1. Anasayfa
 2. İnternet

E-Kitap Yazma, Yayınlama, Satma ve Diğer Detaylar


Eğer e-kitap yazmak istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız e-kitap nasıl yazılır, nasıl yayınlanır, e-kitap nerede satılır, e-kitap yazmak için program ve uygulamalar nelerdir gibi sorularınızı cevaplayacak rehberimizden faydalanabilirsiniz. İşte e kitap yazma, yayınlama, satma ipuçları ve merak edilen diğer detaylar…

Hala basılı kitaplardan vazgeçemeyen birçok okur olsa da; teknolojinin sağladığı kolaylıklar ile basılı kitaplar yerini e-kitaplara bırakmaya başladı. Birçok okur artık gittiği yerlere kitap taşımak yerine, her zaman yanında olan akıllı telefon, tablet ve e-kitap okuyucularından kitap okumayı tercih ediyor.

E-kitap hem okurlara kolaylıklar sağlarken hem de evde çalışmak isteyenler için popüler bir para kazanma yöntemi haline geldi. Bu sayede yazarlık hayalinize kolayca ilk adımınızı atarken, e-kitap yazarak para kazanmak da siz geleceğin yazarları için güzel bir fırsat oluşturuyor.

E-Kitap Nedir?

E-kitap, metin ve diğer medyayı içeren dijital olarak ifade edilen bir anlatıdır. Birçok e-kitap, basılı kitapların elektronik versiyonlarıdır; giderek daha fazla yazar ve içerik oluşturucu, basılı analogları olmayan e-kitaplar yaratıyor. Güncel e-kitapların çoğu tarayıcı tabanlı bir uygulama kullanılarak bilgi işlem cihazlarında veya özel bir e-okuyucu cihazında okunabilen paketler olarak bulunur.

Bazı e-kitaplar zenginleştirilmiştir ve kitabın ayrılmaz bir parçası olarak dizinler, sözlükler, haritalar, video ve simülasyonlar gibi coğrafi konumsal veya etkileşimli öğeleri içerir. Çoğu e-kitap dağıtım platformu, yer imi ve ek açıklamalara izin verir.

E-Kitap Nasıl Yazılır?

E-kitap yazarak para kazanmak veya yazarlık hayallerinin peşinden gitmek için e-kitap yazmaya karar veren fakat nereden başlayacağı konusunda hala tereddütleri olanlar için adım adım işlediğimiz e-kitap nasıl yazılır rehberi ile kafanızdaki tüm soru işaretlerinden kurtulacaksınız.

Bir e-kitabın ana hatları nasıl oluşturulur? İşte izlenmesi gerekenler listesi:

 • Hedef kitleniz hakkında pazar araştırması yapın
 • Pazarı ve rekabeti inceleyin
 • Akıllı bir başlık oluşturun (okuyucuları cezbedecek)
 • Cevaplamanız gereken her önemli soruyu e-kitaba yazın
 • E-kitabınızın ana temalarını ve bölümlerini düzenleyin
 • Daha fazla soru sorun (araştırma, araştırma, araştırma)
 • İlgili çalışmaları, verileri ve ek kaynakları ekleyin
 • E-Kitap taslağınızı gözden geçirin, düzeltin ve temizleyin
 • E-kitabınızı yazın
 • Sade ve çekici bir kapak tasarlayın
 • E-kitabınızı yayınlayın

İyi araştırılmış bir taslakla başlamanın en büyük yararı, yazma sürecine gerçekten dalmadan önce size ne hakkında yazacağınız konusunda net bir fikir vermesidir.

İlgilenebilirsin:   Aktif Öğrenme ve Pasif Öğrenme Nedir, Farkları Nelerdir?

E-Kitap Biçimlendirme

Kaliteli bir iç e-kitap tasarımının gücünü hafife almayın. Doğru biçimlendirme olmadan, bir kitabı okumak sinir bozucu olabilir, yani hikaye ne kadar büyüleyici olursa olsun okuyucular kitabınızı bitiremeyebilir.

