1. Anasayfa
 2. Finans

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Kılavuzu


Para biriminizi korumak için cüzdan taşımanız gereken günler geride kaldı. Günümüzde dijital ödemeler mobil uygulamalar aracılığıyla yaygın olarak kullanılıyor. Kripto para birimi, şu anda öncelikle kullandığımız fiziksel para birimi için popüler alternatiflerden biridir. Tüm ülkeler şu anda yasal olarak kripto para kullanımına izin vermeseler de, bu sistem ilerleyen yıllarda tamamen fiziksel paranın yerini alabilir. Bu yazı ile, kripto para biriminin ve temel özelliklerin ne olduğunu daha yakından inceleyelim…

Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi

Kripto para birimi izole bir buluş değil, Satoshi Nakamoto’nun radikal bir yeniliğinden kaynaklanıyor. İlk olarak bu noktada en popüler kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin’i icat etti. Yeni bir para birimi yaratmak onun niyeti değildi. O sadece aynı paranın iki kez harcanmasının imkansız olacağı bir eşler arası elektronik nakit sistemi geliştirmek istedi. Sunucusu veya merkezi yetkisi olmayan ve tamamen merkezi olmayan bir sisteme ihtiyaç duyar.

Not: Satoshi Nakamoto, kimliği olan gerçek bir kişi değildir. Kim olduğuna dair kanıt yok; tek bir kişi veya bir grup insan olabilir.

Parayı dijital olarak kullanmak için bakiyeler, hesaplar ve işlemlerin olduğu bir ödeme ağına sahip olmak önemlidir. Mevcut ödeme ağlarının sahip olduğu önemli bir sorun, çifte harcamadan kaçınılmasıdır. Şu anda, banka gibi bir sunucu veya merkezi otorite bunu yapıyor ve bilançoları izliyor.

Bitcoin gibi merkezi olmayan bir ağda, bir sunucu veya otorite mevcut değildir ve bu nedenle her katılımcının bu görevi üstlenmesi gerekir. Ağdaki her “eş” (katılımcı), yapılan tüm işlemlerin bir listesine sahiptir ve gelecekteki işlemlerin geçerli olup olmadığını veya iki kez harcama girişimi olup olmadığını kontrol eder. Ağın eşleri bir bakiye üzerinde anlaşamazlarsa, küçük bir ayrıntıyla ilgili olsa bile tüm işlem gerçekleşmeyecektir. Bir işlemin gerçekleşmesi için mutlak bir anlaşma olmalıdır.

İlgilenebilirsin:   Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detaylar

Onay ve Madenciler

Eşler arası sistemde bir işlemin nasıl gerçekleşeceği aşağıda açıklanmıştır.

Eş 1, eş 2’ye x sayıda Bitcoin verir. Bu işlem, eş1’in özel anahtarı ile imzalanır. İmzalamadan sonra işlem, eşler arası ağa dahil edilir. Tüm ağ işlemin yapıldığını neredeyse anında bilir, ancak işlemin gerçekten onaylanması / onaylanması biraz zaman alır. Onay en önemli kısımdır ve kripto para biriminin tamamen onayla ilgili olduğu söylenebilir. Durum böyle olmadığı sürece, işlem her zaman beklemede kalacaktır. Bir anlaşma verildikten sonra, geçmiş işlemlerin genel görünümüne dahil edilecek ve geri alınamaz. Bu geçmiş işlemlere genel bakış da blok zinciri olarak adlandırılır.

İşlemleri yalnızca madenciler onaylayabilir. Bu onların kripto para birimi ağı içindeki görevidir. İşlemlerle ilgilenir, onları yasal olarak etiketler ve ağda dağıtırlar. Onaydan sonra her düğüm, blok zincirinin bir parçası haline geldiği için onu veritabanına ekleyecektir. Ağa bağlı her bilgisayara bir düğüm denir. Madenci, görevi için kripto para biriminin belirteci / kanıtı şeklinde bir ödül alır.

Kripto Para Özellikleri

Kripto para adı, güçlü koruma için tüm süreçte kriptografi kullanıldığı için kullanılır. İnsanlar tarafından değil, saf matematik tarafından korunmaktadır. Bu nedenle, bir Bitcoin işlemini etkileme şansı uzaktır. Her şeyi daha iyi anlamak için, kripto para biriminin özelliklerini işlem ve parasal özellikler olarak sınıflandırabiliriz.

