1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Google Hesabı için 2 Adımlı Doğrulama Nasıl Etkinleştirilir?


Google, Gmail hesabıyla dünyadaki en büyük kullanıcı tabanından birine sahiptir. Güçlü bir şifreniz olsa da, Google hesabınızı ek koruma katmanıyla korumanız önemlidir. Google hesabı için 2 adımlı doğrulama, hesabınıza giriş yapmak için ek mobil kullanmanıza yardımcı olacaktır. Bunun anlamı, mobil cihazınız olmadan kimsenin hesabınıza giriş yapamayacağıdır.


2 adımlı doğrulamanın nasıl etkinleştirileceğini anlatmaya geçmeden önce, bu ekstra güvenlik önleminin nasıl çalıştığından bahsedelim:

 • Hesabınıza her giriş yaptığınızda, önce normal şekilde e-posta ve şifre girmeniz gerekir.
 • Bundan sonra, Google sizden ikinci doğrulamayı girmenizi isteyecektir. İkinci doğrulama olmadan hesabınıza giriş yapamazsınız.
 • İkinci doğrulama kodunu almak için cep telefonu numaranızı kaydetmeniz gerekmektedir. Alternatif olarak, kimlik doğrulama kodunu otomatik olarak oluşturmak için herhangi bir Authenticator uygulamasını kullanmak mümkündür.
 • İkinci doğrulamayı etkinleştirdikten sonra, hesabınızın kilitlenmemesi için yedekleme seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekir. Yedek kod seti alma, yedek cep telefonu numarası ekleme vb. gibi birden fazla yedekleme seçeneği mevcuttur.

Yetkisiz girişlerden korumak için kullandığınız Google hesapları için 2 adımlı doğrulama kurmanızı önemle tavsiye ederiz. Bu, birisi şifrenizi ele geçirse bile ikinci doğrulama olmadan hesabınıza giriş yapamayacağı anlamına gelir.

Google 2 Adımlı Kimlik Doğrulaması Nasıl Etkinleştirilir

Google hesabı için iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

1. Adım – 2 Adımlı Doğrulamadan Başlamak

 • Öncelikle Google hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra, “Güvenlik” bölümüne gidin. Burada “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğinin varsayılan olarak kapalı olduğunu göreceksiniz. Tıklayıp aktifleştirin.
 • Diğer adımda, 2 adımlı doğrulama sürecinin nasıl işlediğini anlamak için “Daha fazla bilgi edinin” bağlantısını tıklayabilir ya da devam etmek için “Başlayın” düğmesini tıklayın.

Adım # 2 – Doğrulama Seçeneklerini Seçme

Sonraki ekranda telefon numaranızı yazın. Genel olarak, daha önce verdiyseniz, Google numarayı hesap ayrıntılarınızdan otomatik olarak alır.

Google hesabı için 2 adımlı doğrulamayı seçmek için farklı seçenekler mevcut:

 • Google İstemi – Google İstemi’ni telefonunuza yükleyin ve masaüstü cihazı kullanarak her giriş yaptığınızda izin verin.
 • Güvenlik anahtarı – Hesabınızda oturum açmak için kod oluşturmak üzere herhangi bir güvenlik USB cihazını kullanabilirsiniz.
 • Kısa mesaj veya sesli çağrı– e-postanız ve şifrenizle her giriş yapmaya çalıştığınızda cep telefonu numaranıza bir metin mesajı veya sesli mesaj alırsınız.

Buradaki en rahat ve kolay seçenek, kısa mesaj veya sesli çağrı seçeneğidir. Bu seçeneği seçin ve ilerlemek için “İleri” düğmesine tıklayın.

Adım 3 – Cep Telefonunuzu Doğrulayın

Google, verdiğiniz cep telefonu numarasına 6 haneli bir kod gönderecektir. Kodu girin ve cep telefonu numaranızı doğrulayın ve işlemin çalıştığını onaylayın. Google hesabı için 2 adımlı doğrulamanın başarıyla etkinleştirildiğini ve iyi çalıştığını gösteren bir başarı mesajı göreceksiniz.

