1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

iPhone Saklama Alanı Açma/Yükseltme Yöntemleri


Bir iPhone kullanıcısıysanız muhtemelen en az 1 kez “Yeterli depolama alanı yok”, “Saklama alanı az” ya da “Depolama Alanı Neredeyse Dolu” sorunuyla karşılaşmışsınızdır. iPhone saklama alanı açmak, cihazınızın daha verimli ve daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Bu yazıda, depolama alanı açmak isteyenler için iPhone saklama alanı açma ve yükseltme yöntemlerini ele aldık.

⭐ iPhone yer açma yöntemlerine geçmeden önce, depolama alanının neden tükendiği, hangi uygulama ya da aktivitelerin iPhone hafızasını tükettiği, ne kadar hafıza kaldığı vb. gibi detayları inceleyelim. iPhone saklama alanı yükseltme işleminden önce yapılması geren ilk şey, telefonda tam olarak ne kadar depolama alan kaldığını öğrenmektir. Bunun için;

 • iPhone cihazınızda Ayarlar‘ı açın.
 • Genel“e ve ardından “iPhone Depolama“ya dokunun.
 • Ekranınızın üst kısmında ne kadar depolama alanınız olduğunu ve bunun ne kadarının kullanıldığını gösteren bir grafik göreceksiniz. Grafik, renk kodlu beş kategoriye ayrılmıştır: uygulamalar, medya, fotoğraflar, mesajlar ve “diğer”

Ek olarak; Ayarlar menüsünden “Genel” sekmesine giderek “Depolama ve iCloud Kullanımı” bölümüne tıklayabilirsiniz. Burada, cihazınızdaki depolama alanının ne kadarının kullanıldığını görebilir ve hangi uygulamaların daha fazla alan kapladığını belirleyebilirsiniz.

iPhone Saklama Alanı Açma/ iPhone Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır?

1. Önerileri Etkinleştirin

iPhone Depolama menüsünde önerileriniz olup olmadığını kontrol edin ve etkinleştirin. Muhtemelen iPhone Depolama çubuğunun hemen altında Apple’dan depolama tasarrufu sağlayan ipuçları göreceksiniz. Gösterilen öneriler, kullanımınıza bağlı olarak değişecektir. Önerilen seçeneği açmak için Etkinleştir‘e tıklamanız yeterlidir.

2. Gereksiz Uygulama ve Verileri Silin

iPhone depolama grafiğinin altında, tüm uygulamalarınızı büyükten küçüğe sıralanmış olarak göreceksiniz. Gördüğünüz, yalnızca uygulamanın boyutu değil, aynı zamanda verilerin ne kadar yer kapladığıdır.

Kaplanan alan uygulamadan uygulamaya değişir. Örneğin, Müzik uygulaması yalnızca 20 MB’dir, ancak telefonunuzda çok fazla şarkı varsa, bu uygulama gigabaytlarca yer kaplayabilir.

İlgilenebilirsin:   Mail Drop Nedir? iPhone ve Mac'te Nasıl Kullanılır?

Kontrol etmek için iPhone Depolama sayfasındaki listeden bir uygulamaya dokunun. Uygulamayı ve tüm verilerini silmeyi  veya uygulamayı geçici olarak iPhone’dan kaldırmayı seçebileceğiniz ayrıntılar sayfasını göreceksiniz

 • Uygulamayı Boşalt: Bir uygulamayı boşaltmak için iPhone Depolama ekranından uygulamaya dokunun ve ardından Uygulamayı Boşalt’a tıklayın. Uygulamaları boşaltmak, uygulamayla ilişkili hiçbir belgeyi veya veriyi kaybetmeden uygulamanın boyutunu küçültmenize olanak tanır.

Ayrıca, Ayarlar > iTunes ve App Store > Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt‘a giderek kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak boşaltabilirsiniz. Kaydırıcı yeşil olduğunda uygulamalar otomatik olarak kaldırılacaktır.

 • Uygulamayı Sil, uygulamayı ve uygulamaya dair tüm verileri siler. Uygulamanın verileri uygulamanın kendisinden çok daha büyükse bu iyi bir seçim olabilir.

Büyük gereksiz uygulamaları silmek, iPhone depolama alanını boşaltmanın en kolay yoludur.

