1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Reklam Ajansı Açma Süreci: Reklam Ajansı Nasıl Kurulur


Reklam ajansı açma süreci, girişimciler için heyecan verici bir deneyim olabilir.  Ancak bu alanda başarılı olabilmek için belirli stratejileri benimsemek ve doğru adımları atmak gerekir. Peki reklam ajansı nasıl kurulur, reklam ajansı açmanın maliyeti nedir, nasıl bir strateji uygulamak gerekir? Bu ve bunun gibi sorularınız için detaylı bir rehber hazırladık.

Rekabetin yoğun olduğu pazarlama dünyasında, işletmelerin müşterileri çekmek için yaratıcı ve etkili reklam kampanyalarına ihtiyacı vardır. Elbette birçok reklam ajansı, rekabette geri kalmamak ve daha fazla müşteriye ulaşmak için reklam kampanyaları oluşturma ve planlama konusunda uzmanlaşmıştır. Siz de bir reklam ajansı açmak istiyorsanız küçük bir finansal desteğe, sağlam bir iş planına, bu alanda yerinizi kapmak için hızlı kararlara ve bolca tutkuya ihtiyacınız olacak. Tüm bunlara hazırsanız, dijital arenaya ilk adımınızı atmanız çok da zor olmayacaktır!

Reklamcılık dünyası devasa bir pasta gibidir ve bir reklam ajansı açarak bu devasa pastadan bir dilim kapabilirsiniz. Bu yolculuk oldukça heyecan verici ve uzun vadede bol kazançlıdır.

Bir Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Basitçe söylemek gerekirse, reklam ajansları işletmeler için reklamlar kampanyaları ve stratejilerinden sorumludur. Ajansınız yalnızca kreatif medya oluşturma, satın alma veya sosyal medyaya odaklanabilir. Ajansınız belirli müşteri türlerinde de uzmanlaşabilir. Start-up’lar, küçük işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya belirli markalar ve nişler ile çalışmayı seçebilirsiniz.

Bir reklam ajansının temel sorumlulukları aşağıdakileri içerir:

 • Bir müşterinin sosyal medya platformlarını yönetme
 • Bir müşterinin web sitesini yönetme
 • Reklam kampanyaları oluşturma
 • Müşteriler için reklam stratejileri geliştirme
 • Kampanya analizlerini yapma
 • Analitiklere dayalı yeni reklam kampanyaları geliştirme
 • Telefon görüşmeleri, e-postalar, faturalandırma gibi idari görevleri yürütme vb.

Reklam Ajansı Açmak İçin Neye İhtiyaç Var?

Bir reklam ajansı kurmanın en iyi yönlerinden biri, başlamanın nispeten kolay olmasıdır. Belirli adımlar hakkında daha fazla detaydan bahsedeceğiz, ancak önce başlamak için neye ihtiyacınız olduğuna bakalım.

 1. Reklam kampanyalarıyla ilgili deneyim
 2. Bir dizüstü bilgisayar ve güvenilir bir internet
 3. Özel bir ofis alanı (ister evinizde ister kiralık olsun, özel bir ofis alanına sahip olmak, odaklanmanız için iyi bir alan sağlar)
 4. Bir internet sitesi (Potansiyel müşterilerin reklam ajansınızı bulmasını kolaylaştırır, aynı zamanda marka yaratmanızı sağlar)
 5. Öğrenmeye devam etme isteği (trendleri takip etmek önemlidir. İster Facebook reklamlarında, ister Pinterest reklamlarında veya işletmeler için TikTok konusunda uzman olun, her zaman güncel bilgiye ihtiyacınız olacak)

Reklam Ajansı Açma Süreci: Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Reklam ajansı açma süreci, dikkatlice planlanması gereken bir dizi adım içerir. İlk adım olarak, iş planınızı oluşturmalısınız. İş planınızda, hedef kitlenizi, rekabet analizini, finansal projeksiyonları ve pazarlama stratejilerinizi detaylı bir şekilde belirtmelisiniz.

