1. Anasayfa
 2. İnternet

Google Chrome Site Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?


Farklı sebeplerle Google Chrome site engelleme yöntemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazen maksimum üretkenlik için dikkat dağıtan web sitelerini veya rahatsız edici bildirimler içeren siteleri engellemeniz gerekir, böylece işinize daha fazla odaklanabilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınızın internette güvenle gezinebilmesi için uygunsuz site engelleme işleminin nasıl yapıldığını bilmek isteyebilirsiniz. Neyse ki, Chrome’da web sitelerini engellemek oldukça kolaydır. Bu yazıda, bilgisayardan ve telefondan Google site engelleme işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtladık…

Google Chrome Site Engelleme Eklentisi

Bir web sitesini engellemenin en basit yolu, bir Chrome eklentisi kullanmaktır. Chrome Web Mağazası’nda site engellemek için ‘BlockSite‘ gibi çok sayıda uzantı mevcuttur. Yapmanız gereken ise uzantıyı bilgisayarınıza kurmak ve kurduktan sonra tarayıcınızın sağ üst köşesindeki uzantıya tıklayıp ayarları açarak istenmeyen web sitelerini kara listeye eklemek. Böylece, Google site engelleme işlemi anında devreye girer ve engellenen siteyi ziyaret ettiğinizde siteye erişilemediğini görürsünüz.

Engellenen siteleri şifre ile korumak istiyorsanız, BlockSite ayrıntılar sayfasındaki şifre koruma sekmesine gidebilir, ilk seçeneğe tıklayabilir, e-posta adresinizi ve şifrenizi girebilirsiniz. Bu, diğer kullanıcıların izniniz olmadan sayfanın engellemesini kaldırmasını veya engellenen sitelerini düzenlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Chrome’daki web sitelerini yalnızca geçici bir süre için engellemek istiyorsanız;

 • Önce BlockSite eklentisini araç çubuğuna sabitlemeniz gerekir.
 • Ardından, araç çubuğundaki BlockSite simgesine tıklayın.
 • Çalışma Modu sekmesine gidin.
 • “Başlayın” düğmesine tıklayın.
 • Engellemek istediğiniz tüm siteleri bir listeye ekleyin ve işiniz bittiğinde Devam et’e tıklayın.
 • Bundan sonra çalışma ve mola aralıklarını tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Ekran Süresi ile Google Site Engelleme

Ekran Süresi ayarları, cihaz kullanımını izlemenize ve sınırlamanıza olanak tanır. Ayarları değiştirerek istenmeyen web sitelerine erişimi kısıtlayabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Ekran Süresini kullanarak web sitelerini engellemek için aşağıdakileri yapın:

 • Cihazınızda Sistem Tercihlerini açın
 • Ekran Süresi’ni seçin ve Devam’a tıklayın.
 • Kenar çubuğunda, İçerik ve Gizlilik’i seçin ve Aç’a tıklayın.
 • Web İçeriği bölümünde, engellemek istediğiniz seçenekleri işaretleyin.
 • “Yetişkin Web Sitelerini Sınırla” seçeneğini ve kalıcı olarak engellemek istediğiniz belirli web sitesini seçin.
 • Tamam’a tıklayın ve tarayıcıyı yeniden başlatın.

Güvenli Arama ile yetişkinlere yönelik web siteleri nasıl engellenir?

Çocukların uygunsuz web sitelerine maruz kalmasını sınırlamaya yardımcı olan Google Chrome’un Güvenli Arama özelliğini kullanarak ortamı daha az tehlikeli hale getirebilirsiniz.

 • Google hesabınızda oturum açın
 • google.com/preferences adresine gidin
 • Güvenli Aramayı Etkinleştir kutusunu işaretleyin
 • Güvenli Arama’nın yetişkinlere uygun içeriği ayıklamaya yardımcı olduğunu, ancak arama motorlarına ve bağlantılı web sayfalarına erişimi kısıtlamadığını unutmayın.

