1. Anasayfa
  2. Teknoloji

En İyi 20 Çizim Programı (Ücretsiz & Ücretli)


Farklı platformlarda (bilgisayar, telefon, tablet vb.) kullanabileceğiniz en iyi ücretli ve ücretsiz çizim programları arıyorsanız, sizin için derlediğimiz listeye mutlaka göz atmalısınız! Hem ücretsiz hem de ücretli seçeneklerle ihtiyaçlarınıza ve tarzınıza uygun bir çizim programı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok faktör vardır. Bu yazıda, merak edilen detaylarla birlikte en iyi çizim programları ve uygulamaları listesini sizler için paylaştık.

En İyi Çizim Programları / Uygulamaları / Yazılımları

Her bir programın özellikleri ve avantajları, yaratıcılığınıza katkıda bulunacak benzersiz özellikler sunar. İşte sizin için derlediğimiz çizim, boyama, dijital illüstrasyon, konsept sanat, fotoğraf rötuşlama, vektör görüntü düzenleme, grafik tasarım ve 3D modelleme için kullanılabilecek en iyi çizim programları listesi:

1. Adobe Photoshop CC

Muhtemelen yaratıcılık, grafik tasarım, illüstrasyon ve fotoğrafçılık denilince akla gelen ilk çizim yazılımı Adobe Photoshop’tur. Adobe Photoshop, en iyi çizim uygulamalarından biri olmasının yanı sıra, piyasadaki en eski dijital çizim ve boyama yazılım ürünlerinden biridir. Uygulama, güçlü fotoğraf düzenleme araçlarına ek olarak, profesyonel bir çizim veya dijital tablo oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları da içerir.

Fırçaların boyutunu veya sertliğini ayarlama, birden çok katmanla çalışma veya yaptığınız herhangi bir hatayı geri alabilme, dijital görüntüler ve çizimler oluşturma, grafik tasarım, fotoğraf rötuşlama ve resim oluşturma Adobe Photoshop CC avantajlarından yalnızca birkaçıdır. Uygulama ayrıca, son derece ayrıntılı çizimler oluştururken size daha fazla hassasiyet sağlayan XP-Pen tablet ile uyumludur.

Program hem Windows’ta hem de Mac’te çalışabilir. Photoshop CC tam ücretli sürümdü r, ancak daha ucuz olan ve yine de dijital çizim yapmak ve harika dijital çizimler oluşturmak için yeterli güce ve özelliklere sahip olan Photoshop Elements adlı kompakt bir sürümü de vardır.

2. Microsoft Paint 3D

Tüm PC kullanıcıları ücretsiz olarak dijital çizimler oluşturabilir ve üçüncü taraf bir uygulama yüklemeleri bile gerekmez. Microsoft Paint 3D, dijital boyama ve çizimler oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçlara erişmenizi sağlayan Windows 10 yerel uygulamasıdır. Mükemmel bir fırça koleksiyonunun yanı sıra, çeşitli 2B ve 3B şekillere, çıkartmalara ve metin seçeneklerine de erişebilirsiniz. Ek olarak, çok çeşitli aydınlatma seçenekleri arasından seçim yapabilir ve resimlerinize parlak mı, mat mı yoksa başka bir son kat mı vermek istediğinize karar verebilirsiniz. Dijital çizimler yapmayı öğrenmeye yeni başlıyorsanız, ancak yine de en azından bazı gelişmiş seçenekler sunan bir uygulama istiyorsanız, Microsoft Paint 3D harika bir seçenektir.

3. Clip Studio Paint

Clip Studio Paint, her türden dijital illüstrasyon yapmak için tasarlanmış bir dijital çizim programıdır. Clip Studio Paint, çizgi roman ve manganın yanı sıra konsept çizimi, dijital resimler, farklı türde karakterler, animasyonlar veya tasarım çizimleri oluşturmak için de kullanılabilir.

