1. Anasayfa
  2. İnternet

En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri


Bir WordPress sitesini yönetiyorsanız ve yüklenmesi uzun sürüyorsa, başınız belada demektir. Bunun nedeni, iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayacağı ve okuyucularınızın geri gelmeyecek olmasıdır. Web sitenizin hızını artırmak için bir önbellek eklentisi (cache eklentileri) işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

Bu yazı, en iyi WordPress önbellek eklentileri hakkında olacak. Her eklentide, web sitenizin sayfa yükleme süresini azaltmanıza yardımcı olabilecek birçok seçene sunar.

Neden Önbellek Eklentisine İhtiyaç Var?

Önbelleğe almayı ve nasıl çalıştığını düşünüyor olabilirsiniz. Okuyucularınız web sitenizi ilk kez açtığında, tarayıcı web sitenizin tüm dosyalarını ve görüntülerini kullanıcının sabit diskinde saklar. Kullanıcı tekrar ziyaret ederse, tarayıcının web sitenizi yüklemek için fazla zamanı olmaz.

Bunun nedeni, tüm dosya ve görüntülerin önbelleğe alınması ve saklanmasıdır. Tarayıcı, dosyaları önbellekten alır. Kullanıcılar web sitenizi açmaya çalıştığında tarayıcı tarafından yapılan birçok HTTP isteği vardır.

Tarayıcının önbelleğe almasına izin vermelisiniz, böylece tarayıcı sabit sürücüdeki CSS, HTML, Javascript dosyalarını tekrar yüklemek için önbelleğe alır. Bütün bunlar WordPress önbellek eklentileri sayesinde kolaylıkla yapılabilir.

En İyi WordPress Önbellek (Cache) Eklentileri

1. WP-Rocket

Web sitesi dosyalarınızı daha hızlı yüklemek için optimize etmeyi vaat eden birinci sınıf bir önbellek eklentisidir. Web sitenizin sayfa boyutunun küçülmesi için HTML ve XML dosyalarını sıkıştırabileceğiniz GZIP sıkıştırma seçeneği vardır. Bu eklentiyi kullanarak Google yazı tiplerini de optimize edebilirsiniz. WP-Rocket, birçok CDN ile uyumludur ve hızı artırmak için CDN ayarlarını kolayca yapabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   WordPress Nedir, Avantajları Nelerdir?

>> WP Rocket İnceleme: Süper Hız Yüksek Performans

2. W3 Total Cache

Web sitenizin sayfa yükleme süresini azaltmanıza yardımcı olabilecek en eski eklentilerden biridir. Tarayıcı önbelleğinden yararlanma seçeneği sunar ve tarayıcıya web sitenizde bulunan tüm dosyaları önbelleğe alması için rehberlik eder. Bununla birlikte, web site hızınızı optimize edecek pek çok ayara da sahiptir.

3. WP Super Cache

WordPress ücretsiz önbellek eklentileri arasında bulunan WP Super Cache, dosyalarınızın tamamen optimize edilmesini sağlar. Sayfa yükleme süresini azaltmak için etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapılandırması kolaydır ve basit sekme seçeneklerinden önbelleğe almayı açıp kapatabilirsiniz. Web siteniz için farklı önbellekleme türlerini ayarlayabilirsiniz.

4. WP Fastest Cache

Bu eklentide, statik HTML dosyaları, bunları kullanıcının tarayıcısına daha hızlı yüklemek için sağlanır. Eklentilerde kullanılan en hızlı yöntemlerden biri olan Mod_Rewrite yöntemi kullanılmaktadır. Herhangi bir gönderi yayınladığınızda, sayfa boyutunu küçültmek için önbelleğe alınmış tüm dosyalar ve fotoğraflar silinir.

Önbelleğe alınmış tüm dosyaları ve görüntüleri silebileceğiniz bir seçenek sayfası vardır. CSS dosyalarını da küçültme seçeneği var.

5. Comet Cache

Comet Cache, resmi olarak Hızlı Önbellek olarak adlandırılır. Birçok seçenek var ve en iyi şey, her ayarın açıklamasını almanızdır. W3 Total Cache gibi gelişmiş ayarlarda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bu eklentiyi doldurmak için birkaç seçenek var. Hizmetinden taviz vermez.

6. Cache Enabler

Bu, statik HTML dosyalarını sağlayan ve önbelleğe alınmış dosyaları sunucunun diskinde saklayan WordPress dizinindeki en hafif önbelleğe alma eklentilerinden biridir. Önbelleğe alınan dosyaların boyutunu görebilir ve bu dosyaları silebilirsiniz.  Web sitenizin hızını artıracak satır içi Javascript ve HTML dosyalarını küçültebilirsiniz. Özel WordPress gönderileri için özel bir destek vardır.

7. Hyper Cache

Bu eklenti tamamen PHP kodlaması ile geliştirilmiştir ve web sitenize cep telefonları için hazır özelliği vardır. Günümüzde insanlar internette arama yapmak için akıllı telefonları kullanıyor ve web sitenizi onlar için hazır hale getirmek gerekiyor. CDN’yi destekler ve web sitenizin hızını artıran diğer kaynaklarla yama yapabilirsiniz. Hyper Cache, önbelleğe alınmamış sayfalar için bile sıkıştırmayı yönetme özelliğine sahiptir.

İlgilenebilirsin:   WordPress "Çok Fazla Yönlendirme Hatası" Çözümü

Kaynak- https://wpekran.com/wordpress-cache-eklentisi-onbellek-eklentileri/

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.