1. Anasayfa
  2. PC / Mobil

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?


WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? WhatsApp kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir sohbet deneyimi için çok sayıda özellik sunar. Kişi engelleme de WhatsApp tarafından sunulan bu özelliklerden biridir. Engelleme özelliği, belli kişileri profilinizden uzak tutarak size ulaşmasını önler, aynı zamanda bireylerin mahremiyetini korur. Bu özelliğin en iyi yanı, engellenen kişiyi engellendiğinden haberdar etmemesidir. Peki, WhatsApp’ta birinin beni engellediğimi nasıl anlarım? İşte bunu anlamanıza yardımcı olabilecek bir kontrol listesi…

WhatsApp’ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım? Kontrol Listesi

WhatsApp’ın engelleme özelliği kullanmak bir kişinin sizi aramasını veya size mesaj göndermesini engellemenin en iyi yoludur. Peki ya engellenen kişi sizseniz, bunu nasıl anlarsınız? Esasen, WhatsApp’ta birisi tarafından engellenip engellenmediğinizi anlamanın kesin bir yolu yok. Ancak bazı işaretler bunu anlamanıza yardımcı olabilir.

1. Kişinin “Son Görülme” Durumunu Kontrol Edin

Son Görülme, kişinin WhatsApp’ı her açtığında güncellenen ve uygulamayı en son ne zaman kullandığını belirten bir mesajdır.

“WhatsApp’ta Engellediğimi Nasıl Anlarım” diye merak ediyorsanız, ilk yapmanız gereken şey “son görülme” alanını kontrol etmektir. Eğer WhatsApp’ta bir kişi tarafından engellendiyseniz, o kişinin son görülme veya çevrimiçi durumunu göremezsiniz. Ancak, Son Görülme durumunun olmaması, mutlaka engellendiğiniz anlamına gelmez. Çünkü WhatsApp, kullanıcının Son Görülme durumunu gizlemesine izin veren bir gizlilik ayarına sahiptir.

İlgilenebilirsin:   Tüm Zamanların En İyi WhatsApp Sözleri (Durum, Bio)

2. Kişinin Profil Durumunu Kontrol Edin

Kişinin hakkında kısmı ve durum güncellemeleri göremezsiniz. Biri sizi WhatsApp’ta engellediyse, o kişinin hakkında kısmını, durum güncellemelerini ve güncel profil fotoğrafındaki değişiklikleri göremezsiniz. Değişiklikleri göremiyorsanız engellenmiş olabilirsiniz. Ayrıca profil fotoğrafı yerine gri bir profil foto alanı olabilir.

Bununla birlikte, çoğu kullanıcı profil resmini sıklıkla değiştirmez ve hatta bir çoğu profil resmi kullanmaz. Şu durumda, profil değişikliğini görememeniz engellenip engellenmediğinizin kesin bir göstergesi olmasa da, diğer kontrol listeleriyle birleştiğinde daha net bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

3. Engellediğini Düşündüğünüz Kişiyi Arayın veya Mesaj Gönderin

WhatsApp’ta biri tarafından engellendiğinizi düşünüyorsanız, o kişiyi WhatsApp aracılığıyla görüntülü veya sesli aramayı deneyin. Eğer engellenmişseniz bu girişiminiz sonuç vermeyecek ve o kişiye WhatsApp’tan ulaşamayacaksınız. Bu durum en güçlü işaretlerden biridir.

Ayrıca, kişiye mesaj gönderdiyseniz ve aradan uzun bir süre geçmesine rağmen mesajda sadece tek bir tik varsa bu, WhatsApp’ta o kişi tarafından engellenmiş olabileceğinizi ve mesajın o kişiye teslim edilmediğini gösterir. Bunun dışında, kişinin mobil verileri açmamış olması da muhtemeldir.

5. Kişiyi bir WhatsApp Grubuna Davet Etmeyi Deneyin

“WhatsApp’ta engellendim mi” diye şüphe ediyorsanız, bunu doğrulamak için o kişiyle bir grup oluşturmayı ya da bir gruba davet etmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak tüm şüphelerinizi ortadan kaldıracaktır. O kişiyle grup oluşturmaya çalışırken “bu kişiyi eklemeye yetkiniz yok” şeklinde bir mesaj aldıysanız, o kişi tarafından kesin olarak WhatsApp’ta engellenmişsiniz demektir.

6. Ortak Arkadaşınızın Telefonundan Kontrol Edin

Bir arkadaşınız tarafından WhatsApp’ta engellenip engellenmediğinizi anlamanın en kesin yollarından biri ortak arkadaşınızın telefonundan WhatsApp kontrolü yapmaktır. Yukarıdaki maddelerin hepsi arkadaşınızın telefonunda normal bir şekilde çalışıyorsa ilgili kişi tarafından kesinlikle engellendiğiniz açıktır.

7. WhatsApp Engelleyenleri Görme Programı / Uygulaması

WhatsApp’ta sizi kimin engellediğini kontrol etmek için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar da mevcut. İşte bunlardan bazılar:

İlgilenebilirsin:   Signal Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli mi?

WhatsApp’ta Birini Nasıl Engellerim ve Gizlilik Ayarlarımı Nasıl Değiştiririm?

  • WhatsApp kişi engelleme- Android: WhatsApp Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellenen kişiler > Ekle’ye dokunun ve engellemek istediğiniz kişileri seçin. Alternatif olarak, engellemek istediğiniz kişiyi bulun sağ üstteki dikey üç noktaya ve ardından Diğer > Engelle seçeneklerine tıklayın.
  • WhatsApp kişi engelleme- iOS: Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Engellendi > Yeni Ekle’ye gidin ve engellemek istediğiniz kişileri ekleyin.

WhatsApp gizlilik ayarlarınızı değiştirmek için, WhatsApp Ayarlar > Hesap > Gizlilik’e gidin. Görünürlüklerini sınırlamak için Son Görülme, Profil Fotoğrafı, Hakkında veya Gruplar’a dokunun. Ayrıca buradan konum izlemeyi ve okundu bilgilerini kapatabilir ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

➡ WhatsApp’ta birinin beni engellediğini mesaj atmadan nasıl anlarım?

Bunu anlamanın kesin bir yolu olmasa da, bu rehberdeki adımları kontrol ederek fikir edinebilirsiniz.

WhatsApp’ta beni engelleyen birinin profilini ve durumunu görebilir miyim?

Hayır, bunu yapamazsınız. Çünkü WhatsApp engelleme özelliğinin amacına aykırı olur.

WhatsApp engellendiğimi bana bildirir mi?

Hayır, Whatsapp başkaları tarafından engellenirlerse kullanıcılara asla bildirim göndermez. Bu, kullanıcıların gizliliğini korumak içindir. 

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.