1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

iPhone’dan Bilgisayara Dosya Aktarma (5 Yol)


iPhone’dan bilgisayara dosya aktarma işlemi birçok kullanıcının zorlandığı bir konudur. Bu yazıda, dosyaları ve fotoğrafları iPhone’dan PC’ye aktarmanın kolay yollarını listeledik. Siz de “iPhone’dan bilgisayara fotoğraf/dosya atamıyorum” diyenlerdenseniz ve bunun basit yollarını arıyorsanız, farklı yöntemleri içeren kılavuzumuz işinizi fazlasıyla görecektir!

# 1. iTunes ile iPhone’dan Bilgisayara Dosya Aktarma

Dosyaları iPhone’dan PC’ye aktarma yollarından biri iTunes’u kullanmaktır. iTunes dosyaları aktarmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan yerleşik bir yazılımdır. İşte bu işlemi nasıl yapacağınıza dair adımlar:

 • Öncelikle aktarılacak dosyanın tamamını tek bir klasörde toplayın. Ardından, telefonunuzda iTunes’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
 • iPhone’unuzu bir USB kablosu kullanarak PC’ye bağlayın ve bağlantı kurulduktan sonra şifrenizi girerek telefon kilidini açın.
 • Aktarım işleminin başlaması için “Güven”e tıklayın. Şimdi iTunes’u açın, cihazınıza tıklayın ve aktarmak istediğiniz dosya türünü (örneğin fotoğraflar, kitaplar, müzik ve podcast dosyaları) seçin.
 • Senkronizasyon düğmesine tıklayın, klasörü veya dosyayı seçin ve uygula düğmesine tıklayın. Veriler iTunes’a yedeklenecek ve oradan dosyaları herhangi bir cihaza aktarabileceksiniz.

# 2. iCloud ile Dosyaları iPhone’dan PC’ye Aktarma

Dosyaları iPhone’dan PC’ye aktarmanın bir diğer yolu iCloud’dur. iCloud, dosyalar, fotoğraflar ve yedekleme gibi bilgileri güvenli ve güncel bir şekilde saklamanıza ve yönetmenize olanak tanır. Aktarım işleminin tamamını iCloud uygulaması veya iCloud.com aracılığıyla yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ücretsiz iCloud planı yalnızca 5 GB depolama alanı sağlar. Bu nedenle, daha büyük dosyaları aktarmak için iCloud’u kullanmak istiyorsanız premium plana abone olmanız gerekir.

 • iPhone telefonunuzda Dosyalar uygulamasını açın.
 • Bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz dosyaları bulun.
 • Kopyala düğmesine uzun basın ve tek tek dosyalar için bu düğmeye dokunun. Birden fazla dosyayı kopyalamak için menüdeki üç noktalı Seç seçeneğini kullanın.
 • iCloud Drive uygulamasına gidin ve kopyalanan dosyaları oraya yapıştırın.
 • Dosyaları bilgisayarınıza indirmek için iCloud.com’u veya Windows için iCloud Drive uygulamasını kullanın. Kişisel bilgisayarınıza iCloud’u yüklemek istemiyorsanız icloud.com’a giriş yapmanız yeterlidir. Buradan indirmek istediğiniz dosyayı seçip indirme işlemini başlatabilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   iPhone'da Çerezler Nasıl Temizlenir

# 3. Bluetooth ile iPhone’dan PC’ye Dosya Aktarma

Bluetooth, verileri iPhone’dan PC’ye aktarmak için kullanılan başka bir basit tekniktir. Ancak hatırlamanız gereken bir husus, verileri iPhone’dan PC’ye Bluetooth üzerinden aktarmanın yalnızca sınırlı sayıda farklı dosya formatı için mümkün olduğudur. Bluetooth aracılığıyla yalnızca küçük miktarda veri iletebilirsiniz.

 • iPhone’un ana ekranındaki ayarlar panelini yukarı doğru kaydırın ve Bluetooth simgesini basılı tutun. Verileri iletmek istediğiniz bilgisayara bağlanın.
 • Aktarımı başlatmak için Windows “ayarlar” seçeneğini seçin ve ardından Bluetooth seçeneğini etkinleştirin. Windows sekmesinde “cihaz” seçeneği bulunabilir. Bluetooth cihazının dosyaları kabul etmesini sağlamak için Bluetooth’u buradan açın.
 • iPhone’unuzdan bilgisayarınıza aktarmayı düşündüğünüz dosyaları seçin.
 • Bu dosyalar bilgisayarınızda bir açılır pencerede görünecektir.

# 4. Dosya Gezgini ile Dosyaları iPhone’dan Bilgisayara Aktarma

iPhone’dan PC’ye nasıl dosya aktarılır yazımızdaki bir diğer etkili yöntem Dosya Gezgini’nden faydalanmaktır. Aktarmanız gereken veriler iPhone’unuzun film rulosundaki fotoğraf ve videolarsa, Windows Dosya Gezgini, USB bağlantısı aracılığıyla iPhone’dan PC’ye doğrudan resim ve video aktarımına olanak tanıyarak başka bir program kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

 • Dosya Gezgini, veri yönetimi için grafiksel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bir USB bağlantısı kullanarak iPhone’u bir bilgisayara bağlayabilirsiniz.
 • iPhone’unuzda “Güven”e dokunarak bağlantının başarıyla kurulmasını sağlayın.
 • Şimdi kişisel bilgisayarınızda Bilgisayarım>[iPhone’unuzun adı]>Dahili Depolama>DCIM>100APPLE yolunu izleyin.
 • Artık istediğiniz dosyaları/fotoğrafları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz (dosyaları iPhone klasöründen kopyalayıp bilgisayara yapıştırın).

# 5. iPhone Dosya Aktarma Programları ve Uygulamaları

İşte en iyi 5 iphone dosya aktarma programı – uygulaması

 • FileMail
 • EaseUS MobiMover Pro
 • Syncios
 • DoTrans
 • CopyTrans

Aktarım TürüArtılarıEksileri
iTunesHem USB hem de WiFi bağlantısını destekler. Resim ve video gibi dosyalarda kalite kaybı yaşanmaz.iDevice uygulamalarının tümü iTunes Dosya Paylaşımı işlevini desteklemez. Bireysel ve birden fazla dosya içe aktarılabilir ancak klasörler içe aktarılamaz.
iCloud’daBir dosyayı değiştirdiğinizde tüm cihazlarınız senkronize edilecek ve güncellenecektir. Ek şifreleme katmanlarıyla dosyaların güvenliğini güçlendirir.İnternet bağlantısı gerektirir. Verilerin yüklenmesi ve indirilmesiyle ilgili ekstra maliyetler ortaya çıkabilir. Sunucu aşırı yoğunsa, dosya aktarımları bazen yavaşlayabilir.
Bluetooth PaylaşımıDosya göndermek için çok kolay bir işlem İnternet bağlantısı olmadan erişilebilir.Dosyaların gönderilmesi uzun zaman alabilir. Büyük dosyaların gönderilmesi özellikle zordur. Maksimum menzil 100 metredir.
Dosya GezginiKullanımı kolay ve basit bir kullanıcı arayüzü ile Transferler çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşir.Bazen iPhone, Windows Gezgini’nde görünmeyebilir.

Ayrıca okuyun: İnternet Olmadan Android ve PC Arasında Dosya Aktarımı

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.