1. Anasayfa
  2. Film

Sürpriz Sonlu En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri


Hem eskilerden hem de  yenilerden oluşacak gizem gerilim filmlerinin uzun soluklu bir listesi olacak bu. Sürekli güncellenmeye devam edecek gizem ve gerilim filmleri listemizi yer imlerine kaydederek sürekli takip edebilir, ayrıca “bugün ne izlesem” dediğiniz zamanlarda film kategorimize göz atabilirsiniz.

En İyi Gizem ve Gerilim Filmleri

İşte, izleyebileceğiniz sürpriz sonlu en iyi gizem ve gerilim filmleri:

1. The Invisible Guest (2016)

İspanyol sinemasından enfes bir gizem ve gerilim filmi. İzleyicilerin büyük beğenisini kazanan film, özellikle şaşırtıcı ve beklenmedik sonuyla adeta bir şok anı yaşatıyor. Otoritelerden tam puan alan bu baş yapıt niteliğindeki filmi izlemediyseniz derhal izlenecekler listenizin başına eklemenizi öneririz.

Filmin konusuna gelecek olursak; Adrian Doria oldukça başarılı ve zengin bir iş adamıdır. Ancak, Laura Vidal ile yaşadığı yasak aşk onu çıkmaz bir yola sokacaktır. Dağ evinde yasak aşkı ile bulunduğu bir gün sevgilisi sıradışı ve esrarengiz bir şekilde hayatını kaybeder. Böylece Adrian için karanlık bir dönem başlar, o artık bir cinayet sanığıdır. Filmin bundan sonrası ise tam bir bulmacaya dönüşecektir.

Efsanevi kurgusu, son derece dahiyane işlenmiş olay örgüsü ile nefes kesen bu yapım gerilim ve gizem dolu anlarıyla, ayrıca oyuncuların muhteşem performansıyla türünün en iyilerinden diyebiliriz. IMDB puanı 8.1 olan bu film en iyi gerilim gizem filmleri arasındaki yerini almıştır.

2. Fractured – (2019)

Fractured, 2019’un en iyi gizem ve gerilim filmleri arasındadır.

Ray adında bir adam, karısı ve kızıyla birlikte, Şükran Gününde ebeveynlerinin yanında olmak için uzun bir yolculuğa çıkar. Yolculuk sırasında dinlenmek üzere bir süre dururlar. Bu sırada arabadan inen kız kazara bir çukura düşer ve kolunu yaralar. Anne-baba ve çocukları en yakın hastaneye götürür. Kızını röntgene gönderen adam, bekleme odasında uyuya kalır. Uyandığında ise ailesine dair hiçbir iz bulamaz. Üstelik hastane giriş kaydı da tuhaf bir şekilde kaybolmuştur!

3. Tutsak- Prisoners (2013)

İçimdeki Yangın filmi ile tanıdığımız Denis Villeneuve’ün yine şahane bir filminden bahsedeceğiz; Tutsak (Prisoners)

– Şükran Günü için bir araya gelen Birches ve Dovers aileleri yemek sırasında aldıkları korkunç haberle yıkılırlar. İki ailenin de küçük kızları ortada yoktur. Saatler geçmesine rağmen kızlardan hala bir haber alınmayınca kaçırılmış olmalarından şüphelenilir. Polisin araştırmaları sonuçsuz kalır. Bu durum aileleri hem derin bir kedere sürükler hem de polislerin çocukları bulma konusunda yetersiz olduklarını düşünen Dover’ın, kendi yöntemleriyle adaletin peşine düşmesine neden olur. Çaresiz kalan acılı baba kızları bulmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Bu süreçte hep şu soru akıllarda olacak “Adaleti aramak ile suçlu olmak arasındaki sınır ne zaman geçilir?” 

