1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Windows 10’dan Windows 11’e Geçme: 4 Farklı Yol


Windows 10’dan Windows 11’e geçmenize yardımcı olacak bir kılavuz hazırladık. Siz de bir an önce Windows 11’e geçiş yapmak istiyorsanız kılavuzumuzdan faydalanabilirsiniz.

2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana Windows 10, zengin yararlı özellikleri ve araçları sayesinde dünyanın en popüler işletim sistemlerinden biri haline geldi. Windows 10’un Windows’un son sürümü olduğu yönündeki önceki iddialara rağmen, yeni nesil Windows işletim sisteminin Windows 11 olduğu artık resmiyet kazandı. Haziran 2021’deki büyük duyurudan bu yana kullanıcıların Windows 11.’i ne zaman ve nasıl yükleyip kullanabilecekleri konusunda birçok soru vardı. Bu kılavuz, Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme ve bilgisayarınıza en son işletim sistemini yükleme sürecinde size yol gösterecektir.

Windows 11, Windows NT işletim sisteminin en son sürümü ve Windows 10’un halefidir. Microsoft’un kullanıcı deneyimini ve üretkenliğini artırmayı amaçlayan tasarım ve özelliklerde çeşitli değişiklikler vardır. Ancak, çoğu Windows 10 uygulaması yeni işletim sistemi sürümüyle uyumlu olacaktır.

Windows 10 ve 11 arasındaki en büyük farklardan biri sistem gereksinimleridir. Windows 11’e geçiş yapmak için sisteminizin aşağıdaki minimum gereksinimleri karşılaması gerekir:

 • İşlemci – 64 bit işlemci veya SoC üzerinde en az 2 çekirdekli 1 GHz veya daha hızlı
 • 4GB veya daha yüksek RAM
 • En az 64 GB HDD Depolama
 • DirectX 12 uyumlu grafik kartı
 • En az 720p HD çözünürlüğe sahip 9 veya daha fazla (Diagonal) ekran
 • Sistem üretici yazılımı – UEFI / Güvenli Önyükleme Özelliği
 • Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0
 • Diğerleri – Microsoft Hesabı ve İnternet bağlantıları.

Windows 10’dan Windows  11’e sorunsuz bir geçiş sağlamak için makinenizin yeni Windows serisini çalıştırıp çalıştıramayacağını manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Bunun için:

 • Windows Arama bölümüne ‘Sistem Bilgisi’ yazın ve sonuçtan ‘Sistem Bilgisi’ni açın.
 • Bu, Sistem özeti penceresini açar. PC’nizin Windows 11 için hazır olup olmadığını görmek için detayları inceleyin.
 • Daha sonra, TPM gereksinimi için ‘ Win + R ‘ tuşlarına basın ve ‘tpm.msc’ yazın. TPM, bilgisayar ana kartına entegre edilmiş bir mikroçiptir ve donanım güvenliği işlevleri sağlamak için şifrelemeleri saklayabilir. BIOS’ta TPM’yi etkinleştirmeniz gerekebileceğini unutmayın.
İlgilenebilirsin:   Windows 11 Bilgisayar Adı Nasıl Değiştirilir

Alternatif olarak, Microsoft’tan sağlık denetimi aracını indirebilir ve bilgisayarınızın Windows 11 gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edebilirsiniz.

Windows 10’dan Windows 11’e Nasıl Geçilir?

Şu anda Windows 10 kullanıyorsanız ve bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsa, Windows 11’i aşağıdaki gibi dört resmi yolla edinebilirsiniz:

Seçenek 1: Windows Update’te Windows 11’e yükseltin

Windows 11, mevcut tüm Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak ve normal Windows güncellemesi olarak indirilebilecek.

 • Orijinal bir Windows 10 ve sabit internet bağlantınız olduğundan emin olun.
 • Bilgisayarınızın aynı zamanda eski işletim sisteminin en son sürümünü çalıştırıyor olması gerekir, bu nedenle güncel bir Windows 10 bulundurmanız önerilir.
 • Ayarlar uygulamasını açmak için başlat menüsünde dişli simgesine tıklayın veya ‘Win + I’ tuşlarına basın.
 • Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update”e gidin ve “Windows Update” altında “Güncellemeleri kontrol et” düğmesini tıklayın.
 • Windows 11 güncellemesini indirme ve kurulum için hazır buldunuz. İndirdikten sonra, bilgisayar yeni güncellemeleri yüklemek için yeniden başlayabilir.
 • Güncellemelerin bitmesini bekleyin. Bilgisayar birkaç kez yeniden başlayabilir.

Seçenek 2: Windows Insider Programı aracılığıyla Windows 11 Önizleme deneyimini yaşayın

Son sürümü bekleyebilir ve yeniden tasarlanan özellikleri diğerlerinden önce deneyimlemek istiyorsanız, Windows Insider aracılığıyla Windows 11 özelliklerini tanıma fırsatına sahipsiniz. Windows Insider Programı, kullanıcıların işletim sistemlerinin ön sürümlerini yüklemelerini ve test etmelerini sağlayan bir Microsoft test programıdır.

