1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Google Chrome Hızlandırma / Kapsamlı Kılavuz


Google Chrome hızlandırma yöntemlerine mi ihtiyacınız var? “Chrome Nasıl Hızlandırılır”, “Google Chrome çok yavaş çalışıyor ne yapmalıyım” gibi sorularınız varsa, bu kılavuzdaki hızlı çözümlerden faydalanabilirsiniz! Google Chrome, internet üzerinde gezinme deneyimini zenginleştiren bir tarayıcı olsa da, zamanla yavaşlaması kullanıcıları çileden çıkarabilir. Ancak endişelenmeyin, Chrome’u hızlandırmanın basit ve etkili yolları var. Arka planda çalışan uygulamalardan tutun da tarayıcı ayarlarına kadar birçok faktör, Chrome’un performansını etkileyebilir. Bu kılavuzda, tarayıcınızın hızını artırmak için kullanabileceğiniz pratik çözümleri bulacaksınız. İnternetin keyfini doyasıya çıkarmak ve Chrome’un hızını en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edin.

Google Chrome’un yavaşlamasına neden olabilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Arka planda çalışan uygulamalar, işlemler ve dijital indirmeler.
 • Programlar ve yazılım güncellemeleri.
 • Chrome eklentileri (uzantıları)
 • Zayıf internet bağlantısı.
 • Sınırlı donanım desteği ve sınırlı yerel depolama.

Google Chrome Hızlandırma Yöntemleri

Aşağıda Google Chrome tarayıcınızın yavaş çalışmasına neden olan sorunları gidermek ve Chrome’u hızlandırmak için kullanabileceğiniz birkaç etkili çözümü derledik. Ancak hepsini denemenize gerek yok, sadece her birini gözden geçirin ve sizin için en uygun olanları seçin.

NOT: Chrome tarayıcınızın yavaş çalıştığını düşünüyorsanız, her şeyden önce internet hızınızı test etmenizi öneririz. Tarayıcınızın yavaş olmasının nedeni belki de Chrome değil zayıf internet bağlantısıdır. Ücretsiz test için https://www.speedtest.net/ sitesinden faydalanabilirsiniz.

1. Chrome’u En Son Sürüme Güncelleme

Tarayıcınızı uzun süredir güncellemediyseniz ve eski bir sürüm kullanıyorsanız, yavaş performans sorunlarının nedeni bu olabilir. Chrome’un her yeni sürümü, yeni özellikler, güvenlik düzeltmeleri ve genellikle performans iyileştirmeleri içerir; bu nedenle, en son sürüme güncellemek hız sıkıntılarınıza yardımcı olabilir. Olmasa bile, sizi çevrimiçi tehditlere karşı daha güvende tutar.

Google Chrome güncelleme kılavuzumuzdaki adımları uygulayarak güncellemeleri yapabilirsiniz. İşlem bittiğinde, hız durumunu test etmek için tarayıcınızı yeniden açın.

⚡ Ayrıca eski ağ sürücülerini de güncellemenizi öneririz. Güncel olmayan, bozuk veya hatalı bir ağ sürücüsü kullanıyorsanız, tarayıcınızda yavaş performans sorunları yaşayabilirsiniz. Aynı şekilde, Google Chrome yavaş çalışıyor ve Google geç açılıyor gibi sorunların devam edip etmediğini kontrol etmek için ağ sürücünüzü güncellemeniz faydalı olur.

İlgilenebilirsin:   Gizli Modda Chrome Uzantı Etkinleştirme Kullanma

Güncel olmayan sürücüleri güncellemek için manuel veya otomatik seçenekler mevcut.

 • Manuel Sürücü Güncelleme: Üreticinin resmi web sitesine giderek ve Windows işletim sistemi sürümünüze uygun doğru sürücü dosyasını arayarak sürücüleri manuel olarak güncelleyebilirsiniz.
 • Otomatik Sürücü Güncelleme: Manuel yöntem, özellikle acemiler için biraz zaman alıcı ve karmaşıktır. Bu nedenle, doğru sürücüleri manuel olarak bulup yüklemek için zamanınız, sabrınız veya gerekli teknik bilginiz yoksa, Bit Driver Updater gibi bir programla otomatik güncelleme yapabilirsiniz.

2. Gereksiz Sekmeleri Kapatarak Chrome Hızlandırma

Tarayıcınızda çok sayıda sekme açtıysanız, Google Chrome’un yavaş çalışmasıyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Google Chrome’da her sekme, bilgisayar sisteminizde kendi sürecini tetikler. Bu açık sekmeler bol miktarda kaynak gerektirir ve bu da Chrome’u daha yavaş hale getirir.