İlgilenebilirsin:   Ücretsiz ve Yasal Film İzleme Siteleri (En iyi 20)

Suç-gerilim-gizem kategorilerinde yer alan Tutsak filminin başrollerinde Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal bulunuyor. Bu iki yetenekli oyuncunun performansı ile filmi izledikten sonra 8.1’lik imdb puanını belki de yetersiz bulacaksınız… Filmin sonuna kadar gizem ve gerilim devam edecek…

4. Kayıp Kız (Gone Girl) (2014)

Kayıp kız filmi, karısı birden bire ortadan kaybolan adamın bu durumdan sorumlu tutulmasını konu alıyor. Ancak durum tahmin edilenden çok farklıdır… Amy ve Nick’in beşinci evlilik yıldönümleridir. Bu özel günü kutlamaya hazırlandıkları sırada Amy aniden ortadan kaybolur. Uzun araştırmalar sonucunda Amy bulunamayınca, genç kadının kaybolması ile Nick’in bir ilgisi olabileceği düşünülür ve tüm şüphe Nick üzerinde yoğunlaşır.  Bu duruma bir türlü anlam veremeyen Nick ısrarla masum olduğunu iddia etse de suçlamalardan bir türlü sıyrılamaz.

Acaba Nick’in, karısının kaybolması ile bir ilgisi var mı? Amy hala hayatta mı yoksa öldürüldü mü? Bu soruların cevabını öğrendiğinizde büyük şok yaşayabilirsiniz. Filmin gizemi çözüldüğünde küçük dilinizi yutmaya hazır olun…

Gizem ve gerilim filmleri arasında bulunan bu mükemmel film, 8.1’lik imdb puanını kesinlikle sonuna kadar hak ediyor. 

5. Hayalet Hikayesi – Personal Shopper (2016)

Genç bir Amerikalı olan Maureen, kişisel bir alışveriş danışmanı olarak çalışmak üzere Paris’e geliyor ve ünlülerin, zenginlerin gardıroplarlarını tasarlıyor. Yakın zamanda kardeşini kaybeden Maureen ölülerle iletişim kurabilen bir medyumdur aynı zamanda.

Maureen, kardeşinin ölümünden sonra etrafında hissettiği bir varlıktan dolayı kabus dolu günler yaşayacak, gizemli bir yabancı, ona mesaj atmaya başladığında ise kızın hayatı aniden değişecektir.

Bu film, çeşitli türleri bir arada işleyen karmaşık ve derin bir filmdir. İzleyici davranışı da bir o kadar karmaşık; hem çok eleştirilen hem de bolca alkışlanan cinsten. gerilim gizem türünde filmler sevenler için tatmin edici olabilir.

6. Kaybolan (2020)

Körfez Savaşı’nda savaşmış olan Paul adında bir adam, karısı ve kızıyla birlikte göl kıyısında bir tatile çıkar. Tatil yerine varıp bir süre dinlendikten sonra balığa çıkmaya hazırlanan aile, 10 yaşındaki Taylor’ın aniden ortadan kaybolduğunu fark eder.

Bölge şerifiyle konuştuktan sonra çiftin endişesi daha fazla artar çünkü tehlikeli bir suçlunun yakındaki bir hapishaneden kaçtığı ortaya çıkar. Bu gizem gerilim filmi ile son ana kadar ekrana kilitleneceksiniz!

7. Cloverfield Yolu No:10 (2016)

Sonu ters köşe filmlerden biri olan Cloverfield Yolu No:10, son sahnesine kadar gizemini koruyan ve film boyunca gerilimli anlar yaşatan türünün en iyi filmleri arasında.

Konusu- Michelle adında genç bir kadın trafik kazası geçirir ve kaza sonrası gözlerini Howard isimli tuhaf adamın sığınağında açar. Başlarda kaçırıldığını düşünen Michelle, ABD’nin uzaylılar tarafından saldırıya uğradığını ve dışarıda bulunan herkesin öldüğününü öğrenir. Peki Howard doğruyu mu söylüyordu yoksa Michelle bir psikopatın tutsağı mı olmuştu? İşte bunun cevabı için bu heyecan ve gizem dolu filmi sonuna kadar izlemeniz gerekecek.

İlgilenebilirsin:   Çarpıcı Bir Dizi- Self Made: Madam C.J. Walker

8. Çarpık Ev (2017)

Film Agatha Christie’nin romanından uyarlanmıştır. Leonidis malikanesinin zengin ama yaşlı aile reisi Aristide aniden vefat eder. Akrabalar bu ölümü yaşlılığa bağlasa da büyükbabanın doktoru onun zehirlendiğini ve ölüm nedeninin zehir olduğunu söyler.

