1. Anasayfa
  2. İnternet

Kodlama Öğrenmek İçin En İyi Ücretsiz Siteler


Kodlama, günümüzde giderek daha önemli hale gelen bir beceridir. Ancak, kodlama öğrenmek için doğru kaynakları bulmak, özellikle bütçe sınırlamaları olanlar için zor olabilir. Neyse ki, kodlama öğrenmek için birçok ücretsiz kaynak ve platform mevcut. Bu makalede, kodlama öğrenmek isteyenler için en iyi ücretsiz siteleri derledik. 

En İyi Ücretsiz Yazılım/Kodlama Öğrenme Siteleri

Kodlama öğrenmek ve kodlama deneyimine hakim olmak, kariyer gelişimini doğrudan etkileyecek en önemli becerilerden biri olabilir. Kodlama uzmanları ve web geliştiricileri için iş piyasası giderek büyüyor ve dünyanın dört bir yanındaki en iyi şirketler bu pozisyonları doldurmak için en iyi ve en parlak beyinleri arıyor. İyi haber şu ki, hedeflerinize bağlı olarak kodlama öğrenmek için artık eskisi gibi yüksek ücretler ödemeniz gerekmez ve hatta doğru platformları bulursanız tek kuruş bile ödemeden kodlama öğrenebilirsiniz.

İnternette, yazılım/kodlama öğrenmek için pek çok  ücretsiz site vardır. İşte Kodlama Öğrenmek İçin En İyi Ücretsiz Siteler:

1. Codecademy

Kodlama Öğrenmek İçin En İyi Ücretsiz Siteler arasında ilk sırada Codecademy yer alıyor. Codecademy, interaktif dersler ve projeler aracılığıyla çeşitli programlama dillerini öğrenmenize olanak tanır. Python, JavaScript, HTML ve CSS gibi popüler dillerde pratik yaparak kodlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için kodlama öğrenmenin en iyi bilinen kaynağı olan Codecademy, oldukça iyi düşünülmüş bir öğretim tarzına sahiptir.

Kod yazarak öğrenme fırsatı sunan ücretsiz bir site arıyorsanız Codecademy platformunu mutlaka denemelisiniz.

2. Codepen.io

Codepen, en iyi kodlama öğrenme sitelerinden biridir. Site, çalışmanızı pratik yapmak için ücretsiz kalemler oluşturmanıza izin verir. Çalışmanızı yayınlayabilir ve diğer web sitelerinde herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz. React, Vue, Tailwind veya tarayıcı ile ilgili konuları mevcut milyonlarca kalem aracılığıyla filtreleyebilirsiniz.

Kod düzenleyicinin, kodunuzun nasıl çalıştığını test etmek için HTML, CSS ve JS ekleyebileceğiniz alanının kullanımı çok kolaydır. Ek olarak, CSS / JS için ön işlemciyi seçebilir ve jQuery gibi harici kitaplıkları dahil edebilirsiniz. Yazılım öğrenmek ve becerilerinizi geliştirmek için bu siteye göz atmanızda fayda var.

3. Coursera

Kodlama Öğrenmek isteyenler için bir diğer seçenek olan Coursera, dünyanın önde gelen üniversitelerinden ücretsiz derslere erişim sağlar. Python, Java ve C++ gibi dillerde uzmanlaşmak isteyenler için ideal bir kaynaktır.

4. W3Schools.com

W3Schools, kodlamayı öğrenmek için bir diğer harika sitedir. Platform, kullanıcı dostu ve sezgisel bir arayüze sahiptir, böylece ihtiyacınız olan bilgileri kolayca alabilir ve kodlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz. W3Schools ile HTML, CSS, PHP, JavaScript, jQuery, XML, SQL, Asp ve JSP gibi dilleri öğrenebilirsiniz. HTML, CSS ve JavaScript için devasa eğitimler sunar. Öğreticiyi okuyabilir, canlı örnekleri görüntüleyebilir ve kodunuzu çevrimiçi olarak deneyebilirsiniz.

W3Schools’un en iyi yanı, Python, PHP, SQL, vb. Gibi diğer birçok programlama dili hakkında eğitimler sunmasıdır. Ayrıca mevcut kurslar üzerinde pratik yapabilir ve sertifika alabilirsiniz. W3Schools, yeni başlayanlar için sıfırdan programlamayı öğrenmek için kesinlikle harika bir ücretsiz sitedir.

