1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kızılötesi Sauna (Infrared Sauna) Faydaları


Isı ve terleme tedavileri, vücudu iyileştirmek ve detoksifiye etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kızılötesi sauna (Infrared Sauna) ise, sağlık ve zindelik için son zamanların trendi haline geldi. Kızılötesi sauna, etrafınızdaki havayı ısıtmaya gerek kalmadan doğrudan vücudunuzda ısı oluşturmak için ışık kullanan özel bir sauna türüdür. Infrared sauna, vücudun terlemesine ve toksinlerin atılmasına neden olduğu için orta düzeyde egzersize benzer faydalar sağlar ve geleneksel saunaların gerektirdiği ısıya tahammül edemeyen kişilere hitap eder. İşte bu sauna türü için merak edilen detaylar…

Kızılötesi / Infrared Sauna Nedir?

Kızılötesi sauna, vücut sıcaklığını yükseltmek için kızılötesi ışınları kullanan modern bir sauna türüdür. Geleneksel saunalar genellikle sıcak havayı kullanırken, kızılötesi saunada ısı enerjisi doğrudan vücuttaki dokulara nüfuz eder. Bu sauna türü, düşük sıcaklıklarda bile derin terleme sağlayarak birçok sağlıklı avantaj sunar.

Geleneksel saunalar, tedavi edici ve rahatlatıcı yönü nedeniyle uzun süredir kullanılmaktadır. Yaklaşık 1500 yıl önce Mayalar, volkanik kayalardan inşa edilmiş ve kubbe şeklinde bir tür kuru sauna olan temazcal denilen bir şeyi kullanırlardı (bu ter locaları Orta Amerika’daki yerli halk tarafından hala kullanılmaktadır).

Kızılötesi saunalar, 1960’larda, uzay programı için kızılötesi konusunda araştırma yapan NASA’nın, elektromanyetik radyasyonun kızılötesi spektrumunda belirli bir bölge olan uzak kızılötesi ışınların nasıl üretileceğini öğrendiğinde kızılötesi teknolojisindeki gelişmeler hız kazandı.

İnfrared ışık tedavisi vücutta kimyasal ve hücresel değişikliklere neden olma potansiyeline sahiptir, bu da dengeyi yeniden sağlamaya ve ağrı, iltihaplanma, dolaşım bozuklukları, ruh hali değişimi ve düşük enerjiyi gidermeye yardımcı olur. Herhangi bir olumsuz yan etki bildirilmemiştir. Diyet ve diğer yaşam tarzı faktörleri ile birleştiğinde, kızılötesi sauna, büyük sağlık ve yaşlanma karşıtı etkiler üretebilir.

İlgilenebilirsin:   İnsan Ömrünü Uzatmak ve Ölümsüzlük Mümkün mü?

Kızılötesi Saunanın Faydaları

 1. Kızılötesi ısının en iyi faydalarından biri, vücudu doğrudan daha düşük bir sıcaklıkta ısıtma yeteneğidir. Vücudun çekirdek sıcaklığı arttıkça detoksifikasyon, kan dolaşımının iyileştirilmesi ve stresin azaltılması gibi süreçleri tetikler. Bu teknik olarak hipertermik koşullandırma olarak adlandırılır ve vücut sıcaklığının kısa bir süre içinde artmasıyla oluşur.
 2. Kızılötesi saunanın içinde kalp atış hızınız artar ve kan damarlarınız genişler, bu da sanki egzersiz yapıyormuşsunuz gibi kan dolaşımında ve terlemede artışa neden olur. Ter bezleri, vücudun toksinleri ortadan kaldırmak için sahip olduğu birkaç mekanizmadan birini sunar, bu nedenle çok sayıda sağlık yararı vardır.
 3. Kızılötesi teknolojisi vücudu doğrudan ısıtır ve hücresel düzeyde toksinleri serbest bırakan doğal bir terleme süreci üretir. Detoksifikasyonun birçok sağlık durumunu iyileştirdiği ve bedeni ve zihni canlandırdığı bilinmektedir.
 4. Infrared saunanın düzenli kullanımı, kaslardaki gerginliği azaltarak ağrı ve rahatsızlık hissini hafifletebilir. Derin ısı, kas liflerini rahatlatarak gevşeme sağlar ve spor sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir.
 5. Çekirdek vücut ısısını ve kalp atış hızını artırarak, vücut daha fazla kalori yakar ve bu da kilo kaybına neden olur. Fazla kilo problemi olanlar zayıflamak için tercih edebilir.
 6. Kızılötesi ışınlar, ciltteki kan dolaşımını artırarak cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine katkıda bulunabilir. Akne ve diğer cilt sorunlarına karşı da etkili olabilir.
 7. Detoksifikasyon ve gelişmiş dolaşım, kasları gevşetmeye ve artrit kaynaklı kronik ağrı da dahil olmak üzere iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.
 8. Kızılötesi sauna daha iyi dolaşımı, bağışıklık sistemini ve genel sağlık ve yaşam kalitesini destekleyerek diyabetin yan etkilerini azaltır. Yüksek tansiyonu önlediği, kolesterol seviyelerini normalleştirdiği ve kalp sağlığını desteklediği iddia edilmektedir.
 9. Kızılötesi saunanın faydalarından bir diğeri de kaliteli uyku sağlamasıdır. Infrared sauna terlemeyi ve kalp atış hızını güçlü bir şekilde etkilese de rahatlatıcıdır ve uyku kalitesini artırır.
 10. Derin ısının rahatlatıcı etkisi, kızılötesi saunanın stresle başa çıkmaya yardımcı olmasını sağlar. Sauna seansları, zihinsel rahatlama ve stres azaltma konusunda olumlu bir etki yapabilir.
İlgilenebilirsin:   Her Evde Olması Gereken Tıbbi Cihazlar

Kızılötesi Sauna Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

 • Yavaş başlayın ve ilk seferde kendinizi çok fazla ısıya ve terlemeye maruz bırakmayın.
 • Seans anında ve sonrasında mutlaka bol su tüketilmeli.
 • Infrared saunaya girmeden bir gece önce alkol almayın.
 • Kızılötesi saunadan hemen sonra soğuk bir duş almaya çalışın. Böylece vücudunuzun çekirdek ısısına dönmesi kolaylaşır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.