1. Anasayfa
 2. İnternet

Shopify’da Nasıl Satış Yapılır? Shopify Dropshipping


Shopify, çevrimiçi satış yapmak isteyenler için mükemmel bir platform sunan, kullanımı kolay ve özellikleriyle zengin bir e-ticaret çözümüdür. Başlangıçtan büyümeye kadar farklı ihtiyaçlara uygun fiyatlandırma seçenekleri sunan Shopify, her düzeydeki işletme için idealdir. Bu rehberde, Shopify’da nasıl satış yapılacağını adım adım öğrenerek çevrimiçi mağazanızı hızla kurabilir ve başarılı bir e-ticaret deneyimine adım atabilirsiniz. Shopify, sadece ürün satışına odaklanmak isteyenler için değil, aynı zamanda kodlama bilgisi az veya hiç olmayan yeni girişimciler için de ideal bir seçenektir. İhtiyacınıza uygun fiyatlandırma planını seçip, ürünlerinizi ekleyerek, ödeme ayarlarını düzenleyerek ve SEO optimizasyonu yaparak Shopify üzerinde başarılı bir satış stratejisi oluşturabilirsiniz. Peki bir Shopify mağazası nasıl açılır ve nasıl kullanılır? Shopify’da nasıl satış yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar…

Shopify Ücretsiz Deneme İçin Kaydol!

Shopify Nedir, Kimler Tercih Etmelidir?

Shopify, öncelikle bir alışveriş sepeti işlevi gören abonelik tabanlı bir yazılımdır. Abone olan müşterilerin ürünlerini satabilecekleri kendi özel mağazalarını kurmalarına olanak tanır. Platform, e-ticaret endüstrisinde çok yüksek bir standartta tutulmaktadır. Kullanımı kolaydır, harika tasarım işlevselliği ve basit ödeme seçenekleri sunar, ayrıca başlamak için çok maliyetli değildir. Shopify, temel paketten her şey dahil pakete kadar çok çeşitli ticaret özellikleri sunar. Tüm paketler, SaaS biçiminde bulut tabanlıdır.

Shopify hem küçük ve orta ölçekli markalar hem de büyük ölçekli ve kurumsal markalar için oldukça iyi bir e-ticaret platformudur. Hepsi bir arada bir çözüm olduğu için Shopify, çevrimiçi mağaza oluşturmanın teknik yönlerinden ziyade satış kısmına daha fazla odaklanmak isteyenler için önerilir. Üstelik Shopify, özellikle kodlama bilgisi çok az veya hiç yoksa, yeni başlayanlar için kolaylık sağladığı için küçük ve yeni işletmeler için en iyi seçeneklerden biridir. Bununla birlikte, kodlama geçmişine sahip olanlar bile, teknik emeği en aza indirmek ve çabalarını ürünlerini satmaya ve pazarlamaya odaklamak için Shopify’ı kullanmayı tercih ediyor.

Shopify Lite ve Shopify Plus, çeşitli iş ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış farklı çözüm türleridir. İşte farklılıkları:

 • Shopify Lite, işletmelerin Facebook’ta satış yapmasına ve müşterileriyle Messenger’da sohbet etmesine olanak tanıyan aylık 9 dolar tutarında bir plandır.
 • Shopify Plus, ayda 2.000 dolardan başlar. Tamamen ölçeklenebilir bir platform isteyen işletmeler için tasarlanmıştır. Pahalı, kurumsal düzeyde bir çözüm olduğundan, ihtiyaçlarınıza göre son derece özelleştirilebilir. Ayrıca, 7/24 öncelikli destekle başlamanıza yardımcı olacak özel bir destek ekibiniz olur.

Shopify’ın güncel fiyatlandırma planlarına buradan bakabilirsiniz. Shopify’ın 14 günlük bir süre boyunca tüm özelliklerini içeren ücretsiz bir deneme sunduğunu da unutmayın!

Shopify’da Nasıl Satış Yapılır?

