1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Etkili Facebook Reklam Taktikleri-Stratejileri


Reklam stratejilerinizle kazancınızı maksimum seviyeye çıkarmak için Facebook’u etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız, doğru hedefleme ve reklam taktiklerini belirlemeniz kritik öneme sahiptir. Facebook’un sunduğu gelişmiş kitle hedefleme seçenekleri ve reklam olanakları, işletmenizin ihtiyaçlarına özel çözümler sunar. İşte deneyebileceğiniz en iyi Facebook reklam verme stratejileri ve diğer detaylar…

Facebook, geçirdiği tüm değişikliklere rağmen, işletmenizin reklamını yapmak için hala en iyi sosyal medya platformudur. Her gün bu sosyal medya platformunu kullanan yaklaşık 1,93 milyar insanla, ihtiyacınız olan kitleye ulaşmamanız neredeyse imkansız! Platform, basit marka-müşteri etkileşimlerinden daha fazlasını sağlar; hedef kitlenize ulaşmak ve online satışları artırmak için en iyi kanallardan biridir.

 Facebook’a reklam vermek bazı önemli avantajlar sunar:

 • Reklamlarınızı belirli kitlelere hedeflemek için gelişmiş seçenekler sunar
 • Sorunsuz e-ticaret entegrasyonu mevcut
 • Anlaşılır ve detaylı veri analitiğine sahiptir
 • En büyük sosyal ağlardan biridir
 • Facebook’un tüm Reklam Kitaplığına erişiminiz olur
 • Her bütçeye uygun seçenekler mevcut
 • Facebook reklamlarını hem müşteri edinmek hem de mevcut müşteriyi elde tutmak için kullanabilirsiniz.

Kazandıran Facebook Reklam Taktikleri / Stratejileri

1. Kitle hedefleme ile reklamları kişiselleştirin

Facebook, en iyi reklam hedefleme seçeneklerinden bazılarına sahiptir ve hedef kitleniz, promosyonlarınız ve reklam kreatifiniz konusunda süper spesifik olmanızı sağlar. Facebook’un Çekirdek Kitle özelliği, beş kritere göre hedef pazarınıza odaklanmanızı sağlar:

 1. Konum– Belirli ülkeleri, şehirleri, toplulukları, posta kodlarını vb. hedefleyebilir, ayrıca merkezi bir nokta etrafında bir yarıçap ayarlayabilirsiniz; örneğin, 12345 Posta koduna 10 kilometre mesafedeki kullanıcılar.
 2. Demografi– Hedefleme seçenekleri arasında yaş, cinsiyet, eğitim, iş, dil, siyasi görüş, gelir, ilişki durumu ve daha fazlası yer alır.
 3. İlgi alanları– Bunlar, hobileri ve kitlenizin yapmak isteyebileceği diğer şeyleri içerir.
 4. Davranış– Facebook, cihaz kullanımı, ağ hızı ve satın alma davranışı dahil olmak üzere bu bölümde kullanıcıların dijital davranışlarını dikkate alır.
 5. Bağlantılar– Facebook sayfanıza bağlı olan ve dolayısıyla markanızı bir dereceye kadar tanıyan kişileri hedeflemek isteyip istemediğinizi veya bu kişileri hariç tutmak ve marka bilinirliğini ve müşteri kazanımını artırmaya odaklanmak isteyip istemediğinizi belirlemenizi sağlar.
İlgilenebilirsin:   Facebook Messenger bildirimler nasıl kapatılır?

Facebook’un Audience Insights aracıyla Çekirdek Hedef Kitlenizi oluşturmaya yönelik fikirler edinebilirsiniz. Audience Insights, mevcut takipçilerinizin konumunu, demografik özelliklerini, ilgi alanlarını, davranışlarını ve bağlantılarını söyler; ardından bu parametreleri uygun gördüğünüz şekilde Çekirdek Kitlelerinize uygulayabilirsiniz.