Dijital olarak çizim yapmak için bir iPad kullanıyorsanız veya bu amaçla satın almayı düşünüyorsanız, 2017’nin sonundan beri Clip Studio Paint’in bir iPad sürümü var ve iPad’inizle her yerde çizim yapmanıza ve tasarlamanıza izin verir. Windows, MacOS, iPad, iPhone, Android gibi cihaz ve yazılımlar için uygundur.

Bu çok yönlü çizim uygulaması, kullanıcının herhangi bir fikri ne kadar karmaşık olursa olsun görselleştirmesini sağlayan çok çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Çizdiğiniz her çizgi, hareket ettirildikten veya dönüştürüldükten sonra bile kolayca ayarlanabilen bir vektöre dönüştürülür. Perspektif Cetveli, aynı tuval içinde birden çok ufuk noktası ayarlayarak gerçekçi arka planlar oluşturmanıza olanak tanır. Dahası, Clip Studio Paint, boyama sürecini daha hızlı ve daha kolay hale getiren çok çeşitli araçlara erişmenizi sağlar. Uygulamanın daha ucuz Clip Studio Paint Pro ve daha pahalı Clip Studio Paint EX sürümleri arasında seçim yapabilirsiniz. 

4. Microsoft Fresh Paint

Bilgisayarında Windows 8.1, 8.0 veya 10 yüklü olan herkes Microsoft Store’dan Microsoft Fresh Paint çizim programını ücretsiz olarak indirip kullanabilir. Uygulama, sıfırdan dijital çizimler ve resimler oluşturmanıza veya resminiz için bir fotoğraf temeli olarak kullanmanıza olanak tanır.

İlgilenebilirsin:   En İyi 16 TeamViewer Alternatifi: Uzak Masaüstü Yazılımları

Farklı fırçalar arasında geçiş yapmak, eskiz defteri kullanmak veya çok sayıda katmanı manipüle etmek, bu uygulamanın sunduğu seçenekten yalnızca birkaçıdır. Ayrıca Fresh Paint size renklerin yoğunluğu üzerinde tam kontrol sağlarken, yeni bir renk kullanmaya başlamadan önce fırçanızı temizlemeyi veya birden fazla rengi karıştırmayı da seçebilirsiniz. Bu çizim uygulamasının, deneyimli dijital sanatçılara ve dijital çizim ve resmin temellerini öğrenmek isteyen kullanıcılara sunacağı çok şey var!

5. CorelDRAW

CorelDRAW, vektör illüstrasyonu, fotoğraf düzenleme, sayfa düzeni, tipografi ve daha fazlası için gereken tüm araçları içeren profesyonel bir grafik tasarım uygulamasıdır. Bu çizim programının platforma özel sürümleri vardır. Bu nedenle, tasarımlar oluşturmak için ne kullanırsanız kullanın, uygulama her zaman cihazın tüm potansiyelini kullanacaktır. Grafik tasarım için de sağlanan çok sayıda özelleştirme özelliği ve yeteneği vardır.

Kapsamlı bir telifsiz içerik grubuna erişmenizi sağlar. Bunların örnekleri arasında küçük resim, yüksek çözünürlüklü dijital görüntüler, yazı tipleri ve şablonlar bulunur. Gölge efektleri manipülatörü, vektör mozaik üreteci ve otomatik simetrik tasarım gibi benzersiz zaman kazandıran araçlara sahiptir. Ek olarak, anında eskiz yapmak için bir LiveSketch özelliği de var. Vektör illüstrasyonu için güçlü bir araçtır. Böylece, temel şekilleri ve çizgileri karmaşık bir sanat eserine dönüştürmenize olanak tanır. Belgeleri baskı için hazırlamayı kolaylaştırarak farklı ortam türlerinde (pdf, jpg, eps, vb.) renk tutarlılığı sağlar… Ve daha pek çok kolaylık!

6. PAINT.NET

PAINT.NET, öncelikle dijital tablolar ve çizimler oluşturmak için kullanılabilen standart bir kalem ve fırça seti içeren ücretsiz bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Üstelik uygulama, renkler arasında zahmetsizce geçiş yapmanızı sağlar ve kullandığınız fırçaların ve kalemlerin boyutunu veya sertliğini seçmenize olanak tanır.