İşlem Özellikleri

1. Geri döndürülemez- Tamamlandıktan sonra iptal edebileceğiniz geleneksel para birimi işlemlerinin aksine, onaylandıktan sonra bir kripto para birimi işlemini iptal edemez veya iade edemezsiniz. Bu nedenle, bir kripto para birimi ödemesi göndermeden önce adresi çok dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Cüzdanınızı bilgisayar korsanlarına karşı korumak da önemlidir. Bir bilgisayar korsanı paranızı kendi hesabına aktarırsa, parayı alma seçeneği olmayacaktır.

2. Takma ad-  Kripto para dünyasında hem işlemlerin hem de hesapların herhangi bir şirket veya kişinin kimliğiyle ilgili olmadığını anlamak önemlidir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan kendi rastgele atanmış adresinize para alacaksınız. Böylelikle adreslerin işlemlerini ileri geri analiz etmek mümkündür, ancak hangi kimlikler arasında yapıldığını görmek mümkün değildir.

İlgilenebilirsin:   Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detaylar

3. Hızlı ve Küresel- Uluslararası bir banka işlemini tamamlamak için günlerce beklemeniz gerekebilir. Ancak tüm kripto işlemleri anında ve onaylandıktan sonra birkaç dakika içinde ağa dahil edilir. Küresel bir bilgisayar ağına dahil olduğu için, işlemin dünyadan nereden geldiğini kimse bilmiyor. Bulunduğunuz şehre veya uluslararası bir yere jeton göndermeniz hız açısından önemli değil.

4. Güvenlik ve İzin- Açık anahtarlı bir şifreleme sistemi, her kripto para birimi işlemini tutar. Ancak, yalnızca madalyonun sahibi özel bir anahtara sahiptir ve jeton alabilir veya gönderebilir. Bu, kripto para birimi işlemlerini geleneksel döviz borsalarından daha güvenli hale getirir. Güvenliğin yanı sıra, kripto para birimini kullanmak için kimsenin iznine ihtiyacınız yoktur . Kripto para birimi kullanmanızı engelleyen bir otorite yoktur.

Parasal Mülk – Kontrollü Teklif

Şu anda mevcut olan kripto para birimlerinin çoğu, madeni para ve jeton arzını sınırlıyor. Örneğin, serbest bırakılan Bitcoin sayısı zamanla azalacaktır. Muhtemelen, son madeni para madenciliği 2140 civarında gerçekleşecek. Çıkarılan madeni paraların bir limiti olsa da, bu sayının bir planlaması para biriminin koduna yazılıyor. Bu, gelecek için token arzını makul bir şekilde tahmin edebileceğiniz anlamına gelir.

Kripto Para Birimi Sistemi

Yukarıdaki özelliklerin tümü bir araya getirildiğinde, bir kripto para birimi sistemi aşağıdaki kriterleri karşılamalıdır:

 • İşlemleri kontrol edecek merkezi bir otorite yok
 • Sistemin her birimi tutması gerekir.
 • Her birim için kriptografik olarak atanmış sahiplik.
 • Sistem, gerekirse yeni madeni paraların serbest bırakılmasını tanımlayabilir ve buna göre sahipliği atayabilir.
 • Sahipliği değiştirme işlemlerine izin verir.
 • Sistem, birbirinin aynısı iki talimat aldığında yalnızca bir işlem yürütür.

Popüler Kripto Para Birimleri

İşte dünyadaki en popüler kripto para birimlerinden bazıları.

 • Bitcoin
 • Ethereum
 • Litecoin
 • Bitcoin Cash
 • Cardano
 • EOS
 • NEO
 • NEM

Bitcoin’in 2009’da piyasaya sürülmesinden sonra, dünya çapında birçok kripto para birimi dolaşmaya başladı. Ancak birçok ülke bunların yasal kullanımına izin vermemektedir. Bunun, mevcut finansal sistemin yerini alması uzun yıllar sürebilir. Böyle bir durumda finans dünyası tamamen farklı bir çehreye bürünecektir…

İlgilenebilirsin:   Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır? Tüm Detaylar

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.