Reklam ajansı açmak için izlemeniz gereken temel adımlar şunlardır:

1. Bir Uzmanlık Seçin

Reklam ajansı hizmetleri, marka bilinci oluşturma, kampanya stratejisi ve geliştirme, web sitesi tasarımı, içerik üretimi ve dağıtımı, geleneksel ve dijital medya satın alma, arama motoru optimizasyonu, e-posta ve sosyal medya pazarlaması ve daha fazlasını içerir. En çok hangi uzmanlık alanlarına aşinasınız? Bunu doğru bir şekilde analiz ederek kara verin!

2. İş planı oluşturun

İş planı, reklam ajansı açma sürecindeki temel gerekliliktir. İster dijital pazarlamaya ister geleneksel reklamcılığa odaklanın, bir reklam ajansı her şeyden önce bir işletmedir ve bu bir iş planı gerektirir. Hedef kitlenizi anlamak, rekabeti değerlendirmek ve finansal hedeflerinizi belirlemek için detaylı bir şekilde plan yapmalısınız. İş planınız, işletmenizin gelecekteki başarısı için bir kılavuz görevi görecektir.

Reklam ajansınızın temeli olarak iyi düşünülmüş bir iş planını düşünün. Okunması kolay bir özetle başlamalı ve ayrıca pazar analizi, ürün ve hizmetler, satış ve pazarlama planları, beklenen işletme giderleri, gelecekteki personel gereksinimleri ve kar marjı ve finansal projeksiyonlar gibi bileşenleri içermelidir. Spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı hedefler belirleyin.

İş planınız neleri içermelidir?

 • Plan için hedef kitlenizi tanımlayın– Bu iş planı dahili amaçlar için mi, yatırımcılar ve paydaşlar için mi yoksa müşteriler için mi? İlk olarak hedef kitlenizi tanımlayın ve onlara hitap edin. Oradan, okuyucularınızın ihtiyaçlarını karşılamak için iş planınızı oluşturacaksınız.
 • Hedef pazarınızı tanımlayın– Reklam ajansınız öncelikli olarak hangi işletmelerle çalışacak?
 • Rekabet analizi yapın: Reklam sektörü rekabetçi bir ortam sunar. Bu nedenle, rekabet analizi yapmak ve rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek önemlidir. Rekabet analizi, işletmenizin öne çıkmasını sağlayacak benzersiz özellikleri tanımlamanıza yardımcı olacaktır.
 • İş hedeflerini gerçek sayılarla tanımlayın– Reklam ajansınız için hedeflerinizi iş planınıza ekleyin. Hedefleriniz, araştırdığınız analizlere dayalı olmalıdır. Bu analizler şunları içerebilir:
  • Endüstri eğilimleri ve analizi
  • Müşteri analizi
  • finansal analiz
  • SWOT analizi – İşletmeniz ve/veya en büyük rakipleriniz için güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler
 • Reklam hizmetlerinizi tanımlayın– Reklam ajansınızın neye odaklanacağını açıkça belirtin. Sosyal medya, dijital görüntülü reklamcılık, medya satın alma vb.
 • Kendi pazarlama planlarınızı tanımlayın– Yeni müşterileri nasıl elde edeceksiniz? Belirli demografik özelliklere ve işletme sahiplerine yönelik kendi Facebook reklamlarınızı yayınlayacak mısınız? Bunların hepsi pazarlama planlarınızda cevaplayabileceğiniz sorulardır.

İş planınızı yıl boyunca veya yıllık olarak güncellemeniz gerekiyorsa sorun değil. Hedeflerinize ulaştıkça, yenileriyle güncelleyebilirsiniz! Reklamcılık ve özellikle dijital reklamcılık, internetin hızına göre değişmektedir. Gelişen bir pazarda rekabet etmeyi düşünüyorsanız, ne yaptığınızı, rakiplerinizin ne yaptığını ve eğrinin bir adım önünde nasıl kalabileceğinizi bilmeniz gerekir.