Torunu Sophia, özel dedektif Charles Hayward’ı cinayeti araştırıp çözmesi için yardıma davet eder. Genç adamın gelişiyle birlikte hikaye yavaş yavaş beklenmedik, ilginç ve şaşırtıcı bir sona doğru sürüklenir.

9. Kapan (2017)

Amerika’nın ırkçı politikalarına dokundurma yapan Kapan filmi, Jordan Peele’nin ilk yönetmenlik deneyimiyle ortaya çıkan korku, gizem ve gerilim filmleri arasında en çok ses getiren ve izleyicinin büyük beğenisini toplayan filmlerdendir.

Film, siyahi bir erkek ile beyaz bir kadının ilişkisini konu alıyor. Chris kız arkadaşının ailesi ile tanışmak üzere davet edilir. Ancak, bu buluşma ve tanışma merasimi çok geçmeden korkunç gerçeklerin ortaya dökülmeye başladığı anlara dönüşür.

10. Uçuş Planı (2005)

Akıllara durgunluk veren bir olay örgüsüne sahip olan bu filmde, bir uçuş sırasında Kayla Pratt’ın (Jodie Foster) altı yaşındaki kızı Julia gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Uçağın yolcuları, pilotları ve görevlileri, kızın uçuş sırasında kaybolmuş olabileceğine inanmaz çünkü tüm işaretler Julia’nın uçağa hiç binmediğini gösteriyordur. Bu gizemi tek başına çözmek zorunda kalacağını anlayan Kayla, tamamen sezgilerine ve keskin zekasına güvenmeye karar verir. Sonuna kadar merak uyandıran harika bir gizem gerilim filmi!

11. Stonehearst Akıl Hastanesi (2014)

Edward adında hevesli bir tıp çalışanı, yerel psikiyatri hastanesinde işe girmeye karar verir. Adam çok geçmeden hastanedeki doktorlardan birinin kayıp olduğunu fark eder.

Edward her şeyin arkasında hastaların olduğunu fark eder ve çok geçmeden korkunç bir şey olur; tüm akıl hastanesi hastaların kontrolü altına girer. Gizem ve gerilim filmleri arasındaki bu film bir psikiyatri hastanesinde geçen en iyi filmlerden biridir.

12. Marrowbone (2017)

Gizem gerilim filmleri listemizin bir diğer ismi olan Marrowbone, 1968 yılında bir anne ve çocuklarının, zihinsel engelli eşini geride bırakarak Amerika’ya gitmek üzere İngiltere’den kaçmalarıyla başlıyor. Kısa süre sonra hastalanan kadın ölür. Çocuklar annelerinin ölümünü kimseye söyleyemezler, çünkü koruyucu ailelere gönderilecek ve birbirlerinden ayrılmak zorunda kalacaklardır.

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu Jack’in 21 yaşına gelip kardeşlerinin velayetini almasına kadar beklemektir. Ancak yaşam tarzları ve yalnızlıkları aynalarda yaşayan hayaleti uyandırır…

13. Seven (1995)

Bu neo-noir psikolojik gerilim filmi, bu listedeki en iyi gizem filmlerinden biridir. Morgan Freeman ve Brad Pitt, yedi ölümcül günahı suçlarının teması olarak kullanan bir seri katili araştıran bir çift dedektifi canlandırıyorlar. Sürpriz sonlu en iyi gizem gerilim filmler arasında olan bu film mutlaka izlenmesi gerekenlerdendir.

14. Uyuyana Kadar (2014)

Christine Lucas (Nicole Kidman), şiddetli bir saldırının yol açtığı hafıza kaybı nedeniyle hayatını hatırlayamamaktadır. Bu nedenle her sabah hiçbir anı olmadan uyanır ve kocası dahil tanıdığı herkesle yeniden tanışmak zorunda kalır. Çok geçmeden kendini geçmişiyle ilgili her şeyi sorgularken bulur.

15. Donnie Darko (2001)

İşte size harika bir gizem gerilim filmi daha! Bu bağımsız film, Donnie Darko’nun (Jake Gyllenhaal) Frank adında şeytani görünüşlü bir tavşanla karşılaşmasıyla başlıyor. Bu yeterince tuhaf değilse Frank, Donnie’ye dünyanın 28 gün içinde sona ereceğini söyler ve Donnie eve döndüğünde odasının bir jet motoru kazası sonucu yıkıldığını görür. Bunların hepsi Donnie’nin kafasında mı? Yoksa gerçekten dünyanın sonu mu geliyor?

