1. Anasayfa
  2. İnternet

Blogger Blogspot ile Ücretsiz Blog Açma


Kullanıcılara ücretsiz blog oluşturma olanağı sunan birçok blog platformu vardır. Bunlardan biri de bir Google’a ait olan Blogger Blogspost platformudur. BlogSpot ile ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz, ancak her ücretsiz üründe olduğu gibi bunun da bazı sınırlamaları vardır. Yine de blogculuğa yeni başlayanların tercih edebileceği en iyi ücretsiz blog açma sistemidir.

Blogger BlogSpot ile Ücretsiz Blog Oluşturmak İçin Adım Adım Kılavuz:

Ücretsiz BlogSpot blog sitenizi oluşturmak için önce blogger.com adresine gidin ve Google (gmail) hesabınızla giriş yapın. Eğer bir Google hesabınız yoksa bir tane oluşturun.

Oturum açtıktan sonra Blogger kontrol panelinin sol üst kısmındaki Blog Oluştur‘a tıklayın. Bloğunuzu adlandırıp devam edin. Sonraki kısımda bir blog adresi-URL belirleyin (blogadi.blogspot.com gibi- blogadi kısmına kendi bloğunuz için kullanmak istediğiniz adı ekleyin).

Blogger Blog Açma

Artık blogunuz oluşturuldu. İhtiyacınız olan ayarları yapmak için kontrol panelinin sol kısmındaki sekmeleri kullanmanız gerekecek. Örneğin bir yazı paylaşmanız gerektiğinde Yeni Yayın sekmesine tıklarsanız, yazınızı yazabileceğiniz panel açılacak. Yazınızı tamamladıktan sonra da sağ üstte bulunan Yayınla düğmesine tıklamanız yeterli.

Yazı alanında birçok farklı seçenek de var. Aşağıdaki görseli inceleyin:

Blogger Yazı Paneli

Aynı şekilde, bloğunuza sayfalar eklemek için kontrol paneli sol menüden Sayfalar‘ı seçin. Düzen kısmından bloğunuzun düzenini ayarlayın. Örneğin blogger bloğunuza logo eklemek, menülerinizi düzenlemek, yeni gadgetlar eklemek gibi işlemleri Düzen bölümünden yapabilirsiniz.

Ayarlar kısmından ise bazı ince detayları düzenlemeniz gerekir. Örneğin bloğunuzun ne hakkında olduğunu belirten bir açıklama eklemek, blog dilini belirlemek, Analytics kimliği eklemek, favicon eklemek, izinleri düzenlemek, yorumları ve e-posta tercihlerini özelleştirmek gibi çeşitli ayarlarınızı buradan halledebilirsiniz.

Mevcut temanızı değiştirmek isterseniz, Tema sekmesine tıklayıp buradaki tema seçeneklerinden herhangi birini seçip Uygula‘ya tıklamanız yeterli olur. Ancak Bogger hazır şablonları çok sığ ve pek kullanışlı değil. Bunların yerine soratemplates.com gibi sitelerden çok daha iyi ücretsiz Blogger temaları bulabilirsiniz. Seçtiğiniz temayı bilgisayarınıza indirip, Blogger kontrol panelinden Tema>Geri yükle yolunu izleyip indirdiğiniz temayı seçerek yükleme yapabilirsiniz…

İlgilenebilirsin:   Blogger Özel 404 Sayfası Nasıl Yapılır?

Blogger ile ücretsiz blog açmak ve yayınlamak kolaydır. Üstelik kendinizi geliştirebileceğiniz en iyi ücretsiz içerik yönetim platformlarından biridir. Kendiniz geliştirdiğinizde Blogger size yetersiz gelmeye başlayabilir. O zaman da WordPress gibi daha profesyonel bir platforma geçmeyi düşünebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.