1. Anasayfa
  2. İnternet

CDN Servisleri / En iyi 6 CDN Servisi


Sayfa yükleme hızı arama motoru optimizasyonundaki önemli faktörlerden biridir ve CDN servisleri de bu konuda oldukça etkilidir. İçerik dağıtımını önbelleğe almak ve optimize etmek, web sitenizin hızını büyük ölçüde artırabilir. WordPress için en iyi CDN servisi seçimi yaparken, mevcut CDN servislerini iyice araştırmak ve siteniz için uygun olana karar vermek önemlidir.

CDN sağlayıcı listesine geçmeden önce İçerik Dağıtım Ağı’nın (CDN) ne olduğunu kısaca anlatalım.

Çoğu WordPress sitesi resimler, videolar, CSS ve JS dosyaları gibi statik dosyalar kullanır. Bir kullanıcı web sitenizi her açtığında, tüm bu statik dosyaların barındırma sunucunuzdan sunulması gerekir. Bu, kullanıcı ve sunucu aynı coğrafi konumda olduğunda kolay bir görev olabilir. Ancak genel olarak durum böyle değildir.

Çoğu web barındırma şirketi bulunduğunuz konumun dışında olabilir. Örneğin, Avustralya’dan bir kullanıcı ABD sunucusunda barındırılan bir siteye ulaşmaya çalıştığında, statik dosyaların kullanıcıya ulaşması ağda birkaç saniye sürecektir. Kullanıcının internet bağlantı hızına bağlı olarak daha da gecikebilir.

CDN, sitenizin statik dosyalarını önbelleğe alarak kullanıcının en yakın konumundan sunar. Bu da sayfa yükleme hızını azaltır, sunucu bant genişliğinden tasarruf sağlar ve bazı CDN servisleri de ek olarak kötü botları engelleyerek daha fazla avantaj sunar.

CDN servisini WordPress ile entegre etme süreci de oldukça rahattır. Sitenize yükleyebileceğiniz önbelleğe alma eklentilerinin aksine, CDN’i WordPress’e entegre etmenin farklı yolları vardır.

  • Alan adınızın DNS bölge düzenleyicisinde ad sunucularınızı CDN sunucuları olarak değiştirin. Bu, tüm trafiğinizi CDN sunucusu üzerinden yönlendirecektir.
  • Statik dosyalar için bölgeler oluşturun ve DNS ayarlarınızda bu bölgeler için CNAME atayın.
  • Önbelleğe alma veya özel bir eklenti kullanarak CDN’yi entegre edin.

İyi bir CDN servisinde olması gereken özellikler nelerdir?

  • DDoS Güvenliği
  • Global Bant Genişliği
  • SSL Sertifikaları
  • 7/24 Müşteri Desteği
  • Görüntü Optimizasyonu

Web Siteniz İçin Kullanabileceğiniz En İyi CDN Servisleri

İşte Web siteniz için mevcut en iyi CDN sağlayıcıları:

1.  Cloudflare

Cloudflare, özellikle WordPress kullanıcıları için en popüler CDN sağlayıcılarından biridir. Bunun nedenlerinden biri, birçok popüler barındırma şirketinin Cloudflare CDN’i ücretsiz olarak sunmasıdır. Bu nedenle, yeni blogcular ve küçük web sitesi sahipleri için ideal bir seçimdir. Ücretsiz plan, küresel CDN ve DDoS saldırılarına karşı koruma ile birlikte gelir. Güvenlik duvarı, görüntü sıkıştırma, mobil optimizasyon ve önbellek analizi gibi ek özellikler almak için Pro planına sahip olmanız gerekir.

2.  StackPath (MaxCDN)

WordPress için popüler bir premium CDN sağlayıcısıdır. MaxCDN ve Highwinds’i duyduysanız, StackPath bunları güçlü CDN hizmeti haline getirmek için satın aldı. StackPath ücretli bir servistir ve küçük siteler için başlangıç planı yeterlidir. Bu planla, 1 TB CDN bant genişliği ve WAF (Web Uygulaması Güvenlik Duvarı) için aylık 5 milyon istek alabilirsiniz.

Bazı CDN hizmetleri, çok sayıda manuel uygulamalı kurulum gerektirir, ancak MaxCDN’i yüklemek nispeten kolay ve hızlıdır. Tek yapmanız gereken, yükleme sürelerini azaltmaya yardımcı olmak için WP Super Cache veya WS Total Cache gibi bir önbellek eklentisine sahip olmaktır.

StackPath 7/24 destek sunar ve hatta nöbetçi mühendisleri bile vardır. Güvenirlik açısından en iyilerden biridir.

3. KeyCDN.com

Bütçeniz düşükse KeyCDN bir diğer seçenektir. “Kullandıkça öde” politikası söz konusudur ve satın almadan önce 14 gün deneme süresi vardır. Ücretsiz deneme süresinden sonra, hizmetten memnun kalırsanız kullanıma devam edersiniz ve kullanım durumunuza göre ödeme yaparsınız.

Planlar arasında ücretsiz ve özel SSL sertifikaları, HTTP / 2 desteği, DDoS azaltma, SSD sunucuları, dinlendirici API, 7/24 destek ve web sitenizin trafiğini izlemek için güçlü bir kontrol paneli bulunur.

4. RocketCDN

RocketCDN, popüler WP Rocket eklenti geliştiricilerinin bir hizmetidir. Rocket CDN’i WP Rocket eklentisiyle kolayca entegre edebilirsiniz . CDN’yi etkinleştirmek için sadece CDN bölümüne gitmeniz ve aboneliği eklemeniz yeterlidir.

5.  Amazon CloudFront CDN

AWS veya Amazon Web Services, bugün çevrimiçi birçok web sitesine güç sağlıyor. Sunucuları hızlı, küresel ve hızla büyüyor. Amazon CloudFront, uygulamaları, API’leri, videoları ve verileri güvenli bir şekilde barındıran bir CDN’dir.

Fiyatlandırma modeli kullandıkça öde olup, peşin ücret veya sözleşme olmadan ölçeklendirmenize olanak tanır. Bu CDN, çok fazla video içeriğiniz varsa ve ürünlerinizin küresel olarak görülmesini sağlamak istiyorsanız iyi bir seçenektir.

6. Sucuri CDN

Sucuri son yıllarda en popüler CDN servisleri arasına girmiştir. CDN paketlerinde bir WordPress güvenlik duvarı ve DDoS koruması bulunur. Sucuri, kötü amaçlı yazılımlara, saldırılara ve bilinen WordPress güvenlik tehditlerine karşı en güvenli ağlara sahip olduğunu iddia ediyor.

Sucuri CDN, herhangi bir WordPress web sitesini işlemek için oluşturulmuştur. Güvenlik duvarları, orijinal barındırma sunucusuna gitmeden önce tüm ziyaretçi isteklerinizi iletir. Bu, DDoS gibi bilgisayar korsanlarından gelen saldırıları önlemek için gereklidir. Ayrıca, hemen hemen her ülkede sunucuları vardır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.