1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Xbox Konsollarda HDR Youtube Dönemi


Sonunda beklenen özellik Xbox kullanıcılarına yayınlandı. Youtube ile işbirliği içinde olan Microsoft, uzun zaman sonra Xbox kullanıcılarına HDR desteği sunmaya başladı.

Yüksek dinamik aralığı olarak bilinen HDR, videoların daha kaliteli olmasını ve renklerin daha gerçekçi olmasını sağlıyor. Gelen güncelleme sayesinde Youtube videolarını artık Xbox konsollarında HDR seçeneği ile izlemek mümkün durumda.

Güncelleme sadece yeni nesil konsola değil eski nesil serilere de eklenmiş durumda, ortalama bir hızda dağıtıma başlanan Youtube uygulamasının güncellemesini alan kullanıcılar sorunsuz şekilde izleme deneyimini yaşayabilecek.

4 Yıl Sonra HDR Güncellemesi Yayınlandı

HDR özelliği aslında yeni bir özellik değil, yeni nesil bazı telefonlarda bile bulunan bu özellik Xbox kullanıcılarına tam tamına 4 Yıl sonra dağıtılmaya başlandı.

2017 Yılında Microsoft şirketi tarafından HDR sözü verilmişti ancak bunun için bir adım atmak bir türlü mümkün olmadı. Xbox One S ve One X, Series S ve X modelleri için bu söz tam olarak 4 yıl sonra tutuldu.

Youtube uygulamasına eklenen ufak geliştirmeler sayesinde bu özellik aktif hale getirildi. Kullanıcılar özelliğin gelmesi ile sevindi ancak akıllarındaki neden 4 yıl bekledik sorusuna halen cevap alabilmiş değiller.

Hangi Konsol Hangi Kaliteyi Destekliyor

Yapılan paylaşımlara göre konsollar serilerine göre kaliteler destekleyecek. Bir kullanıcı HDR özelliğine genel kitleden daha önce kavuştu. Yaptığı testlere ve paylaşımlara göre hangi serinin ne kadar kalite desteklediği de açığa çıkmış oldu.

HDR video desteğine sahip olan Xbox Series S Konsolu 1440p 60FPS kaliteyi destekleyebilecek. Bunun yanı sıra geçtiğimiz aylarda çıkış yapan Xbox Series X konsolu ise 4K 60FPS kalite desteği ile karşımıza çıkıyor.

İlgilenebilirsin:   GTA 5 Hileleri: PC, PS ve Xbox için GTA V Hile Kodları

HDR ile Bazı Sorunlar Meydana Gelmeye Başladı Bile

HDR özelliği ile videoların daha dinamik olacağını söylemiştik ancak bu konuda Xbox kullanıcılarını bazı sorunlar bekliyor. Yeni video özelliğinin kullanılabilmesi için videoların Codec ayarları değiştirilmiş durumda.

VP-92 Codec sistemine destek sunan Xbox konsollar yeni güncelleme ile AV1 Codec videoları açamaz hale geldi. Youtube üzerinde videoların genel formatı AV1 şeklinde. Bu nedenle çoğu Xbox kullanıcısı Youtube videolarından mahrum durumda. Xbox tarafından yapılan açıklama göre bu konuda güncelleme yapılacak.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.