PAINT.NET ile temel fotoğraf düzenleme görevlerini gerçekleştirmek veya dijital çizim oluşturmak zor değildir, ancak uygulama herhangi bir gelişmiş özellik sunmadığından profesyonel kullanım için pek uygun değildir. Adobe Photoshop gibi daha güçlü fotoğraf editörlerine biraz benzese de PAINT.NET, profesyonel çizim ve fotoğraf düzenleme uygulamalarının sağladığı fotoğraf düzenleme araçlarının yalnızca bir kısmına sahiptir.

7. SKETCHABLE

Görsel bir günlük tutmak ve hızlı eskizler oluşturmak, notlar almak, fotoğrafları düzenlemek veya dijital resimler yapmak istiyorsanız, SKETCHABLE elinizin altında bulundurabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Yeni bir proje üzerinde çalışmaya başlamak kolaydır, çünkü sadece bir araç seçip çizime veya resim yapmaya başlamanız gerekir. Boyama işlemleri için Fırça Stabilizasyonu, Renk Örnekleri veya Kayan Nokta hassasiyeti SKETCHABLE’ın sunduğu özelliklerden bazılarıdır.

Uygulama, kalemleri ve fırçaları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenizi sağlarken, tek bir tıklama ile renkler arasında geçiş yapabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz sürümü tüm PC kullanıcıları tarafından kullanılabilir olsa da, daha karmaşık çizim veya boyama görevleri gerçekleştirmek istiyorsanız uygulama içi satın alma işlemleri yapmanız gerekir.

8. Affinity Designer

En iyi çizim programları arasında bulunan Affinity Designer, size akıcı, duyarlı ve canlı bir kullanıcı deneyimi sağlamak için modern bilgi işlem donanımının tüm potansiyelini kullanmak üzere tasarlanmıştır. Hangi cihazda kullanıldığına bakılmaksızın tamamen aynı dosya formatlarını ve özelliklerini sunarak, kart genelinde sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Kullanıcıların yalnızca tek bir tıklamayla raster ve vektör çalışma alanları arasında serbestçe geçiş yapmasına olanak tanır. Sonuç olarak, işinizde her iki dünyanın da en iyisini kendi hızınızda uygulamanıza izin verir. Her boyutta veya karmaşıklıkta belgeleri alabilen ve 1000’lerce nesneyi bile kolayca işleyebilen bir çekirdek motoruna sahiptir. Özelleştirilebilir klavye kısayolları, ızgaralar, çoklu dosya uyumluluğu ve daha fazlası gibi birçok kullanışlı özellik sunar.

9. Autodesk SketchBook

Autodesk SketchBook’un sunduğu olanaklar oldukça şaşırtıcı çünkü bu çizim uygulamasıyla tamamlanamayacak bir görev düşünmek zor. Uygulama, büyük bir fırça koleksiyonuna ek olarak, belirli bir görsel efekt oluşturmak için bir fırçaya doku eklemenizi de sağlar. Dahası, fırçalarınızı oluşturup kaydedebilir ve bu uygulamada başlattığınız her yeni projede kullanabilirsiniz.

Ayrıca Autodesk SketchBook ile flipbook animasyonları oluşturabilir, tuvalin boyutunu 64 MPX’e kadar genişletebilirsiniz. Gelişmiş Perspektif Kılavuzları ve Deformasyon Dönüşümü seçenekleri, elle boyanmış gibi görünen gerçekçi görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Tek dezavantajı, Autodesk SketchBook ile sürekli olarak dijital çizimler ve resimler oluşturmak için yıllık abonelik satın almanız gerektiğidir.

İlgilenebilirsin:   Python Avantajları, Dezavantajları ve Merak Edilen Detaylar

10. Leonardo

Windows için güçlü eskiz, çizim, beyaz tahta, izleme ve boyama özellikleriyle dolu bir çizim uygulamasına ihtiyacınız varsa, Leonardo piyasada bulabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir. Henüz beta aşamasında olmasına rağmen yazılım, zorlu projelerde bile sorunsuz bir iş akışı sağlıyor ve tüm görevleri yıldırım hızında gerçekleştiriyor.