Google Chrome’da açık sekme sayısını en aza indiren çok sayıda sekme yönetimi uzantısı vardır. OneTab, sayfaları gerektiğinde yeniden açabileceğiniz etkin olmayan bir sekme listesine taşıyarak RAM’i korumanızı sağlayan bir uzantıdır.

3. Kapalı Sekme Önbelleğini Etkinleştirme

 • Tarayıcınızın adres çubuğuna şunu girin: chrome://flags/#closed-tab-cache
 • Closed Tab Cache seçeneğini aktifleştirin.
 • İşlemin ardından Chrome’u yeniden başlatmak için “Relaunch” düğmesine tıklayın.

Not: Google, bu seçeneğin deneysel olduğunu ve aktifleştirmenin arızalara sebep olabileceğini, olası bir arıza durumunda sorumluluğun size ait olacağını bildiriyor.

4. İhtiyacınız Olmayan Uzantıları Kaldırma

Chrome tarayıcınızdaki uzantılar, internette gezinirken çok fazla kaynak tüketebilir. Bu durum tarayıcının performansını etkiler ve yavaşlatır. Bu nedenle, sorunu çözmek için artık ihtiyacınız olmayan uzantıları ve uygulamaları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz.

📌 Klavyenizde Shift + Esc tuşlarına basarak hangi uzantı ve sekmelerin en fazla CPU ve RAM kullandığını görebilirsiniz.

Gereksiz uzantıları kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Tarayıcınızın adres çubuğuna şunu girin: chrome://extensions/
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz uzantıların yanındaki anahtarı kapatın.
 • Uzantıyı kaldırmak için Kaldır’a tıklayın.

Gereksiz uzantıları devre dışı bırakmak, Chrome’un yalnızca Windows’ta değil, Mac ve Linux’ta da yavaş çalışma sorununa çözüm olacaktır.

5. Chrome’un Önceden Getirme Seçeneğini Açma

Önceden getirme, sayfa yükleme sürelerinin hızını artırmak için tarayıcının eylemlerinizi önceden tahmin etmesini sağlayan bir Google Chrome özelliğidir. Bu seçeneği etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Masaüstünde, adres çubuğunuza chrome://settings/cookies yazın. Sayfayı aşağı kaydırarak “Daha hızlı tarama ve arama için sayfaları önceden yükle” seçeneğini bulun ve etkinleştirin. İşlemin ardından Chrome’u yeniden başlatmak için “Relaunch” düğmesine tıklayın.
 • Android’de Chrome uygulamasının ayarlarını açın, “Gizlilik ve Güvenlik”e dokunun, ardından “Sayfaları önceden yükle“ye dokunun ve “Standart önceden yükleme“yi seçin.
 • iOS’ta, Chrome uygulamasının ayarlarını açın, “Bant Genişliği“ne dokunun, ardından “Web Sayfalarını Önceden Yükle“ye dokunun ve açılan seçeneklerden “Her Zaman” veya “Yalnızca Kablosuz’da“yı seçin.
İlgilenebilirsin:   Google Chrome Nasıl Güncellenir?

6. Paralel İndirmeyi Etkinleştirme

Web meraklıları ünlü IDM’nin dosya indirmeyi hızlandırdığını biliyor (paralel indirme kullanarak), bu artık Chrome’da yerleşik bir özellik. Bunu etkinleştirmek için:

 • Tarayıcınıza şunu girin: chrome://flags/#enable-parallel-downloading
 • Şimdi Parallel downloading seçeneğini Enable olarak ayarlayın.
 • Bu işlem sadece Windows için değil Mac, Linux, ChromeOS, Android, Fuchsia, Lacros için de geçerlidir.
 • İşlemin ardından Chrome’u yeniden başlatmak için “Relaunch” düğmesine tıklayın.

7. Donanım Hızlandırmayı Etkinleştirme

Tarayıcınıza chrome://settings/system yazın. “Donanım hızlandırmayı kullan” seçeneğini etkinleştirin ve Chrome’u yeniden başlatın.

Çoğu senaryoda, bu ayar Chrome’u hızlandıracaktır. Ancak bazen donanım hızlandırması bazı ciddi ve beklenmedik sorunlara da neden olabilir. Bu durumda, sorunu test etmek için donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmanız gerekebilir.

8. Chrome Temizleme Aracını Kullanma

Chrome Temizleme Aracı, Google Chrome’da çeşitli sorunlara neden olan zararlı programları belirlemeye yardımcı olan bir Google programıdır. Genel olarak, bu araç PC’nizde istenmeyen programları (PUP), reklam yazılımlarını, kötü amaçlı yazılımları ve diğer birçok zararlı programı bulur ve otomatik olarak temizler.

