1. Anasayfa
 2. Yaşam

Her Evde Olması Gereken Tıbbi Cihazlar


Evde bulundurmanız gereken tıbbi cihazlar bazen hayat kurtarıcı olabilir. Önemli tıbbi cihazlara sahip olmak, herhangi bir zamanda tüm sağlık riskleri konusunda temkinli olmanızı sağlayan bir ilk yardım çözümüdür. Bugün, özellikle tıbbi farkındalığın artması, evde sağlık ekipmanlarına olan talebi de artırmıştır.

Günümüzde tip 2 diyabet , obezite ve kalp hastalığı gibi yaşam tarzı bozukluklarının görülme sıklığı her yaştan insan arasında oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu kronik hastalıkların ortaya çıkmasındaki artışın ana nedenleri sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam, iş stresi veya kişisel strestir.

Bazı temel tıbbi cihazları evde bulundurmak, acil durumlarda kullanışlı olacak ve bir hastaneye gitmeden önce ilk yardım görevi görecektir. Gece boyunca şeker seviyenizin yükseldiğini ve yakınlarda açık tıbbi tesis olmadığını düşünün. Bir kan şekeri monitörü kullanarak şeker seviyenizi kontrol edebilirsiniz. Aynı şey, tansiyon monitörü kullanabilen bir kalp hastası için de geçerli olabilir.  Evde bulunması gereken sağlık cihazları yani ev tipi tıbbi cihazlar;

 • Acil durumda ilk yardım görevi görür
 • Size zaman kazandırır 
 • Doğru ilaçları zamanında almanıza yardımcı olur…

Evde Bulunması Gereken Tıbbi Cihazlar ve Temel Sağlık Ekipmanları

İşte evinizde bulundurmanız gereken önemli tıbbi cihazlardan bazıları:

1. Dijital Kan Basıncı Monitörü

Yüksek veya düşük tansiyon hastası bir aile üyeniz varsa, bu mutlaka sahip olunması gereken bir tıbbi cihazdır. Özellikle orta yaş grubundan birçok insan bu tür sağlık sorunlarından muzdariptir. Ancak evde tansiyon göstergeniz varsa, tansiyonunuzun seviyesini takip edebilecek ve buna göre önlemler alabileceksiniz. 

Bu dijital tansiyon ölçüm cihazları, tansiyon grafiğinizin kaydını tutmanıza yardımcı olur. Bu makineler ayrıca ölçülen son birkaç kan basıncı seviyesinin ortalamasını da gösterir. Bunun dışında, kan basıncı ölçüm akıllı cihazları, düzensiz kalp atışını algılama, vücut hareketi algılama vb. gibi diğer işlevlerle iyi bir şekilde donatılmıştır (Seçtiğiniz markaya göre özellikler farklılık gösterebilir.)

İlgilenebilirsin:   Kızılötesi Sauna (Infrared Sauna) Faydaları

2. Dijital Termometre

Her evde soğuk algınlığı, grip ve ateşi kontrol etmek için bir termometre olmalıdır. Evde yüksek ateşten muzdarip biri varsa, o zaman termometre ateş seviyelerini izlemenize ve ateşin çok yüksek ve tehlike boyutta olmadığından emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ateş çok yüksekse hemen doktorunuza görünmeli ve asla ihmal etmemelisiniz.

Bugün piyasada temel olarak iki tip termometre bulunmaktadır. Biri, yüksek ateşten muzdarip kişinin ısı düzeyini kontrol etmek için dil altına yerleştirilen oral bir termometredir. Diğeri ateşi kontrol etmek için kulağa veya koltuk altlarına yerleştirilen dijital termometredir. Dijital termometre ev için en kullanışlısı olarak kabul edilir. Özellikle evde çocuklarınız varsa, çok faydalı bir tıbbi cihaz olabilir. Çocuklarınızın ne zaman hastalanacağını asla tahmin edemezsiniz ve bu size çok yardımcı olacaktır.

3. Kan Şekeri Monitörü

Şeker hastalığınız varsa, evde mutlaka bir kan şekeri monitörü bulundurmanız gerekir. Bu cihaz, şeker hastalığına yakalanma riski olanlar ve prediyabetikler tarafından kullanılabilir. Kan şekeri seviyelerini takip etmenize, sağlık durumunuzu izlemenize ve uygun diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini yapmanıza yardımcı olur. Kan şekeri seviyenizi günlük olarak takip etmeniz ve doktorunuza değişiklikleri bildirmeniz önerilir.

 4. Akıllı çorap bebek monitörü

Bir akıllı çorap bebek monitörü ile çocuğunuzun kalp atış hızını ve vücudunun oksijen seviyesini izleyebilirsiniz. Herhangi bir sorun olması durumunda, bu cihaz, ebeveynleri uyuyan çocuğun uyku pozisyonu ve sağlık durumu hakkında uyarmak için alarm çalar. Bunun dışında bu cihaz, çocuğun yanında olmadıklarında veya alarmı duyabilecekleri mesafede olmadıklarında ebeveynlerin cep telefonuna da bir uyarı mesajı gönderir.

5. Taşınabilir Glüten Kontrol Cihazı

Bu cihaz akıllı, gelişmiş ve şiddetle tavsiye edilen taşınabilir bir glüten detektörüdür ve birçok kişi tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihaz, glüten alerjisi veya çölyak hastalığı olan kişiler için cankurtaran olabilir. Bu cihazın işlevleri, tek kullanımlık test kapsülleri kullanılarak ve tescilli bir uygulamanın yardımıyla karşılanabilir. 

