1. Anasayfa
  2. Oyun

PlayStation Network (PSN?) Nedir?


Bir PlayStation konsolu kullandıysanız, PlayStation Network (PSN) terimini de duymuşsunuzdur. Peki PSN aslında nedir ve ne işe yarar?

Aşağıda, PlayStation Network’ün ne olduğuna, sunduğu hizmetlerden bazılarına ve bir PlayStation oyuncusu olarak bilmeniz gerekenlere değindik.

PlayStation Network Nedir?

PlayStation Network, Sony’nin PlayStation konsolları ve diğer cihazlar için çevrimiçi oyun ve medya dağıtım hizmetidir. PlayStation hesabı olan herkesin oyun sistemleri için çeşitli hizmetlere erişmesine izin verir. Bunu Sony’nin Microsoft’un Xbox Live ağına eşdeğer olarak düşünebilirsiniz.

PSN’nin birçok yönü, PlayStation konsolunuzda online oyun oynamanıza, PlayStation Store’dan dijital oyunlar satın almanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır. Grup sohbeti, Remote Play ve Share Play gibi tüm PlayStation çevrimiçi özellikleri, çalışmak için PlayStation Network’ün temelini kullanır.

Sonuç olarak, ziyaret edilecek tek bir PlayStation Network web sitesi yoktur – bu, birçok hizmeti destekleyen bir altyapıdır. Bir sorun yaşıyorsanız, mevcut bilinen sorunları kontrol etmek için PlayStation Network durum sayfasına bakabilirsiniz.

PlayStation Network Geçmişi ve Temelleri

PlayStation Network ilk olarak Kasım 2006’da PlayStation 3’ün lansmanına denk gelecek şekilde piyasaya sürüldü. Zamanla PlayStation 4, PlayStation Vita ve PlayStation 5’i destekleyecek şekilde genişletildi. Sony’nin eski PlayStation Portable (PSP) modeli de 2016 yılına kadar PSN ile çalıştı.

Herkes ücretsiz olarak bir PSN hesabı oluşturabilir. Bunu yaptığınızda, sizi ağda tanımlayan bir PSN Kimliği oluşturacaksınız. Diğer oyuncular sizinle oynarken PSN Kimliğinizi görür. PS4’ten başlayarak, hesabınızdaki gerçek adınızı arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

PSN, Nisan 2011’de büyük bir güvenlik ihlali yaşadı. Sony, bilgisayar korsanlarının PlayStation Network’e sızdığını ve yaklaşık 77 milyon PSN kullanıcısının kişisel bilgilerini ele geçirdiğini tespit etti. Buna karşılık Sony, PSN’yi yaklaşık bir ay boyunca çevrimdışına aldı, yani hiç kimse PlayStation Network’e çevrimiçi oynamak veya dijital oyunlar satın almak için erişemedi. Her şey düzeltildikten sonra, şirket herkese ücretsiz PlayStation Plus aboneliği ve ücretsiz oyunlar verdi.

PlayStation Network Hizmetleri

PlayStation Plus- PlayStation Plus, çeşitli avantajları olan premium bir abonelik hizmetidir. En önemlisi, PS4 ve PS5’te çevrimiçi çok oyunculu oyun için gereklidir (PS3 ücretsiz çevrimiçi oyun sunar). Ayrıca PlayStation Plus, abonelere her ay “ücretsiz” oyunlar veriyor. Abone kaldığınız sürece saklamanız ve oynamanız için sizindir.

Avantajları genel olarak, satış sırasında artan indirimler, otomatik sistem güncellemeleri ve oyun kayıtları için bulut depolama gibi ekstralardır.

PlayStation Store- Oyunlar, eklentiler, profil avatarları ve benzeri için Sony’nin dijital mağazasıdır. Buna konsolunuzdan veya PlayStation Store web arayüzünden erişebilirsiniz.

Diğer dijital mağazalarda olduğu gibi, PS Store üzerinden oyun satın almak, bunları fiziksel bir disk takmak zorunda kalmadan doğrudan konsolunuza indirmenize olanak tanır. Bu oldukça kullanışlıdır, çünkü yeni oyunlar hemen kullanılabilir ve oyun disklerini değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. PSN hesabı olan herkes PlayStation Store’a erişebilir.

PlayStation Now- PlayStation Now, Sony’nin ayrı bir abonelikle sunulan oyun akış hizmetidir. PS4’ünüzde veya bir Windows PC’de çeşitli PS4, PS3 ve PS2 oyunlarını oynamanıza izin verir. Oyunları yayınladığınız için, sisteminize herhangi bir şey indirmeniz gerekmez.

PlayStation Kupaları- PlayStation’ın Kupaları, Xbox Başarılarına benzer. Bunlar, ölmeden bir seviyeyi tamamlamak veya her öğeyi toplamak gibi oyunlarda tamamlayabileceğiniz hedeflerdir. Normal Kupalar, zorluk derecelerine bağlı olarak bronz, gümüş ve altın çeşitleri ile gelir. Platin Kupalar özeldir ve yalnızca bir oyun için diğer tüm Kupaları kazandığınızda açılır.

Kupalar kazandıkça, profilinizde görüntülenen “Kupa seviyenizi” artırırsınız. Kupaların gerçek bir değeri olmadığı için bu yalnızca övünme hakları içindir.

PlayStation Music ve PlayStation Video- PlayStation Network’ün içeriğinin çoğu video oyunları etrafında dönerken, Sony bununla ilgili başka içerik türleri de sunuyor. Artık Spotify tarafından desteklenen PlayStation Music, Spotify’ın kapsamlı müzik kataloğunun keyfini PS4’ünüzde çıkarmanıza olanak tanır. TV’nizde müziğin keyfini çıkarmak için uygulamayı açabilir, hatta çalarken dinlemek için Hızlı Menü’yü kullanabilirsiniz. Spotify Premium gerekli değildir, bu nedenle bir oyunun yerleşik müziğini beğenmezseniz kullanışlı bir özelliktir.

Bu arada PlayStation Video , iTunes, Google TV veya Amazon’un Prime Video’suna benzer bir dijital video hizmetidir. PlayStation konsolunuzda veya mobil cihazınızda izlemek için film ve TV şovları kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

PlayStation Uygulamaları- Belirtildiği gibi, PSN sadece PlayStation sistemleriyle sınırlı değildir. Bir web tarayıcısı kullanarak PlayStation Store’a göz atabilirsiniz ve PS Now Windows için mevcuttur. Ancak, hareket halindeyken de PlayStation Network’e erişebilirsiniz. Sony, hesabınıza erişmenize ve bazı özellikleri her yerde kullanmanıza olanak tanıyan hem Android hem de iOS için birkaç uygulama sunar.

Ana PlayStation Uygulaması, arkadaşlarınızı kontrol etmenizi, profilinizi özelleştirmenizi, mesajlar hakkında uyarılar almanızı, PS Store’da alışveriş yapmanızı ve daha fazlasını sağlar. PlayStation sahipleri için kesinlikle yüklemeye değer.

Gördüğümüz gibi PlayStation Network, modern PlayStation sistemlerinin tüm harika çevrimiçi özelliklerini mümkün kılıyor…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.