1. Anasayfa
 2. Nedir

Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detaylar


Ethereum kitlelerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Kripto para birimi farkındalığı arttıkça, merkezi olmayan bir uygulama ekosistemi olan Ethereum blok zincirinde daha fazla insan aktif hale geliyor. Peki, Ethereum nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır? Bu makalede, Ethereum’un temel özelliklerini, kullanım alanlarını ve çalışma prensiplerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Ethereum Nedir?

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaları ve kripto para birimlerini aynı blok zincirinde kullanmayı mümkün kılan bir blok zinciri ağıdır. Ethereum genellikle Web 3.0’ın temel bileşenlerinden biri olarak tanımlanır.

Ethereum, 2013 yılında Rus-Kanadalı programcı ve yazar Vitalik Buterin tarafından kuruldu. Buterin, Bitcoin’in uygulamaları geliştirmek için bir betik diline sahip olması gerektiğini açıkladı. Ethereum’u geliştirmek için para toplamaya devam etti.

Bitcoin gibi, Ethereum da blockchain teknolojisi üzerine kurulmuştur. Ancak, Ethereum’un sunduğu özellikler Bitcoin’den önemli ölçüde farklıdır. Ethereum, akıllı kontratları destekleyen bir platform olarak bilinir. Akıllı kontratlar, belirli koşulların gerçekleştiği durumlarda otomatik olarak çalışan kod parçacıklarıdır. Bu sayede, Ethereum üzerinde programlanabilir işlemler gerçekleştirilebilir.

Ethereum Bileşenleri

 • P2P ağı:  Bir P2P ağı, kaynakları paylaşan iki veya daha fazla bağlı bilgisayardan oluşur. Ethereum, devp2p olarak bilinen bir dizi ağ protokolü üzerinde çalışır.
 • Ethereum Sanal Makinesi:  Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum işlemlerini bayt kodu olarak bilinen makine dili talimatlarını yürüterek işler. Solidity gibi programlama dilleri, EVM’ye talimatlar veren akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılır.
 • İstemci ve düğüm:  Ethereum istemcisi, blok zincirini doğrulamak için kullanılan herhangi bir düğümdür. Geth, Ethereum ağına bir ağ geçidi görevi gören bir düğüm türüdür. Ana, test ve özel ağlara erişim sağlar.
 • Konsensüs algoritması:  Konsensüs algoritmaları, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve düğümlerin blok zincirinde depolanan bilginin durumu üzerinde nasıl anlaştıklarını belirlemek için kullanılan kural kümeleridir. Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) , Ethereum’da kullanılan popüler fikir birliği algoritmalarıdır.

Bugün bildiğimiz merkezi olmayan uygulama ekosistemini oluşturmak için Ethereum’un farklı bileşenlerinin birlikte nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Ethereum ekosisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İlgilenebilirsin:   Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Kılavuzu

Ethereum Ne İşe Yarar?

Ethereum’un temel işlevleri şunlardır:

 • Akıllı Kontratlar- Ethereum, akıllı kontratları destekleyen ilk kripto para platformlarından biridir. Akıllı kontratlar, belirli şartlar gerçekleştiğinde otomatik olarak çalışan kod parçacıklarıdır. Bu, sözleşmelerin güvenilir, şeffaf ve otomatik bir şekilde yürütülmesini sağlar.
 • Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApps)– Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların (DApps) geliştirilmesine olanak tanır. Bu uygulamalar, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan çalışabilirler. Bu, kullanıcıların daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar.
 • ICO’lar (Initial Coin Offerings)- Ethereum, kripto projelerinin finansmanını sağlamak için sıkça kullanılan bir platformdur. ICO’lar, yeni kripto paraların veya projelerin lansmanını finanse etmek amacıyla düzenlenen bir tür kampanyadır.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum yapmak için kullanılan en önemli kavramlardan bazıları ekonomi, kriptografi ve akıllı sözleşmelere dayanmaktadır. Ethereum, akıllı sözleşmelerle mümkün kılınan blok zinciri üzerindeki bir yönetişim protokolü ve otomasyon dahil olmak üzere çeşitli sistemlere bağlıdır. Akıllı sözleşmelerin değişmez doğası, blok zincirindeki veri girişinin değiştirilemeyeceği veya kolayca değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

Ethereum’un çalışma prensipleri oldukça karmaşıktır ancak temelde şu adımları içerir:

