1. Anasayfa
 2. İnternet

Google Chrome Okuma Listesi Nedir Nasıl Kullanılır?


İnternette okunacak pek çok iyi içerik mevcut olsa da bunları hemen okumak için bazen zamanımız olmuyor. Google Chrome Okuma listesi, içeriği daha sonra okumak üzere kaydetmeye olanak tanıyan, Chrome 89 sürümünde sunulan kullanışlı bir özelliktir. Bu makale, Google Chrome okuma listesini nasıl yöneteceğiniz konusunda size yol gösterecektir.

Google Chrome Okuma Listesi Nedir?

Google Chrome Okuma Listesi, tarayıcınızın yerleşik bir özelliğidir ve kullanıcılara web sayfalarını daha sonra okumak üzere kaydetme imkanı sunar.

Bu özellik, kullanıcıların çevrimdışıyken bile kaydedilmiş sayfaları görüntülemelerine olanak tanır. Ayrıca, sayfaları organize etmek ve daha sonra kolayca erişebilmek için kategorilere ayırmanıza izin verir. Google Chrome Okuma Listesi, web üzerindeki içerikleri daha verimli bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Okuma listesi Chrome’da yeni olsa da Safari gibi tarayıcılarda uzun zamandır mevcut olan bir özelliktir. Firefox’ta ise Pocket adlı benzer bir özellik bulunur.

Chrome’da bulunan yer imi seçeneğiyle okuma listesi birbirine benzer gibi görünse de, aslında farklı amaçlara hizmet eden özelliklerdir.

 • Yer imlerine eklenen sayfalar çevrimdışı kullanılamaz ve sitelere erişmek için internete bağlanmanız gerekir.
 • Okuma listesi ise makaleleri veya sayfaları kaydettikten sonra çevrimdışı da erişebileceğiniz yapıdadır.

Hem yer imi eklenmiş hem de okuma listesi sayfaları, web sayfalarını Google hesabınızla senkronize edecektir. Bu da, hesabınıza giriş yapmış olan farklı cihazlardan da listeye erişmenizi mümkün kılar.

Chrome Okuma Listesine Sayfa Ekleme

Google Chrome’da daha önce yer imleri kullandıysanız, okuma listesini kullanmak da bundan farklı değildir. Aşağıdaki adımlar, okuma listenize nasıl sayfa ekleyeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır:

 • Google Chrome’u başlatın ve daha sonra okumak istediğiniz içeriğin bulunduğu sayfayı açın.
 • Adres çubuğunun sağ kenarında ve profil fotoğrafınızın sol tarafında bulunan “Yan Panel” simgesine
 • Burada 2 seçenek göreceksiniz; okuma listesi ve yer işaretleri. İlk seçenek olan okuma listesi bölümündeyken “Mevcut sekmeyi ekle” butonuna tıkladığınızda kaydetmek istediğiniz sayfa okuma listesine eklenmiş olur.
Chrome Okuma Listesine Sayfa Ekleme

Google Chrome’da Okuma Listesine Erişim

Okuma listesine eklediğiniz içeriğe erişmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

 • Okuma listesi, Chrome’un yer imleri çubuğunun bir parçasıdır. Varsayılan olarak kullanılabilir olması gerekse de, devre dışı bıraktıysanız önce yer imi çubuğunu etkinleştirmeniz gerekir .
 • Adres çubuğunun en sağındaki üç nokta olan ayarlar simgesini tıklayın. Fareyi “Yer İşaretleri” nin üzerine getirin ve genişletilmiş menüde “Yer imi çubuğunu göster” seçeneğini tıklayın. Alternatif olarak, yer imleri çubuğunu görüntülemek için Windows’ta “Control + Shift + B” ve macOS’ta “Command + Shift + B” tuşlarına basabilirsiniz.
 • Herhangi bir uzantıyı kullanarak yer imleri çubuğunu devre dışı bıraktıysanız, yer imleri çubuğunu yeniden etkinleştirmek için eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekebilir.
 • Google Chrome Okuma listesine eklediğiniz içerikler siz silene kadar orada kalır. Chrome Okuma Listesi, “Okunmamış” sayfalar üstte ve “okuduğunuz Sayfalar” altta olacak şekilde sıralıdır. Ayrıca sayfanın okuma listesinde ne kadar süredir kaldığını da görebilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   Google Play Store Harici Uygulama Yükleme

Google Chrome Okuma Listesi Nasıl Kullanılır?

