1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Windows Kullanıcıları için Geri Dönüşüm Kutusu İpuçları


Geri Dönüşüm Kutusu, Windows masaüstünde varsayılan olarak bulunan öğelerden biridir. Bu öğeyi optimize etmek üretkenliğinizi artırabilir ve size çokça vakit kazandırabilir! İşte bazı yararlı Geri Dönüşüm Kutusu ipuçları.

Windows Geri Dönüşüm Kutusu İpuçları

1. Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna Göndermeden Kalıcı Olarak Silme

Silme tuşuna basarak veya sağ tıklayıp “Sil” seçeneğini seçerek dosyaları silebilirsiniz. Windows bu şekilde sildiğiniz dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderir. Ayrıca “Shift + Delete” tuşlarına birlikte basmak da bir uyarı mesajıyla birlikte silmek istediğiniz dosyayı kalıcı olarak siler.

Peki, dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermeden ve herhangi bir uyarı mesajı görmeden kalıcı olarak silmek ister misiniz?

 • Bunu yapmak için Geri Dönüşüm Kutusu’na sağ tıklayın ve “Özellikler“i seçin.
 • Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyaları sildiğinde hemen kaldır ”seçeneğini işaretleyin ve silme işlemi için herhangi bir uyarı istemiyorsanız, “Silme onay iletişim kutusunu göster” seçeneğinin işaretini kaldırın. “Uygula” düğmesine tıklayın ve değişikliklerinizi kaydedin.

*Yanlışlıkla silinen dosyalar artık Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarılamayacağı için bu kurulumu etkinleştirmenizi önermiyoruz.

2. Geri Dönüşüm Kutusu Temizleme Görevini Zamanlayın

Dönüşüm Kutusu’na taşınan dosyaları sürekli manuel olarak temizliyorsanız, bu seçenek tam size göre. Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki içeriği düzenli aralıklarla silmek için Windows’ta bir zamanlama oluşturabilirsiniz.

 • “Win + I” kısayol tuşlarına basın ve Windows Ayarlarını açın.
 • Sistem> Depolama” bölümüne gidin ve “Akıllı depolamayı yapılandır veya şimdi çalıştır” seçeneğini etkinleştirin.
 • İhtiyacınıza göre bir gün belirleyin. Belirlediğiniz güne göre temizlik yapılacak. Örneğin 1 gün seçerseniz, her 24 saatte bir Geri Dönüşüm Kutusu temizlenir.
İlgilenebilirsin:   Windows 10 Güncelleme Nasıl Geri Alınır?

3. Silinmiş Öğeleri Geri Dönüşüm Kutusundan Geri Yükleme

Yanlışlıkla bir veya daha fazla dosya / klasör sildiyseniz, bunları geri dönüşüm kutusundan tekrar yüklemek kolaydır. Geri Dönüşüm Kutusu’na gidin ve “Tüm öğeleri geri yükle” düğmesine tıklayın. Alternatif olarak, bir veya daha fazla dosya seçebilir ve “Seçili öğeleri geri yükle” düğmesini tıklayabilirsiniz. Bu, öğeleri orijinal konumuna geri yükleyecektir.

4. Masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusu Simgesini Gizle/Göster

Varsayılan olarak, Windows işletim sistemi bilgisayarın masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusu simgesini gösterir. Masaüstünün dağınık olduğunu düşünüyorsanız, masaüstünde gösterilen simgeden kurtulmak için bu Geri Dönüşüm Kutusu ipuçlarını kullanın.

 • “Win + I” tuşlarına basın ve Windows Ayarlarını açın.
 • “Kişiselleştirme> Temalar” bölümüne gidin.
 • “İlgili ayarlar” bölümünde gösterilen ” Masaüstü Simge Ayarları” bağlantısını tıklayın.
 • “Masaüstü Simge Ayarları” iletişim kutusunda, masaüstünüzden devre dışı bırakmak için Geri Dönüşüm Kutusu seçeneğinin işaretini kaldırın.