 • İndirilen müziği silin: iPhone Depolama Alanı > Müzik’e gidin ve Düzenle’ye dokunun. Tüm şarkılarınızı silmek için “Tüm Şarkılar” seçeneğinin yanındaki kırmızı eksi işaretine ve ardından beliren “Sil” düğmesine dokunun. Ayrıca kırmızı eksi işaretine ve ardından Sil’e dokunarak sanatçıları tek tek silebilirsiniz. 
 • Eski podcast’leri silin: iPhone Depolama Alanı > Podcast’ler’e gidin ve ekranın alt kısmındaki Düzenle’yi tıklayın. Ardından, bir podcast’in yanındaki kırmızı eksi işaretini ve ardından beliren sil düğmesini tıklayın. Bir podcast’i sildiğinizde, tüm bölümler kaldırılacaktır.

Ayrıca Ayarlar > Podcast’ler‘e giderek Podcast uygulamasının yeni bölümleri otomatik olarak indirmesini durdurabilirsiniz. Bölüm İndirmeleri ekranının altında, Kapalı seçeneğini işaretleyin.

 • Mesajlar’da depolanan içeriği silin: Ayarlar > Genel > iPhone Depolama Alanı > Mesajlar’a giderek Mesajlar’daki içeriği manuel olarak silebilirsiniz.

İçerik beş kategori altında toplanır: En İyi Konuşma, Fotoğraflar, Videolar, GIF’ler ve Çıkartmalar ve Diğer. Kategorilerin her biri ayrıca tüm dosyaların toplam boyutunu görüntüler. Bir kategori seçin ve ardından Düzenle’yi tıklayın. Silmek istediğiniz öğeyi veya öğeleri seçin. Son olarak, ekranınızın sağ üst köşesindeki Çöp Kutusu simgesine dokunun.

Ayrıca mesajları otomatik olarak da silebilirsiniz. Ayarlar > Mesajlar’a gidin. Mesaj Geçmişi altında, Mesajları Sakla’ya tıklayın, ardından 30 Gün veya 1 Yıl’ı seçin. Onay iletişim kutusunda Sil’e dokunun.

Dahası, sesli mesajları da otomatik olarak silebilirsiniz. Ayarlar > Mesajlar > Sesli Mesajlar’a gidin ve Süre Sonu’na tıklayın. Varsayılan “Asla” seçeneği yerine “2 Dakikadan Sonra”yı seçin.

İlgilenebilirsin:   iPhone Safari Reader Mode (Okuma Modu) Nasıl Kullanılır?

3. Fotoğrafları bulutta saklayın

iPhone’unuzdaki fotoğraf ve videolar, depolama alanının büyük bir kısmını kaplayabilir. iCloud veya diğer bulut depolama servislerini kullanarak medya dosyalarınızı yedekleyebilir ve cihazınızın yerel depolama alanını boşaltabilirsiniz.

Görüntülerinizi iCloud’a kaydetmek için Ayarlar > Fotoğraflar > iCloud Fotoğrafları bölümüne gidin. iCloud Fotoğrafları’nın yanındaki kaydırıcının yeşil olduğundan emin olun. (iCloud ücretsiz olarak 5 GB depolama alanı sunar). Bunu etkinleştirdiğinizde, fotoğraflarınız otomatik olarak Apple’ın bulut deposuna yüklenecek ve telefonunuzdan kaldırılacaktır. Merak etmeyin, fotoğraflarınıza istediğiniz zaman göz atabilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Diğer bazı popüler bulut depolama hizmetleri şunlardır:

 • Dropbox: Temel plan 2 GB boş depolama alanı sunar.
 • Google Drive: Ücretsiz hesap, diğer Google hesaplarınızla paylaşılan 15 GB depolama alanı sunar.
 • OneDrive: Temel plan 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar.

📌 iPhone saklama alanı satın alma: iPhone saklama alanı yükseltmek için daha fazla iCloud saklama alanı da satın alabilirsiniz. Güncel fiyatlar ve ödeme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için resmi Apple Destek içeriğine bakabilirsiniz.

4. iPhone fotoğraflarınızı optimize edin

iPhone’unuzun fotoğrafları daha verimli bir şekilde saklamanıza yardımcı olmasının birkaç yolu vardır. İlk olarak, bir iPhone 7 veya daha yenisine sahipseniz, tüm fotoğraflarınızı Apple’ın yeni “Yüksek Verimlilik” modunda çekme seçeneğiniz vardır. 