Leonardo’nun sunduğu çok çeşitli fırçalar ve güçlü perspektif araçları , en yüksek profesyonel standartları karşılayan görsel olarak çarpıcı görüntüler oluşturmanıza olanak tanır. Uygulamanın Surface Pro, Wacom ve diğer tabletlerle uyumluluğu, görüntülerini bir stylus kalemle oluşturmayı tercih eden tüm dijital sanatçılar için onu harika bir seçenek haline getiriyor.

11. Krita

Krita, konsept sanatı, illüstrasyonlar, çizgi romanlar, dokular vb. oluşturabilecekleri güçlü bir araç arayan sanatçılar için mükemmel olan açık kaynaklı ve ücretsiz bir dijital çizim programıdır. Bu alanda amatör veya profesyonel olmalarından bağımsız olarak kullanıcılara yaratıcı özgürlük sağlar.

Önceden yüklenmiş olarak gelen 100’ün üzerinde profesyonelce yapılmış fırça, pürüzsüzleştirmek için fırça stabilizatörleri, yerleşik vektör araçları, 9’dan fazla benzersiz fırça motoru, araçlarınızı genişletmek için diğer sanatçılardan fırça ve doku paketleri içe aktarma, temiz ve esnek arayüz ve daha tonlarca özellik…

12. Inkscape

Illustrator veya CorelDraw’ın sahip olduğu tüm aynı seçenekleri içeren ücretsiz bir vektör grafik düzenleme yazılımıdır. Temel özellikleri şunları içerir:

  • Nesne oluşturma (kalem, tükenmez kalem, kaligrafi, metin, bitmapler ve klonlar).
  • Nesne manipülasyonu (dönüşümler, Z sırası işlemleri, nesneleri gruplama, katmanlar, hizalama ve dağıtım komutları).
  • Dolgu ve kontur (renk seçici ve seçici, degrade düzenleyici, desen dolguları, yol işaretleri, kopyala/yapıştır stili).
  • Yollar üzerindeki işlemler (düğüm düzenleme, yola dönüştürme, mantıksal işlemler, yol basitleştirme/insetting/outsetting, bitmap izleme).
  • Metin desteği (çok satırlı metin, karakter aralığı, harf aralığı, satır aralığı ayarlamaları, yoldaki metin, şekildeki metin, yüklü anahat yazı tiplerini kullanır).
  • İşleme (tamamen yumuşatılmış ekran, ekran için alfa şeffaflık desteği ve PNG dışa aktarma).
  • Dosya formatları (SVG, PNG, OpenDocument Drawing, DXF, sk1, PDF, EPS ve PostScript dışa aktarma formatları ve daha fazlası)…

13. Corel Painter

Corel Painter, Photoshop’un güçlü bir rakibi. Photoshop’un yanı sıra, profesyonel görünümlü dijital çizimler oluşturmanıza olanak tanıyan gerçekten yararlı özellikler ve yeteneklerle dolu son derece güçlü bir programdır. Teorik olarak, Corel Painter resim yaparken size daha organik bir his verir, sanki gerçek hayattaki fırçaların dokusunu daha iyi simüle edermiş gibi, Photoshop ise fotoğraf manipülasyonu için daha uygundur. Yine, bu ikisi arasındaki farklar küçüktür ve her bir sanatçının kişisel zevkine bağlıdır.

14. MediBang Paint Pro

MediBang Paint Pro, masaüstü kullanıcıları için özel olarak oluşturulmuş MediBang Paint serisinin bir parçasıdır. Çizgi roman veya illüstrasyon oluşturmak için gereken her temel özelliği içeren ücretsiz, ancak özelliklerle dolu bir çizim programıdır. Derli toplu arayüz ve sezgisel araçlarla, herhangi bir stilde harika sanat eserleri yaratmak kolaydır.