5. Geri Dönüşüm Kutusu Simgesini Değiştirin

Windows, silinmiş dosya olmadığında boş bir çöp kutusu simgesi ve bölmede silinmiş dosyalar olduğunda dolu çöp kutusu simgesi gösterir. Bu simgeleri beğenmezseniz, ekran için özel simgelerinizi kullanabilirsiniz.

 • “Masaüstü Simge Ayarları” iletişim kutusundayken, “Geri Dönüşüm Kutusu (dolu)” simgesini seçin ve “Simgeyi Değiştir…” düğmesine tıklayın.
 • Mevcut listedeki simgelerden birini seçebilir veya kendi simgenizi yükleyebilirsiniz.

Benzer şekilde, “Geri Dönüşüm Kutusu (boş)” öğesini seçin ve simgeyi değiştirin.

6. Geri Dönüşüm Kutusunun Konumu

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu’nun nerede olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bazen bozuk Geri Dönüşüm Kutusu gibi hataları düzeltmek için bu konumu bilmeniz gerekir. Bilgisayarınızdaki her sürücünün bir Geri Dönüşüm Kutusu vardır ve aşağıdaki yöntemi kullanarak onu bulabilirsiniz.

 • Dosya Gezgini’ni açın ve “Görünüm” menüsüne gidin.
 • Seçenek“e tıklayın ve “Klasörü ve arama seçeneklerini değiştir“i seçin.
 • Klasör Seçenekleri” iletişim kutusunda, “Görünüm” sekmesine gidin.
 • Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster” seçeneğini seçin.
 • Ayrıca, “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen)” seçeneğinin işaretini kaldırın. Windows size bir uyarı gösterecek. Onaylamak için “Evet“e tıklayın.
İlgilenebilirsin:   Windows 11 Varsayılan Tarayıcıyı Değiştirme (Hızlı Yol)

Şimdi, Dosya Gezgini’nde $ RECYCLE.BIN’in görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz. Bu sistem klasörünü sürücünüzün her birinde görebilirsiniz.

7. Geri Dönüşüm Kutusunu Yeniden Adlandırın

Apple, MacBook’ta Geri Dönüşüm Kutusu’nu Çöp Kutusu olarak gösterir. Mac ve Windows ile çalışıyorsanız, Geri Dönüşüm Kutusu adını değiştirmek isteyebilirsiniz.

 • Geri dönüşüm kurusu simgesine sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır“ı seçin.
 • Alternatif olarak, simgeyi seçin ve adı düzenlemek için F2’ye basın. Yeni adı Çöp Kutusu olarak girin ve Geri Dönüşüm Kutunuzun adını değiştirmek için enter tuşuna basın.

8. Geri Dönüşüm Kutusunu Sabitleme

Başlat menüsünde Geri Dönüşüm Kutusu’nu sabitlemek için simgeye sağ tıklayıp “Başlangıca Sabitle” seçeneğini seçebilirsiniz. Ek olarak, simgeyi sürükleyip görev çubuğu alanına bırakabilirsiniz. Bu, simgeyi görev çubuğuna eklemeyecek, ancak kısa yolu Dosya Gezgini simgesine ekleyecektir. Görev çubuğundaki Dosya Gezgini simgesine sağ tıklayıp Geri Dönüşüm Kutusu’nu seçebilirsiniz. Daha sonra istediğiniz zaman kısa yolu Dosya Gezgini simgesinden kaldırabilir veya silebilirsiniz.

9. Geri Dönüşüm Kutusu Boyutunu Ayarlama

Birçok kullanıcı, geri dönüşüm kutusunun boyutunu göz ardı eder, ancak bu aslında önemli bir faktördür. Daha fazla alan ayırarak, daha fazla dosyayı saklayabilir ve gerektiğinde onları geri yükleyebilirsiniz. Bu, özellikle büyük medya dosyaları veya önemli belgeler için faydalıdır.

Kutunun boyutunu artırmak için şu adımları izleyebilirsiniz: Ayarlar > Sistem > Depolama > Bu PC’deki depolama ayarlarına gidin. Buradan geri dönüşüm kutusunun boyutunu ayarlayabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.