Görüntü kaliteniz etkilenmez, ancak her fotoğrafın depolanması önemli ölçüde daha az yer kaplar. Bu ayar cihazınızda varsayılan olarak zaten açık olabilir, ancak siz yine de kontrol edin.

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • “Kamera”ya ve ardından “Biçimler”e dokunun.
 • Kamera çekim modunun “Yüksek Verimlilik” olarak ayarlandığından emin olun.

5. HDR kalitesinde fotoğrafları kaydedin

Ayarlar > Kamera’ya gidip Normal Fotoğrafı Koru düğmesini kapalı konuma getirerek yerden tasarruf edebilirsiniz.

iPhone ile fotoğraf çektiğinizde iki sürüm kaydedilir: biri HDR ve diğeri normal pozlama. HDR, size en iyi renk ve ayrıntıya sahip olanı vermek için farklı pozlamalara sahip 3 fotoğrafı birleştirir.

Normal Fotoğrafı Koru seçeneğini etkinleştirdiğinizde, fotoğrafın normal bir sürümü, HDR sürümüyle birlikte telefonunuza kaydedilir. Kapatmak, fotoğraflarınızın alanın yalnızca yarısını kapladığı anlamına gelir; bu, iPhone’da yer açmak istiyorsanız mükemmel bir çözümdür.

İlgilenebilirsin:   Online Video Sıkıştırma Araçları ve Mobil Uygulamalar

6. iPhone Diğer Depolama Alanını Silme

Uygulamalar, medya, fotoğraflar ve mesaj kategorilerinin aksine, “Diğer” kategorisi biraz daha karmaşıktır. iPhone Depolama menüsünde bu kategoriyi hangi öğelerin oluşturduğunu göremezsiniz.

 • Tarayıcı önbelleğinizi temizleyin. Safari önbellek dosyalarını temizlemek için Ayarlar > Safari > Gelişmiş > Web Sitesi Verileri’ne gidin. Web sitesi verilerini tek tek silebilir veya Tüm Web Sitesi Verilerini Kaldır’ı seçebilirsiniz.

Safari ve Chrome gibi tarayıcılar, sık ziyaret ettiğiniz web sayfaları için verileri önbelleklerine kaydeder. Bu veriler, siteye her gittiğinizde tarayıcının içeriği yüklemek zorunda kalmaması için kaydedilir. Bu, tarayıcınızın sayfaları daha hızlı yüklemesini sağlar, ancak veriler aynı zamanda depolama alanını da kaplar. 

Aynı şey Apple TV veya Apple Music’ten indirdiğiniz müzik veya video için de geçerlidir. iOS, indirilen içeriği Medya olarak sınıflandırır, ancak önbelleğe alınan dosyalar Diğer‘de depolanır.

Google Chrome tarayıcınızın önbelleğini temizlemek için alt gezinme panelindeki üç noktayı tıklayıp, Geçmiş‘e ve ardından Tarama Verilerini Temizle‘ye dokunun. Böylece iPhone saklama alanı açma işleminde büyük bir adım daha atmış olacaksınız.

 • Eski sesli notları silin: Sesli Notlar uygulamasını açıp Düzenle’ye dokunarak bir sesli notu silebilirsiniz. Ardından, kaldırmak istediğiniz kaydı seçin ve Sil’e basın. Sesli Notlar kullanışlı olsa da, diğer tüm dosyalar gibi, depolama alanınızı tüketebilirler. Bir saatlik kaydedilen sesin genellikle 30 MB yer kapladığını unutmayın.
 • Uygulamalardan çevrimdışı içeriği silin: Çevrimdışı haritaları Google Haritalar’dan silmek için sol üstteki hamburger menüsünü tıklayın. Çevrimdışı Haritalar’a gidin ve silmek istediğinizi seçin.

Google Haritalar ve Waze gibi navigasyon uygulamaları, çevrimdışı olsanız bile kullanabilmeniz için telefonunuzun belleğinde bazı veriler depolar. Ancak bu haritaları sık ​​kullanmıyorsanız, iPhone telefonunuzda yer açmak için bunları silmeniz faydalı olacaktır.

iPhone saklama alanı açma ve yükseltme işlemi, cihazınızın performansını artırmak ve yeni içeriklere yer açmak için oldukça önemlidir. Eğer iPhone’unuzdaki saklama alanınızın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız, depolama alanını artırmak için iCloud depolama planlarından birini satın alabilir veya gereksiz dosyaları temizleyerek yer açabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.