Hosts Dosyası ile İnternet Sitesi Engelleme

Windows “hosts dosyası”nı kullanarak Chrome ve diğer tüm web tarayıcıları için web sitelerini engelleyebilirsiniz.

Hosts dosyası şu klasörde bulunur: C:\Windows\system32\drivers\etc

 • Hosts dosyasını Not Defteri veya başka bir temel metin düzenleyici ile açın.
 • Sayfanın altına engellemek istediğiniz siteyi ekleyin. Şu şekilde eklenecek: 127.0.0.1 www.siteadi.com (# ile başlayan son yorum satırından sonra yeni kod satırlarını ekleyin. Localhost IP adresi ile web sitesi alan adları arasında bir boşluk olduğundan emin olun. Engellemek istediğiniz tüm siteleri aynı şekilde ayrı satırlara yazın)
 • Dosyayı kaydedip PC’nizi yeniden başlatın. Böylece dosyaya eklenen siteler cihazınızda artık açılmayacak. Eğer sitelerin engelini kaldırmak isterseniz, yine aynı dosyayı açın ve eklediğiniz siteleri silin.

Not: Chrome site engelleme işlemi için yaptığınız değişiklikleri kaydetmenize izin vermeyen bir bildirim görürseniz, dosya izinlerini sıfırlamanız gerekebilir. Bunu yapmak için dosyaya sağ tıklayın ve açılır menüden “Özellikler” bağlantısını seçin. Kullanıcınıza tam kontrol izinleri verin ve uygula’yı tıklayın. Artık dosya içeriğini düzenleyebilmeli ve sorunsuz bir şekilde kaydedebilmelisiniz.

MacOS kullanıcıları da benzer bir yol izleyerek internet sitelerini engelleyebilir. Yapmanız gerekenler ise şu şekilde:

 • Terminali açın ve şu komutu yazın: sudo nano /etc/hosts
 • Ardından, imlecinizi son satıra getirin ve bu yapıyı izleyerek engellemek istediğiniz tüm web sitelerini şu şekilde ayrı ayrı satırlara ekleyin: 127.0.0.1 www.siteadi.com
 • Tüm web sitelerini ekledikten sonra düzenlemelerinizi kaydedin ve dosyadan çıkın.
İlgilenebilirsin:   Google Chrome Arama Geçmişi Nasıl Görüntülenir

Yönlendiriciyi Kullanarak Google Site Engelleme

Yönlendiricinizin ağınızdaki web sitelerini engelleme özelliği varsa, bunu Chrome ve diğer tarayıcılardaki web sitelerini engellemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, tabletler ve cep telefonları da dahil olmak üzere Wi-Fi bağlantılı herhangi bir cihazdaki siteleri engeller.

Çoğu yönlendirici, varsayılan IP adresi olarak 192.168.1.1 kullanır, ancak durum her zaman böyle değildir, bu nedenle adreslerini onaylamanız gerekir. Yapmanız gereken ilk şey, ayarlara erişebilmek için yönlendiricinizin IP adresini bulmaktır.

Mac’de ıp bulmak için, Mac simgesine tıklayarak Sistem Tercihleri’ni açın. Ardından, Ağ penceresini açın, Wi-Fi veya Ethernet’i seçin. Durum altında IP bilgilerini bulacaksınız. Ardından, yönlendiricinize erişmek için adresi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın.

Windows kullanıcısıysanız, Komut İstemi’ni açın, “cmd”yi arayın ve enter tuşuna basın. Ardından “ipconfig” yazın ve enter’a basın. Yönlendirici adresiniz “varsayılan ağ geçidi” altında olacaktır. Yönlendiricinize erişmek için adresi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın. Yönlendirici adresinizi aldıktan sonra, bir sonraki adım yönlendirici ayarlarını düzenlemektir. İlk olarak, yönlendiriciniz için yönetici oturum açma bilgilerini alın. Yönlendiricinizin geldiği belgelerde/kutuda yazılıdır (adresi kendi başınıza değiştirmediyseniz). Adresi Chrome’a ​​yazın, bir yönetici giriş istemi açılır.

