1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Metaverse Nedir? İşte Merak Edilenler


Metaverse Nedir? Bir oyun mu, uygulamanın geliştirilmiş bir versiyonu mu yoksa internetin gerçek geleceği mi? Metaverse kavramı, bugünün popüler teknolojileri olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi dijital platformların gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu geniş dijital evren, gerçek dünya ile paralel olarak veya onun yerine geçecek şekilde tasarlanabilir ve kullanıcılar, dijital ortamda birbirleriyle etkileşime girebilir, ticaret yapabilir ve eğlenceli deneyimler yaşayabilir. Bu yazıda Metaverse hakkında merak edilenleri derledik…

Metaverse Nedir, Ne İşe Yarar?

Metaverse terimi ilk kez 1992’de bilim kurgu yazarı Neal Stephenson‘ın “Snow Crash” kitabında kullanıldı. Yazar kitabındaki metaverse’den insanların avatarlarına sahip üç boyutlu bir sanal dünya olarak söz etmiştir. Snow Crash kitabı, metaverse meraklılarının köklerini anlamaları için iyi bir kaynaktır. Bununla birlikte, yakın tarihli bir başka kaynak, Ernest Cline‘ın 2011’de yayınlanan Ready Player One romanıdır. Sanal Gerçeklik dünyasını çalışmak, eğlenmek ve gerçek dünyadaki tüm görevleri sanal olarak gerçekleştirmek için bir yer olarak tasvir eder.

Peki Metaverse tam olarak nedir?

Aslında Metaverse için evrensel olarak kabul edilen tek bir tanım yoktur. Metaverse tanımı durumdan duruma farklılık gösterse de, en basit tabirle, etkileşimli, sürükleyici ve hiper-gerçekçi paylaşılan bir sanal alandır. Ayrıca, muhtemelen bir blok zincirine kaydedilecek olan kendi özelleştirilmiş avatarınızı ve dijital varlıklarınızı da içerir.

Teknoloji uzmanlarına göre, metaverse sanal gerçeklik deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyacak ve kullanıcıların sanal dünyada arazi satın almaktan eğlenmeye ve dijital avatarlar aracılığıyla evlenmeye kadar her şeyi yapmalarına izin verecek. 

İlgilenebilirsin:   Bulut Bilişim Nedir, Ne İşe Yarar, Türleri ve Avantajları

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, metaverse’in “sonsuz ofis” dediği yerde yeni çalışma biçimleri olasılığını açacağını ve dijital ekonomiyi yeniden şekillendireceğini savundu. Bundan o kadar emin ki 28 Ekim’de Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirdi. 

2020’de Facebook, bir Oculus for Business platformu olan VR kulaklık markası  Horizon’u piyasaya sürdü. Facebook Horizon, kullanıcılarının sosyalleşebilecekleri, oyun oynayabilecekleri veya projeler üzerinde birlikte çalışabilecekleri ortak çevrimiçi dünyalar oluşturmalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyacak. Diğer teknoloji devleri de kendi metaverselerini oluşturmaya çalışıyor.  

Genel olarak, aşağıdaki teknoloji katmanları bir araya geldiğinde Metaverse’ü oluşturur: 

 • Donanım: 
  • Sanal Gerçeklik (VR) kulaklıkları
  • Artırılmış Gerçeklik (AR) Gözlükleri
  • Mobil cihazlar
 • Yazılım:
  • Yapay zeka
  • Blockchain
  • Karma Gerçeklik
  • Mobil uygulamalar
  • Sınır bilişim
 • Altyapı:
  • 5G
  • Kablosuz internet
  • Bulut
  • Grafik İşlem Birimleri (GPU’lar)
 • Mekansal Ekonomi
  • 3D Görselleştirme
  • Modelleme Çerçeveleri
 • İçerik Oluşturucu Ekonomisi
  • Tasarım araçları
  • Dijital varlıklar
  • E-ticaret kuruluşları

Metaverse Örnekleri

Mevcut bir bağlantılı Metaverse örneği olmamasına rağmen, Metaverse ile aynı satırda çalışan platformlar vardır. Ayrıca, bu projeler NFT’leri ve Blockchain teknolojisinin diğer unsurlarını içerir.

