1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Apple Watch’u Sol El Kullanımı İçin Ayarlama


Apple Watch, ilk kurulum sırasında hangi yönü kullanmak istediğinizi belirleyip buna göre ayarlamanıza imkan tanır. Yani solaksanız ve Apple Watch’u sol elle kullanacaksanız bunu daha ilk kurulum esnasında kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak kurulum esnasında bu ayarı atladıysanız yine de endişelenmeyin; dilediğiniz zaman bu ayarı değiştirme seçeneğiniz mevcut. Peki Apple Watch’u sol elle kullanım için ayarlama işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Sol elle kullanım için Apple Watch yönü nasıl değiştirilir?

Apple, Watch’u sağ elini kullanan kişileri düşünerek tasarladı ve Digital Crown’u sağ üst köşeye yerleştirdi. Bu, sağ elini kullanan kişilerin giyilebilir cihazı sol bileklerine takmalarına ve Digital Crown’u ve saat ekranını sağ elleriyle çalıştırmalarına olanak tanır. Bununla birlikte, eğer solaksanız Digital Crown’u sol tarafınıza almak için ekranı çevirebilir ve Apple Watch’u buna göre yapılandırabilirsiniz.

 • Apple Watch’tan ayarlama:
  • Ayarlar uygulamasını başlatın → Genel‘e gidin ve buradan Yönlendirme‘ye dokunun.
  • Sağ olarak Bilek seçeneğini ve Sol olarak Dijital Taç‘ı seçin
Apple Watchu sol elle kullanim icin ayarlama compressed

Digital Crown için Sol‘u seçtiğinizde , Apple Watch ekranı tıpkı bir iPhone’un Dikey ve Yatay mod arasında geçiş yapması gibi değişecektir. Digital Crown’un yönünü değiştirmenin tamamen isteğe bağlı olduğunu unutmayın. Sol alt yerine sağ üstte tutmayı tercih ederseniz, bunu yapmaktan çekinmeyin.

 • iPhone’dan ayarlama:
  • Watch uygulamasını açın ve Saatim sekmesinde Genel‘i seçin.
  • Saat Yönü‘ne dokunun.
  • Sol Tarafta Sağ Bilek ve Dijital Taç’ı seçin.
Apple Watchu Sol El Kullanimi Icin Ayarlama iPhone

Yukarıdaki basit yöntemlerle Apple Watch’u Sol El Kullanımı İçin Ayarlama işlemini hızlı bir şekilde yapıp rahatça kullanabilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   Telefonu Mikrofon Olarak Kullanma (Android & iOS)

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.