Web sitelerini engellemenin son adımı, sahip olduğunuz yönlendiricinin türüne bağlıdır. Tipik olarak, “Siteleri Engelle”, yönlendirici kontrol panelinizin güvenlik sekmesinin altındadır. Sekme altındaki siteleri anahtar kelimelere veya alan adlarına göre engelleyebilirsiniz.

Android için Chrome Site Engelleme

Android telefonunuzdan siteleri engellemenin en basit yolu BlockSite uygulamasını kullanmaktır. İlk olarak, uygulamayı Google Play Store’dan yükleyin.

Kurulum tamamlandığında, uygulama erişilebilirlik erişimi isteyecektir. Uygulamaya erişim izni verdiğinizde, istediğiniz siteleri engellemek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken artı simgesine tıklamak, bir alan adı veya anahtar kelime aramak ve engellemek istediğiniz site veya uygulamayı seçmek. Ardından, ayarlarınızı kaydedin ve site bloğunu etkinleştirmek için ‘Bitti’ye dokunun.

İlgilenebilirsin:   Google Chrome Hızlandırma / Kapsamlı Kılavuz

İOS için İnternet Sitesi Engelleme

Yeni iPhone modellerinden birine sahipseniz site engellemek için bir uygulama yüklemeniz gerekmez. Bu işlemi iPhone ayarlarından kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk önce telefon ayarlarınıza gidin ve Ekran Süresi bağlantısına dokunun. Ardından aşağı kaydırın ve “İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları” bağlantısına dokunun. “Web İçeriği” sekmesini bulun ve dokunun.

Bu noktada, şu seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz: ‘Sınırsız Erişim’, ‘Sınırlı Yetişkin Web Siteleri’ veya ‘Yalnızca İzin Verilen Web Siteleri’. “Yetişkin Web Sitelerini Sınırla” seçeneğini ve kalıcı olarak engellemek istediğiniz web sitelerini ekleyin.

Mobilde Chrome Site Engelleme Nasıl Yapılır?

Yerleşik iOS araçları, iPhone veya iPad’inizde Chrome kullanıyor olsanız bile tarama deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Mobilde belirli URL’leri engellemek için:

 • Ayarlar’ı açın ve Ekran Süresi’ni seçin
 • İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları bölümünde, İçerik Kısıtlamaları’nı seçin.
 • Web İçeriği bölümünde, Yetişkin Websitelerini sınırla’yı seçin.
 • Engellemek istediğiniz URL’yi Web Sitesi Ekle kutusuna ekleyin
 • Ayarları kaydetmek için Bitti’ye dokunun.

Chrome Enterprise’da web siteleri nasıl kara listeye alınır?

Bir kuruluş için Chrome Enterprise’ı yönetiyorsanız web sitelerini engellemek için farklı bir süreç izlemeniz gerekir.

Chrome Enterprise’da bir web sayfasını engellemek için şu adımları izleyin:

 • Chrome .plist dosyasını açın
 • Engellemek istediğiniz URL’leri ekleyin
 • Değişiklikleri tüm Chrome Enterprise kullanıcıları için dağıtın
 • Politikayı uygulamak için tarayıcıyı yeniden başlatın

“Google Chrome site engelleme” özelliği, internet kullanıcılarına daha güvenli ve kontrol edilebilir bir arama deneyimi sunar. Bu özellik, çocuk güvenliği, kişisel gizlilik ve zaman tasarrufu gibi birçok avantajı beraberinde getirir. Kullanıcılar, Google site engelleme özelliğini etkinleştirerek istenmeyen içeriklerden kaçınabilir ve internet üzerindeki gizliliklerini koruyabilirler.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.