GPen, Haritalama Kalemi ve Suluboya fırçası gibi her durum için kullanılabilecek 50’den fazla fırça içerir, bilgisayarınızda çok fazla kaynak tüketmeyen hafif bir uygulamadır, kolay panel oluşturma ve uygun sayfa yönetimi, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yaklaşık 800 önceden oluşturulmuş arka plan ve ton sunar, metinleriniz ve diyaloglarınız için birçok yazı tipine erişmenizi sağlar.

15. Adobe Illustrator

Adobe Illustrator, vektör görüntüleri oluşturmak ve düzenlemek için en yaygın kullanılan çizim programıdır. Bu vektör görüntüler daha sonra logolar, pazarlama kampanyaları, kişisel veya kurumsal tasarımlar için çevrimiçi veya baskı için kullanılır.

Illustrator, vektör çizimleri, grafikler, logolar, diyagramlar, web öğeleri, karikatürler ve çok daha fazlasını oluşturmak için kullanılır. Ancak endüstriyel tasarımın belirli alanlarında sıklıkla kullanıldığı için kullanımı grafik tasarımla sınırlı değildir. Örneğin bazı şirketler, bazı ayakkabı markaları, cep telefonu kılıfları veya her tür ürün için ambalaj gibi ürünlerini tasarlamak için Illustrator’ı kullanabilir. TV ve film için hareketli grafiklere girecek grafikler oluşturmak için de kullanılabilir.

Illustrator, Adobe’nin Photoshop ve InDesign gibi diğer yaratıcı yazılım paketleriyle sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bir grafik tasarımcının Illustrator’da bir vektör görüntüsü tasarlaması, ardından onu işlemek veya bazı görsel efektler uygulamak için Photoshop’a dışa aktarması veya baskıya hazır hale getirmek için InDesign’a getirmesi yaygın bir iş akışının parçasıdır. Illustrator, hem Windows hem de MacOS’ta çalışır. Çok çeşitli özellikleri ve araçları göz önüne alındığında, Illustrator, Photoshop gibidir ve yeteneklerinden tam olarak yararlanabilmek için bir şekilde bir öğrenme eğrisinden geçmeyi gerektiren çok kapsamlı bir grafik tasarım yazılım paketidir. Ama kesinlikle buna değer.

İlgilenebilirsin:   Zihin Haritası Oluşturma Programları: En İyi 15 Ücretsiz Araç

16. Snappa

Snappa, vektör grafikleri oluşturmak ve düzenlemek için tasarlanmış online bir uygulamadır. Çevrimiçi bir uygulama olarak, bilgisayarınıza herhangi bir şey yüklemeniz gerekmez. İnternete bağlı herhangi bir bilgisayardan erişmeniz yeterlidir.

Snappa, şimdiye kadar incelediğimiz resim düzenleme yazılımlarından çok farklı. Bu daha çok, uzman grafik tasarımcı olmayan kullanıcılar tarafından sosyal ağlar, bloglar veya web siteleri için grafik oluşturmaya yöneliktir. Bu nedenle, ana odak noktası kullanım kolaylığıdır. Grafik oluşturma işleminize boş bir sayfadan başlamak yerine büyük ölçüde şablonların kullanımına dayanır ve bu, oluşturma sürecini hızlandırır. Bu uygulamanın ana avantajlarından biri, uygulamaya girdikten sonra ücretsiz yüksek çözünürlüklü resimlerden oluşan geniş bir kitaplığa erişebilmenizdir.

17. GIMP

Ücretsiz çizim programları arayanlar için GIMP en iyi seçeneklerdendir. Görüntü düzenleme ve rötuş yapmak, bilgisayarda çizim yapmak veya farklı görüntü formatları arasında geçiş yapmak için oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. GIMP uzun zamandır ortalıkta ve hatta diğer profesyonel çizim yazılım paketlerine iyi bir ücretsiz alternatif olabileceğini söyleyen profesyoneller bile var.