Facebook reklam verme stratejinizde Çekirdek Hedef Kitle hedefleme seçeneklerini nasıl kullanabileceğinize dair bazı fikirler:

 • Yaşam olaylarına göre hedef: Nişanlar, evlilikler, bebekler, yeni iş, mezuniyet, yeni taşınma, emeklilik, yıl dönümü, sevilen birinin kaybı ve çok daha fazlasını içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan birçok yaşam olayı hedefleme seçeneği vardır. Ürünlerinizin kullanıldığı bağlamları göz önünde bulundurun ve bu tür kullanımlara karşılık gelebilecek yaşam olaylarını düşünün.
 • Hava durumuna göre hedef: Bu yerel bir Facebook hedefleme seçeneği olmasa da, yerel hava koşullarına göre reklam kreatifini otomatik olarak ayarlamak ve reklamları etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz üçüncü taraf araçlar vardır.
 • Hobi tarafından hedef: Kitle Görüşleri, bu Facebook reklam hedefleme stratejisi için özellikle değerlidir. Hedef kitleniz arasında paylaşılan hobilere bakın ve nişiniz veya ürünlerinizle doğrudan ilgili olmayanları seçin.

2. Facebook Özel Hedef Kitleleri aracılığıyla tekrar eden müşterileri besleyin

Facebook Özel Hedef Kitleleri, markanız hakkında bir dereceye kadar bilgi sahibi olan Facebook kullanıcı gruplarıdır. Bu, web sitenizi daha önce ziyaret ettikleri, Facebook sayfanızla veya gönderilerinizle etkileşim kurdukları, e-postalarınız için kaydoldukları, bir satın alma yaptıkları veya markanızla başka bir şekilde etkileşimde bulundukları anlamına gelir.

Esasen Facebook, verdiğiniz müşteri verilerini alır ve bu verileri Facebook kullanıcılarıyla karşılaştırır ve sonunda müşterilerinizi bireysel kullanıcılarla eşleştirir. Facebook daha sonra bu kişilerden gruplar oluşturarak onları farklı reklam kampanyalarıyla hedeflemenize olanak tanır.

Dört tür Özel Hedef Kitle oluşturabilirsiniz:

 1. Web Sitesi Özel Hedef Kitleleri– Bu kitleleri, web sitenizi veya web sitenizdeki belirli bir sayfayı ziyaret eden kullanıcılardan oluşturun.
 2. Uygulama etkinliği Özel Hedef Kitle– Bu segmentler, mobil uygulamanızla etkileşime giren veya mobil uygulamanızda belirli bir işlem gerçekleştiren kişilerden oluşur.
 3. Müşteri listesi Özel Hedef Kitle– Bir müşteri listesi elektronik tablosunu içe aktarın ve Facebook, bu hedef kitle grubunu oluşturmak için verileri kullanıcılarıyla eşleştirecektir.
 4. Etkileşim Özel Hedef Kitleleri– Video izlemek, potansiyel müşteri formu göndermek veya Facebook sayfanızı görüntülemek dahil olmak üzere geçmişte Facebook içeriğinizle veya reklamlarınızla etkileşime giren insan grupları.
İlgilenebilirsin:   Facebook Sayfa Yöneticisi Ekleme/Kaldırma

3. Benzer hedefleme yoluyla pazarınızı genişletin

Zamanla, hedeflenecek benzer özelliklere sahip yeni segmentler oluşturmak için Özel Hedef Kitlelerinizi kullanacaksınız. Bu kitlelere Benzer Hedef Kitleler denir. Benzer Hedef Kitleler değerlidir çünkü mevcut kitlelerinizle çok ortak noktaları vardır, bu nedenle neleri sevdiklerini ve hangi reklamların iyi performans gösterdiğini zaten biliyorsunuzdur. Çoğu durumda, halihazırda başka hedefler için yayınlamakta olduğunuz Benzer Hedef Kitleleriniz için aynı reklamları kullanabilirsiniz.

Benzer Hedef Kitlenizin orijinal kaynak hedef kitlenize ne kadar benzediğini ölçekleyebilirsiniz. Çok benzer tutarsanız, daha küçük ama daha spesifik bir grubu hedeflersiniz. Kitleler arasında çok fazla farklılığa izin verirseniz, daha büyük ama daha geniş bir kitleyi hedeflersiniz. Facebook maksimum 500 Benzer Hedef Kitleye izin verir, böylece yaratıcı olmak ve deney yapmak için bolca imkanınız olur.

