1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

iCloud-Hesap Bakımı Nedeniyle Uygulama Kilitlendi Sorunu


iCloud (veya iCloud+), Apple’ın bulut depolama alanıdır. Geleneksel bulut depolama hizmetleri icl’den farklı olarak, iCloud’un birincil amacı, uygulamaları ve dosyaları cihazlarınız arasında senkronize etmektir. Ancak, web sitesi üzerinden iCloud’a erişebilir ve diğer depolama hizmetleri gibi dosyalarınızı yönetebilirsiniz.

İCloud ile sık karşılaşılan bir sorun, “hesap bakımı nedeniyle uygulama kilitlendi” gibi bir mesaj görmektir. Bu, uygulamaları açmanızı engelleyecektir. Bu makalede, iCloud’da bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

iCloud Web Uygulamaları

iCloud.com web sitesine gidin ve Apple kimliğinizle giriş yapın. Genel olarak, cihazınıza gönderilen iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanarak erişim izni vermeniz istenir. Altı haneli kodu girin ve hesabınıza giriş yapın.

iCloud hesabınız Mail, Keynote, Numbers, Pages, Reminders vb. gibi bazı varsayılan uygulamalarla birlikte gelir. Cihazlarınız arasında eşzamanlamak için bu uygulamaları kullanarak dosyalarınıza erişebilir ve çevrimiçi olarak düzenleyebilirsiniz.

iCloud Hesap Bakımı Nedeniyle Uygulama Kilitlendi Sorunu

İCloud uygulamalarını kullanmak kolay olsa da, hesap bakımı nedeniyle sık sık kilitleme sorunları göreceksiniz. Bu sorun, dosyaları düzenlemek için Sayfalar gibi uygulamaları açmaya çalıştığınızda ortaya çıkar.

“Hesap bakımı nedeniyle Sayfalar önümüzdeki bir saat boyunca kullanılamayacak” sorunu ile karşılaştığınızda, bu durum tüm uygulamalar için geçerli olacak ve tamamı kullanılamaz hale gelecektir.

Uyarı açılır penceresindeki tek seçenek “Tamam”a tıklayıp kapatmaktır. Açılır pencereyi kapattıktan sonra, uygulama simgesinde çevrimdışı olduğunu gösteren bir uyarı simgesi görürsünüz.

İCloud’da Hesap Bakımı Nedeniyle Kilitlenen Uygulama Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz seçenekler şunlardır.

1. Sistem Durumunu Kontrol Edin

Bazen Apple servisleri, iCloud’daki uygulamalara erişmenizi engelleyebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki gibi bir mesaj görürsünüz:

"iCloud çalışmayı durdurdu ve bir hata bu uygulamanın düzgün çalışmasını engelledi."

Apple, iCloud’daki uygulamalar için farklı hizmetler sunar ve bu nedenle, belirli bir uygulamanın kapalıyken, diğerleri çalışır durumda ve iyi çalışıyor olma olasılığı vardır. Ayrıca iCloud ile ilgili tüm servislerin çalışıp çalışmadığını görmek için resmi Apple sistem durumu sayfasını da kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi iCloud uygulamaları için farklı servisler mevcut. Buradan tümünün çalışma durumunu kontrol edebilirsiniz.

Tüm sistem durumları canlı olarak güncellenir ve yeşil durum hizmetin çalıştığını gösterir. Bir bakım veya sistem arızası olduğunda, bir açılır pencerede ayrıntıları görüntülemek için ilgili hizmet öğesine tıklayabilirsiniz. Sistem arızalıysa veya bakımdaysa, sistem çalışır duruma gelene ve erişilebilir olana kadar beklemeniz gerekir.

2. Safari’ye geçin

Windows’ta hesap bakımı ve uygulama kilitleme sorunları görüyorsanız, Mac’inizde veya diğer Apple cihazlarınızda Safari tarayıcısını kullanmayı deneyin. Mac’te Google Chrome kullanıyor olsanız bile, hesabınızdan çıkış yapın ve Safari tarayıcısı ile deneyin.

İşin iyi yanı, Mac yönetici şifresini girdiğinizde Safari’nin otomatik olarak iCloud hesabına giriş yapmayı deneyecek olmasıdır.

 • iCloud.com web sitesini Safari’de açın ve “Parola ile devam et” düğmesine tıklayın.
 • Mac’inizin yönetici şifresini girin ve iCloud hesabınıza giriş yapmak için “Devam”ı tıklayın.
 • Şimdi, iCloud web uygulamalarına sorunsuz bir şekilde erişip erişemeyeceğinizi kontrol edin.

3. Reklam Engelleyiciyi Devre Dışı Bırakın

Reklam engelleyiciler, iCloud web uygulamalarına erişmek için gereken hizmetleri engelleyebilir. Tarayıcınızda reklam engelleyici uzantısını devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Alternatif olarak, reklam engelleyici etkinken düzgün çalışması için iCloud.com web sitesini beyaz listeye ekleyebilirsiniz. Bundan sonra sayfayı yenileyin ve uygulamalara kilitleme sorunu olmadan erişip erişemediğinizi kontrol edin.

4. Dosyaları Çevrimiçi Düzenleyin

 • iCloud web erişimindeyken iCloud Drive simgesine dokunun.
 • Dosyanızı bulun ve açın. Gerekirse, iCloud Drive’a yeni bir dosya yükleyebilirsiniz.
 • İlgili uygulamalarla düzenlemek için dosyaya çift tıklayın.
 • Dosya tarayıcıda açılacaktır ve böylece çevrimiçi düzenlemeye başlayabilirsiniz.
 • Değişiklikler otomatik olarak kaydedilir ve tüm cihazlarınızda kullanılabilir.

5. Tüm Tarayıcılarda iCloud’dan Çıkış Yapın

iCloud hesabına giriş yapmak için birden fazla cihaz kullanıyorsanız, önce tüm tarayıcılardan çıkış yapın ve uygulamalara erişilebilir olup olmadığını kontrol etmek için tekrar giriş yapın.

 • iCloud hesabına giriş yaptığınızda, adınızın altında görünen “Hesap Ayarları” bağlantısını tıklayın.
 • Ayarlar sayfasını aşağı kaydırın ve “Tüm Tarayıcılardan Çıkış Yap” bağlantısını tıklayın.
 • “Çıkış” seçeneğine tıklayarak açılır pencereyi onaylayın.

6. Apple Destek ile İletişime Geçin

Yukarıdaki işlemler işe yaramazsa, son seçenek Apple desteğine başvurmaktır. Ancak, cihazınızın seri numarası için geçerli bir bakım desteğine sahip olmanız gerekir.

Apple resmi destek sayfasına gidin ve buradan “Apple Kimliği” seçeneğini tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfadan da “iCloud, FaceTime ve Mesajlar” seçeneğini tıklayın.

Son olarak “Arama Planlayın” kısmından Apple destekle görüşmek üzere randevu oluşturabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.