5. Sitepoint.com

Sitepoint öğreticiler, kitaplar, kurslar ve teknik konuşma videoları sunan bir tür pazardır. Öğreticilerin çoğuna ücretsiz olarak erişebilmenize rağmen, diğer kaynaklara erişmek için ücret ödemeniz gerekir.

Yeni başlayanlar için ileri seviyeye kadar ön uç web tasarımı eğitimlerini ve ilgili kitapları popüler yayıncılardan satın alma seçeneğini öğrenebilirsiniz. Sitepoint’in kendi sitesinde canlı örnekler için Codepen yerleştirmelerini kullandığını da fark edeceksiniz.

6. Getbootstrap.com

Yukarıdaki web sitelerinin tümü, genel ön uç web tasarımı becerilerini öğrenmek içindir. Bununla birlikte, temel HTML, CSS ve JS bilginiz varsa, genel konulardan geçmek yerine bir çerçeve öğrenmek mantıklıdır. Bootstrap, mobil öncelikli web siteleri oluşturmaya güvenebileceğiniz popüler ön uç çerçevelerinden biridir.

Getbootstrap.com web sitesinin dokümantasyon bölümü, Bootstrap’in en son sürümünü kullanma konusunda eksiksiz bir kılavuz sunar.

Yazılım becerilerinizi geliştirmek için mevcut başlangıç ​​şablonunu kullanabilir ve bilgisayarınızda Not Defteri gibi basit metin düzenleyicileri kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, NPM, RubyGems gibi çeşitli paketleri kullanarak projenize Bootstrap kurabilirsiniz.

7. freeCodeCamp

Bu ücretsiz çevrimiçi kodlama platformu, yerleşik bir müfredatla kodlamayı öğretir, daha sonra projeler üzerinde uygulamalı deneyim kazanmanızı sağlar.

Hem teorik hem de uygulamalı deneyimler edinerek kodlama ve yazılım öğrenmek isteyenler için son derece iyi bir platformdur. HTML, CSS, JavaScript, data visualization, DevTools, QA testing, Node.js, React, jQuery vb. gibi ücretsiz kodlama sertifikaları sunar.

8. Code Wars

Bu site, kodlamayı öğrenmenin eğlenceli ve yaratıcı bir yolunu sunar. Dövüş sanatları temalı ve tüm program “kata” adı verilen zorluklara dayanıyor. Öğrenciler daha zor derslere geçmek için bunları tamamlamalıdır.

Kullanıcılar C++, Java, JavaScript, Rust, Ruby, SQL, PHP, Swift, TypeScript, Crystal ve daha fazlası gibi istedikleri kodlama dilini öğrenmeyi seçebilirler.

Kata, farklı becerilerin güçlendirilmesine yardımcı olmak için CodeWars topluluğu tarafından oluşturulmuştur.  Öğrenciler, mevcut kodlama dillerinde ustalaşmak için çalışabilir veya çok aşina olmadıkları bir dili geliştirmeyi seçebilirler.

9. Treehouse

Belirli bir proje veya amaç için programlamayı öğrenmek istiyorsanız, Treehouse sizin için mükemmel bir kaynaktır. Kurslar, bir WordPress teması, duyarlı bir web sitesi veya bir uygulama oluşturmak gibi belirli hedeflere ulaşmak için acemi programcılar için düzenlenir. Treehouse, belirli bir proje veya görev için adım adım kılavuz arayan daha çok yönlü geliştiriciler için de harika bir tamamlayıcı eğitimdir.

10. UDEMY

Özellikle programlama söz konusu olduğunda, çevrimiçi kurslar aracılığıyla her türlü beceriyi öğrenmek için web’de var olan en büyük platformdur. Udemy ile, var olan her programlama dilini tam anlamıyla öğrenebilirsiniz.

UDEMY, uygulamalı, pratik deneyim ve her şeyi kapsayan çalışma dosyalarının yanı sıra çok yüksek kaliteli anlatımlı videoların kullanımıyla öğreten, sürekli büyüyen bir e-Öğrenme çözümleri yelpazesi sunmaktadır. Her kurs, video tabanlı eğitimde uzmanlaşmış eğitmenler tarafından oluşturulur. Tüm kurslar alakart olarak seçilmiştir ve ücretsiz planlarla birlikte ücretli kurslar da mevcuttur. Yeni başlayanların kendilerine en uygun yolu seçmesi ve bulması için yeterince ücretsiz kurs olduğunu belirtelim.

