1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Mail Drop Nedir? iPhone ve Mac’te Nasıl Kullanılır?


iPhone, iPad veya Mac kullanıyor olmanız fark etmeksizin, Mail Drop ile e-posta boyutu sınırı sorunu yaşamazsınız. Mail Drop özelliği tek seferde 5 GB’a kadar büyük dosyalar göndermenize olanak tanır. Bu yazıda Mail Drop nedir, iPhone ve Mac’de nasıl kullanılır sorusunu yanıtladık…

Mail Drop Nedir?

Mail Drop, insanların videolar, sunumlar ve resimler gibi büyük dosyaları doğrudan Mail uygulamasından göndermesine olanak tanıyan bir Apple özelliğidir. Bu özellik aşağıdaki cihazlarda mevcuttur:

 • iPhone
 • iPad
 • ipod touch
 • Mac

Ekstra büyük e-postayı Apple aygıtınızdan göndermeyi seçerseniz, iOS 9.2 veya sonraki bir sürümü ya da OS X Yosemite veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olmanız gerekir. Mail Drop’a iCloud web sitesi aracılığıyla herhangi bir bilgisayardan da erişebilirsiniz.

Mail Drop Nasıl Çalışır?

Apple aygıtınızda Mail Drop’u kullanmak için bir iCloud hesabınızın olması gerekir. Mail Drop, dosyanızı doğrudan e-posta yoluyla insanlara göndermek yerine iCloud’a yükleyerek çalışır.

Bu özelliği kullanarak ek içeren bir e-posta gönderdiğinizde, alıcının bunu açmak için 30 güne sahip olacağını unutmayın. Bu sürenin sonunda, süresi dolacak ve alıcı artık gönderilen dosyayı görüntüleyemeyecektir.

5 GB’a kadar büyük dosyalar göndermek mümkün olduğundan, kurulumu tamamladığınızda hemen hemen her şeyi gönderebileceksiniz. Ancak, 1 TB depolama sınırı olduğunu da belirtmiş olalım. Çok sayıda dosya gönderdiyseniz ve bunlar bu sınırı aştıysa, bazı dosyaların süresi dolana kadar biraz beklemeniz veya depolama alanını boşaltmanız gerekir.

İPhone’da Mail Drop Nasıl Kullanılır?

Mail Drop özelliğine hemen erişmenizi sağlayan özel bir düğme yok. İPhone’unuz, seçtiğiniz dosyanın Mail uygulamasıyla normal olarak gönderilemeyecek kadar büyük olduğunu algıladığında, size bu ekleri Mail Drop kullanarak teslim etmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

İlgilenebilirsin:   iPhone Saklama Alanı Açma/Yükseltme Yöntemleri

İşte iPhone’unuzdan büyük bir dosyanın nasıl gönderileceğine dair adımlar:

 1. İPhone’da Mail uygulamasını açın.
 2. Yeni e-posta oluşturma simgesine dokunun.
 3. Bu e-postayı göndermek istediğiniz kişinin e-posta adresini yazın, mesajınızı girin ve gerekli ekleri ekleyin.
 4. Ekranın sağ üst köşesindeki yukarı oka dokunun .
 5. Eklerin normal bir e-posta olarak gönderilemeyecek kadar büyük olabileceğini ve bu nedenle onları Mail Drop ile göndermenizi bildiren bir açılır pencere göreceksiniz. E-postayı göndermek için Mail Drop Kullan‘a dokunun .

E-postanız iCloud kullanılarak gönderilecek ve alıcı, 30 gün boyunca bu e-postayı  görüntüleyebilecek.

Mac’de Mail Drop Nasıl Kullanılır?

Mail Drop özelliği sayesinde Mac’te büyük bir ek içeren bir e-posta göndermek kolaydır. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Mac’de Mail uygulamasını başlatın.
 2. Yeni mesaj oluşturma simgesine tıklayın.
 3. Mesaja bir ek eklemek için ataş simgesine tıklayın. Dosya Seç’i tıklayın ve gerekli dosyaları seçin.
 4. Mesajı göndermeye hazır olduğunuzda kağıt uçak simgesine tıklayın .
 5. Ekli dosyalar çok büyükse, uygulama bunları Mail Drop ile göndermenizi önerecektir. Bir pop-up penceresi açılacaktır; Mail Drop Kullan‘ı tıklayın .

Mac’inizde Mail Drop aracılığıyla büyük bir dosya gönderirken sorun yaşıyorsanız, bu özelliğin gerçekten etkin olup olmadığını kontrol edin.

Bunu yapmak için menü çubuğundan Mail> Tercihler> Hesaplar’a gidin. Ekranın sol tarafında tercih ettiğiniz e-posta hesabını seçin ve Mail Drop ile büyük ekleri gönder seçeneğinin yanına bir onay işareti koyun.

Herhangi Bir Bilgisayarda Mail Drop Nasıl Kullanılır?

Aslında herhangi bir bilgisayardan da Mail Drop özelliğini kullanarak e-posta eklerini gönderebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir internet bağlantısı, güncellenmiş bir tarayıcı, bir iCloud hesabı ve bir iCloud e-postasıdır.

İşte bunu nasıl yapacağınız:

 1. Tercih ettiğiniz tarayıcıyı bilgisayarınızda başlatın ve iCloud.com adresine gidin .
 2. İCloud hesabınızda oturum açın.
 3. Posta uygulaması simgesini tıklayın .
 4. Yeni bir e-posta oluşturma simgesine tıklayın.
 5. Alıcı e-postası, konu ve metin gibi gerekli tüm ayrıntıları girin. Bir ek eklemek için ataş simgesine tıklayın.
 6. Göndermek istediğiniz dosyaları seçin seçin.
 7. İşiniz bittiğinde Gönder‘i tıklayın .
İlgilenebilirsin:   iPhone Safari Reader Mode (Okuma Modu) Nasıl Kullanılır?

Bir şeyler ters giderse, büyük ekler için Mail Drop özelliğini açtığınızdan emin olun.

Bunu yapmak için, Eylemler Menüsünü Göster düğmesine tıklayın, Tercihler> Oluşturma‘ya gidin, büyük ekler gönderirken Mail Drop Kullan yanına bir onay işareti koyun ve Bitti‘yi tıklayın.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.