1. Anasayfa
 2. Oyun

Mount & Blade II: Bannerlord Sistem Gereksinimleri


Mount & Blade II: Bannerlord sistem gereksinimleri ve kısa bir değerlendirme…

Türk oyun tarihinin en başarılı oyunlarından olan Mount & Blade serisinin ilk oyunu 6 Aralık 2008 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Ancak asıl ününü 2010 yılında yayınlanan Mount & Blade: Warband oyunuyla yakalamıştır. 2012 yılında ise serinin bir diğer oyunu Mount & Blade II: Bannerlord’un çıkacağı duyurulmuştur. Fakat bu oyunun piyasa sunulması 2020 yılını buldu. Bu oyun 30 Mart 2020 tarihinde erken erişime sunuldu. Oyunun büyük bir başarılı çıkış yapması üzerine TaleWorlds bir blog yazısı aracılığıyla herkese teşekkür etti.

Mount & Blade II: Bannerlord Sistem Gereksinimleri

Mount & Blade II: Bannerlord minimum sistem gereksinimleri nelerdir?

 • İşletim sistemi: Windows 7 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i3-8100 ya da AMD Ryzen 3 1200
 • Bellek: 6 GB
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2 GB ya da AMD Radeon HD 7850 2 GB
 • Depolama: 60 GB

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • İşletim sistemi: Windows 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-9600K ya da AMD Ryzen 5 3600X
 • Bellek: 8 GB
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3 GB ya da AMD Radeon RX 580
 • Depolama: 60 GB

⚡ Mount & Blade II: Bannerlord kaç GB diye merak ediyorsanız, bu oyun için minimum 60 GB boş depolama alanı gerekmektedir.

Mount & Blade II: Bannerlord Oyununun Hikayesi

Mount & Blade II: Bannerlord oyununun girişinde bir karakter seçim ekranı karşımıza çıkıyor. Devamında oyunun açık dünyasına adım attığımızda kendi hikâyemizi kendimiz belirliyoruz. Oyunun neredeyse tamamı haritada geçiyor, haritada yer alan kale ve şehirleri fethetmeye çalışıyoruz. Oyunun başlarında haydut ve çapulcularla savaşmak nam ve para kazanmak için idealdir. Bunun yanında köy ve şehirlerde yer alan küçük çaplı görevlerle para ve saygınlık kazanıyoruz. Bir miktar para biriktirdikten sonra kervan alıp gelir sağlayabiliyoruz.

Oyunda yer alan ana görevleri yaparak, ya kendi imparatorluğumuzu kuruyor ya da başka bir imparatorluğa katılabiliyoruz. Bunun haricinde oyunda evlilik yapmak da mümkün. Oyun şuan erken erişimde olduğu için çeşitli donma ve kapanma problemlerine yol açabiliyor. Oyunda köylü ve tüccarlarla iyi geçinmek önemli bir avantaj sağlıyor.

Karakterimizi yarattıktan sonra bir eğitim süreci başlıyor. Bu eğitimde, hangi tuşların ne için kullanıldığı, oyundaki amacımız, dövüş sitemi gibi bazı detayları öğreniyor ve başlangıç görevlerini tamamlıyoruz. Eğitim sonunda ise Mount & Blade II: Bannerlord dünyasının görkemli alanına geçiş yapıyoruz. Büyük bir maceranın ilk adımı… İster tüccar, ister asker, ister hükümdar olma yolunda ilerleyebiliyoruz.

Savaş Sistemi

Oyunun başlarında çapulcu ve haydutlarla girilen kısa savaşlar yer alır. Ancak daha sonra büyük ordularla girilen savaşlar da bulunur. Bu oyunun diğer Mount& Blade oyunlarından farkı, birliğimizdeki askerleri de komuta etme imkânıdır. Oyunun dövüş mekaniğinde dört yönlü bir sistem vardır. Bunlar; aşağı, yukarı, sol ve sağdır. Bu oyun dövüş ve menzilli silahlar açısından oldukça zengin bir seçeneğe sahiptir.

Birlik yönetiminde ise komutlar ikiye ayrılıyor. Haydutlarla veya çapulcularla yapılan savaşlarda taktik gerekmese de, büyük ordularla gerçekleşen savaşlarda taktik yapmak şart. Eğer yapılmazsa büyük asker kayıpları ve mağlubiyetler kaçınılmaz hale gelir. O yüzden birlik yöntemi komutlarını iyi kullanmak gerekir. Örneğin, okçuları geride tutmak ve süvarileri ise direkt düşmana saldırma komutu verirsek savaşı kazanma şansımız artar. Savaş sonunda eğer galip gelinirse esir ve çeşitli ganimetler kazanıyoruz.

Bu yazıda, Mount & Blade II: Bannerlord sistem gereksinimleri ve oyun ile ilgili kısa bir değerlendirme yaptık. Faydalı olacağını umuyoruz…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.