Bununla birlikte, müsveddenizi tamamlamadan ve cilalamadan önce e-kitabınızın iç tasarımı hakkında endişelenmeyin. Bir e-kitabı biçimlendirirken bazı temel ancak gerekli ipuçları:

 • Düzeltme– Doğru yazım, dil bilgisi ve sözdizimi olup olmadığını kontrol edin. Kitabınız ePUB veya .mobi biçimine dönüştürüldüğünde, artık yazım hatalarını düzeltemezsiniz.
 • Meta Bilgileri ekleyin- Belgenin ilk birkaç sayfasına yayıncının adını ve adresini, yayın tarihini, telif hakkı bilgilerini, kitabınızın ISBN’sini veya uygun ortak kredilerini ekleyin.
 • Standart yazı tiplerini ve boyutları kullanın– Standart yazı tipleri, dönüştürme işlemini karmaşıklaştırmamak için Times New Roman, Courier New gibi biçimleri içerir. Ayrıca, çok büyük veya çok küçük yazı tipi boyutları kullanmayın – gövde metniniz için 12pt ve bölüm başlıkları için 14-18pt yazı tipi boyutu önerilir.
 • Herhangi bir özel sembolü işaretleyin– Standart bir yazı tipinin parçası olmadıkça, özel karakterler dönüştürülemeyebilir. Bunları hikayenize dahil etmeniz gerekiyorsa, dönüşüm sürecinde size yardımcı olabilecek bir yayıncıyla konuşun.
 • Tablolar, ekler ve kenar çubukları gibi biçimlendirmeleri kaldırın- Bu tür bir belge biçimlendirmesi, ePub biçiminde doğru şekilde görüntülenmez.
 • Görüntü biçimlendirme- Görüntüleri bir dosyaya eklemeden önce belgenin dışında yeniden boyutlandırın, dönüştürün ve doğru renklendirin. En iyi sonuçlar için, tüm resimler bir .png, .jpg veya .tif dosyası, minimum 72 dpi ve RGB renk modunda olmalıdır.

E-Kitap İçin Doğru Dosya Formatını Seçme

E-kitap için kullanılabilecek 4 farklı dosya biçimi:

 • PDF (.pdf) e-kitap dosya formatı: PDF dosyaları, muhtemelen bir e-Kitabı yayınlamak ve okuyucularınızın hızlı bir şekilde indirip okuması için en kolay formattır. Herhangi bir Google Doc veya Microsoft Word belgesini doğrudan PDF dosya biçimine aktarabilirsiniz. Dezavantajı ise yeniden akıtılamayacağıdır. Bu nedenle okuyucuların e-kitabınıza birden fazla farklı cihazda erişmesini umuyorsanız bu ideal değildir. Diğer bir dezavantaj ise PDF dosyalarının Apple iBookstore veya Amazon Kindle mağazasında satılamamasıdır, çünkü bunlar yalnızca en temel telif hakkı korumasına sahiptir ve ücretsiz olarak kolayca paylaşılabilir.
 • EPUB (e.pub) e-kitap dosya formatı: EPUB dosya formatı, e-Kitap endüstrisinde yaygın olarak desteklenir ve çok popülerdir. Bu biçim, içeriği bilgisayarlar, e-Okuyucular, akıllı telefonlar ve tabletler gibi birçok farklı cihazda görüntülemek için kullanılabilir. Bu dosya türünün bir diğer önemli avantajı, EPUB dosyalarının büyük ölçüde DRM korumalı olmasıdır. Tasarım ve yayınlama sürecinde e-Kitabınızın yeniden akıtılabilir olmasını veya sabit bir düzene sahip olmasını seçebilirsiniz.
 • Kindle (KFF, AZW, AZW3) e-kitap dosya formatları: E-Kitaplarınızı Amazon’da satmakla ilgileniyorsanız, KFF (veya AZW) dosya formatı bir zorunluluk olacaktır. Amazon, daha önce Amazon Kindle mağazasında satılan e-Kitaplar için MOBI dosya biçimini kullanıyordu, ancak yakın zamanda e-Kitaplara daha yüksek düzeyde DRM koruması sağlamak ve erişimi sınırlamak için bunu AZW biçimine (Amazon Word) güncelledi.
 • TXT (.txt) e-kitap dosya formatı: Bir e-Kitap yazmak ve onu yalnızca düz metin olarak yayınlamak istiyorsanız, o zaman göz önünde bulundurmanız gereken e-kitap dosya biçimi TXT’dir. Bunu, e-kitabınızı yayınlamanız gereken bir dosya formatı olarak pek tavsiye etmesek de, bu dosya formatı çok küçük bir dosya boyutuna izin verdiğinden, son derece metin ağırlıklı ve uzun bir e-kitap için geçerli bir seçenek olabilir ( yavaş İnternet bağlantıları üzerinden daha kolay indirilebilir).
İlgilenebilirsin:   Likert Ölçeği Nedir? Tanımı, Avantajları, Örnekler