Adım 4 – Kullanılabilir Yedekleme Seçenekleri

Mobil doğrulamayı kurduktan sonra, ek bir yedekleme yöntemi ayarlamak önemlidir. 2 adımlı doğrulamanız çalışmıyorsa veya mobil ya da SIM kartınızı kaybettiyseniz, bu yedekleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yedekleme seçenekleri mevcut:

 • Yedek kodlar – mobil mesaj yerine kullanabileceğiniz yedek kodların bir listesini alın.
 • Google istemleri – erişime izin vermek için kayıtlı mobil cihazda bir bildirim alın.
 • Authenticator uygulaması – doğrulama kodunu otomatik olarak oluşturmak için kullanılabilen birçok kimlik doğrulayıcı uygulaması vardır. Google Authenticator uygulamasını veya Microsoft’tan uygulamayı veya bu konuda başka herhangi bir kimlik doğrulayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Yedek telefon – doğrulanmış telefonunuzu kaybetmeniz durumunda kullanabileceğiniz ek telefon ekleyin.
 • Güvenlik Anahtarı – bunun için bir cihazınız varsa USB veya Bluetooth kullanarak yerleşik güvenlik anahtarını kullanın.

Bu makalede yedek kodları ve kimlik doğrulayıcı uygulama seçeneklerini açıklayacağız. Hesabınız için favori seçeneklerinizden herhangi birini kurabilirsiniz.

Adım 5 – Yedek Kodları Alın

Yedek kodlar seçeneğinin altındaki “Kurulum” bağlantısını tıklayın. Google, doğrulanmış mobil cihazınızda kısa mesajı alamamanız durumunda kullanabileceğiniz 10 yedek kod gösterecektir. Listeyi bilgisayarınıza indirebilir veya çevrimdışı tutmak için yazdırabilirsiniz. Unutmayın, her bir yedek kodu bir kez kullanabilirsiniz, bu da 10 kod kullanarak 10 kez oturum açabileceğiniz anlamına gelir.

Adım 6 – Authenticator Uygulamasını Kullanma

Google hesabı için 2 adımlı doğrulamayı kullanmanın en kolay yolu, herhangi bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmaktır. Buradaki avantaj, Google, Microsoft, vb. gibi farklı hizmetler için doğrulama kodu oluşturmak için tek bir uygulama yapabilmenizdir. Burada Microsoft Authenticator uygulamasıyla açıklayacağız, bu amaçla Google’ı veya başka herhangi bir kimlik doğrulayıcı uygulamasını kullanabilirsiniz.

 • İlk olarak Android telefonlara Google Play Store’dan Authenticator uygulamasını yükleyin. İPhone kullanıyorsanız, uygulamayı App Store’dan yükleyin.
 • “Yedek kodlar” seçeneğinin altındaki “Kimlik Doğrulayıcı uygulaması” nı tıklayın.
 • Aşağıdaki gibi bir QR kodu göreceksiniz.
 • Telefonunuzda Authenticator uygulamasını açın ve “Diğer (Google, Facebook, vb.)” seçeneğine dokunun.
 • Google hesabınızı uygulamaya eklemek için QR kodunu tarayın.
 • Authenticator uygulamasına ekledikten sonra, Google hesabınız bir başarı mesajı gösterecektir.

Adım 7 – Etkin Seçenekleri Kontrol Edin ve Devre Dışı Bırakın

Hesabınızın altında etkinleştirilmiş 2 adımlı doğrulama seçeneklerini kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz zaman yedekleme kodunu alabilir, doğrulanmış telefonu değiştirebilir veya Authenticator uygulamasını silebilirsiniz. Ayrıca 2 adımlı doğrulamalar için varsayılan yöntemi de değiştirebilirsiniz.

Hesabınıza her giriş yaptığınızda, Google’ın size o cihazda 2 adımlı doğrulamayı yok saymak için ek bir seçenek göstereceğini unutmayın. Bilgisayarınızı kullanan tek kişi sizseniz, oturum açarken her seferinde doğrulama kodunu almanız gerekmemesi için onay kutusunu etkinleştirin.


Şifre çalma, e-posta hesaplarını hacklemenin en popüler yollarından biridir. Bilgisayar korsanlarından korumak için Google hesabı için 2 adımlı doğrulama ayarlamanızı öneririz. Cep telefonunuzu kaybetmekten endişe ediyorsanız, hesabınıza güvenle giriş yapabilmek için ek yedekleme yöntemleri ayarlamayı unutmayın!

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.