1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Snapchat Zamana Duyarlı Bildirim Nedir, Nasıl Kapatılır?


Bu yazıda, Snapchat zamana duyarlı bildirimler ne anlama geliyor, zamana duyarlı snap ne demek ve zamana duyarlı mesaj nasıl kapatılır gibi merak edilen tüm soruları yanıtladık…

Snapchat, son güncellemesiyle birlikte kullanıcılarına zamana duyarlı bildirimler sunarak iletişimi daha öncelikli hale getiriyor. Bu özellik, uygulamadaki belirli bildirimleri ön plana çıkararak, kullanıcıların önemli anları kaçırmadan yakalamasına olanak tanıyor. Zamana duyarlı bildirimler, cihaz sessiz olsa bile veya odaklanma modu aktifken bile görüntülenerek, iletişimi her an canlı tutuyor. Bu gelişmiş özellik, Snapchat deneyimini daha anlamlı ve hızlı hale getirerek, kullanıcıların en önemli anlarından geri kalmamalarını sağlıyor. Ancak, kullanıcılar bu özelliği kişisel tercihlerine göre yönetebilir ve istemedikleri takdirde kapatma seçeneğine sahiptir.

Snapchat Zamana Duyarlı Bildirimler Ne Demek?

Snapchat, kullanıcı deneyimini daha da zenginleştirmek adına 9 Mayıs 2023’te zamana duyarlı bildirimler özelliğini tanıttı. Android ve iOS cihazlarda bulunan bu yeni işlev, uygulamadaki belirli bildirimleri “Zamana Duyarlı” olarak işaretler ve size öncelikli olarak gösterilir. Bu zamana duyarlı mesajlar, cihazı susturduğunuzda veya “Rahatsız etmeyin” gibi bir odaklanma moduna getirdiğinizde dahi görüntülenecek, her engeli ve kısıtlamayı aşacaklar. Bu sayede, uygulamada önemli olan herhangi bir şeyi kaçırmayacak, kişilerinizin anlık görüntülerini ve mesajlarını zamanında görebilirsiniz.

Snapchat’in hangi bildirimlerin “zamana duyarlı snap” olarak işaretlenecek kadar önemli olduğuna nasıl karar verdiği bilinmiyor. Bu yeni özellik, Apple’ın 2021’de iPhone, iPad ve iMac gibi iOS cihazlarda kullanıma sunulan “Zamana Duyarlı Bildirim” özelliğinden büyük ölçüde ilham almıştır. Özelliğin temel amacı, önemli hiçbir şeyi kaçırmamanızı ve zamanında görmenizi sağlamaktır.

İlgilenebilirsin:   Snapchat IP Adresi Bulma Yöntemleri

Snapchat Zamana Duyarlı Bildirimler Nasıl Kapatılır?

Snapchat’te zamana duyarlı ne anlama geliyor sorusunu yanıtladığımıza göre, şimdi de bu işlevin nasıl kapatılacağına değinelim.

Bazı Snapchat kullanıcıları, gereksiz buldukları için zamana duyarlı mesaj özelliğini kapatmak istiyor. Neyse ki, bu yeni işlevi uygulamada devre dışı bırakabilirsiniz.

Snapchat’te zamana duyarlı bildirimleri kapatmak için şu adımları izleyin:

 • iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin.
 • Snapchat’i bulmak için aşağı kaydırın ve üzerine dokunun.
 • Ardından, “Bildirimler” sekmesine dokunun ve Zamana Duyarlı seneğini kapalı pozisyona alın.

Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra, kullanıcılar artık Snapchat’ten zamana duyarlı bildirimler almazlar. Ancak, Zamanlanmış Özeti etkinleştirmiş olsalar bile yeni mesaj uyarıları almaya devam edeceklerdir. Kullanıcılar, Snapchat bildirim ayarlarındayken, bildirimlerin iPhone’da nasıl göründüğünü de ayarlayabilir. Bildirimleri kilit ekranında, bildirim merkezinde ve afiş olarak görüntüleme seçenekleri vardır. Ayrıca sesler ve rozetler etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

iPhone Ayarları menüsünde ‘ Snapchat Bildirim Ayarları’na dokunduğunuzda, Snapchat uygulamasında Bildirim Ayarları açılır. Hangilerinin devre dışı bırakılacağını seçmek için mevcut bildirimleri gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, Trend Olan Herkese Açık İçerik veya Arkadaş Önerileri gibi bildirimler önemli olmayabilir. Bu menü aynı zamanda Bildirimlerdeki Bitmojilerin etkinleştirilebileceği veya devre dışı bırakılabileceği yerdir. Bu düğmeyi açmak, bir arkadaşınızın Bitmoji’sini Snapchat bildirimlerinde görüntüler.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. Snapchat’te zamana duyarlı ne anlama geliyor?

  Zamana duyarlı, Snapchat’te öncelikli olarak size gönderilen bir bildirim türüdür. Bu bildirimler, cihazınız DND veya Odak Moduna alındığında bile görüntülenecektir. Bu yeni özellik 9 Mayıs 2023’te kullanıma sunuldu ancak Snapchat’e özel değil. Apple, bu işlevselliği yıllar önce cihazlarına ekledi.

 2. Snapchat neden bazı bildirimleri “zamana duyarlı” olarak işaretliyor?

  Snapchat, kaçırmamanızı sağlamak için bazı zamana duyarlı bildirimleri işaretler. Uygulamanın algoritması, bu bildirimlerin yüksek önceliğe sahip olduğuna ve sizin için çok önemli olduğuna inanıyor. Ancak uygulamanın hangi bildirimlerin önemli, hangilerinin önemsiz olduğuna nasıl karar verdiği bilinmiyor.

 3. Snapchat’te zamana duyarlı bildirimler nasıl kapatılır?

  Snapchat’te zamana duyarlı bildirimleri devre dışı bırakmak veya kapatmak için iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasına gidin ve Snapchat’i bulun. Üzerine dokunun ve ardından “Bildirimler” sekmesine dokunun. Bundan sonra, “Zamana Duyarlı” geçişini bulun ve kapatın. Bundan sonra, uygulamada bu tür bildirimler almayacaksınız.

 4. Zamana duyarlı bildirimleri nasıl açarım?

  Ayarlar uygulamasına gidip “Odaklan” seçeneğine dokunarak zamana duyarlı bildirimleri açabilirsiniz. Ardından, tercih ettiğiniz bir Odak modu seçin. Ardından, İzin Verilen Bildirimler altındaki “Uygulamalar” üzerine dokunun. Burada “Zamana Duyarlı”yı etkinleştirin. Snapchat özelliğini etkinleştirmek istiyorsanız, uygulamaya gidin ve özel geçişi açın.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.