1. Anasayfa
 2. İnternet

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE Hatası Çözüm Yolları


ERR_ADDRESS_UNREACHABLE hatası, Google Chrome tarayıcısının belirtilen web adresinde mevcut olmaması veya geçici bağlantı sorunları nedeniyle erişemediğini belirtir. Peki bu sorunun çözümü nedir, ERR_ADDRESS_UNREACHABLE hatası nasıl düzeltilir? İşte deneyebileceğiniz bazı basit çözüm yolları…

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE Hatası Çözümü

 • Modeminizi Resetleyin

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE hatasını çözmenin ilk adımı yönlendiricinizi (modeminizi) yeniden başlatmaktır. Yönlendiricinizi yeniden başlatmak için şu adımları izleyin:

 1. Güç düğmesini kapatarak veya güç kaynağı fişini çekerek yönlendiricinizi kapatın.
 2. 30 saniye bekleyip tekrar açın.
 3. İnternete yeniden bağlanın.
 4. Google Chrome tarayıcınızı açıp sorunlu web sayfasına gidin.
 5. Sorun çözüldüyse başka bir şey yapmanız gerekmez, aksi durumda bir sonraki yönteme geçin.
 • Farklı Bir Tarayıcı Deneyin

Hatanın Google Chrome’a ​​özel olup olmadığını görmek için diğer tarayıcılardan birini kullanmayı deneyin. Mozilla Firefox, Opera veya Microsoft Edge’e yüklemeyi deneyebilir ve sorunun devam edip etmediğini görebilirsiniz. Web sayfası alternatif tarayıcıda başarıyla yüklenirse sorun büyük olasılıkla Google Chrome’a ​​özgüdür. Bu durumda Chrome’daki hatayı çözmek için sonraki yöntemlere bakın.

 • Chrome Önbelleğini Temizleyin

Tarayıcı önbelleği, ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilgili verileri saklar ve bu, sonraki ziyaretlerinizde daha hızlı yükleme sürelerine yardımcı olur. Ancak önbellekteki güncel olmayan veya bozuk veriler ERR_ADDRESS_UNREACHABLE gibi hataları tetikleyebilir. Chrome tarayıcı verilerinin temizlenmesi bu hatanın çözülmesini sağlayabilir.

Google Chrome tarayıcı önbelleğini temizlemek için; Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın. Diğer araçlar > Tarama verilerini temizle‘yi seçin. Açılan pencerede Önbelleğe alınmış görseller ve dosyalar seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun. Önbelleğe alınmış verileri temizlemek için bir zaman aralığı seçin (Tüm zamanlar gibi). Son olarak Verileri temizle‘ye tıklayın.

Önbelleği temizledikten sonra, hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için sorunlu web sitesini yeniden yükleyin. Değilse, sonraki yönteme geçin.

 • Chrome Uzantılarını Devre Dışı Bırakın
İlgilenebilirsin:   ERR_CONNECTION_CLOSED Hatası Çözümü

Bozuk Chrome uzantıları çakışmalara yol açarak “ERR_ADDRESS_UNREACHABLE” hatasına yol açabilir. Bu durumda, tüm Chrome uzantılarınızı geçici olarak devre dışı bırakmanız ve ardından hatanın devam edip etmediğine bakmanız gerekir. 

Chrome uzantılarını devre dışı bırakmak için; Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayın. Diğer Araçlar > Uzantılar‘ı seçin. Her uzantıyı devre dışı bırakmak için yanındaki geçiş anahtarına tıklayın. Hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için sorunlu web sitesini yeniden yükleyin.

Uzantıları devre dışı bıraktıktan sonra hata çözülürse, hata mesajının nedeni Chrome uzantılarından biridir. Ancak çok sayıda uzantı kullanıyorsanız, sorunlu uzantıyı belirlemek için bunları ayrı ayrı yeniden etkinleştirmeniz ve her bir uzantıdan sonra web sitesini yeniden yüklemeniz gerekir. Sorunlu uzantıyı belirledikten sonra onu kaldırabilirsiniz.

 • DNS Önbelleğini Temizleyin/DNS Ayarlarını Değiştirin

DNS önbelleğini temizlemek, depolanan DNS kayıtlarını önbellekten kaldırır ve işletim sisteminizi sitelere erişirken yeni DNS aramaları yapmaya zorlar. Dolayısıyla, “ERR_ADDRESS_UNREACHABLE” hatası DNS önbelleği veya DNS ayarınızla ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa bu adım sorunu çözecektir.

DNS önbelleğini tarama geçmişinizden temizlemek için chrome://net-internals/#dns adresine gidin ve ‘Clear host cache‘ düğmesine tıklayın. Ancak bu adım sorunu çözmezse sisteminizin DNS ayarlarını kontrol etmenizde fayda var.

Windows’ta DNS Ayarlarını değiştirmek için; Windows cihazınızda Denetim Masasını açın. “Ağ ve İnternet”e gidin ve ardından “Ağ ve Paylaşım Merkezi” veya “Gelişmiş ağ ayarları”nı seçin. İlgili ayarlar altında “Diğer ağ bağdaştırıcısı ayarları” seçeneğini tıklayın. WİFİ ağınıza sağ tıklayın ve açılır menüden “Özellikler”i seçin. Ağ özellikleri penceresinde “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini seçin ve “Özellikler”e tıklayın. Şimdi “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçin. Tercih Edilen DNS sunucusu kutusuna “8.8.8.8” yazın. Alternatif DNS sunucusu kutusuna “8.8.4.4” yazın. Son olarak “Tamam”a tıklayın.

İlgilenebilirsin:   Windows Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası Çözümü

Bu adımları izledikten sonra Google Chrome’da DNS önbelleğini temizlemiş ve DNS ayarlarını değiştirmiş olacaksınız. Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 • Proxy Sunucusunu Devre Dışı Bırakın

Proxy sunucusunun bir hataya neden olup olmadığını bulmak için devre dışı bırakmanız gerekir. Google Chrome’da proxy sunucusunu devre dışı bırakmak için; Tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya tıklayın. Menüden “Ayarlar”ı seçin. Aşağı kaydırın ve “Sistem”e tıklayın. “Sistem” bölümünün altında “Bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın” seçeneğine tıklayın. Windows proxy ayarları penceresinde “Ayarları otomatik olarak algıla” seçeneğinin yanındaki geçiş anahtarının kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca “Proxy sunucusu kullan” seçeneğinin yanındaki geçiş anahtarını da kapalı tutun. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

 • Windows Uygulama Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri ERR_ADDRESS_UNREACHABLE hatanı çözmede başarılı olmadıysa sorun gidericiyi çalıştırın. Bunun için Windows Ayarlarını açın ve “Sistem”e tıklayın. Sayfayı aşağı kaydırın ve “Sorun Gider”e tıklayın. Ardından “Diğer sorun giderici” seçeneğine tıklayın. “Windows Mağazası Uygulamaları” başlıklı bölümü bulun ve tıklayın. Windows Uygulama Sorun Gidericisini başlatmak için “Çalıştır” düğmesine tıklayın.

Sorun gidericinin, Google Chrome dahil olmak üzere Windows Mağazası Uygulamalarıyla ilgili sorunları analiz edip teşhis etmesini bekleyin. Sorun giderici bir sorun tespit ederse, sorunu düzeltmek için belirtilen talimatları izleyin. Bu şekilde ERR_ADDRESS_UNREACHABLE hatası çözüme kavuşacaktır. Sorun devam ediyorsa, destek ve daha fazla öneri almak için ağ sağlayıcınıza veya web sitesi size aitse hosting firmanıza danışmanız faydalı olabilir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.