1. Anasayfa
 2. İnternet

Mobirise Site Oluşturucu Kullanımı


Mobirise, web siteleri oluşturmak için kullanılan popüler uygulamalardan biridir. Binlerce önceden hazırlanmış şablonla Bootstrap çerçevesini kullanarak kolayca HTML web siteleri oluşturmanız mümkün. Bu yazıda, Mobirise site oluşturucu kullanımı için gerekli olan detaylara değindik…

Mobirise Kullanımı

Devam etmeden önce Mobirise uygulamanızı en son sürüme güncellediğinizden emin olun. Örneğin, en son sürüm, Bootstrap 5 sürümünü temel alan Mobirise 5 temasını sunar.

Peki, Mobirise full ücretsiz site kurma uygulaması nasıl kullanılır?

Temanızı Akıllıca Seçin

Unutmayın, Mobirise uygulaması ile site oluşturduktan sonra temanızı değiştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle, en son Bootstrap sürümünü kullanarak bir temayı kontrol edin ve seçin.

 • Kararlı sürüm kullanıma sunulduğunda işler değişebileceğinden Bootstrap beta temalardan kaçının.
 • Benzer şekilde, AMP temalarıyla formları kullanırken Google Arama Konsolunda hatalar alabileceğiniz için AMP temalarından kaçının.

Siteyi Başka Bir Bilgisayara Aktarma

Mobirise uygulaması, bir uygulamada oluşturulan tüm sitelerinizin geçmişini tutacaktır. Ancak, yerel bilgisayarınızda depolanacaktır. Yıllar içinde, bilgisayarınızı değiştirdiyseniz, sitelerinizi yeni bilgisayarda dışa ve içe aktarabilirsiniz.

 • “Siteler” menüsüne gidin ve dışa aktarmak istediğiniz sitedeki “Site Ayarları” dişli simgesine tıklayın.
 • Sitenizin dosyasının kopyasını almak için “Ortak” bölümü altında “Siteyi Dışa Aktar” seçeneğine tıklayın.
 • Mobirise, sitenizin varlıkları ile birlikte “project.mobirise” adlı proje dosyasını da oluşturacaktır.
 • Yeni bilgisayarınıza Mobirise uygulamasını yükleyin ve “Siteler” bölümüne gidin.
 • “Mobirise Sitesini İçe Aktar” bağlantısına tıklayın ve “project.mobirise” dosyanızı yükleyin. Bu, tüm siteyi yeni bilgisayarınızdaki uygulamaya aktaracaktır.
mobirise disa ice aktarma

Silinen Siteleri Geri Yükleme

Siteleri dışa ve içe aktarmaya benzer şekilde, yanlışlıkla silinen siteleri de geri yükleyebilirsiniz. Uygulamanın “Siteler” bölümüne gidin ve sol üst köşedeki “Silinen Siteleri Geri Yükle” düğmesine tıklayın.

Sitelerin geri yüklenmesini onaylamak için “Tamam” a basın.

Unutmayın, geri yükleme için tek bir web sitesi seçme seçeneği yoktur. Uygulama, daha önce sildiğiniz tüm siteleri geri yükleyecek ve geri yükleyecektir. Bu nedenle, silinen sitelerin sayısına bağlı olarak geri yükleme biraz zaman alacaktır.

Uygulama Dilini Değiştirme

Mobirise uygulaması 10’dan fazla popüler dilde mevcuttur. Ayrıca uygulamada kullanılan metin içeriğini çevirerek kendi dilinizi kullanabilirsiniz.

 • “Hesap > Uygulama Ayarları” menüsüne gidin.
 • “Dil” bölümünün altındaki açılır menüyü tıklayın ve listeden dilinizi seçin.
 • Özel çeviri oluşturmak istiyorsanız, “Düzenle” düğmesine tıklayın.
 • Bir sonraki ekranda, uygulamanın arayüz, temalar ve uzantılar bölümünde kullanılan kelimelerin bir listesini göreceksiniz.
 • “Dil Ekle” düğmesine tıklayın ve dilinizi seçin.
 • Her kelime için çeviri eklemeye başlayabilirsiniz.
 • İşiniz bittiğinde değişikliklerinizi kaydedin.

Karanlık Modu Etkinleştirme

Karanlık modu seven biriyseniz Mobirise uygulaması bu seçeneği de sunuyor. “Hesap > Uygulama Ayarları” bölümüne gidin ve “Uygulama” bölümünün altında “Karanlık Mod”u etkinleştirin.

Mobirise Altbilgisini Kaldırma

Ücretsiz Mobirise uygulaması, yayınlanan sitelerden kolayca kaldıramayacağınız bir altbilgi mesajı ekler. Ücretsiz altbilgiyi sitelerden kaldırmak için kod düzenleyici uzantısını veya tüm Mobirise kitini satın almanız gerekir. Ancak, satın alımlarınızı etkinleştirdikten sonra bile yine de bir ayar değişikliği yapmanız gerekir. “Hesap > Uygulama Ayarları” bölümüne gidin ve “HTML’den “Mobirise”yi Kaldır” seçeneğini etkinleştirin. Bu, altbilgi mesajı da dahil olmak üzere HTML’deki tüm “Mobirise” oluşumlarını kaldıracaktır.

