1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Hayvanlardan Esinlenilerek İcat Edilen 7 Teknoloji


Teknolojik fikirlerin ve gelişmelerin çoğu ham doğayı gözlemleyerek ortaya çıktı. Yeni icatlar her zaman etkileyici, ama ne kadar orijinaller? Aşağıda, bazı faydalı buluşlara değindik, ancak gerçek şu ki, bu buluşların asıl mucidi ve ilk uygulayıcıları hayvanlar ve diğer doğa canlılarıdır. Bu yazıda hayvanlardan esinlenilen buluşlar konusuna değineceğiz.

Hayvanlardan Esinlenilen Buluşlar

🎯 Hava Frenleri

Uçak kanatların üzerinde beliren hareketli parçalar yani flaplar uçağın kalkış ve iniş anlarındaki hızı kontrol altında tutmayı sağlar. Kuşların kanatlarında, bu zeki teknolojinin doğal hali vardır. Kuş kanatları birincil ve ikincil tüylere ayrılır; birincil tüyler tıpkı uçak kanatları gibi uçuşlarda ve inişlerde kullanılan hayati tüylerdir.

🎯 Sonar

Gemiler, denizaltılar ve diğer deniz araçları sonar kullanır. Sonar, ses dalgalarını çevreye yayan belirli frekansta ses çıkararak işler. Ses dalgalarının cisimlere çarparak geri yansıması sayesinde cisimlerin mesafeleri, şekilleri ve boyutları hesaplanır. İnsanlar bu teknolojiyi icat ederken yunus ve balinalardan esinlenmişlerdir. Bu deniz canlıları, sonar becerilerini kullanarak çok küçük nesneler arasındaki farkları dahi ayırt edebilir. Okyanusta yollarını bulmaya yarayan bu özellik, doğal bir özellik olarak yunus ve balinalarda gelişmiştir.

Askeri sonarlar balina sonarlarına çok benzer. Hatta bazı çevreci örgütler tarafından, ordunun kullandığı sinyallerin bu deniz canlılarında kafa karışıklığı yarattığı ve bunun sonucunda yunusların ve balinaların frekanslarını bozarak kitlesel intiharlarına yol açtığı düşünülüyor.

🎯 UV Algılama

İnsanlar UV ışınlarını çıplak gözle göremez. Ancak günümüzde, UV dalgalarının görülebilir forma dönüşmesini sağlayan ışık dedektörleri sayesinde bu ışınları görmek mümkün. Bir hayvanın göz yapısı kısmen opsin denen proteinlerden oluşur.

İlgilenebilirsin:   Fırsatlarla Dolu En İyi Teknolojik İş Fikirleri

Bazı hayvanların gözlerinde 1 ya da 2 tip opsin vardır ve insanlardan daha az renk ve tipte ışık dalgaları görürler. İnsanlarda ise, birçok rengin algılanmasını sağlayan 3 tip opsin vardır. Bununla birlikte, bukalemun gibi bazı hayvanların gözlerinde üç türden daha fazla opsin vardır. Sonuç olarak, görebilecekleri renklere ek olarak UV ışınlarını da görebiliyorlar. Bukalemunlar tüm bunları çıplak gözleriyle yapabilir, cihaz gerektirmez. Ayrıca, UV ışığını görebilen başka sürüngenler, kuşlar, böcekler ve suda yaşayan canlılar da vardır.

🎯 Güneş Enerjisi

Son zamanlarda, bazı bilim adamlarının benekli semenderler üzerinde yaptıkları çalışmalarda, bu kertenkele embriyolarının, yumurtadan çıkmadan önce içlerinde algler (su yosunu) bulunduğunu keşfettiler.

Algler, semender embriyolarının ürettiği atıkları yiyerek hayatta kalırken, gelişmekte olan kertenkele yavruları için enerji ve besin üretirler. Bu nedenle, bu kertenkeleler esasen fotosentez yoluyla yetişir. Aynı süreç bitkilerin güneş ışığını enerjiye dönüştürmesinde de kullanılır. Fotovoltaik hücrelerin güneş ışığını elektriğe dönüştürmesi tıpkı güneş panelleri gibi çalışır.

🎯 Ses yalıtımı

Ses geçirmez bir odada biraz zaman geçirdiyseniz, huzurun tadını çıkarabilirsiniz. Emici materyallerin ve yalıtım katmanlarının bir kombinasyonu, az miktarda yabancı sesin duyulabileceği bir atmosfer yaratır.

Baykuşlar bu aynı nitelikleri daha az barışçıl nedenlerle kullanırlar. Avlarını yakalayabilmek için tamamen sessiz olmaları gerekir çünkü avladıkları kemirgenler inanılmaz derecede keskin bir işitme duyusuna sahiptir. Örneğin, bir peçeli baykuşun tüyleri o kadar yumuşak ve incedir ki, bu mükemmel tüylerde bulunan küçük ayrıklar ve lifler, hava direncinin neden olduğu sesleri önleme yeteneğine sahiptir. Tıpkı yalıtım teknolojisindeki mantık gibi!

🎯 Klonlama

Klonlanan koyun Dolly ile birlikte, klonlamanın yeni bir fenomen olduğunu varsaymış olabilirsiniz, ancak denizyıldızlarının doğal olarak böyle bir yetenekleri var.

Deniz yıldızları aseksüel olarak çoğalırlar. Sadece bu da değil, kendini klonlayabilen denizyıldızı, cinsel olarak yeniden üreyenlerden daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürüyor. Ayrıca, eğer bir denizyıldızı bir uzvunu kaybederse, kendini kolayca yeniden canlandırabilir ve yeniden üretebilir. Hatta bazı türlerde, bedenden tamamen ayrılmış bir uzvun yeni bir beden üretme kabiliyeti vardır.

İlgilenebilirsin:   Yapay Zeka Örnekleri

🎯 GPS

Göçmen kuşlar hala bilim adamları için bir gizem. Kuşların nereye gideceğini belirlemede – güneşin konumu, yıldız haritasının kullanımı, koku duyuları, önemli yer işaretlerinin hafızası ya da Dünya’nın manyetik alanının tespiti gibi pek çok açıklaması vardır. Bununla birlikte, bunların hiçbiri, kuşların çoğu zaman düşmanca koşullar altında ve rota hakkında önceden bilgisi olmadan uzak yerlere bu kadar başarılı ve tutarlı bir şekilde nasıl gidebildiği tam olarak açıklanamamaktadır. Kuşlar, beyinlerinde bulunan bir GPS teknolojisine sahipler.

Tilkilerin de avlanmak için için Dünya’nın manyetik alanından faydalandıkları düşünülüyor. Eğer diğer hayvanlar manyetik alanlar hakkında bilgi sahibi ise, neden kuşlar olmasın? Sonuçta, bu durum yön bulmak için kullandığımız pusulalardan çok da farklı değil…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.