanları kaldırmak iyi bir fikirdir.

10. Sinema Modunu Kullanın

Birçok akıllı saatte, birçok özelliği geçici olarak kapatmanıza izin veren bir sinema modu bulunur. Saate bağlı olarak bu, bildirimleri kapatır ve ekranın aydınlanmasını engeller. Bu, belirli bir süre için pil ömrünü artırmak, ancak hemen ardından saatinizin normal şekilde çalışmasını istiyorsanız idealdir.


Akıllı saatler, daha az pil kullanacak şekilde optimize edilebilir ve birçok kullanıcı, doğru ayarları yaparak pil ömrünü büyük ölçüde uzatabilir. Bu makaledeki adımları denediyseniz ve saatiniz hâlâ istediğiniz kadar uzun süre dayanmıyorsa, farklı akıllı saat seçenekleri deneyebilirsiniz.

Hibrit modeller, en iyi pil ömrünü sunar ve standart bir saatin pil ömrüyle akıllı saatin işlevselliğinin keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Ancak birçok güç odaklı standart akıllı saat de dikkate alınmaya değerdir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.