4. Facebook veya Instagram sayfalarınızın önceki ziyaretçilerini yeniden hedefleyin

Facebook yeniden hedefleme reklamları, geçmişte e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş veya Facebook veya Instagram sayfanızla etkileşimde bulunmuş kullanıcılara gösterilir. Kullanıcıları, Facebook’taki beğeniler, sepete eklenen ürünler ve hatta ziyaret edilen belirli sayfalar gibi yaptıkları belirli eylemlere kadar hedefleyebilirsiniz. Belirli bir ürünü satmaya çalışıyorsanız, o ürün sayfasını ziyaret eden kullanıcıları yeniden hedefleyebilirsiniz.

5. Facebook Reklam Kitaplığı’ndaki rekabetinize göz atın

Dikkat, reklamcılığın para birimidir ve hedef kitlenizi neyin çektiğini bilmek için reklamlarınızın neyle karşı karşıya olduğunu bilmeniz gerekir. Facebook reklam stratejilerinizi geliştirdikten ve markanızı tanıtmak için kampanyalar oluşturduktan sonra , rakiplerinizin de neler yaptığını kontrol edin. 2018’de Facebook, reklamverenler arasındaki şeffaflığı artırmak için çaba harcadı ve Facebook Reklam Kitaplığı’nı (Meta Reklam Kitaplığı) başlattı. Araç, esasen, herhangi bir reklamveren tarafından yayınlanan tüm mevcut ve geçmiş Facebook reklamları için bir havuz görevi görür.

Facebook reklamlarınızı stratejilerken, doğrudan ve dolaylı rakiplerinizin hangi reklamları yayınladığını görmek yardımcı olur. Görüntü ve kopyanın yanı sıra reklam varyasyonları da dahil olmak üzere reklam kreatifine daha fazla dikkat edin.

İlgilenebilirsin:   Facebook Paylaşımlarını Toplu Silme (Hızlı Yol)

Ayrıca, her bir reklamın ne zaman yayınlanmaya başladığını, hangi platformlarda olduklarını, reklam öğesini kaç reklamın kullandığını ve reklamın etkin olup olmadığını görebilirsiniz.

6.  Eşantiyonları ve Yarışmaları Kullanın

Facebook yarışmalarının  her zaman satışlara odaklanması gerekmez. Bunun yerine, dönüşüm huninize yeni potansiyel müşteriler getirerek uzun vadede karşılığını verecek, artırılmış marka bilinirliği yaratmak için potansiyel olarak yüksek değerli bir ödül sunabilirsiniz.

7. Video Reklamları Dahil Edin

Bir süredir reklam yayınlıyorsanız ve umduğunuz getirileri göremiyorsanız veya Facebook reklamlarında yeniyseniz ve birkaç farklı seçeneği denemek ve durumunuza en uygun olanı görmek istiyorsanız, video reklamlar tam da aradığınız şey olabilir.

İnsanlar yalnızca videoları sevmekle kalmaz, aynı zamanda diğer reklam türlerine kıyasla en düşük etkin tıklama başına maliyete (eTBM) sahiptirler. Adobe, “video izleyen müşterilerin satın alma olasılığının, video izlemeyenlere göre 1,81 kat daha fazla” olduğunu tespit etti.

8. Uzun metinlerden kaçının

Facebook reklam verme taktiklerinden bir diğeri de reklamlarınızda uzun metinler kullanmaktan kaçınmaktır. Uzun metinler erişimi engelliyor. Görsel kullanarak reklam yapacaksanız, görselde kullanacağınız metnin mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır olmasına dikkat edin. Kısa metinli reklamlar daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza yardımcı olur!


Facebook reklam stratejinizi oluşturma zamanı geldiğinde, Facebook reklam taktikleri arasında yapabileceğiniz en önemli ilk şey hedef kitlenizi daha iyi tanımak ve anlamaktır. İdeal müşterinizi tanımak, kim olduklarını, ne yaptıklarını ve ne istediklerini öğrenmek için biraz zaman ayırın. Potansiyel müşterilerinizin satın alma yolculuğunun neresinde olduğunu anladıktan sonra, onları ürününüzü satın almaya daha iyi yönlendirebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.