1. Anasayfa
  2. İnternet

Web Siteniz İçin Kullanabileceğiniz 15 Özel Yazı Tipi


Sitenizde özel yazı tiplerini kullanmak isteyebileceğiniz birçok neden vardır. Markanıza daha uygun bir yazı tipi seçmek veya içeriğinizi tüm tarayıcılarda daha okunabilir hale getirmek istiyorsanız, kendi modern yazı tiplerinizi yüklemeniz faydalı olur.

Ancak, yükleyeceğiniz özel yazı tiplerinizin sunucu kaynaklarını tüketmemesi ve sitenizin yükleme süresini gereksiz yere yavaşlatmaması için dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var:

  • Performansı kontrol edinGTmetrix kullanarak HTTP isteklerinin sayısını izleyin. Çok fazla istek varsa, sitenizde çok fazla yazı tipi kullanıyor olabilirsiniz.
  • Yazı tiplerinin yerel olarak önbelleğe aldığından emin olun. Bu, zaman içindeki HTTP isteklerinin sayısını sınırlayacaktır.

Web Siteniz İçin Kullanabileceğiniz Modern Yazı Tipleri

1. Intro

Intro, özellikle başlıklar için kullanılabilecek kalın çizgiler sunan standart görünümlü modern bir yazı tipidir. Bu yazı tipi ailesi, inceden kalına 8 farklı ağırlığa sahip 72 yazı tipi içerir ve çok fazla esneklik sağlar.

2. Komoda

Komoda yazı tipi, yoğunlaştırılmış ilginç bir yazı tipidir. Her harfin orta çizgisinin yüksek olduğu yerde bloklu bir görünüme sahip, tümü büyük harftir. Özellikle logolar için mükemmel bir seçim olabilir.

3. Stoked

Stoked , başlıklar ve logolar için benzersiz bir görünüm sunan başka bir tümü büyük harf yazı tipi seçimidir. Okunaklı fakat farklı bir görünüm sunar. Tanımlayıcı özelliği, her harfe çift satır eklenmesi ve ona bir tür şablonlu görünüm veren satır sonlarıdır.

4. Canter

Canter, tümü büyük harfleri içeren ve yoğun aralıklara sahip bir sans serif yazı tipidir. Ayrıca, bir 3D seçeneği ve bir belirgin alt gölgeye sahip altı farklı ağırlık sunar.

5. Lucky

Lucky, dikkate değer başka bir modern yazı tipidir. Bir logo veya başlık olarak iyi çalışabilecek başka bir sans serif seçimi. Dergilere ve çevrimiçi yayınlara kolayca uygulanabilecek belirgin bir editoryal kaliteye sahiptir .

6. Azonix

Azonix, fütüristik bir diğer modern yazı tipidir. Geometrik bir görünümü vurgulayan, hepsi büyük harflerle yazılmış etkileyici bir modern yazı tipidir.

7. Arkhip

Arkhip , geçmiş dönemlere geri dönerken modern bir tasarımı koruyan başka bir ücretsiz yazı tipi seçimidir. Modern ve gerçekten yeni bir şey yaratmak için Rus tipografisinin unsurlarını kullanıyor.

8. Aqua

Aqua, ilgilenebileceğiniz  başka bir yazı tipidir. Bu, zamansız görünmesini sağlayan bir art nouveau kalitesine sahip. Cesur ama basittir ve diğer benzer yazı tiplerinden farklı olmasını sağlayan süslemeler ve bitişik harfler içerir.

9. Elppa

Elppa, büyüleyici ve çok yönlü bir fütüristik görünüme sahiptir. Yazı tipi oldukça minimaldir ve aynı zamanda bir uzay çağı hissi verir. Logolar , başlıklar ve grafikler için oldukça kullanışlıdır.

1o. Corn

Corn, yuvarlatılmış köşeleri ve çiftlik tarzı bir hissi olan ilginç bir yazı tipidir. Başlıklar ve logolar için hemen kullanmaya başlayabileceğiniz 14 farklı stilden oluşur. İsterseniz bazı stiller gövde metni için bile kullanılabilir. Bununla bütün bir site tasarımı oluşturabilirsiniz.

11. Quirk

Quirk oldukça ilginç görünen bir yazı tipidir. Eğlenceli bitişik harfler ve istiflenebilir öğeler içeren tümü büyük harfli göz alıcı bir yazı tipidir.

12. Le French

Le French, özellikle eski Fransız kafe hissini yakalamak istiyorsanız, sofistike bir yazı tipi seçimidir. Özellikle Yemekle ilgili web siteleri için mükemmel bir seçimdir. Başlıklar, logolar ve gövde metni için rahatlıkla kullanılabilir.

13. Modeka

Modeka kutulu, modern ve havalı bir yazı tipidir. Çeşitli şekillerde kullanıma uyarlanabilen harika bir seçimdir. Her harfin üzerine eklenen açılarla, bir sonraki projenize tam olarak uyabilecek benzersiz bir stil sunar.

14. Sonder

Sonder, çok yönlü başka bir yazı tipidir. Bir levha ve sans serif yazı tipi seçeneğiyle birlikte gelir. Birden fazla ağırlığın yanı sıra normal ve sert bir stile sahiptir. Kaba stil, harflerde bazı boşluklara sahiptir ve rustik ve doğal bir görünüm yaratır.

15. Sundays

Sundays, kesinlikle günümüz çağına uygun, ancak aynı zamanda klasik bir havası olan bir serif yazı tipidir. Klasik benzer yazı tiplerinden daha ince ve kıvrımlıdır ve dergi başlıklarına, web site logolarına ve başlıklarına ve daha fazlasına uyan bir stile sahiptir.

Yazı tiplerini WordPress’e manuel olarak yüklemek biraz teknik beceri gerektirir:

  1. Seçtiğiniz özel yazı tipini indirin.
  2. Web sitenizin bir yedeğini kaydedin ve / veya değişiklikler için bir alt tema kullanın .
  3. Bir .zip içindeki font dosyalarını wp-content / themes / your-theme-name / fonts klasörüne yükleyin. “Fonts” klasörü yoksa bir tane oluşturun ve ardından .zip yazı tipi dosyanızı buraya yükleyin. Bunu uygulamak için herhangi bir FTP programını kullanın.
  4. Daha sonra wp yönetim panelinden Görünüm> Tema Düzenleyici‘ye gidin.
  5.  style.css dosyasını açın ve bu dosyaya aşağıdaki gibi özel bir kod parçacığı ekleyin. Kod parçacığına uygun yazı tipi ailesini ve URL’yi ekleyin ve ardından Dosyayı Güncelle‘yi tıklayın .
@font-face { font-family: Yazı Tipi Adı; 
src: url(http://siteadi.com/wp-content/themes/temaadi/fonts/font-name.ttf); 
font-weight: normal; }

Yukarıdaki kod, yazı tipini sitenize ekler. Ardından, WordPress’e yazı tipinin nerede kullanılması gerektiğini söylemeniz gerekir. Bunun için style.css’yi tekrar açın ve şu kod parçacığını kullanın:

.SITE ELEMENT {
font-family: "FONT NAME", Helvetica, sans-serif; 
}

Bu kod parçacığında, fontun sitenizin hangi yönüne uygulanmasını istediğinizi belirlemeniz ve dosyayı güncellemeden önce font adını belirtmeniz gerekir. Tüm bu kodlarla uğraşmak istemiyorsanız, WordPress’e yazı tipi eklemek için Easy Google Fonts gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.