Shopify’da satış yapma aşamaları:

 1. Paket Seçimi ve Kayıt: İlk adım, ihtiyaçlarınıza uygun bir Shopify üyelik paketi seçmek ve kayıt olmaktır. Farklı planlar arasında deneme sürelerini değerlendirerek en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz.
 2. Mağaza Kurma ve Ürün Ekleme: Üyeliğinizi tamamladıktan sonra mağazanızı kurabilir ve ürünlerinizi ekleyerek satışa başlayabilirsiniz.
 3. Stoksuz Satış ve Dropshipping: Shopify’ın stok yapmadan satış özelliği sayesinde dropshipping yöntemini kullanarak, ürünlerinizi depolamadan satışa sunabilirsiniz.
 4. Ödeme Altyapısı ve Tedarikçi Anlaşmaları: Satışlarınız için ödeme altyapısı hazırlamanız gerekmektedir. Ödeme altyapısı konusunda iyzico, Garanti Sanal POS gibi firmaları değerlendirebilir ve tedarikçi anlaşmalarınızı yapabilirsiniz.
 5. Hedef Kitlenize Ulaşma: Mağazanızda satışları başlatmak ve artırmak için hedef kitlenizi belirleyip, sosyal medya gibi etkili yöntemlerle onlara ulaşmalısınız. Sosyal medya reklamları ve marka hesapları oluşturarak ürünlerinizi tanıtabilir ve bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
 6. Trafik oluşturun: Ne kadar alakalı trafik getirirseniz, o kadar fazla satış yapmanız olasıdır. Mağazanız için birkaç yolla trafik oluşturabilirsiniz. Trafik sosyal medya, yönlendirme, reklam, e-posta pazarlaması ve hatta doğrudan pazarlama yoluyla oluşturulabilir. Bu yöntemlerden bazıları, belirli iş türleri için diğerlerinden daha etkili olacaktır, bu nedenle müşterilerinizi hedeflemek için ana bir ortama yerleşmeden önce araştırma yaptığınızdan emin olun.

Shopify Mağazası Açma ve Shopify Kullanımı

Shopify’da nasıl satış yapılır? Shopify’da satış yapmak için platformun nasıl kullanıldığını ve bir Shopify satış mağazasının nasıl açılacağını bilmeniz gerekir. İşte uygulanması gereken adımlar:

1. Shopify hesabınızı oluşturun

Shopify’da satış yapmaya başlamanın ilk adımı Shopify.com‘da bir hesap açmaktır. E-posta adresiniz, parolanız ve mağaza adınız gibi temel ayrıntıları girdikten sonra 14 günlük ücretsiz denemeniz başlatılmış olacak.

Kaydolma işlemini tamamlamadan önce, ne sattığınız, işletme adı, işletme logosu ve ürünlerinizin bol görselleri gibi detaylar eklemeniz gerekecek.

2. Shopify mağazanızı özelleştirin

Kayıt işleminden sonra mağazanızı kurmaya hazır olacaksınız. Shopify’daki yönetici sayfası, çevrimiçi pazaryerinizi başlatmak için ihtiyaç duyacağınız tüm ayrıntılara sahiptir. Burada, ister tek tek ister toplu olarak pazar yerinize ürün ekleme olanağına sahip olacaksınız. Ayrıca, dijital olarak indirilebilecek hizmetleri, dosyaları ve öğeleri de ekleyebilirsiniz.

Mağazanızın görünümü yalnızca ürününüzü değil, aynı zamanda değerlerinizi, tarzınızı ve daha fazlasını yansıtmalıdır. Shopify’da, sanal vitrinler için sunulan birçok tema arasından temel bir tema seçerek başlayın ve ardından temanızı markanıza uyacak şekilde özelleştirin. Tema mağazasında hem ücretsiz hem de ücretli Shopify temaları bulabilirsiniz. (Ayrıca okuyun: En iyi ücretli ve ücretsiz Shopify temaları)

Hoşunuza giden bir web sitesinin hangi Shopify temasını kullandığını öğrenmek için de aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • Shopify Theme Detector ile bir Shopify sitesinin hangi temayı kullandığını hızlıca öğrenmenize olanak tanır.
 • Sayfa kaynağını inceleyerek Shopify temasını öğrenin. Söz konusu sayfadaki sayfa kaynağını görüntülemek için Ctrl + U tuşlarına basın. Ardından, ‘Shopify teması’nı aramak için Ctrl + F tuşlarını kullanın.

