1. Anasayfa
 2. PC / Mobil

Windows Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası Çözümü


Windows 10 kullanıcıları arasında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de “Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası“dır. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu sorunun çözümü için birkaç etkili yöntem bulunmaktadır. Bu yazıda, bu sorunun nedenlerine ve Windows 10 bozuk geri dönüşüm kutusu hatası çözümü için farklı yöntemlere değineceğiz.

Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası Nedir?

Windows 10 işletim sistemi kullanan birçok kişi, zaman zaman dosyalarını sildikten sonra geri dönüşüm kutusunda şöyle bir hata mesajı ile karşılaşabilirler:

"C: \ üzerindeki Geri Dönüşüm Kutusu bozuk. Bu sürücü için Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmak istiyor musunuz?"
Windows Bozuk Geri Dönüşüm Kutusu Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hata C: sürücüsü için olabileceği gibi işletim sistemindeki hangi bir sürücü için de olabilir. İstemi kapatmak için “Evet” veya “Hayır” düğmesine tıklayabilirsiniz. Ancak sorunu düzeltmediğiniz sürece bu uyarı sık sık görünecektir. Geri dönüşüm kutusunu manuel temizleseniz bile bu uyarı mesajı görünmeye devam edecektir.

Peki Bu Hata Neden Oluşur? Bu uyarı mesajının varsayımsal nedeni, Windows’un geri dönüşüm kutusuna erişmek için dosya izinlerinin olmamasıdır. Önceki eyleminize bağlı olarak bu uyarının başka birçok nedeni de olabilir. Örneğin; dosya sistemindeki bozukluklar, çöp kutusuna ait veritabanı sorunları veya sistem dosyalarındaki bir hasar gibi.

Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Sorunu Nasıl Çözülür?

İşte bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz bazı çözüm yolları:

1. Windows Güvenliğini Kontrol Edin

Diğer seçenekleri denemeden önce, Windows’ta bir güvenlik sorununuz olup olmadığını kontrol edin.

 • Windows Ayarlarını açmak için “Win + I” klavye kısayoluna tıklayın.
 • Güncelleme ve Güvenlik” bölümüne gidin.
 • Windows Güvenliği” sekmesine gidin ve mevcut tüm seçeneklerin yeşil durumda olup olmadığını kontrol edin.
 • Herhangi bir sorun bulursanız, “Virüs ve tehdit koruması” bölümüne gidin ve “Virüs ve tehdit koruması güncellemeleri” bölümünün altındaki “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine tıklayın. Bu işlem en son güvenlik dosyalarını günceller. Güvenlik sorunu olmadığından emin olmak için tam bir tarama çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki dosya sayısına bağlı olarak tam bir tarama yapmanın birkaç saat sürebileceğini unutmayın!
İlgilenebilirsin:   Bilgisayarda Oyun Performansını Artırmak İçin 16 İpucu

Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Çoğu durumda bu işlem, Windows geri dönüşüm kutusu bozuk sorununu çözecektir.

2. Windows’u Güncelleyin

 • Win + I tuşlarına basarak Ayarlar‘a gidin.
 • Buradan “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • Güncellemeleri kontrol et” düğmesine tıklayın. Bekleyen güncellemeler varsa “İndir ve Yükle” düğmesine tıklayıp güncelleme işlemini başlatın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve geri dönüşüm kutusu bozuk hatasının devam edip etmediğini kontrol edin.

3. Geri Dönüşüm Kutusunu Sıfırlayın

Yukarıdaki iki yöntem yardımcı olmadıysa, Windows 10’da geri dönüşüm kutusunu kaldırma seçeneğiniz var. Geri dönüşüm kutusunu içerikle birlikte silebilirsiniz. Windows, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda geri dönüşüm kutusunu tekrar oluşturacaktır.

 • Windows Arama kutusuna tıklayın ve CMD yazın.
 • Komut İstemi” uygulamasında “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın:
rd /s /q C:\$Recycle.bin
 • C: sürücü harfini uyarı mesajını aldığınız sürücüyle değiştirdiğinizden emin olun ve enter tuşuna basın.
 • Herhangi bir onay mesajı görmeyeceksiniz.
 • Exit yazın ve Komut İstemi’nden çıkın.

İşte komutun anlamı ve yaptığı şey:

 • rd – dizin komutunu kaldır
 • / s – içindeki tüm dosyalar ve alt klasörlerle birlikte klasörü sil
 • / q – komutu herhangi bir E / H istemi olmadan sessizce yürütür
 • C: – sürücü harfi
 • $ Recycle.Bin – geri dönüşüm kutusunun konumu

Sürücü harfini değiştirerek sabit diskinizdeki tüm sürücüler için bu komutu çalıştırmalısınız. Komut İstemi’nden çıktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve uyarı mesajının kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

4. Çöp Kutusu Veritabanını Onarın

Çöp kutusu hatası genellikle çöp kutusuna ait veritabanındaki sorunlardan kaynaklanır. Bu durumu düzeltmek için, önce Çalıştır penceresini açın ve “cmd” yazarak Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın. Ardından aşağıdaki komutu girip Enter’a tıklayın:

rd /s /q C:\$Recycle.bin 

Bu komut, çöp kutusu veritabanını siler ve sistemin bir sonraki başlangıcında otomatik olarak yeniden oluşturulmasını sağlar.

İlgilenebilirsin:   Microsoft Paint Kayboldu [Hızlı Çözüm]

5. Dosya Sistemini Kontrol Edin

Dosya sistemindeki bozukluklar Windows 10 çöp kutusu hatasına neden olabilir. Bu sorunu gidermek için, Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girerek dosya sistemini kontrol edin:

sfc /scannow

Bu komut sistem dosyalarındaki hasarları tespit edip onaracaktır.


“Windows 10 Geri Dönüşüm Kutusu Bozuk Hatası Çözümü” konusunda yukarıdaki yöntemlerin faydalı olacağını umuyoruz. Uyarı istemi devam ederse, bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmeniz gerekebilir. Windows 10 bozuk geri dönüşüm kutusu hatası çözümü ile ilgili daha fazla bilgi ve destek için Microsoft’un resmi destek kaynaklarını da kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca “Windows Kullanıcıları için Geri Dönüşüm Kutusu İpuçları” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.