1. Anasayfa
 2. Nedir

Duygusal Özgürleşme Tekniği (EFT) Nedir, Nasıl Uygulanır?


Duygusal Özgürleşme Tekniği -EFT (Emotional Freedom Technique), stres, kaygı ve duygusal sıkıntılarla başa çıkmak için kullanılan basit ama etkili bir akupunktur yöntemidir. Gary Craig tarafından geliştirilen EFT tekniği, vücudun enerji sistemini dengelemeyi hedefler. Bu teknik, tüm olumsuz duyguların vücudun enerji sistemindeki bozukluktan kaynaklandığı fikrine dayanmaktadır. EFT tekniği, parmak uçlarıyla enerji noktalarının uyarılması yoluyla fiziksel ve duygusal problemlerin iyileştirilmesine odaklanır. Son bilimsel araştırmalar, EFT’nin stres hormonu seviyelerini azalttığını ve kaygıyı hafiflettiğini desteklemektedir. Bu yöntem, evde kolayca uygulanabilir ve yaygın olarak bağımlılık, depresyon, korkular, stres gibi çeşitli sorunlarla başa çıkmak için tercih edilir.

EFT – Duygusal Özgürleşme Tekniği Nedir?

Muhtemelen akupunkturun sağlık sorunlarını iyileştirme konusundaki ününü duymuşsunuzdur. Akupunktur, geleneksel Çin tıbbında sıkça kullanılan bir yöntemdir ve genellikle vücudun bazı hassas noktalarına iğnelerin batırılmasıyla uygulanır. EFT yönteminde ise vücuttaki belirli basınç noktalarına dokunarak, ağrıya neden olan negatif enerjilerin etkisiz hale geldiğine ve fiziksel-duygusal dengenin bedene geri yüklendiğine inanılmaktadır. Bunun en güzel yanı ise bu yöntemleri evinizde kendi kendinize uygulama lüksünüzün olmasıdır.

EFT tekniği, olumsuz duygular veya fiziksel ağrı sonrasında dengeyi sağlamak için vücudun meridyen noktalarına dokunmanın alternatif ve bütünsel bir yöntemidir.

Muhtemelen şu soru sizin de aklınızı kurcalıyordur; duygusal özgürleşme tekniğinin başarısı ile ilgili herhangi bir kanıt var mı? Aslında son bilimsel çalışmalar EFT Tekniği’ni destekler nitelikte. Çalışmaların sonucuna göre, bazı ”akupunktur noktaları”na yani sinirlerin bağlanıp kesiştiği belirli yerlere  dokunmak, beyin dalgalarını yavaşlatan stres hormonu seviyelerini en az % 24 oranında azaltan ve beyindeki korku-kaygı merkezinde oluşan aktiviteyi azaltarak sakinleştirici titreşimler üretir. EFT Tekniği uygulayanlar da bu konuda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar!

İlgilenebilirsin:   Aktif Öğrenme ve Pasif Öğrenme Nedir, Farkları Nelerdir?

EFT Tekniği Nasıl Çalışır?

EFT uygulayıcıları olumsuz duyguların ve hastalığın birbiriyle bağlantılı olduğuna inanırlar. Fiziksel problemler duygusal tepkiler yaratır ve duygusal problemler genellikle fiziksel semptomlar olarak kendini gösterir. Bu nedenle şifaya hem duygusal hem de fiziksel enerjiye bakarak bütüncül bir yaklaşımla yaklaşmak önemlidir.

Duygusal Özgürlük Tekniği, hem olumsuz duygularla hem de dengesiz veya tıkanmış enerjiyle mücadele etmeyi amaçlar. Bu, konuya odaklanırken ve olumlamaları tekrarlarken vücuttaki meridyen noktalarına dokunarak yapılır. Kök nedeni düşünürken meridyen noktalarının bu uyarıcı kombinasyonu, enerji sisteminin ‘düzelmesini’ sağlar. Bunun, vücudun öğrenilmiş tepkisine veya olumsuz duyguya yönelik ‘kısa devreyi’ ortadan kaldırdığına inanılıyor.