 • Blockchain Yapısı– Ethereum, bir blockchain üzerine inşa edilmiştir. Blockchain, işlemlerin sıralı bir şekilde kaydedildiği ve herkes tarafından görüntülenebilen bir defterdir. Bu sayede, Ethereum ağı üzerindeki tüm işlemler şeffaf bir şekilde izlenebilir.
 • Akıllı Kontratlar– Ethereum’un en belirgin özelliklerinden biri akıllı kontratlardır. Bu kontratlar, belirli şartlar gerçekleştiğinde otomatik olarak çalışan kod parçacıklarıdır. Örneğin, bir ödeme şartı gerçekleştiğinde, akıllı kontrat otomatik olarak ödeme işlemini gerçekleştirir.
 • Madencilik– Ethereum, Proof of Work (PoW) konsensüs algoritmasını kullanarak çalışır. Madenciler, işlemleri onaylar ve yeni blokları eklemek için yarışırlar. Bu işlem, ağın güvenliğini sağlar ve yeni Ethereum token’larının dağıtımını kontrol eder.

⭐ Ethereum’da Merkezi Olmayan Uygulamalar

Merkezi olmayan uygulamalar, gerçek dünya ile blok zinciri arasındaki köprülerdir. Pek çok merkezi olmayan uygulama, veri akışı ve etkileşimlerin blok zinciri durumlarına dayanması dışında, normal uygulamalara çok benzer şekillerde çalışır. Blok zincirine yeni veriler eklendikçe kalıcı hale gelir.

Normal web uygulamalarına tarayıcılar aracılığıyla erişilir. Sunuculardan bilgi alarak bilgileri web sayfalarına döndürürler. Merkezi web uygulamalarının aksine, merkezi olmayan uygulamalar, hiç kimsenin kodu değiştirememesini veya web sitesinden para çalmamasını sağlar.

İlgilenebilirsin:   Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Kılavuzu

Ethereum blok zinciri, dağıtılmış defterler paketlerinde depolanan verilere sahip dünya çapında bir bilgisayar gibidir. Veri paketleri, ağdaki tüm işlemlerin geçmişi hakkında bilgi tutar. Ethereum’da akıllı sözleşmelerin kullanılması, web uygulamalarında kurcalamaya dayanıklı işlemlerin oluşturulmasını ve sürdürülmesini otomatikleştirmeyi mümkün kılar.

⭐ Akıllı Sözleşmeler

Merkezi olmayan uygulamalarda verilerin depolanmasını ve aktarılmasını sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanılır. Akıllı bir sözleşme, kriterleri yerine getirildiğinde bir sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yürütür.

Akıllı sözleşmeler, geleneksel finans süreçlerini otomatikleştirebilir. Ethereum’un ilk günlerinde, insanlar girişimleri için fon sağlamak için akıllı sözleşmeler kullandıklarından, ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) çok öfkeliydi. Şimdi, akıllı sözleşme uygulaması için daha yüksek standartlar kullanılarak merkezi olmayan finans platformları yapıldı.

⭐ Ethereum’da Token Kullanımı

Ethereum ağında farklı türlerde yerel belirteçler kullanılır. Jetonları geliştirmek için birden fazla standart türü kullanılır, ancak ERC-20 en yaygın kullanılanıdır.

Binlerce proje, jetonlarını oluşturmak için ERC-20 standardını kullanıyor. Bir ERC-20 jetonunun, Ethereum blok zincirindeki diğer jeton türlerine göre oluşturmayı kolaylaştıran altı işlevi vardır.

İşlevler, belirteçlerin nasıl aktarılabileceğini ve belirteçlerle ilgili verilere nasıl erişileceğini tanımlar. İşlevler, balanceOf, totalSupply, transfer, transferFrom, onaylama ve izin vermeyi içerir.

TotalSupply işlevi, dolaşımdaki jeton toplam miktarını hesaplamak yardımcı olurken dengesine fonksiyon mağazaların bir adres dengesi. Akıllı bir sözleşme, bu değerlerin dolaşımdaki veya kullanıcılar tarafından Ethereum blok zincirinde tutulan para miktarına bağlı işlemleri yürütmesini gerektirir.

Transfer işlevi kullanılarak bir adresten belirli miktarda token transfer edilebilir. TransferFrom fonksiyonu müdahaleniz olmadan adresinizden transferleri otomatik hale fazladan adım atmaya kullanılır. Adresler arasındaki transferler, başka bir adresten bir adres tarafından ne kadar harcanabileceğini gösteren bir ödenek fonksiyonu ile sınırlandırılabilir .