3. Ürünlerinizi Ekleyin

Artık sitenizin tam olarak nasıl görünmesi gerektiğine karar verdiğinize göre, satışa sunduğunuz tüm ürünleri veya mevcut hizmetleri listeleyebilirsiniz.

Peki, Shopify mağazaya nasıl ürün eklenir? Ürünlerinizi Shopify’a eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Sayfanın solundaki gezinme çubuğunu kullanarak ‘Ürünler‘i seçin
 • Sayfanın sağ üst köşesindeki ‘Ürün ekle‘yi seçin
 • Sonraki sayfada, tüm ürün ayrıntılarını doldurun. Bu aşamada ürün eklerken gerekli tüm anahtar kelimeleri eklediğinizden emin olun.
 • Artık ürün görsellerinizi ekleyebilirsiniz. Görüntülerinizin net olduğundan ve satış kanalı düzenlemelerine uygun olduğundan emin olun.
 • Tüm detayları doldurduktan sonra, ‘Ürünü Kaydet‘i tıklayın.

Ürünleri CSV dosyasıyla içe aktarma: Çok büyük bir envanteriniz varsa, CSV dosyasını içe aktararak ürünleri toplu olarak yüklemek, manuel yüklemelere daha iyi bir alternatiftir.

4. Ürünlerinizi gruplandırın ve kategorilere ayırın

Müşterilerinize erişim kolaylığı için tüm ürünlerinizin uygun şekilde kategorilere ayrıldığından emin olun. Örneğin, sadece giyimden fazlasını satabilirsiniz; bu durumda, giyim için sunduğunuz cinsiyet, yaş grubu veya daha fazlasını veya diğer ilgili bilgileri listelemelisiniz.

Benzer şekilde, ev eşyaları satıyorsanız, bunun için de ayrı bir kategoriye sahip olmanız gerekir. Bu seçenek de aynı yönetici sayfasında, ürünlerinizin açılır menüsünün altında mevcuttur.

5. Shopify ödeme ayarları

Bu adım, Shopify mağazası oluştururken en önemli adımdır. Ürünleriniz listelendiğinde ve e-ticaret siteniz kullanıma hazır olduğunda, müşterilerin size nasıl ödeme yapacağını, ödemeleri nasıl alacağınızı ve daha fazlasını ayarlamanız gerekir. Shopify’ın kendi ödeme ağ geçidi vardır ancak, üçüncü taraf ödeme çözümlerini de kullanabilirsiniz.

Bir ödeme ağ geçidi seçerken, kabul edilen çeşitli ödeme modları, kabul edilen kartlar ve daha fazlası hakkında bilgi ile birlikte işlem başına tam olarak hangi ücretlerin alınacağını bildiğinizden emin olun.

Kullanıcı tabanınızı ve demografinizi dikkatlice inceleyerek başlayabilir ve ardından müşterilerinizin en çok hangi ödeme şekillerini kullanacağını öğrenmek için gerekirse bir anket düzenleyebilirsiniz. Daha sonra buna göre bir çözüm seçebilirsiniz.

6. Shopify vergileri ve nakliye masrafları

Bu, işin daha da ciddileştiği adımdır. Tüm ayrıntılarınızın vergilendirme amacıyla uygun şekilde doldurulduğundan emin olun çünkü bu ayrıntıları ürünlerinizde belirtmeniz gerekecek. Daima yatırımlarınızın, satın alımlarınızın ve diğer ilgili bilgilerin kaydını tutun ve verilerinizin birden çok kopyasını alın.

Ayrıca, müşterilerinizin maliyetlerine ek vergilerin dahil olup olmadığını bilmeleri gerekecektir. Şeffaflığı sağlamak için ürünler bölümünde her ürün için shopify vergileri ve uluslararası nakliye ücretlerinden bahsedebilir ve ayrıca bunların ürün maliyetine dahil olup olmadığını veya ek ücrete tabi olup olmadığını açıkça belirtebilirsiniz.