 1. Axie infinity: Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan oyuncuların oyunlarından para ve istikrarlı bir gelir elde etmeleri için bir oyun. Piyasa fiyatına bağlı olarak açık piyasada da satarak yaklaşık 200 ila 1000 ABD Doları kazanabilirsiniz. Ancak Axie infinity’deki avatarlar 3D değil, kullanıcılara başarılı bir şekilde metaverse gibi bir iş yapma fırsatı sunuyor.
 2. SecondLive: Kullanıcıların sosyalleşmek, öğrenmek ve iş yapmak için dijital avatarlarını kontrol etmelerini sağlayan üç boyutlu sanal bir ortam sağlar. NFT pazarındaki koleksiyonları değiştirmenize olanak tanır.
 3. Enjin: Metaverse’ü benzersiz bir şekilde kullanan blockchain tabanlı bir projedir. NFT’yi güvenli bir şekilde oluşturmak için SDK ve yazılım geliştirmek için kullanabilirsiniz.
 4. Sandbox: En popüler NFT oyunları arasındadır. Sandbox, oyuncuların SAND belirteçlerini kullanarak işlem yapabileceği Ethereum tabanlı bir meta veri deposunun oluşturulması nedeniyle son birkaç ay içinde büyük ilgi gördü.
 5. Star Atlas: Star Atlas, oyuncuların uzay gemileri ve çok daha fazlası gibi sanal varlıkları satın almasına izin vermek için DeFi ve metaverse blockchain teknolojisini kullanır. Ayrıca, oyun içi ekonomiyi daha da artırmak için POLIS para sistemini tanıttı.
 6. Decentraland: Decentraland’ın yerel ekonomisi, dijital tanımlama gerçekleştirmek ve oyun içi varlıkların sahipliğini doğrulamak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Ayrıca, oyuncular işlemleri halletmek için şirket içi bir kripto belirteci MANA kullanabilirler.
İlgilenebilirsin:   Yapay Zeka Örnekleri

Metaverse destekleyen coinler

Metaverse coinleri hangileri, metaverse destekleyen coinler neler? İşte Metaverse coin listesi:

 1. Decentraland (MANA)
 2. The Sandbox (SAND)
 3. Axie Infinity (AXS)
 4. Theta Network (THETA)
 5. Enjin Coin (ENJ)
 6. SushiSwap (SUSHI)
 7. Chromia (CHR)
 8. Alien Worlds (TLM)

Metaverse hakkında bilmeniz gerekenler

1. Metaverse, AR ve VR teknolojisinin mümkün kıldığı yapay bir evrendir. 

Bir VR gözlüğü takarken, sanki oradaymışsınız gibi bir iş etkinliğine ve hatta sanal bir konsere “katılabilirsiniz”. Metaverse, üç boyutlu bir deneyim yaratır, böylece insanlar birbirleriyle fiziksel olarak değil, daha sürükleyici bir şekilde etkileşime girebilir. Gerçek ve sanal dünyaları birleştirir, kullanıcılara buluşmak, çalışmak, alışveriş yapmak ve internette yapabileceğiniz her şeyi ve daha fazlasını yapmak için 3B bir alan sunar.

2. Metaverse herkes katılabilir 

Metaverse sanal ve birlikte çalışabilir bir dünyadır. Birlikte çalışabilirlik, metaverse’ün temel bir bileşenidir; bu, bilgilerin farklı sistemler arasında sorunsuz bir şekilde değiş tokuş edildiği anlamına gelir. Herkes metaverse’e kolayca erişilebilir. 

En popüler merkezi olmayan metaverse oyunlarından biri olan The Sandbox oyunu gibi metaverse’e erişmek için doğru uygulamaları indirmeniz gerekecek. Kullanıcıların dijital dünyada yarattıkları sanal dünyalardan yaratmalarına, inşa etmelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanır. 