ERC-721 belirteç standartları, değiştirilebilir olmayan belirteçler oluşturmak için kullanılır. Kripto para birimleri gibi fungible olmayan tokenlar, blok zincirindeki işlemlerin değişmez kayıtlarını tutabilir. Bununla birlikte, birbirinin yerine geçebilirlikte farklılıklar vardır. Her NFT belirteci, kripto para birimlerinin aksine benzersiz ve yeri doldurulamaz.

⭐ İşlemleri Doğrulama ve Verileri Düğümlerle Koruma

İstemci olarak da bilinen bir düğüm, ağdaki veri doğruluğunun korunmasına ve güvende tutulmasına yardımcı olur. Bir düğüm ağı, blok zincirinin temel işlemlerini belirleyen benzersiz bir kurallar kümesine göre çalışır.

Ethereum’daki farklı düğümler, blockchain ağının kopyalarını tutar. Ağın kopyalarının hacmi, şirketlerin, hükümetlerin veya herhangi bir kötü aktörün ağı tehlikeye atmasını imkansız kılar.

⭐ Gaz ile İşlem Yapmak

Ethereum, madencileri ağ üzerinden işlemleri güçlendirmeye teşvik etmek için benzersiz kurallar kullanır. Gaz, madencilere ağ üzerinde gerçekleştirdikleri işlemler için Ethereum kullanıcıları tarafından ödenir. Ücretler, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur ve madencilere blok zinciri ağındaki işlemleri doğrulamak için karmaşık algoritmaları çözmek için ödüller sağlar.

İlgilenebilirsin:   Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Kılavuzu

⭐ Blockchain’i Sert Çatallarla Yükseltmek

Sert çatal, blok zincirinin yeni bir sürümünün oluşturulmasına yol açan blok zinciri ağına yapılan bir güncellemedir. Yazılımın her sürümünün kendine özgü kod tabanı ve özellikleri vardır. Sert çatallar, blok zincirlerinin operasyonel verimliliğini önemli ölçüde etkiler. Orijinal blok zincirindeki token sahipleri genellikle yeni forkta token alır.

Ethereum hard forkunun en eski örneklerinden biri, Ethereum blockchain üzerindeki bir uygulamanın hack’ini tersine çevirme kararından kaynaklanıyordu. Ekip üyeleri, blockchain teknolojisinin temel ilkelerine aykırı olduğuna inanılan fonların tersine çevrilmesi için etik gerekçeler konusunda anlaşmazlığa düştüğü için muhalefet ortaya çıktı.

Ethereum blok zincirine yapılan yükseltmeler, ağdaki paydaşların yazılımlarında veya donanımlarında değişiklik yapmasını gerektirir.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 yükseltmesi, saniyede 100.000 işlemle ağı daha ölçeklenebilir hale getirmeyi vaat ediyor, Ethereum 1.0’ın saniyede 30 işleminden büyük bir gelişme. Buterin, farklı işlemleri rastgele seçilen bilgisayar gruplarına ayırmak için parçalama teknolojisinin kullanılmasını önerir. Bu, blok zincirinin aynı anda daha fazla işlem yapmasına yardımcı olur.

Bazı madenciler, para kazanabilecekleri ücretlerin sayısını azaltabileceği korkusuyla yeni yükseltmeyi eleştirdiler. Yeni ücret azaltma stratejisi, en büyük Ethereum madencilerinden ikisi ve en büyük madencilik havuzlarından bazıları tarafından eleştirildi.

Ethereum 2.0, en az 16.384 doğrulayıcı gerektirir. Doğrulayıcıların bu miktarı, ağı daha merkezi hale getirir ve bu da ağın direnç yeteneklerini geliştirir.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar için bir inovasyon ekosistemidir.

ICO’lardan NFT’lere, hem eski hem de yeni teknolojiler kullanılarak mal ve hizmetleri dijitalleştirmenin yeni yolları yaratıldı. Para ve yeni uygulama türleri için küresel, merkezi olmayan bir platform olarak beklentileri karşılamaksa, açık kaynaklı yazılımın kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çok daha fazla güncellemenin yapılması gerekecektir.


Ethereum, kripto paraların geleceğini şekillendiren önemli bir platformdur. Akıllı kontratlar ve merkezi olmayan uygulamalar gibi özellikleri, finans, sağlık, oyun ve birçok sektörde çeşitli uygulamaların geliştirilmesine olanak tanımaktadır. Ethereum nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır? sorusunun cevabı, bu platformun sunduğu özelliklerin derinlemesine anlaşılmasıyla ortaya çıkacaktır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.