1. Anasayfa
 2. Nedir

ZeroTier Nedir? Güvenli mi? İşte Merak Edilenler


ZeroTier, kullanıcılara güvenli ve yönetilebilir ağlar oluşturmayı, bağlı cihazları fiziksel olarak aynı yerdeymiş gibi işlemelerini sağlayan açık kaynaklı bir uygulamadır. ZeroTier, Yazılım Tanımlı Geniş Alan Ağı (SD-WAN) ve Sanal Özel Ağ (VPN) gibi özellikleri içerirken, aynı zamanda sıfır güven (zero trust) prensiplerine dayalı olarak geliştirilmiştir. Bu yazımızda ZeroTier nedir, ne için kullanılır, güvenli mi, artıları ve eksileri nelerdir, ücretli mi ücretsiz mi gibi merak edilen detayları kısaca açıklamaya çalıştık…

ZeroTier Nedir ve Güvenli mi?

ZeroTier, esnek ağ bağlantılarına olanak tanıyan yazılım tanımlı bir ağ (SDN) platformudur. Kullanıcıların tıpkı geleneksel VPN’ler gibi sanal ağlar oluşturmasına ve gerçek fiziksel konumlarına bakılmaksızın cihazları bağlamasına olanak tanır. Temel olarak, tüm bağlantıları genişletilmiş bir birleşik yerel ağ altında toplayan sanal bir Ethernet anahtarı olarak işlev görür.

Genellikle uzaktan çalışma, IoT cihazlarını yönetme, özel ağlardaki kaynaklara erişme vb. gibi güvenli, özel ve yapılandırması kolay ağ oluşturmanın gerekli olduğu yerlerde kullanılır.

ZeroTier, işletmeler ve kuruluşlar için, özellikle de uzaktan çalışanlar için gerçekten yararlı bir araçtır. Sunduğu özelliklerden bazıları şunlardır:

 • ZeroTier, sıfır güven çözümü olacak şekilde tasarlanmıştır ; bu, platformun ağ içindeki hiçbir varlığa otomatik olarak güvenmediği anlamına gelir.
 • Cihazların ağa katılmadan önce kimlik doğrulaması yapılır. Her cihazın, yetkisiz erişim riskini azaltan benzersiz bir kimliği vardır.
 • ZeroTier ağları mantıksal olarak birbirinden yalıtılmıştır. Bir ağdaki cihazlar diğer ağdaki cihazlarla doğrudan iletişim kuramaz.
 • Ağındaki cihazlar arasında iletilen verilerin güvenliğini sağlamak için  256 bit uçtan uca şifreleme kullanır ve yetkisiz kişiler tarafından okunamaz.
 • Dünya çapında erişilebilen bir yerel alan ağı oluşturmasına yardımcı olan çok yollu Katman 2 Ethernet köprüleme özelliklerini taklit eder.
 • ZeroTier, daha az ağ gecikmesi sağlamak için eşler arası bağlantılar kurar. Bu, ağ hızının kalitesinin normal ağlara göre önemli ölçüde arttığı anlamına gelir.
 • Çoklu bulut bağlantısı, çeşitli bulut sağlayıcıları tarafından birleştirilen bir ağ ağı sağlar; bu, özellikle hibrit bir çalışma ortamında çalışan BT ve DevOps ekipleri için faydalıdır.

ZeroTier’da Güvenlik Açıkları Var mı?

ZeroTier, kullanıcılarının genel IP adresleri ve web tarama alışkanlıkları gibi bilgileri toplar. Ancak, resmi politikaları gereği, bu bilgiler izinsiz olarak satılmaz veya üçüncü taraflarla paylaşılmaz. ZeroTier, birden fazla güvenlik önlemi uygular, ancak ağın bütünüyle güvenliği, nasıl yapılandırıldığı ve yönetildiğine de bağlıdır.

Kullanıcılar ve yöneticiler, yazılımın düzenli olarak güncellenmesi, güçlü kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılması, ve ağ trafiğinin yakından izlenmesi gibi gerekli tedbirleri almalıdır. Ağa bağlı herhangi bir cihazın güvenliği ihlal edilirse tüm ağ için risk oluşabilir.

ZeroTier’ın Artıları ve Eksileri

ZeroTier’ın Artıları

 • Windows, macOS, Linux, iOS, Android ve daha fazlasını içeren birden fazla işletim sistemini destekler
 • Ağlarla muazzam ölçeklenebilirlik ve tüm cihazlarda sabit hız
 • Kullanımı kolay
 • Geliştiricilerin uygulamalarına yüksek performanslı ağ oluşturmalarını sağlar.

ZeroTier’ın Eksileri

 • İnternet trafiğinin VPN’den yönlendirilmesini desteklemez. 
 • Ağ üzerinden diğer bilgisayarları koordine etmek için merkezi sunucularına güvenir.

ZeroTier Ücretsiz mi?

ZeroTier tüm kullanıcılar için ücretsiz olan bir Temel plan sunmaktadır. Ancak daha fazla özellik için aylık belli bir ücret ödemeniz gerekir. İşletme ve Hizmet Sağlayıcılar için özel planları da vardır. Daha fazla ayrıntı için resmi ZeroTier fiyatlandırma sayfasına bakabilirsiniz: https://www.zerotier.com/pricing/

Windows’a ZeroTier Yükleme

Aşağıda verilen adımları takip ederek ZeroTier kurulumunu hızlıca gerçekleştirebilirsiniz:

 • Windows kurulum paketini https://www.zerotier.com/download/ adresinden indirin.
 • İndirilen dosyaya çift tıklayarak paketi kurun (İstendiğinde Yükle’ye tıklayın).
 • ZeroTier uygulamasını başlatın (sağ alt durum çubuğunda uygulama simgesini görmelisiniz).
 • Durum çubuğundaki ZeroTier simgesine tıklayın ve Denetim Masasını Aç öğesini seçin.
 • Ağ kimliğinin yanında bir onay işareti görürseniz bu, bağlanmaya çalıştığı ancak henüz yetkilendirilmediği anlamına gelir. Bağlantıyı yetkilendirmek için ağı oluşturduğunuz ZeroTier web kullanıcı arayüzüne gidin.
 • ZeroTier Networks tarayıcı sayfasını yenileyin ve ağda etkin olan veya bağlanmak isteyen cihazların listesini görmek için aşağıya doğru kaydırın.
 • ZeroTier Windows uygulama menüsünde gösterilenle aynı Düğüm Kimliğine sahip cihazı bulun.
 • Cihazı web kullanıcı arayüzünde onaylayarak yetkilendirin.

Bu adımları izledikten sonra Windows cihazınıza ZeroTier kurulu ve bağlı olacaktır.


ZeroTier genellikle özel şifreli ağlar oluşturmak için güvenli bir seçim olarak kabul edilir ve birçok kuruluş ve kişi onu bu amaç için kullanır. Ortalama bir fikir edinmeniz konusunda ZeroTier rehberimizin faydalı olduğunu umuyoruz…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.