1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

X / Twitter Shadowban Nasıl Kaldırılır? En Etkili Çözüm


Twitter Shadowban nasıl kaldırılır merak ediyorsanız, bu yazıda, Twitter Shadowban kaldırma işleminin nasıl yapılacağına dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter Shadowban Nedir? Twitter Shadowban (Gölge yasağı), Twitter’ın gönderilerinizi ve platformdaki etkileşimlerinizi sınırlı sayıda kişiye göstereceği anlamına gelir. Örneğin, her Tweetinizde gönderi başına 5000 görüntüleme alıyorsanız, Shadowban ile artık Tweetleriniz 50 veya daha az görüntüleme alır. Hatta bazı durumlarda görüntüleme tamamen sıfırlanır.

Peki Twitter Shadowban nedenleri nelerdir?

Bu yasağa maruz kalmanızın bazı olası nedenleri şunlardır:

 • Manipülatif davranış: Twitter’ı manipüle etmeye çalışıyorsanız ve Twitter politikasını ihlal eden herhangi bir şey yapıyorsanız Shadowban alma riskiniz yüksektir.
 • Birçok kişi tarafından engellenme: Çok sayıda kişi tarafından engellenmiş olmak, Twitter gölge yasağı alma riskini artırır.
 • Toplu Takip Etme ve Takibi Bırakma: Çok sayıda kişiyi takip ettiyseniz ve hızlıca onları takipten çıktıysanız, bu eylem nedeniyle Twitter shadowban alabilirsiniz.
 • Aynı web bağlantılarını tekrar tekrar yayınlamak: İster bir ürün sayfası ister hizmet sayfası olsun, belirli bir web bağlantısını sürekli olarak tanıtmaya çalışırsanız Twitter tarafından yasaklanabilirsiniz.
 • Tweetleriniz için bot kullanmak: Tweetlerinizi veya Yanıtlarınızı göndermek için bazı botlar veya benzer bir otomatik hizmet kullanıyorsanız, Twitter bunun şüpheli olduğunu düşünebilir ve bu eylem için size gölge yasağı uygulayabilir.

Twitter Shadowban test etme yolları nelerdir?

Twitter shadowban aldığımı nasıl anlarım? Twitter Shadowban test etmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz:

 • Twitter Shadowban test araçları– Kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz Twitter shadowban test araçlarından bazıları şunlardır:
 • İstatistikleri Kullanın– İstatistikler, Twitter tarafından gölge yasaklanıp yasaklanmadığınızı öğrenmenin en kolay yollarından biridir ve bunu öğrenmek için ekstra bir araca ihtiyacınız yoktur. Yapmanız gereken, Twitter’daki son gönderilerinize göz atmak ve gösterimlerinizi, beğenilerinizi, izlenme sayınızı, yorumlarınızı ve retweetlerinizi karşılaştırmak. Her şey normal görünüyorsa hesabınız gölge yasağına karşı güvendedir, aksi durumda Twitter shadowban almış olabilirsiniz.
 • Başka bir hesaptan kontrol edin- Farklı bir Twitter hesabı ile Twitter’a giriş yapın ve arama kısmına kullanıcı adınızı girin. Profilinizi bulamazsanız, hesabınız Twitter Shadowban almış demektir.
İlgilenebilirsin:   X / Twitter Video İndirme: 18 Online Video İndirme Sitesi

Twitter Shadowban Nasıl Kaldırılır? Neler Yapılmalıdır?

Shadow ban kalkar mı? Evet, belirli kuralları yerine getirirseniz shadowban kalkar. Twitter’da shadowban aldıysanız yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Birkaç gün bekleyin- Bir süre sürede herhangi bir paylaşım yapmayın ve herhangi bir etkileşimde bulunmayın. Twitter shadowban kaldırmak için en iyi yaklaşım bu olacaktır. En az 3 gün bekleyip hesabınızdan yasağın kalkıp kalkmadığını kontrol edin.
 • Spam içerikleri temizleyin– Twitter profilinizden çok sayıda spam veya yetişkinlere uygun içerik yayınladıysanız, bunu mümkün olan en kısa sürede kaldırmalısınız. Tweetleri tek tek gözden geçirin, tüm spam bağlantıları ve gönderileri kaldırın. Shadowban almanızın sebebi buysa, temizlikten kısa süre sonra ban kalkacaktır.
 • Otomatik hizmetleri kullanmayı bırakın- Bot hesaplar ya da uygulamalarla otomatik etkileşim (bot beğeni, takip vb.) sağlamak ban sebebidir ve bu tespit edildiğinde sadece shadowban değil belki de kalıcı bir ban riski vardır. Eğer hesabınızda bu tür bir işlem varsa ilgili paylaşımlardan kurtulun ve bunu yapmayı bırakın.
 • Yeni hesap açmayın– Twitter shadowban aldıysanız, bu ban kalkmadan yeni bir hesap oluşturmamanız tavsiye edilir. Çünkü Twitter’da IP adresiniz var ve hem eski hem de yeni hesabı anında engelleyebilirler. Risk almayın ve birincil hesabınızı kaybetmek istemiyorsanız ikincil bir hesap oluşturmayın.
 • Twitter Destek Ekibiyle İletişime Geçin– Twitter shadowban kaldırma işlemi için deneyebileceğiniz son şey, Twitter üzerinden destek ekibiyle iletişime geçerek durumunuzu bildirmektir. Twitter hüküm ve koşullarını ihlal etmiyorsanız, hesabınızı ayrıntılı olarak inceleyip sorunun çözülmesine yardımcı olabilirler.

Twitter shadowban almamak için mutlaka Twitter kullanım koşulları, yasaklar ve genel kurallar hakkında bilgi edinin. Kurallara uyduğunuz takdirde shadowban dahil herhangi bir yasaklama ve kısıtlamayla karşılaşma riskiniz az olur. Eğer banlandığınızı düşünüyor ve Twitter shadowban nasıl kaldırılır diye merak ediyorsanız yukarıdaki önerileri takip ederek Twitter shadowban kaldırma sürecini hızlandırabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   13 Kolay Adımda Twitter Takipçi Artırma

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.