İlgilenebilirsin:   Kore Filmleri: İzlenmesi Gereken En İyi 19 Kore Filmi

16. Memento (2000)

En iyi gizem ve gerilim filmleri arasında bulunan Memento filminde, bir adam karısı öldürüldükten sonra suçlunun izini sürmeye karar verir. Ancak bu onun için son derece zor bir iştir çünkü uzun süreli hafızası sağlam olmasına rağmen kısa süreli hafıza kaybı yaşıyor ve önceki 15 dakika içinde olan hiçbir şeyi hatırlayamıyor…

17. Unbreakable (2000)

M. Night Shyamalan’ın yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Unbreakable , bir tren kazasından yara almadan kurtulan güvenlik görevlisi David Dunn’ı (Bruce Willis) konu alıyor. Kısa bir süre sonra, ilginç bir teori öneren çizgi roman mağazası sahibi Elijah Price (Samuel L. Jackson) ile tanışır: Ya süper kahramanlar gerçekten varsa?

18. Prestij (2006)

Rakip sihirbazlar Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) için her şey eğlence ve oyundan ibarettir, ta ki Angier’in karısı başarısız bir performans sırasında trajik bir şekilde ölene kadar. Kariyerleri hızla yükselirken Angier, diğer sihirbazın nasıl bir ışınlanma numarası yarattığını çözmeye çalışırken deliliğin eşiğine gelir.

19. Shutter Island (2010)

Uzak bir adadaki psikiyatrik akıl hastanesine gitmek kulağa berbat bir fikir gibi gelebilir ama ABD’li Mareşal Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve ortağının (Mark Ruffalo) bu Martin Scorcese gerilim filminde yaptığı da tam olarak budur. İkili, ölümcül bir hastanın kilitli odasından nasıl bir şekilde kaçmayı başardığını anlamak için bu adaya doğru yola çıkar.

20. Taking Lives (2004)

FBI ajanı Illeana Scott, çözülemeyen cinayetler konusunda son derece uzman bir analizcidir. Suç araştırması konusunda sıradan yöntemlere güvenmez ve kendi yöntemleriyle en zor dosyaları bile çözüme kavuşturmayı başarır.

Montreal polisi bir seri katilin işlediği cinayetlere engel olamayınca Ajan Scott’tan yardım isterler. Montreal’e gelen Scott, konuyu araştırmaya başlar. Seri katil, bir tür bukelamun gibidir, insanları öldürüp yaşantılarını çalmaktadır. Bir süre onların yerine geçip onlar gibi yaşayan katil, sonraki hedefini öldürdükten sonra bu kez o yaşam tarzına bürünür.

21. Zodyak (2007)

Zodiac’ın 1960’lı ve 1970’li yıllarda Körfez Bölgesi’ni terörize eden faili meçhul cinayetlerin gerçek hikayesine dayanması, bu suç hikayesine bir korku katmanı daha ekliyor. Müfettişler (Mark Ruffalo ve Anthony Edwards) ve gazeteciler (Jake Gyllenhaal ve Robert Downey Jr.), katilden San Francisco Chronicle’a hitaben çok sayıda mektup aldıktan sonra katili yakalamaya çalışırlar.

22. Altıncı His (1999)

Tüm zamanların en ünlü olay örgüsünden birine sahip olan bu film, bittikten çok sonra bile onu düşünmenizi sağlayacak. Bir çocuk hayaletleri görebildiğini fark ettiğinde doğaüstü yeteneklerini anlamak için bir çocuk psikoloğundan yardım ister. Bundan sonrası bir gizem…

23. Soho’da Son Gece (2021)

Eloise “Ellie” Turner (Thomasin McKenzie), Sandie (Anya Taylor-Joy) adında göz alıcı bir şarkıcının hayallerini görmeye başladığında, hevesli moda tasarımcısı kendi hayatını değiştirmek için ilham alır. Saçını sarıya boyar, gardırobunu yeniler ve hatta bir barda iş bulur. Ancak işler çok geçmeden karanlık bir hal alır ve Ellie, Sandie’ye gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarmak zorunda olduğunu fark eder…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.