Bizim önerimiz, e-kitabınızı tüm bu dosya biçimlerinde yayınlamanıza izin veren doğru e-kitap tasarım aracını kullanmanız yönündedir.

E-kitap Yazma Programları, Uygulamaları, Siteleri

E-kitap hangi programla yazılır diye merak ediyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz çeşitli tasarım programları mevcut. İşte harika görünen bir e-kitap oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi e kitap yazma programı ve e kitap yazma siteleri listesi:

 1. reedsy.com/write-a-book
 2. designrr.io
 3. canva.com
 4. create.vista.com
 5. visme.co
 6. venngage.com
 7. adobe.com

E-Kitap Nerede Satılır?

E-kitap hazırlamanın en zor adımı yazmak değil kitabınızı pazarlamaktır. E-kitabınızı yazdıktan sonra e-kitap satışı ne kadar kazandırır ve e-kitap nerede satılır gibi sorularınız için bazı önerilerimiz var. Kitabınızı yayınlamak ve satmak için birçok platform mevcut. Size en uygun olanları tercih etmeli ve satışa sunmalısınız. Sosyal medya hesaplarınızdan, satış ortaklığı yapan sitelerden, Youtube tarzı platformlar ve web sitenizden e-kitabınızın tanıtımını ve satışını yapabilir, ayrıca e-kitap satışı yapan sitelerde de e-kitabınızı satışa sunabilirsiniz.

İşte, e-kitap satışı yapan yerli ve yabancı platformlardan bazıları:

 1. altkitap.net
 2. babil.com
 3. dr.com.tr
 4. idefix.com
 5. kitapyurdu.com
 6. play.google.com/books/publish/
 7. press.barnesandnoble.com
 8. kobo.com
 9. smashwords.com
 10. kdp.amazon.com
 11. draft2digital.com
 12. lulu.com

Yayıncılık platformları bir e-kitap oluşturmanın yükünü hafifletir – ve kesinlikle unvanınızı müşterilerin önüne çıkarmanıza yardımcı olur – ancak mutlaka kullanmak zorunda değilsiniz.

İşte e-kitabınızı yayınlamak ve satmak için deneyebileceğiniz diğer seçenek:

 • Bitmiş metin belgenizi PDF olarak kaydedin (bazı kelime işlem programları bunu yapmanıza izin verir). Bazı kelime işlem programları, dosyanızı bir EPUB olarak kaydetme seçeneği de sunar. Teknik bilgi ve becerilere sahipseniz, kendi EPUB’unuzu sıfırdan kodlayabilir veya kod yazmanıza izin veren ücretsiz bir masaüstü dönüştürücüsü olan https://calibre-ebook.com/ gibi bir platformdan faydalanabilirsiniz.

Daha sonra kendi web sitenizden veya bloğunuzdan PDF’leri veya EPUB dosyalarını satabilirsiniz- bu şekilde, kontrol tamamen sizde olur ve elde ettiğiniz kâr da %100 sizindir!

Sıkça Sorulan Sorular

E-Kitap Nedir?