Temel teknik, olumlu bir onaylamayı tekrarlamayı ve ardından her bir meridyen noktasına dokunurken endişeye (örneğin kaygı) odaklanmayı içerir. Bu çok temel bir yöntemdir ve EFT uygulayıcınız, neyi ele aldığınıza bağlı olarak bunun çeşitleri hakkında size tavsiyelerde bulunabilir.

Duygusal Özgürleşme Tekniği – EFT Nasıl Uygulanır?

duygusal ozgurlesmeteknigi eft

EFT uygulamaları sıkı kurallar gerektirmez; aslında, herkesin EFT tekniği biraz farklılık gösterebileceğinden, kendiniz için en uygun basınç ve vuruş hızını belirleyerek uyguladığınızda, ne kadar kolay ve etkili bir yöntem olduğunu fark edeceksiniz. Başlamak için, işaret ve orta parmaklarınızı kullanarak aşağıda bahsedeceğimiz noktalara 10 kez dokunun. Sizin için en rahatlatıcı hız ve basınca karar verdikten sonra vuruşlarınızı sabit ve ritmik şekilde sürdürün.

EFT Tekniği’nin etkili sonuçlar vermesini sağlayan ve 5 temel nokta var;

1. Kaygı gidermek için göz altlarına dokunun

Stresli bir gün mü geçiriyorsunuz? Öyleyse yapmanız gereken, her iki gözünüzün altındaki kemikli kısma uygun sertlikte ve ritmik bir şekilde 7-10 kez vurmak. ⭐ Bu noktalara uygulanan basınç ve vuruşlar sinir uçlarını uyararak anksiyete semptomlarıyla savaşır, korku ve kaygılarınızı büyük ölçüde azaltır. Bazı durumlarda tamamen giderdiği de görülmüştür.

İlgilenebilirsin:   60-30-10 Renk Kuralı Nedir, Nasıl Kullanılır?

2. Enerjiniz düşükse burnunuzun altına dokunun

“Canlanma Noktası” olarak da adlandırılan burnunuz ve üst dudağınızın arasında kalan bölgeye dokunmak, beynin kan ve oksijen akışını arttırarak, hızla enerji kazanmanızı sağlar. ⭐ Bu yöntem aynı zamanda baygınlık geçirenlerin tekrar bilinçlerini açmak için kullanılan kanıtlanmış ilk yardım tekniklerindendir.

3. Konsantrasyon arttırmak için göz kenarlarına dokunun

Gözün başladığı çizginin biraz sol-sağ tarafına(şakaklara doğru olan kısım) doğru olan kısma baskı uygulayarak hafif-sert vuruşlarla dokunmak, konsantrasyon ve zihinsel işlevleri artırır, aynı zamanda beyin ve göz arasında dolaşan sinirleri etkileyerek göz yorgunluğunu ve azaltırken baş ağrılarını giderir. ⭐ Araştırmalar, demansa sahip hastalar üzerinde bu tekniğin uygulanmasıyla, kısa süreli hafıza gelişimi olduğunu göstermiştir.

4. İradenizi kontrol edebilmek için göğüs kemiğinizin üst kısmına vurun

Göğüs kemiğinin üst kısmında bulunan etli girintiye, sert (kendinize zarar vermeyecek şekilde) ve ritmik dokunuşlar uygulamak, hipotalamusun, duygusal kontrol merkezini uyararak, aşırı yeme isteğinden sigaraya içme isteğine kadar birçok konuda irade arttırarak istek duyulmasını azaltır. ⭐ Yapılan araştırmalara göre, bu teknikle hızlı bir şekilde kilolardan kurtulmanın mümkün olduğu görülmüştür; bu noktaya dokunmak iştahı % 80 oranında keserek, aşırı yeme isteğini önler.