Google Chrome Okuma Listesi kullanımı oldukça kolaydır. İşte bu özellikten tam anlamıyla faydalanmak için bazı ipuçları:

Okuma Listesi’ni daha organize hale getirmek için kategoriler ekleyin. Örneğin, “İş” ve “Kişisel” gibi kategoriler oluşturarak kaydedilmiş sayfalarınızı gruplandırabilirsiniz.

Google Chrome Okuma Listesi, çevrimdışı modda da kullanılabilir. Sayfaları kaydedip daha sonra çevrimdışıyken rahatlıkla okuyabilirsiniz. Okuma Listesi’nde biriken sayfaları düzenli olarak gözden geçirin. Okumak istediğiniz içeriklere öncelik vermek için listeyi temiz tutun.

Okuma listesinde sayfaları okundu/okunmadı olarak işaretlemek için şu adımları izleyin:

 • Okuma listesindeki bir sayfayı açtığınızda, otomatik olarak okundu olarak işaretlenecek ve “Okuduğunuz Sayfalar” bölümüne eklenecektir.
 • Makaleyi veya sayfayı okunmamış olarak kaydetmek istiyorsanız, fareyi sayfanın üzerine getirin ve onay simgesini tıklayın.
 • Okuma listesinden bir içeriği silmek için, fareyi içeriğin üzerine getirin ve ardından “X” simgesine tıklayın.
Chrome okuma listesi kontrolü

Google Chrome Okuma Listesini Telefonda Kullanma

Google Chrome okuma listesini hem Android hem de iOS‘ta tarayıcının mobil sürümlerinde de kullanabilirsiniz.

 • Listeye bir sayfa eklemek için, adres çubuğunun sağındaki paylaş simgesine dokunun.
 • Seçenekleri aşağı kaydırın ve “Daha Sonra Oku” yu seçin.
 • Okuma listesine erişmek için, mobil tarayıcınızın altındaki üç noktayı tıklayın ve “Okuma Listesi” ne dokunun.
 • Listeyi yönetmek için listenin sağ alt kısmında bulunan “Düzenle” düğmesine dokunun.
 • İşaretlemek için hedef girişe dokunun. Ekranın altındaki “Sil” veya “Okundu Olarak İşaretle” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Çeşitli seçenekleri görüntülemek için bir girişe uzun süre basabilirsiniz, bu da sayfayı yeni bir sekmede açmanıza, bağlantıyı kopyalamanıza, okundu olarak işaretlemenize ve silmenize olanak tanır.
 • Okuma listesinden çıkmak için sağ üst köşedeki “Bitti” düğmesine dokunun.

Google Chrome Okuma Listesini Kaldırma

Okuma listesi özelliğine ihtiyacınız yoksa, deneysel bayrağı kullanarak Yer İşaretleri çubuğundan kaldırabilirsiniz .

 • Bunu yapmak için adres çubuğuna ‘chrome://flags/#reading-list‘ yazın ve Enter tuşuna basın.
 • Açılan sayfanın üstünde bulunan arama kutusuna “reading list” yazın. Böylece alanı daha kolay bulursunuz.
 • Açılır menüyü görüntülemek için oka tıklayın ve “Disabled“ı seçin.
 • Tarayıcıyı yeniden başlatmak için sayfanın altındaki “Relaunch (Yeniden Başlat)” düğmesini tıklayın.
İlgilenebilirsin:   En Keyifli 13 Google Chrome Oyunu

İnternette dolaşırken ilginç bir makaleyle karşılaştığınızda ve okumak için vaktiniz olmadığında endişelenmenize gerek yok. Dilediğiniz sayfayı, makaleyi, siteyi Google Chrome Okuma Listesi’ne ekleyebilir ve daha sonra zamanınız olduğunda okuyabilirsiniz. Özellik, tarayıcının hem masaüstü hem de mobil sürümlerinde mevcuttur. Yukarıdaki kılavuzun, Google Chrome okuma listesi yönetiminde size yardımcı olacağını umuyoruz…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.