1. Anasayfa
 2. Finans

ABD Dışından Olan Youtuber’lar ABD’ye Vergi Ödeyecek!


YouTube, ABD dışından olan tüm içerik üreticilerinin (Youtuber’ların), YouTube aracılığıyla ABD hükümeti tarafından vergilendirileceğini duyurdu. Peki bu ne anlama geliyor? Özellikle ABD’den geniş bir kitleniz varsa, YouTube’dan elde ettiğiniz gelirin ciddi darbe alabileceği anlamına geliyor!

YouTube’a göre, yeni politika, ABD’li izleyiciler üzerinden para kazanan ABD dışından olan içerik üreticilerinin vergi bilgilerinin toplamasını gerektiren ABD İç Gelir Yasası’nın 3. Bölümü‘nden kaynaklanmaktadır.

ABD’den hiç izleyiciniz yoksa veya az sayıda izleyiciniz varsa, büyük olasılıkla bu vergi yasasından etkilenmezsiniz,  ancak ABD’den güçlü bir izleyici tabanına sahipseniz, bu vergi politikası sizi de etkileyebilir.

Adsense geliri olan bir Youtuber iseniz vergi bilgilerinizi en kısa sürede göndermeniz gerekir. YouTube’a göre, vergi formunuzu göndermezseniz, site ABD’li bir vergi mükellefi olduğunuzu varsayacak ve yalnızca ABD’den elde ettiğiniz gelirin değil, dünya genelindeki toplam kazancınızın yüzde 24’ünü vergi olarak kesecek. Ancak, vergi bilgilerinizi en kısa sürede gönderirseniz, yalnızca ABD’deki izleyici oranınıza göre vergilendirilirsiniz.

Sunulan örnek şu şekildedir: ABD’li izleyicilerden 200 ABD doları kazanıyorsanız ve vergi oranınız yüzde 30 ise, o zaman 60 ABD doları kesilecekk ve 140 ABD doları size kalacak.

Kesin vergi oranı, yaşadığınız ülkeye, vergi anlaşması kapsamındaki haklardan yararlanmaya uygun olup olmadığınıza ve Şahıs mı yoksa İşletme olarak mı tanımlandığınıza göre farklılık gösterebilir. YouTube’a göre, Google AdSense, vergi oranınızı bu anlaşmaya göre otomatik olarak hesaplayacak. Bu nedenle, ödeme almak için ayrıntıları göndermekten başka seçeneğiniz yok gibi görünüyor.

Kanalımda ABD’deki izleyiciler üzerinden gelir elde etmiyorsam ne yapmalıyım? “ABD’deki izleyicilerden gelir elde edip etmediğinize bakılmaksızın YPP kapsamındaki tüm içerik üreticiler Google’a vergi bilgilerini göndermelidir. Gelecekte ABD’deki izleyiciler üzerinden gelir elde etmeniz durumunda, ABD vergi bilgilerinizi göndermek sizin için doğru stopaj oranının belirlenmesine yardımcı olacaktır.” diyor Google.

Bazı ülkeler vergi stopaj oranını azaltabilecek bir vergi anlaşmasına sahiptir. Dolayısıyla, vergi bilgilerinizi gönderir ve bir anlaşma avantajı talep ederseniz, vergi oranınız düşebilir. Türkiye dahil ABD dışındaki YouTuber’lar vergi bilgilerini 31 Mayıs’a kadar gönderirlerse sadece ABD’deki izleyiciler üzerinden elde ettiği kazançlara yüzde 0-30 arasında stopaj uygulanacak.

Amerikalı YouTuber’ların ek vergi yükü olmayacak. ABD dışındaki YouTuber’lar için bu ek vergi, Haziran 2021‘de uygulanmaya başlayabilir.

YouTube’dan para kazanıyorsanız, ilgili vergi bilgileri ve belgeleri için Google’ın destek sayfasını ziyaret etmeniz önerilir. “31 Mayıs 2021’e kadar vergi formları sağlanmadıysa, ABD’deki izleyicilerden yalnızca küçük bir gelir yüzdesine sahip olsanız bile, vergi oranınız bireysel hesap türleri için toplam kazançlarınızın % 24’ünü oluşturur.

Google ayrıca, YouTube kazançlarından yalnızca reklam görüntülemeleri için değil, aynı zamanda YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve kanal üyeliklerinden de vergi kesecek.

YouTube’un yeni vergi sistemi, pek çok içerik oluşturucusunu kızdırdı ve bunun haklı bir nedeni var. Uluslararası içerik oluşturucuların halihazırda kendi ülkelerine ödediği vergilerin yanı sıra, ABD için ödenecek “ikinci” verginin, YouTube’dan elde ettikleri geliri büyük ölçüde azaltacağı aşikar.

YouTube yeni vergi kesintisiyle alakalı şu videoyu yayınladı:

ABD Dışındaki YouTube İçerik Oluşturucuları için AdSense Vergi Bilgileri Nasıl Doldurulur?

YouTube AdSense vergi bilgilerini doldurmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 1. Öncelikle, YouTube Kanalınızla bağlantılı Google AdSense hesabına giriş yapın.
 2. Ardından, Ödemeler’e tıklayın .
 3. Ayarları Yönet seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın.
 4. Ödemeler bölümünün altında, Amerika Birleşik Devletleri vergi bilgileri seçeneğini tıklayın.
 5. Vergi bilgisi ekle’yi tıklayın ve ilerlemek için Gmail hesabı şifrenizi onaylayın.
 6. Şimdi, bağımsız bir içerik oluşturucuysanız “Bireysel”i, bir şirketseniz “Bireysel Olmayan / Tüzel Kişi” yi seçin.
 7. ABD vatandaşı değilseniz veya ikamet etmiyorsanız ‘Hayır’ı tıklayın.
 8. W-8BEN ve W-8ECI formları arasından seçim yapın. (Yalnızca Google Reklam geliri üzerinden kazanan bireysel bir içerik oluşturucuysanız W-8BEN’i seçin)
  Not: W-8BEN, vergi anlaşması avantajlarını talep etmek için kullanılacak ABD dışındaki bireyler içindir. W-8ECI formu ise ABD dışındaki ticari kuruluşlar veya ABD gelir vergisi beyannamesi veren ve ABD ticaretinden veya ticari faaliyetlerinden kazanç sağlayan kişiler içindir.
 9. Şimdi, menşe ülke, Vergi Kimlik Numarası, adres vb. gibi ayrıntıları doldurun.
 10. Vergi anlaşması talep ediyorsanız, sizin için geçerli olan gelir türlerini kontrol edin.
 11. Son olarak, belgenizi önizleyin ve sertifika bölümüne geçin.

Bu kadar; ABD vergi formunuz birkaç gün incelenecek. Belgede verilen bilgiler doğruysa, Google buna göre ABD gelir vergisi alacaktır. Ancak, formdaki herhangi bir bilgi yanlışsa, formu yeniden göndermeniz gerekir (yüksek stopaj vergisi oranı ödemekten kaçınmak için doğru ayrıntıları göndermeye dikkat edin).

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.