 • Tarayıcı çubuğuna şunu girin: chrome://settings/cleanup
 • Şimdi “Bul” düğmesine tıklayın. Böylece Google tarama işlemine başlayacak ve zararlı bir şeye rastlarsa otomatik olacak silecek.

Google, Chrome’da istenmeyen sorunlarla karşılaştığınızda bu aracı kullanmanızı önerir.

9. Tarama Verilerini Temizleyerek Google Chrome Hızlandırma

Google Chrome hızlandırma işlemi için deneyebileceğiniz bir diğer seçenek tarama verilerini temizlemektir. Bunu yapmak için:

 • Tarama geçmişini açmak için klavyenizde Ctrl+ H tuşlarına basın.
 • Tarama verilerini temizle sekmesine tıklayın.
 • Tüm dönem ve tüm verileri seçin, ardından “Verileri temizle” ye tıklayın.

10. Tarayıcı Ayarlarını Sıfırlama

Chrome hızlandırma işlemi için tarayıcı ayarlarını sıfırlamayı da deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Ancak bu işlemle varsayılan ayarlara geri dönersiniz. Bu nedenle önemli verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

İlgilenebilirsin:   Bu Web Sayfası Kullanılamıyor Hatası (Kesin Çözüm)

Tarayıcı ayarlarını sıfırlamak için:

 • Chrome’da, sağ üst köşedeki üç noktayı (menü düğmesi) tıklayın ve devam etmek için Ayarlar’ı seçin.
 • Şimdi, sol menüden Sıfırla ve temizle öğesine ve ardından Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle öğesine tıklayın.
 • Bir sonraki istemde Ayarları sıfırla seçeneğine tıklayın.

11. Görsellerin Yüklenmesini Önleme

Web sitelerindeki görseller bazen yükleme hızını düşürür ve gezinmeyi zorlaştırır. İnternette gezindiğiniz sitelerin görsel yüklemesini önlemek için Chrome tarayıcınız için gerekli ayarı etkinleştirmeniz yeterli.

 • Tarayıcınıza chrome://settings/content/images yazın ve enter tuşuna basın.
 • Açılan sayfadan “Sitelerin resim göstermesine izin verme” seçeneğini işaretleyin.
 • Google Chrome’u yeniden başlatın.

Yukarıda, Google Chrome nasıl hızlandırılır sorusu için farklı çözüm yolları önerdik. Bununla birlikte Chrome’u daha da hızlandırmak ve genel performansını artırmak için aşağıdaki Chrome hızlandırma eklentileri (uzantıları) de kesinlikle incelenmeye değer.

12. En İyi 7 Chrome Hızlandırma Eklentisi

“Google Chrome neden kasıyor, neden geç açılıyor” gibi sorularınız varsa ve sürekli Chrome’da yavaşlama sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki uzantılarla Chrome’u daha fazla hızlandırabilirsiniz. Bu uzantılar Chrome’da hem RAM hem de CPU kullanımını azaltmanıza yardımcı olacaktır:

 1. Web Boost – Chrome’da gezinmeyi hızlandıran uzantı
 2. FasterWeb– Blackboard’u hızlandırmak için Chrome uzantısı
 3. OneClick Cleaner for Chrome – YouTube’u hızlandırmak için Chrome uzantısı
 4. Speed Up Browsing– Taramayı hızlandırmak için Chrome uzantısı
 5. AMP Browser Extension– AMP veya MIP hızlandırmak için Chrome eklentisi
 6. Speed ​​Tweaks – İndirmeyi hızlandırmak için Chrome uzantısı
 7. SpeedUp: Netflix and Prime Videos– Netflix, Amazon Prime, Youtube, Twitch, Reddit ve daha fazlası için hızlandırma eklentisi

Umuyoruz, Google Chrome Nasıl Hızlandırılır sorusu için yukarıdaki yöntemler faydalı olmuştur. Chrome’un bilgisayar sisteminizdeki genel performansını iyileştirmek için bu çözümlerin her birini deneyin. Chrome geç açılma sorunu için hiçbiri işe yaramazsa, cihazınızda başka bir sorun olabilir. Tüm Google Chrome hızlandırma yöntemlerini denemenize rağmen hala istediğiniz hıza erişemediyseniz, şu durumda Opera, Firefox, Microsoft Edge gibi diğer web tarayıcılarını deneyebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Windows 10 Hızlandırma Rehberi

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.