3. Finansal Projeksiyonlar ve Bütçe Planlaması

Reklam ajansı açma sürecinde finansal yönetim büyük bir öneme sahiptir. İşletmenizin mali durumunu değerlendirmek ve gelecekteki bütçe planlamasını yapmak, sürdürülebilir bir iş kurmak için gereklidir. Finansal projeksiyonlarınız, işletmenizin büyümesini desteklemek için stratejik kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Hesabınızda hiç para olmayabilir, ancak başlangıçtan itibaren finansmanınızı doğru bir şekilde ayarlamanız gerekir. Öncelikle bir işletme bankacılığı hesabı oluşturmalısınız. Halihazırda ilişkinizin olduğu bir bankayı seçebilir veya bir hesap açmak için çevrimiçi bir ticari bankayı kullanabilirsiniz.

Ajansınız büyüdükçe bir muhasebecinin ya da mali danışmanın (veya her ikisinin) yardımına ihtiyacınız olacak. Ancak başlangıçta, bir ticari banka hesabı mali durumunuzu düzenlemenin ilk adımı olacaktır.

4. Nişinizi Oluşturun

İş planında buna değinildi, ancak bir reklam ajansı kurduğunuzda vurgulamanız gereken önemli bir adımdır. Reklamcılık çok geniş bir konu olduğundan ve pek çok farklı işletme türü olduğundan, kendi ajansınız için belirli bir yol seçmeniz gerekir.

Kendi nişinizi oluşturmak, fikirlerinize hakim olmanıza ve reklamcılık işinizin temelini oluşturmanıza yardımcı olur.

İlk olarak, hizmetlerinizi listelemek için zaman ayırın. Bu yalnızca bilgileri müşterinize iletmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ilerlerken eğitim ve öğretime odaklanmanızı sağlar. Örneğin, yalnızca sosyal medya platformlarını kullanan müşteriler için reklam kampanyalarıyla çalışmak istiyorsanız, Facebook, YouTube veya Pinterest, Google Ads veya hangi platformlarda uzman olursanız olun güncel kalmanız gerektiğini bilirsiniz.

İkincisi, ne tür müşterilerle çalışmak istiyorsunuz? Tercih ettiğiniz sektörü düşünün. Unutmayın, reklamcılık konusunda yardıma ihtiyacı olan çok sayıda işletme var, örneğin:

 • Teknoloji şirketleri
 • Blogcular
 • Restoranlar, barlar, şarap imalathaneleri ve bira fabrikaları
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar
 • Finansal hizmetler
 • Modacılar
 • Salonlar ve cilt bakımı hizmetleri
 • Tıbbi ofisler
 • emlakçılar ve daha fazlası…

Bunlar, birlikte çalışabileceğiniz sektörlerden yalnızca birkaçı. Başka bir deyişle, dikkate alabileceğiniz çok sayıda sektör var, bu nedenle odağınızı belirlemeniz önemlidir.

5. Web Sitenizi Oluşturun

İster kendinizinkini kurun, ister bunu sizin için yapması için birini kiralayın, bu tamamlanması gereken bir adımdır. Peki, bir reklam ajansı için harika bir web sitesi nasıl görünür?

Öncelikle, ilk sayfada kritik bilgileri içermesi gerekir:

 • İletişim bilgileri
 • Sunulan hizmetler
 • Sizi diğer ajanslardan ayıran özellikler

Ancak, diğer sayfaları da içerebilir, örneğin;

 • Portföyünüz
 • Referanslar
 • Hizmetleriniz için başlangıç ​​fiyatları
 • Arka plan bilgileriniz
 • Blog gönderileri

Web siteniz sadece hizmetleriniz hakkında konuşmak için bir şans değil, aynı zamanda kişiliğinizi de gösterebilirsiniz. Özellikle web sitesi tasarımı reklamcılık hizmetlerinizin bir parçasıysa, yaratıcı olmanız büyük avantaj sağlar.

İşte, web sitesi kurulumuna dair iyi bir kılavuz: https://wpekran.com/web-sitesi-nasil-kurulur/

6. Pazarlama Stratejileri Oluşturma

Reklam ajansı açma sürecinde etkili pazarlama stratejileri belirlemek, işletmenizin başarısını büyük ölçüde etkileyecektir. Online ve offline pazarlama kanallarını kullanarak müşteri portföyünüzü genişletmek için stratejiler geliştirmelisiniz.