11. Code Avengers

Öğrenme deneyiminize biraz daha fazla eğlenceye ihtiyacınız varsa, Code Avengers en iyi seçeneğiniz olabilir. Eğitim-eğlence olarak tasarlanan her programlama kursu ile aynı anda hem eğlenecek hem de öğreneceksiniz. Program, her dersten sonra programda ilerledikçe oynayabileceğiniz küçük oyunlarla tamamlanır.

12. Odin Project

Odin Projesi programlamayı öğrenmek için en iyi sitelerden bir diğeridir; sizi elinizden tutar ve tüm yolculuğunuz boyunca size rehberlik eder. Odin Projesi’nin sunduğu birçok harika kurs var ve bunlardan bazıları Web Geliştirmeye Giriş, Web Geliştirme 101, Ruby Programlama, HTML5, Ruby on Rails, CSS3, jQuery, JavaScript ve en nihayetinde Web Geliştirici olarak işe almayı içeriyor.

13. Learn Python

Python, günümüzde en popüler programlama dillerinden biridir. Ve aslında Python’un birkaç yıl içinde ilk sırayı alabileceğini gösteren bir trend var. Temel otomasyondan harika ve güzel web siteleri geliştirmeye kadar, LearnPython size kesinlikle geniş bir Python becerisi sağlayacak ve Python’u sorunsuz bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

14. GitHub

Muhtemelen GitHub’ın dünya çapındaki geliştiriciler için en büyük ve en popüler açık kaynaklı Git platformu olduğunu biliyorsunuzdur. Dahası, yeni başlayanlar için kod yazmayı öğrenmek için de en iyi yerlerden biridir. GitHub, bir programcı olarak yolculuğunuza başlamanızı ve kariyeriniz boyunca devam etmenizi sağlayacak 80’den fazla ücretsiz e-kitap içerir.

15. Code.org

Code.org yeni başlayanlara rehberlik edecek harika içeriklerle birlikte çok sayıda ücretsiz kurs da sunan oldukça kullanışlı bir platformdur. Sorunsuz ve kolay bir kodlama deneyimi arıyorsanız Code.org’a mutlaka göz atmalısınız.

16. Programming Hub

Programming Hub oldukça basit, kullanıcı dostu ve sezgisel bir arayüze sahiptir. Platform, bir geliştirici olarak yolculuğunuza iyi bir başlangıç ​​yapmanızı sağlamak için çeşitli kurslar ve kaynak materyaller sunar. Platform kodlama becerilerinizi kesinlikle geliştirebilir.

17. Khan Academy

Kodlama Öğrenmek İçin En İyi Ücretsiz Siteler listesinde yer alan bir diğer platform ise Khan Academy’dir. Khan Academy, temel bilgisayar bilimleri ve programlama konularında interaktif dersler sunar. Ayrıca, algoritmaları anlamak ve mantık becerilerinizi geliştirmek için harika bir kaynaktır.

18. EDX

Bu çevrimiçi öğrenim platformu kar amacı gütmemektedir; açık kaynaktır. 2012 yılında MIT ve Harvard tarafından kurulmuştur. EdX’in dünya çapında 90’dan fazla ortağı vardır ve dünyanın önde gelen kar amacı gütmeyen kuruluşlarını, üniversitelerini ve kurumlarını içerir. Öğrenciler derslerini yaklaşık 60 okuldan seçebilirler. Kurslara kaydolanlar mühendislik, bilgisayar bilimi, diller, yazma, pazarlama, biyoloji ve çok daha fazlası hakkında daha fazla şey öğrenme fırsatına sahiptir. EdX, üniversiteler ve kolejler tarafından yönetilir. Open edX, edX kursları için kullanılan ve ücretsiz olarak sunulan platformdur.

Kodlama öğrenmek artık herkes için erişilebilir hale geliyor. Ücretsiz kaynaklar, herkesin kendi hızında ve bütçesinde kodlama becerilerini geliştirmesine olanak tanır.  Yazılım ve kodlama öğrenmek kesinlikle çok keyiflidir. Yukarıda belirtilen web siteleri, kodlama öğrenme ve web siteleri tasarlama konusunda size yardımcı olabilir. Düzenli devam edildiğinde bir uzman olabilir ve bir geliştirici olarak tam ölçekli ön uç projeleri üzerinde çalışabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.