5. Gerginseniz alt dudağınızın altına vurun

Kaslarınız mı düğümlü? Boynunuz mu tutuldu? Yapmanız gereken vücudunuzdaki bu gerginliği azaltmaya yardımcı olan, alt dudağın altındaki girintili kısma uygun sertlikte vuruşlar yapmaktır. Bu uygulama kısa sürede gerginliğinizi alarak gevşemenizi sağlayacaktır. ⭐ Stres ve gerginliğin biriktiği sinir uçları bu noktadadır ve bu noktayı uyarmak sıkışan kasları rahatlatır. Aynı zamanda bu tekniğin, etkili bir ağrı kesici tekniği de olduğunu unutmayın. Son olarak, EFT – Duygusal özgürleşme tekniği uygularken tamamen olumlu düşüncelere yoğunlaşarak etki sürecine daha çok katkı sağlayabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Likert Ölçeği Nedir? Tanımı, Avantajları, Örnekler

Bu Ted X konuşmasında Dr Peta Stapleton, EFT vuruşunun nasıl çalıştığını açıklıyor:

EFT Tekniği Faydaları Nelerdir?

Aşağıda, insanların yaygın olarak EFT- Duygusal Özgürleşme Tekniği’ne başvurduğu sorunların bir listesi bulunmaktadır. Bu listedeki gibi sorunlarla başa çıkmak için EFT tekniğinin faydalı olabileceği çeşitli çalışmalarla ortaya konmuştur.

 • Bağımlılık
 • Depresyon
 • Korkular ve fobiler
 • Stres
 • Acı Yönetimi
 • Panik atak
 • Travma
 • Öfke kontrolü
 • Kilo verme / Kilo kontrolü
 • Uykusuzluk hastalığı

EFT’nin tamamlayıcı bir terapi olduğunu ve bu nedenle tıbbi tavsiye ile birlikte kullanılması gerektiğini belirtmek önemlidir. Yukarıdakilerden herhangi birinden muzdaripseniz, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Ayrıca başka bir terapi görüyorsanız veya ilaç alıyorsanız EFT uygulayıcınıza bilgi vermelisiniz. Akılda tutulması gereken bir diğer husus da, EFT’nin duygusal kaygılarla mücadele etmesine rağmen, zihinsel sağlık tedavisinin yerine kullanılmaması gerektiğidir. Bazıları için EFT uygun olmayacaktır.

Peki, EFT Tekniği güvenli mi? Duygusal Özgürlük Tekniğinin bilinen hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur ve çok güvenli kabul edilir. 

EFT Noktaları Nelerdir?

EFT’deki vuruş noktaları vücudun üst kısmında yer alır. Doğru noktalara ulaştığınızdan emin olmak için bir profesyonele danışın. Konumlar aşağıdaki gibidir:

 • Başın üstü
 • Kaş
 • Gözün yan tarafı
 • Göz altı
 • Burun altı
 • Çene
 • Köprücük kemiği
 • Kol altı
 • Elin yan tarafı

Bu noktalara dokunurken aşağıdakileri aklınızda tutmaya çalışın:

 • Spesifik olun – EFT sırasında kullandığınız dil önemlidir. Duygusal Özgürlük Tekniği’ni etkili kılan, dilin ve yükselen kinetik enerjinin birleşimidir. Diliniz konusunda ne kadar spesifik olursanız o kadar iyidir.
 • Odaklanın – Bazen EFT yapmak zor düşünceleri ve duyguları ortaya çıkarır. Geri tepme veya kendinizi bundan uzaklaştırma dürtüsü hissedebilirsiniz, ancak odaklanmak çok önemlidir.
 • Değişikliklere dikkat edin – Her vuruş turundan sonra düşüncelerinize geri dönün ve düşüncelerinizi ve duygularınızı not edin.
 • Hidratlı kalın – Duygusal Özgürlük Tekniğinin elektrik enerjisine eriştiği düşünülür ve su elektriği ilettiği için vücudunuzun susuz kalmadığından emin olun ve gün içinde yeterince su için.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.