3. Metaverse çalışmak, oyun oynamak ve seyahat etmek için kullanılabilir 

Metaverse’de çok şey mümkün. Metaverse’in destekçileri, kullanıcılarının konserler, konferanslar ve dünya çapındaki sanal geziler gibi her şey aracılığıyla çalışmasını, oynamasını, oyun oynamasını ve arkadaşlarıyla bağlantıda kalmasını öngörüyor. 

4. Metaverse’deki şeyler hem maliyetli hem de para kazandıracak 

Metaverse katılımcıları, kripto para birimi tarafından desteklenen merkezi olmayan sanal ekonomilere katılabilirler. Buna, kullanıcıların avatarlar, sanal giysiler, NFT’ler ve etkinlik biletleri gibi dijital varlıklar gibi öğeleri satın alabileceği, satabileceği ve değiştirebileceği pazar yerleri dahildir.

5. Metaverse’de arazi sahibi olabilir ve arazi satabilirsiniz 

Pek çok kişi, değer kazanacak bir varlık olarak dijital mülk satın almayı düşünüyor. Metaverse madeni paraları büyük bir büyüme topladı. Sonuç olarak, metaverse oyunlarında mülk sahibi olmak, potansiyel yatırım getirisi için kazançlı olabilir. 

İlgilenebilirsin:   Fırsatlarla Dolu En İyi Teknolojik İş Fikirleri

Metaverse’de satışa sunulan popüler araziler, tümü OpenSea’de bulunan The Sandbox, Decentraland ve Cryptovoxels’dir.

6. Metaverse kimseye ait değil 

Metaverse bir şirkete veya tek bir platforma değil, özel verilerini de kontrol edebilen tüm kullanıcılarına aittir. W3C (World Wide Web Consortium), dünya çapında ağın yaratıcısı tarafından yönetilen meta veri tabanının standartlarına karar verir. Ancak, meta veri deposunun herhangi bir belirgin yaratıcısı yoktur. 

7. Metaverse düşündüğünüzden daha güvenli olabilir 

Para açısından, metaverse güvenlidir çünkü blok zinciri teknolojisi, sanal bir dünyadaki tüm işlemlerin herkese açık, kolayca izlenebilir ve her zaman güvenli olmasını sağlar. 

Siber güvenliğe gelince, metaverse saldırıya uğrayabilecek yerlerin sayısını artıracak. Temel sistemler veri çalmanın hedefi olmaya devam edecek olsa da, platformlar daha popüler hale geldikçe bu durum değişebilir. Kimlik hırsızlığı için ise, avatarlar bir tanımlama biçimi olarak kullanıldığında, kişi ve kişisel veriler kopyalanmaya, çalınmaya, silinmeye veya manipüle edilmeye açık hale gelir. Ancak biyometrik tanımlama gelecekte bir çözüm olabilir.  

8. Çalışma şeklimiz büyük olasılıkla metaverse’den etkilenecektir

On yıldan daha kısa bir süre içinde, VR dünya çapında 23 milyon işte kullanılacak. Metaverse tarzı fikirler, insanların çalışma şeklimizi ve daha geniş anlamda toplumu daha üretken bir şekilde düzenlemelerine yardımcı olabilir.  

Birbirinden farklı sanal dünyaları ve artırılmış gerçeklikleri tek bir açık meta veri deposuna getiren ortak standartlar ve protokoller, insanların birlikte çalışmasına ve tekrarlanan çabayı azaltmasına yardımcı olabilir.  

9. Blockchain teknolojisi, metaverse geliştirilmesinin merkezinde

Metaverse blockchain teknolojisi hala geliştirilme aşamasındadır, ancak bu dijital dünya kavramı iyi gelişmiştir. Blockchain, altı temel metaverse alanı için yararlı bir teknoloji olduğunu kanıtlamıştır : dijital mülkiyet kanıtı, dijital tahsil edilebilirlik, değer aktarımı, yönetişim, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik.  

Neredeyse değeri olan her şey bir blockchain ağında izlenebilir ve alınıp satılabilir, bu da riskleri azaltır ve ilgili herkes için maliyetleri düşürür. Blockchain teknolojisi şeffaf ve uygun maliyetli bir çözüm olarak metaverse için ideal bir seçimdir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.