1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır

Google Chrome Nasıl Güncellenir?


Google Chrome’un düzenli olarak güncellenmesi, kullanıcıların tarayıcılarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanmalarını sağlar. Bu nedenle Chrome tarayıcınızı her zaman güncel tutmanızı öneririz. Üstelik Google Chrome güncelleme işlemi oldukça kolaydır. Bilgisayar, Apple iOS ve Android cihazlarda Chrome güncelleme işleminin nasıl yapılacağını aşağıda adım adım açıkladık.

Google Chrome Güncelleme

Chrome’un her yeni sürümü, yeni özellikler, güvenlik iyileştirmeleri ve genellikle performans artırma gibi düzenlemeleri içerir; bu nedenle, en son sürüme güncellemek önemlidir.

Chrome kendini genellikle otomatik olarak günceller; bu nedenle, tarayıcıyı yakın zamanda kapatmış olmanız koşuluyla, zaten en son sürümdesiniz demektir. Ancak bundan emin değilseniz kontrol etmenizde ve eğer yeni bir güncelleme varsa son sürüme güncellemenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

  • Google Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki menü düğmesine tıklayın (dikey üç nokta).
  • Şimdi Yardım öğesine ve ardından Google Chrome Hakkında öğesine tıklayın.
  • Android cihazınızda üç noktalı menü simgesine tıklayın ve Ayarlar > Chrome Hakkında seçeneğine gidin. iOS için ise Ayarlar > Google Chrome yolunu izleyin.
  • Buradan tarayıcınızın hangi sürümde olduğunu görebilir ve yeni bir güncelleme varsa Yeniden Başlat düğmesine tıklayarak güncelleyebilirsiniz.

Şimdi Chrome güncelleme ile ilgili diğer seçeneklere bakalım.

Bilgisayarda Chrome Güncelleme

Chrome’da yeni bir güncelleme varsa tarayıcınızın sağ üst köşesinde bir güncelleme simgesi görürsünüz. Bu simgeyi tıklayın ve Google Chrome’u Güncelle öğesini seçin. Ardından Chrome kapanır ve güncelleme uygulanmış halde tarayıcıyı yeniden başlatır.

iPhone’da Chrome Güncelleme

Çoğu iPhone kullanıcısı muhtemelen otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmış uygulamalara sahiptir. Bu ayarın durumunu kontrol etmek için Ayarlar > App Store > Uygulama Güncellemeleri’ne gidin ve ayarı açın (veya kapatın).

İlgilenebilirsin:   Bu Web Sayfası Kullanılamıyor Hatası (Kesin Çözüm)

Manuel olarak kontrol etmek için App Store uygulamasını açın ve Chrome uygulamasını arayın. Yanındaki düğmede “Aç” yazıyorsa uygulama güncel demektir. “Güncelle” yazıyorsa, en son sürümü almak için buna dokunun. Veya App Store uygulamasının altında Bugün‘ü seçin, sağ üstteki profil simgenize dokunun ve Chrome’un Kullanılabilir/Yaklaşan güncellemeler altındaki listede olup olmadığını görmek için aşağı kaydırın. Güncelleme varsa Güncelle‘ye dokunun.

Android’de Google Chrome Güncelleme

Android uygulamaları varsayılan olarak otomatik olarak güncellenir. Bu özelliğin sizin için açık olup olmadığını Google Play uygulamasından kontrol edebilirsiniz. Profil simgenizi tıklayın ve Ayarlar > Genel > Uygulamaları otomatik güncelle öğesine dokunun, ardından otomatik güncellemeler için ağ gereksinimlerini seçin veya bunları tamamen kapatın.

Ardından, Google Play’de Uygulamalarım ve oyunlarım seçeneğinden Chrome’u manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Google Chrome simgesi bekleyen güncellemeler listesindeyse, yanındaki güncelleme düğmesine dokunarak güncelleyebilirsiniz. Eğer listede yoksa Chrome uygulaması zaten günceldir.

Sık Sorulan Sorular


Chrome güncellenmezse ne olur?

Chrome’un her yeni sürümü, yeni özellikler, güvenlik iyileştirmeleri ve genellikle performans artırma gibi düzenlemeleri içerir. Chrome güncellenmezse cihazınızda güvenlik açıkları olabilir, yeniliklerin gerisinde kalabilirsiniz ve uyumsuzluk sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, en son sürüme güncellemek her zaman en iyi seçenektir.


Chrome neden güncelleme yapmıyor?

Bunun birçok sebebi olabilir. Cihazınızda güncelleme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, cihazınızı yeniden başlatın, çerezleri temizleyin, antivirüs programınızı devre dışı bırakın, sistem gereksinimlerini kontrol edin. Hala sorun devam ediyorsa Chrome uygulamasını silip tekrar yüklemeyi deneyin.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.