GIMP, Photoshop’un sahip olduğu birçok işlevselliğe sahiptir, ancak Photoshop’un bazı çok özel ve profesyonel özellikleri ya sınırlıdır ya da GIMP’de mevcut değildir. Ancak ücretsiz bir program için GIMP birçok temeli kapsar.  Windows, Linux ve macOS üzerinde çalışır ve grafik tabletlerle uyumludur ve basınca duyarlılığı destekler.

18. 3D Studio Max

3ds Max olarak da bilinen 3D Studio Max, video oyun endüstrisinde en yaygın kullanılan 3D modelleme programlarından biridir. 3D Studio Max ile, ekiplerin ortamlar, binalar ve çok ayrıntılı karakterler gibi tasarımlarını görselleştirmelerine yardımcı olmak için tüm sanal dünyaları 3B olarak ve her türden nefes kesici 3B modelleri oluşturabilirsiniz. 3ds Max, onlarca yıldır video oyunu endüstrisinde yer alıyor ve Arnold, V-Ray, Iray ve Mental Ray gibi çoğu işleme motoruyla çalışıyor.

Ne kadar endüstri standardı haline geldiği göz önüne alındığında, “3D Studio Max, 3D’nin Photoshop’u gibidir” diyebiliriz. Birçok stüdyo ve video oyunu şirketi, başlıkları için varlıklar, donanımlar, karakterler ve ortamlar oluşturmak üzere 3D Studio Max’i kullanıyor. Bunun iyi örneklerinden bazıları Ubisoft (Assasin’s Creed) veya Eidos Montreal’dir (Avengers Reassemble, Deus Ex, Rise of Tomb Raider). 3D çizim programları arayanlar bu programa mutlaka göz atmalıdır.

19. SketchUp

3D çizim programları için bir diğer seçenek olan SketchUp, mimari çizim programlarından biri olmasının yanı sıra, iç tasarım, peyzaj, inşaat ve makine mühendisliğinden film ve video oyunlarına kadar çok çeşitli uygulamalar için kullanılan bir 3D modelleme programıdır. Ana özelliklerinden biri, kullanım kolaylığı ve özellikle sezgisel iş akışıdır. SketchUp, silüetlerinden çok kolay bir şekilde “yükselerek” 3B formlar oluşturmanıza olanak tanıyan bir dizi çok sezgisel komut kullanır.

SketchUp, Ücretsiz yazılım sürümünde (SketchUp Make) ve daha gelişmiş ek araçlara erişmenizi sağlayan ücretli bir sürümde (SketchUp Pro) mevcuttur.

20. MyPaint

MyPaint ücretsiz basit çizim programları arasındadır. Dijital ressamlar için çevik, dikkati dağıtmayan ve kolay bir araç, Wacom tarafından üretilen grafik tabletleri ve benzer birçok cihazı destekler, Fırça motoru çok yönlüdür ve yapılandırılabilir ve kullanışlı, üretken araçlar sağlar, Standart fırçalar kömür, kurşun kalem, mürekkep veya boya gibi geleneksel ortamları taklit edebilir, Geleneksel hiçbir şeye benzemeyen, etkileyici, sanatsal yeni fırçalar yapmak kolaydır, Tam ekran modu, arabirimi düzene sokar ve size yalnızca fırçanız ve yaratıcılığınız kalır, MyPaint sade bir çizim programı olsa da yine de size harika sanat eserleri yaratmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm çizim araçlarını sunar.


Dijital sanat dünyasında yaratıcılığınızı ifade etmenin en etkili yollarından biri, kullanacağınız çizim programlarını doğru seçmektir. İster profesyonel bir grafik tasarımcı, ister amatör bir sanatsever olun, bu yazıda sizin için derlediğimiz en iyi çizim programları listemizden faydalanabilirsiniz. Adobe Photoshop CC’den Microsoft Paint 3D’ye, Clip Studio Paint’ten Autodesk SketchBook’a kadar geniş bir yelpazede çizim araçlarına göz atarak, ihtiyaçlarınıza en uygun programı seçebilir ve dijital dünyada sanatınıza hayat verebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.