Kullanıcı Blokları Oluşturma

Yukarıda belirtildiği gibi, Mobirise uygulamasında bir kez seçildikten sonra temayı değiştiremezsiniz. Esasen, bir temada bulunan blokları başka bir temada kullanamayacağınız anlamına gelir. Bu, blokları kullanırken büyük kısıtlamalar uygular. Ancak, tüm temalarınızda kullanılabilecek özel bir kullanıcı bloğu oluşturarak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

 • Önce bloğu sitenize ekleyin ve mevcut seçenekleri görüntülemek için üzerine tıklayın.
 • “Kullanıcı Bloklarına Kaydet” yazan indirme simgesine tıklayın.
mobirise kullanici bloklari
 • Kaydedildikten sonra, sayfanıza blok eklerken tüm kullanıcı bloklarını “Kullanıcı Blokları” bölümünde bulabilirsiniz. Bu kullanıcı blokları tüm temalarda mevcut olacak ve herhangi bir siteye tema ekleyebilirsiniz.

Siteyi veya Sayfayı Klonlama

Bazen ihtiyacınız olan şey, tüm projeyi kopyalamak veya klonlamak ve yeni projeniz için içeriği düzenlemektir. Bunu Mobirise’de “Siteler” bölümüne giderek çoğaltmak istediğiniz sitede bulunan “Siteyi Klonla” simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Üstbilgi ve Altbilgiye İçerik Ekleme

Sitenizin veya sayfanızın üstbilgi ve altbilgi bölümlerine kod eklemeniz gereken birçok durum vardır. Örneğin, gövde bölümünden önceki altbilgiye Google Analytics kodunu ve üstbilgi bölümünün içine Google AdSense Otomatik Reklamlar kodunu eklemek isteyebilirsiniz. Mobirise uygulaması, belirli bir sayfada veya tüm sitede başlık ve gövde sonu bölümlerine kod eklemenizi sağlar.

 • “Sayfalar” menüsüne gidin ve kodları eklemek istediğiniz sayfa için “Ayarlar” ikonuna tıklayın. Sayfa ayarları bölümünde, kodunuzu gerekli bloklara yapıştırabilirsiniz.
 • Benzer şekilde, “Siteler” bölümüne gidin ve “Site Ayarları” simgesine tıklayın. Google Analytics kodunu “SEO & Analytics” bölümünün altına yapıştırabilirsiniz. Diğer özel kodlar için “Global HTML Insert” bölümüne gidin ve kodunuzu gerekli bloklara yapıştırın.

Projenin Önceki Sürümüne Geri Dönme

Mobirise, projelerinizdeki tüm değişiklikleri ayrı sürümler olarak kaydeder. Kaydedilmiş farklı sürümleri takip edebilir ve sorunsuz bir şekilde önceki herhangi bir duruma geri dönebilirsiniz.

Örneğin siteyi güncellediniz ancak müşteriniz beğenmedi ve eskisi gibi geri dönmenizi istedi. Yedek kopyalarınız yoksa bu sıkıntı olacaktır. En son Mobirise uygulamasıyla, sürümlere göz atabilir ve kaydedilmiş herhangi bir sürümü geri yükleyebilirsiniz.

 • Önceki sürüme geri dönmek istediğiniz site için “Siteler”e gidin ve “Site Ayarları”na tıklayın.
 • “Ortak” bölümüne gidin ve “Geçmiş” düğmesine tıklayın.
 • Sitenin önceki tüm sürümlerinin listesini gösteren bir açılır pencere göreceksiniz.
 • Geri yüklemek istediğiniz sürümü seçin ve “Geri Dön” düğmesine tıklayın.
 • Geri yüklemeyi onaylamak için açılır penceredeki “Tamam” düğmesine tıklayın. İyi yanı, uygulamanın mevcut sitenizi yeni bir sürüm olarak saklamasıdır. İhtiyaç halinde tekrar birkaç tıklama ile kolayca en son sürüme geri yükleyebilirsiniz.

Mobirise ile Geçici Siteler Oluşturma

İçeriğinizi Mobirise alt alan adı ile geçici bir site olarak yayınlayabilirsiniz. Bu sayede sitenizi anında online olarak yayınlayabilir ve müşteriden tasarımı onaylamasını isteyebilirsiniz. “Ortak” site ayarları bölümüne geldiğinizde “Site Domain” bölümünün altındaki “Yayınla” butonuna tıklayın.

Yukarıda bahsedilen özelliklerin çoğu yakın zamanda Mobirise uygulamasında tanıtılmıştır. Yeni özellikleri anlamak için uygulama ayarlarını ve uygulamanın diğer bölümlerini sık sık gözden geçirmenizi öneririz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.