İlgilenebilirsin:   İnsan Ömrünü Uzatmak ve Ölümsüzlük Mümkün mü?

Bu gelişmiş ve akıllı bir cihazdır ve verileri takip etmenize ve başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Artık bu taşınabilir cihazla, ne zaman ve nerede olursanız olun gıdanın glüten içeriğini test edebilirsiniz. Bu cihazlar birkaç basit adımla gıdalardaki glüten içeriğini tespit etmenizi sağlar.

6. Nabız Oksimetresi

Konjestif kalp yetmezliği, KOAH, astım veya herhangi bir akciğer hastalığı olan ev üyeniz varsa, Nabız Oksimetresi evde ihtiyaç duyacağınız önemli tıbbi cihazlardan biridir. Bu, kandaki oksijen satürasyon seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilecek çok küçük ve hafif bir cihazdır. Herhangi bir nedenle doktorunuz size oksijen reçete etmişse, bu mini cihaz kandaki oksijen miktarını tespit etmenize yardımcı olacak ve bu da vücudunuzdaki oksijen seviyelerini ayarlamanızı sağlayacaktır.

7. Dijital Ağırlık Makinesi

Dijital ağırlık makinesi, vücut ağırlığınızı ölçer ve formda kalmak için doğru yaşam tarzını seçmenize yardımcı olur. Kilo verme sürecindeyseniz, tartı evinizde bulundurabileceğiniz en önemli tıbbi cihazlardan biridir. Sadece kilo verme programında olanlar için değil; kilo, herkesin hayatında çok önemli bir rol oynar.

Fazla kilo, birçok sağlık sorununa neden olabilir, bu yüzden kilonuzu düzenli olarak takip etmeniz gerekir. Mevcut pazarda iki farklı tür tartım makinesi mevcuttur. Biri analog makine ve diğeri dijital olandır. Piyasada, BMI (Vücut kitle indeksi) ve vücut yağ içeriğini de bilmeye yardımcı olabilecek ağırlık ölçekleri vardır. Bu nedenle, bugün piyasada bulunan farklı ağırlık ölçeklerini inceleyebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek doğru cihazı seçebilirsiniz.

8. Uzaktan Muayene Kiti

Özellikle koronavirüs salgını sırasında sahip olunması gereken bu çığır açan sağlık aygıtı, kullanıcıyı uzaktan konsültasyon, tedavi planı ve gerekirse bir reçete için sağlık uzmanına bağlayan bir telekonferans uygulamasıyla eşleşiyor. Bir dijital kamera ve termometre ile donatılmış Tyto cihazının yanı sıra, evde teşhis kiti ayrıca boğazınızı incelemek için bir dil bastırıcı, kulaklar için bir otoskop ve kalp, akciğerler ve karın için bir stetoskop gibi aksesuarlar içerir.

İlgilenebilirsin:   Kızılötesi Sauna (Infrared Sauna) Faydaları

9. İlk Yardım Çantası

Her evde bir ilk yardım çantası bulunmalıdır. Bir çürük, yanık veya yara ile karşılaştığınızda ilk yardım çantası kullanışlıdır. İlk koruma hattıdır ve acil zamanlarda önemli bir cankurtaran olarak kabul edilir. 

Ev için tıbbi cihazlar satın alma rehberi

Modern çağda, teknoloji ilerledikçe, çok sayıda tıbbi cihaz çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlarda bulunabilir hale geldi. Ev için tıbbi cihazlar satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır:

 1. Satın almadan önce tıbbi cihazların kalitesinden emin olmalısınız.
 2. Cihazın herhangi bir şekilde arızalanmasını önlemek ve doğru kullanım için kullanma prosedürünü anlamanız önemlidir.
 3. Tıbbi cihazınızı satın aldığınız firmanın, satın alma sonrası iyi bir hizmet sağladığından emin olmalısınız. Ürün, önemli bir garanti süresi kapsamında olmalıdır.
 4. Farklı alanlarda farklı ölçüm birimleri kullanıldığından, belirli bir fiziksel miktarı ölçerken cihazın hangi birimi kullandığından emin olmalısınız.
 5. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, herhangi bir arızayı önlemek için ürünlerin son kullanma tarihlerini ve diğer hayati yönlerini kontrol etmeniz gerektiğidir.
 6. Satın alırken, cihazı kendi başınıza çalıştırıp kullanabileceğinizden emin olun.
 7. Kullanım kolaylığı açısından, satın aldıktan sonra tıbbi cihazı tanımalısınız. Ürünün bakımını nasıl yapacağınızı ve ürünün bakım ücretinin ne olabileceğini bilmelisiniz.
 8. Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri de, eğer ürününüz pille çalışıyorsa, cihazın çalışmasını sağlamak için her zaman yanınızda yedek pil bulundurduğunuzdan emin olmanız gerektiğidir.

Ayrıca okuyun: Hayvanlardan Esinlenilerek İcat Edilen 7 Teknoloji

Yukarıdaki cihazlar evlerinizde bulundurmanız gereken en önemli ve gerekli cihazlardır. Bu cihazlar, tıbbi açıdan çeşitli alanlarda sizi güvende tutmaya yardımcı olur.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.