7. Yasal sayfalar ve diğer önemli sayfaları ekleyin

İade ve değişim politikası, Gizlilik ve çerez politikası, Kullanım koşulları, SSS sayfası gibi önemli sayfaları detaylı ve anlaşılır biçimde hazırlayıp eklemeniz Shopify satış yapma süreci boyunca en önemli faktörlerden biri olacaktır.

8. Shopify Apps Store’dan eklentiler yükleyin

Shopify, bir e-ticaret mağazası işletmek için gereken tüm temel özelliklere sahiptir, ancak Shopify App Store, e-ticaret işinizi bir sonraki düzeye taşır. E-posta pazarlaması, iade yönetimi, müşteri hizmetleri uygulamaları, çevrimiçi incelemeler, SMS, e-ticaret gerçekleştirme, tasarım ve daha fazlası için çözümler sağlayarak çevrimiçi mağazanızı geliştirmenize yardımcı olabilecek binlerce uygulama sunar.

9. Özel Alan Adı ekleyin

Benzersiz bir alan adı, e-ticaretin en önemli parçalarından biridir. Shopify üzerinden veya harici bir barındırma aracılığıyla bir alan adı satın alabilirsiniz. Shopify alan adları yalnızca 2-4 dolar arasında değişirken, harici bir alan adı ile DNS’yi kendi başınıza yönlendirmeniz gerekebilir.

Harici bir alan adıyla devam etmeye karar verirseniz Shopify mağazanızdaki bilgileri güncellediğinizden emin olun. Bunu, Ayarlar>Etki Alanı sekmesinden yapabilirsiniz. Alan adınızı ekledikten sonra mevcut DNS kayıtlarını değiştirmeyi unutmayın.

10. Parola korumasını kaldırın

Bir Shopify mağazası oluşturduğunuzda, varsayılan olarak parola korumalıdır, bu nedenle sizden başka kimse mağazaya erişemez. Ayarlarınızı tamamladıktan sonra, şifre korumasını devre dışı bırakmanız gerekir aksi takdirde sitenize müşteriler erişemez.

11. Google Analytics’i kurun

Web sitenizi başlatmadan önce, ilk günden itibaren web sitesi performansını izlemeye başlamak isteyeceksiniz. Web sitesi trafiğini ve diğer çevrimiçi mağaza ölçümlerini izleyebilmek için Google Analytics’i ‘Ayarlar‘ bölümünden entegre edebilirsiniz.

12. Her Sayfaya harekete geçirici bir mesaj ekleyin

Shopify’da gerçekten satış yapmak istiyorsanız, web mağazanızın her sayfasını optimize etmeniz gerekir. Sadece ürün sayfası değil, ana sayfa, hakkımızda vb. gibi sayfalara ürünler ekleyerek, ürünlerinize vurgu yapabilir ve satın almaları kolaylaştırabilirsiniz. Çevrimiçi siparişler gelmeye başladığında, sitenizi düzenli olarak iyileştirmeye devam etmeniz önemlidir. Müşterilere yeni özellikler ve daha iyi alışveriş yapma yolları sağlamak, müşteri sadakatini korumak ve işinizi büyütmek için çok önemlidir.

13. Müşteri incelemelerini sergileyin

Tüketiciler sadece markanız hakkında söyleyeceklerinizi duymak istemezler. Başkalarının da bu konuda ne söyleyeceğini bilmek isterler. Belirli bir ürünle ilgili tüm olumlu yorumları kolayca görebilmeleri için müşteri yorumlarınızın herkese açık olarak görüntülenmesini sağlayın. İncelemeler yalnızca marka bağlılığınızı sergilemez, aynı zamanda alışveriş yapanlara bir ürün veya hizmet hakkında sahip olabilecekleri şüpheleri giderme fırsatı sunar.

Shopify’da Ne Satılabilir?

İşletmenizi en başarılı Shopify mağazaları arasında listelemek istiyorsanız, Shopify’da satış yapmak için doğru ve trend olan ürünleri bulmanız gerekir.

Shopify’da ne satabileceğinizi merak ediyorsanız, yanıt, bebek bakım ürünlerinden, pahalı araba parçalarına, yaşam tarzı aksesuarlarından aklınıza gelebilecek her şeyi online olarak satabilirsiniz. Müşterilerinize fiziksel olarak teslim edilebilecek her şey, Shopify’da satılacak bir ürün veya hizmet için uygundur. Bir satıcı olarak tek yapmanız gereken şey, satışını yaptığınız ürünün yasal olduğundan emin olmanızdır.