E-Kitap, kitapların dijital, indirilebilir sürümleridir. Çoğu durumda, tam olarak basılı sürüme benziyorlar, bu nedenle aynı grafikleri, çizelgeleri ve çizimleri göreceksiniz. Bir e-okuyucu uygulamasıyla e-Kitapları masaüstünüze, dizüstü bilgisayarınıza ve/veya çeşitli mobil cihazlarınıza indirebilir ve okuyabilirsiniz.

Bir e-kitap kaç sayfa / kaç kelime olmalı?

E-Kitap uzunluğu genellikle sayfa sayısıyla değil, kelime sayısıyla ölçülür. E-Kitap uzunluğu türe göre değişir, ancak basılı bir kurgu olmayan kitap uzunluğu ortalama 50.000 kelime ve ticari kurgu ortalama 80.000 – 110.000 kelimedir. Öte yandan bir e-Kitap herhangi bir uzunlukta olabilir.
Yazarlar yaygın olarak kabul edilen aşağıdaki kelime sayısı normlarını takip eder:
— Kısa formatlı e-Kitaplar: 5.000 – 30.000 kelime
— Kısa Öyküler: 5.000+ kelime
— Kurgusal olmayan: 10.000+ kelime
— Romanlar: 50.000+ kelime

E-kitap nasıl yayınlanır? Bir e-kitabın yayınlanması ne kadar sürer?

Bir e-kitap yazıldıktan ve biçimlendirildikten sonra 24 saat içinde yayınlanabilir. Dik bir öğrenme eğrisine sahip olsanız bile, e-Kitapların geleneksel basılı kitaplardan çok daha hızlı yayınlanma zaman çizelgesine sahip olduğu düşünülür.

DRM nedir ve e-kitap sahipliğimi nasıl etkiler?

Dijital Hak Yönetimini (DRM) e-Kitabınızın önünde bulunan e-Kitap Kullanım Koşullarınızda görebilirsiniz. DRM, alıcının hesap adını ve e-posta adresini e-Kitap dosyasına yerleştirir. Bu sistem, bir e-Kitabın belirli bir kopyasının bir kişiye lisanslanmasını ve bu kişinin onu tek başına kullanmasını sağlar. Bu şekilde telif hakkı yasalarına saygı duyulur ve yazarlar ve yayıncılar adil bir şekilde tazmin edilir.

E-kitap dönüştürme nedir?

e-Kitap dönüştürme, bir makaleyi eOkuyucular tarafından okunabilen, düzenlenemez bir dijital dosyaya dönüştürme işlemidir. EPUB, AZW ve PDF, kullanım kolaylıkları ve geniş dağıtımları nedeniyle e-Kitap dönüştürme için en bilinen ve kullanılan dosya biçimlerinden üçüdür.

EPUB nedir?

EPUB, e-Kitap endüstrisinde yaygın olarak desteklenen en popüler dosya formatıdır. Bu biçim, içeriği bilgisayarlar, e-Okuyucular, akıllı telefonlar ve tabletler gibi birçok farklı cihazda görüntülemek için kullanılabilir. Bu dosya türünün bir diğer önemli avantajı, EPUB dosyalarının büyük ölçüde DRM korumalı olmasıdır ve tasarım ve yayınlama sürecinde e-Kitabınızın yeniden akıtılabilir olmasını veya sabit bir düzene sahip olmasını seçebilirsiniz.

E-kitapların basılı kitaplara göre avantajları nelerdir?

Elektronik yayıncılık ucuzdur: matbaa yok, kağıt yok ve vitrin gerekli değil. Kullanıcıların e-kitaplara erişmek ve indirmek için kütüphaneye/kitapçıya gitmelerine gerek yoktur. Bir e-kitap iade edildiğinde, kullanıcının geri vermesini beklemek için zaman harcamadan hemen tekrar dolaşıma girer. E-kitaplar, geleneksel baskı gibi raflara ihtiyaç duymaz ve bir noktada bu, sermaye maliyetlerini azaltabilir…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.