Windows 11 önizlemesine yükseltmeden önce PC verilerinizi ve ayarlarınızı yedeklemeniz önerilir. İşler ters giderse diye bir önlemdir; böylece önemli dosyalarınızı kaybetmezsiniz. Bunu yapmak için aşağıdakiler dahil birkaç seçenek vardır:

 • Dosyaları ikincil bir depoya kopyalama.
 • Microsoft OneDrive dahil bulut yedekleme çözümlerini kullanma.
 • Yeni işletim sistemini ikincil bir makineye de yükleyebilirsiniz.
İlgilenebilirsin:   Windows Kullanıcı Profili Yüklenemiyor Çözümü

Windows Insider Programına kaydolmanın iki yolu vardır:

 1. Microsoft Web Sitesi Üzerinden Kaydolun:
  • Windows Insider web sitesini ziyaret edin ve “Kaydol” düğmesini tıklayın.
  • İstendiğinde MS hesabınıza giriş yapın ve ardından başlamak için “Flight Now” düğmesini tıklayın.
 2. Bilgisayar Ayarlarından Kaydolun:
  • Ayarlar uygulamasını açın ve “Güncellemeler ve Güvenlik” bölümüne gidin. Sol panelde, listenin altındaki “Windows Insider Programı”nı seçin.
  • İsteğe bağlı tanılama verilerini etkinleştirmeniz istenebilir. Bunu yapmak için verilen bağlantıyı takip edin veya “Ayarlar > Gizlilik > Teşhis ve geri bildirim”e gidin. “Teşhis verileri” bölümünün altındaki “Tam:” seçeneğini işaretleyin. Daha fazla devam etmek için “İsteğe Bağlı teşhis verileri” seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.
  • Yine, Windows Insider Program ayarları sayfasına geri dönün ve “Başlayın” düğmesini tıklayın.
  • Windows Insider Programını kullanmak için bir hesaba kaydolabilir veya yeni bir MS hesabına geçebilirsiniz. Devam etmek için “Kaydol”a tıklayın.
  • Bir sonraki ekranda, Insider Programına kaydolmak için kayıt düğmesine tıklayın. Kayıt başarılı olursa bir başarı mesajı göreceksiniz.

Bilgisayar ayarlarından kaydolmanızı öneririz. Bilgisayarınızın Windows 11 yükseltmesi için uygun olmaması durumunda burada bir mesaj göreceksiniz. Genel kullanıma sunulmadan önce en son Windows 10 sürümlerinin önizlemesini almak için yine de Windows Insider Programına kaydolabilirsiniz.

Windows Insider Programına kaydolduktan sonra hesabınızı bağlamanız ve kanalı seçmeniz gerekiyor:

 • Windows Insider Program ayarları sayfasına gidin ve bilgisayarınızdaki “Başlayın” düğmesine tıklayın.
 • Açılan pencereden bir hesabı bağlamak için ‘+‘ işaretine tıklayın, MS hesabınızı seçin ve “Devam”a tıklayın.
 • Geliştirici, Beta ve Sürüm önizleme seçenekleri arasından bir kanal seçmenizi isteyen Insider ayarları açılır penceresi görüntülenir. Tercih edilen kanala katılın ve devam etmek için “Onayla”ya tıklayın. Microsoft, Windows 11’i test etmek isteyen kullanıcılar için uygun olan beta kanalını önermektedir.
 • Ne beklemeniz gerektiğine dair ayrıntıları içeren bir ekran göreceksiniz ve “Onayla” düğmesine tıklayın.
 • Son olarak, aşağıdaki açılır pencerede “Şimdi yeniden başlat” ı tıklayın.
İlgilenebilirsin:   Windows İçin En İyi Ücretsiz Açık Kaynak Yazılımları Nelerdir

Windows 11 Önizleme Yapısını İndirin ve Yükleyin. Windows 11 Önizleme, normal Windows güncellemesi olarak indirilebilir ve kurulabilir:

 • Ayarlara gidin ve “Güncelleme ve Güvenlik” seçeneğini açın.
 • Windows güncellemesi” altında, güncellemeleri kontrol etmek için düğmeye tıklayın ve pencerelerin yeni güncellemeleri aramasını bekleyin.
 • Normal Windows 10 güncellemelerinde olduğu gibi Windows 11 Önizleme güncellemesinin altındaki “İndir ve yükle” seçeneğine tıklayın.
 • Herhangi bir Windows 10 güncellemesinin beklemede olması durumunda, ilk olarak Windows 11’i yüklemeden önce yükleneceklerini unutmayın. Daha önce bekleyen güncellemeleriniz olduğunda bu otomatik olarak halledilecektir.

Tamamlandığında, artık yeniden tasarlanan sürümü keşfedebilirsiniz.

Not: Beta veya geliştirici derlemesini istediğiniz zaman durdurabilir ve kararlı genel sürüme geri dönebilirsiniz. Kararlı sürüme geri dönmek için Windows Insider Program ayarları sayfasından “Önizleme derlemelerini almayı durdur” seçeneğini seçin.

Seçenek 3: Resmi Windows 11 Kurulum Medyasını Satın Alın

Yeni işletim sistemi resmi olarak piyasaya sürüldüğünde, kullanıcılar kurulum ISO dosyasını yetkili satıcılardan DVD’de satın alabilecekler . Alternatif olarak, ISO dosyasını satın alabilir ve kullanıma sunulduğunda Microsoft web sitesinden indirebilirsiniz.

Seçenek 4: Windows 11 PC satın alın

Başka bir seçenek de Windows 11’in önceden yüklenmiş olduğu yeni bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın almaktır. Bu, mevcut bilgisayar özellikleri minimum gereksinimlerin altında olan veya eski donanımdan yükseltme yapması gereken kullanıcılar için harika bir çözümdür.


Çoğu bilgisayar kullanıcısı, harika özellikleri, kolay gezinme ve güvenlik özellikleri nedeniyle dünya çapında yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows 10’a aşinadır. Microsoft nihayet Windows NT sürümünün en son sürümü olan Windows 11’i duyurdu. Yeni işletim sistemi, Windows 10 hatalarını düzeltmeyi ve daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. Windows 10’dan Windows 11’e geçiş için yukarıdaki kılavuzu takip edebilir ve yeni tasarımla birlikte gelen tüm özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Yeni güncellemeleri kontrol etmeye devam etmek ve uygun olduğunda bunları yüklemek de önemlidir.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.