Shopify ile satış yapmanın en iyi yanı, yalnızca ürün satmakla sınırlı kalmamanızdır; konferanslar veya atölye çalışmaları gibi hizmetlerin satışını içeren hizmetlerin ve dijital ürünlerin satışını da yapabilirsiniz.

İşte size fikir verebilecek Shopify’da en karlı trend ürünlerden bazıları:

 • Seyahat Aksesuarları
 • Akıllı Elektronik Cihazlar
 • Cep Telefonları ve Mobil Aksesuarlar
 • Bikini ve İç Çamaşırları
 • Fitness Giyim ve Aksesuarları
 • Sağlık Malzemeleri
 • Ev Dekorasyonu Ürünleri
 • Müzik koleksiyonu, çevrimiçi kurslar, e-Kitaplar gibi dijital ürünler
 • Şablonlar, Yazılımlar ve çok daha fazlası…

Shopify SEO Optimizasyonu

Shopify’da satış yapmanın bir başka etkili yolu da SEO’nuzu optimize etmektir. Bunu birkaç farklı şekilde yapabilirsiniz:

 • Web site yapısını optimize etme: Kolay gezinme, alışveriş yapanları web sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik ederken, basit bir tasarım arama motorlarının sayfalarınızda gezinmesine yardımcı olur.

Belirli öğelere ulaşmanın yalnızca 2-4 tıklama aldığından emin olmaya çalışın. Bunun bir örneği, sizi kategorilere ve ardından ürün sayfalarına yönlendiren bir ana sayfaya sahip olmak olabilir.

 • İyi bir web sitesi deneyimi: Hızlı yüklenen duyarlı bir Shopify sitesine sahip olmak satışlarınızı artırmaya yardımcı olabilecek faktörlerden biridir. Müşterilerin sitenizde yollarını bulmalarını zorlaştırdığı için dağınıklıktan da kaçınmaya çalışmalısınız.
 • Etkili anahtar kelime araştırması ve hedefleme: Anahtar kelime araştırması ve hedefleme, SEO’nun en önemli parçasıdır. Anahtar kelime araştırması yaparak başlıklarınız ve açıklamalarınız için ideal üslubu bulabilirsiniz.
 • İçerik ve sosyal medya pazarlaması: Daha fazla backlink elde etmek için sosyal yardım, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin sadece bir yoludur. Ancak, müşterileri yönlendirmek için endüstri etkileyicilerini veya sosyal medya içeriğini kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • SEO araçlarını kullanma ve düzenli testler yapma: SEO araçları, web sitenizin nasıl çalıştığını ve nelerin iyileştirilebileceğini kontrol etmenin harika bir yoludur. Ayrıca, web sitenizi düzenli olarak iyileştirdiğinizden ve güncel kaldığınızdan emin olmak için verileri kontrol edebilir ve A/B testi yapabilirsiniz. İşte SEO optimizasyonu için faydalı olabilecek en iyi SEO araçları:

Ücretsiz Shopify uygulamaları kullanın

Shopify mağazanızı geliştirmek için bazı ücretsiz ve ücretli uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Shopify’da Nasıl Satış Yapılır? Çevrimiçi satış yapmaya başlamak istiyorsanız Shopify, başlamak için ideal yerlerden biridir. Platform, bir başlangıç ​​işletmesininkine uygun fiyatlandırma paketleri ile hızlı ve kolay bir şekilde çevrimiçi satış yapmanın temelleri konusunda size rehberlik eder. Bununla birlikte, mağazanızı geliştirmeye karar verirseniz, platform aynı zamanda bir adım daha ileri gitmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Shopify büyümeye devam ettikçe, tüccarlarına getirdiği olanaklar da artıyor. Kendi kendini tanımlayan ‘hepsi bir arada e-ticaret platformu’, çevrimiçi satışı herkes için erişilebilir hale getirmeyi başardı.

Shopify Ücretsiz Deneme İçin Kaydol!

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.