Ne yazık ki sadece bir kartvizite logo koymak, müşterilerin size akın edeceği anlamına gelmez. Onları çekmek zorundasınız!

Potansiyel müşterileri birkaç şekilde bulabilirsiniz:

 • Mevcut ağınıza ulaşın. Arkadaşlarınız ve ailenizden eski iş arkadaşlarınıza kadar tanıdığınız herkese artık bir ajansınız olduğunu ve yardım etmeye hazır olduğunuzu bildirin.
 • Potansiyel müşteriler oluşturmak için Facebook’u kullanın. Facebook, hem doğrudan hem de dolaylı olası satışlar için harika bir kaynaktır. Bir reklam kampanyası yürütmek, bir blog yayınlamak veya bir yarışma düzenlemek dahil olmak üzere Facebook’ta fark edilmenin çeşitli yolları vardır.
 • Sosyalleşin. Facebook reklamlarının ötesinde, artık işinize açık olduğunuz mesajını yaymak için kullanabileceğiniz pek çok platform var. Instagram, Pinterest, Twitter veya LinkedIn’i unutmayın.

7. Yasal Gereklilikler

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bir işletme lisansı ve/veya bir işletme izni başvurusunda bulunmanız gerekebilir. Kulağa sıkıcı gelse de bu adımı da atlamayın!

Hangi izinlerin gerekli olduğunu araştırın ve sonraki adımlarınızı belirleyin. Bunu yaptıktan sonra ticari operasyonlarınıza doğru şekilde başlayabilirsiniz.

8. İlk Adımı Atın!

Bir reklam ajansı kurmak – veya genel olarak bir iş kurmak – bazıları için zorlu bir süreç olabilir. Başarısız olma, yeterli müşteriye sahip olmama, finans konusunda yeterince bilgi sahibi olmama veya diğer endişelerin uzun bir listesi hakkında endişe duyabilirsiniz.

Ancak, her şey o ilk adımı atmakla başlar!

Elbette, bir işletmenin başarılı olmamasının birçok nedeni vardır. Ancak bir işletmenin gelişmesi için birçok fırsat da var. Bir reklam ajansı kurmak, girişimcilik hayallerinizi gerçekleştirmenin ve müşterilerin kendi işlerini büyütmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Ve sadece o ilk adımı atmak ve bilinmeyenin korkusunu yenmektir aslolan!

9. Bir iş danışmanı bulun

Bir girişimcinin sahip olabileceği en büyük kaynaklardan biri kaliteli mentorluktur. İşinizi planlamaya başladığınızda, ihtiyacınız olan yardımı almak için bir uzmanla bağlantı kurun.

Zor zamanlarda başvurabilecekleri bir destek ağına sahip olmak yeni işletme sahipleri için önemli bir başarı faktörüdür.

10. Bir ekip oluşturun

Reklam ajansı açma sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör de ekip oluşturmaktır. Yetenekli ve yaratıcı bir ekip, işletmenizin kalitesini artırabilir ve müşteri memnuniyetini sağlayabilir. Ayrıca müşteri ilişkileri yönetimine de özel bir önem vermek gerekir. Müşterilerinizle sıkı bir iletişim kurarak ihtiyaçlarını anlamak ve onlara özel çözümler sunmak, uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bir reklam ajansı kurmanın en büyüleyici yönlerinden biri, sürekli olarak yeni fikirler üretmek ve işi büyütmek için farklı yollar denemektir. Reklamcılıktaki trendlere ayak uydurmak için en son bilgileri öğrenmeniz gerekecek. Alanınızla alakalı bazı kurslara katılmak becerilerinizi keskin tutabilir ve müşterileriniz için gerçek sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Reklam ajansı açma süreci karmaşık olsa da doğru stratejiler ve planlama ile başarıya ulaşmak mümkündür. İş planınızı dikkatlice oluşturun, hedef kitlenizi belirleyin, rekabet analizi yapın, finansal projeksiyonlarınızı gözden geçirin ve etkili pazarlama stratejileri oluşturun.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.