1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Signal Uygulaması Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenli mi?


Günümüzde iletişim, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle birlikte dijitalleşmekte ve mobil uygulamalar bu alanda önemli bir yer edinmektedir. Bu bağlamda, gizlilik ve güvenlik odaklı iletişim uygulamaları da giderek artan bir popülerlik kazanmaktadır. Signal, bu kapsamda öne çıkan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Bu yazıda Signal uygulaması nedir, nasıl kullanılır, güvenli mi, özellikleri nelerdir gibi soruları yanıtlayıp, bu uygulamayı tercih etmeniz için bazı nedenlere değineceğiz…

Signal Nedir?

Signal, WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram ve SMS’e alternatif güvenli bir şifreli mesajlaşma uygulamasıdır. Açık kaynaklı olması ve end-to-end şifreleme teknolojisi kullanmasıyla bilinen bu uygulama, kullanıcılarına güvenli bir iletişim ortamı sunmayı amaçlamaktadır. Signal, metin mesajları, sesli aramalar ve video görüşmeleri gibi birçok iletişim özelliğini içinde barındırır.

1000 kişiye kadar grup sohbetleri ve sekiz kişiye kadar grup görüşmeleri yapabilirsiniz. Signal; Android, iPhone ve iPad için kullanılabilir. Windows, Mac ve Linux için bir Signal masaüstü istemcisi de var. Signal’i kullanmak tamamen ücretsizdir ve tek ihtiyacınız olan sadece bir telefon numarası!

Signal, kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından geliştiriliyor ve bağışlarla finanse ediliyor. Facebook’un aksine, Signal’in sahipleri para kazanmaya odaklı değil. Signal sizin hakkınızda çok fazla veri toplamaya veya size reklam göstermeye çalışmaz.

Signal tamamen açık kaynaklıdır. Projenin istemci uygulamaları ve sunucu yazılımı için kaynak kodu GitHub‘da mevcuttur.

Signal Uygulaması Güvenli Mi?

Signal uygulaması, güvenlik konusunda en üst düzeyde önlemleri alarak kullanıcıların gizliliğini korumayı amaçlamaktadır. End-to-end şifreleme sayesinde, gönderdiğiniz mesajlar uçtan uca şifrelenir ve sadece alıcı tarafından okunabilir. Bu, üçüncü tarafların veya uygulama sağlayıcılarının mesajlarınıza erişmesini engeller.

İlgilenebilirsin:   WhatsApp Karanlık Mod Nasıl Yapılır?(Android/iPhone/Web)

Elbette, diğer bazı mesajlaşma programları isteğe bağlı bir özellik olarak şifreli mesajlaşma sunar. Ancak Signal’deki her şey her zaman ve varsayılan olarak şifrelenir. Signal ayrıca, belirli bir süre sonra otomatik olarak kaldırılarak kendi kendini yok eden mesajlar dahil olmak üzere başka gizlilik özellikleri de sunar. Signal yalnızca hesabınızın telefon numarasını, son bağlantı tarihini ve hesap oluşturma zamanını gösterebilir. Bunun aksine, Facebook tam adınızı, Facebook Messenger’da paylaştıklarınızı, hesabınıza eriştiğiniz coğrafi konumların bir listesini vb. görebilir.

Ayrıca, Signal’ın açık kaynaklı olması, uygulamanın kodunun herkes tarafından incelenebilir olmasını sağlar. Bu da güvenlik uzmanlarının uygulamayı sürekli olarak değerlendirmesine ve geliştirmesine olanak tanır.

2021’in başında Elon Musk‘tan Twitter CEO’su Jack Dorsey‘e kadar birçok kişi tarafından onaylanan bu uygulama Apple ve Google uygulama mağazası listelerinde zirveye çıktı. 2013’te kurulan Signal, gizlilik savunucuları ve diğer aktivistler tarafından uzun süredir kullanılan bir yazılımdır. Ancak, özellikle WhatsApp gizlilik politikası atağından sonra uygulama çok daha popüler hale geldi.

Signal Sizi Telefon Numaranızla Tanımlar

Signal’e kaydolmak için bir telefon numarasına ihtiyacınız var. Signal’de biriyle konuşmak için telefon numaranız Signal’deki tanımlayıcınızdır. Bu tasarım gereğidir — Signal, SMS’in yerine geçecek şekilde tasarlanmıştır. Signal’e kaydolduğunuzda ve uygulamayı yüklediğinizde, telefonunuzdaki kişilere erişim isteyecektir. Signal, hangilerinin Signal kullanıcısı olduğunu görmek için kişilerinizi güvenli bir şekilde tarar – sadece telefon numaralarını inceler ve bu telefon numaralarının Signal’de kayıtlı olup olmadığını kontrol eder.

Yani, siz ve bir başkası SMS yoluyla iletişim kurarsanız, hem Signal’i kurabilir hem de kolayca geçiş yapabilirsiniz. Signal’i yüklerseniz, kişilerinizden hangilerine SMS yerine Signal aracılığıyla mesaj gönderebileceğinizi görebilirsiniz. Ancak, olduğunu düşündüğünüz kişiyle doğrudan konuştuğunuzdan emin olmak için bir konuşma ile ilişkili güvenlik numaralarını doğrulayabilirsiniz. Bu, Signal’deki başka bir kullanışlı güvenlik özelliğidir.

İlgilenebilirsin:   Signal Uygulaması Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Signal’de konuştuğunuz diğer kişilerin telefon numaranıza sahip olmasından endişeleniyorsanız, ikincil bir telefon numarasıyla kayıt yapabilirsiniz. Ancak gerçekçi olarak, telefon numaralarına bağlı olmayan bir sohbet çözümü arıyorsanız – örneğin, telefon numaraları yerine yalnızca kullanıcı adlarını kullanan anonim bir sohbet çözümü – o zaman Signal aradığınız uygulama olmayabilir.

Signal Kullanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Signal kullanmaya başlamak kolaydır. Resmi Signal uygulamasını iPhone ve iPad için Apple’ın App Store’undan veya Android için Google Play’den indirmeniz yeterlidir. Signal’e bir telefon numarası vermek ve kişilerinize erişim sağlamak için kurulum sürecini gerçekleştirin. (Kişi erişimi isteğe bağlıdır, ancak Signal onunla en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.)

Daha sonra uygulama içinden sohbet başlatabilirsiniz. Kişilerinizden biri varsa ve bu kişinin telefon numarası bir Signal hesabıyla ilişkilendirilmişse, onunla Signal üzerinden sorunsuzca iletişime geçebileceğinizi göreceksiniz. Farklı bir sohbet uygulaması yerine Signal üzerinden biriyle konuşmaya başlamak için görüşmek istediğiniz kişiden Signali indirip kaydolmasını isteyin. Tanıdıklarınız Signal’e kaydolduğunda bir bildirim de alırsınız. Ayrıca Signal masaüstü uygulamasını da indirebilir ve görüşmelerinizi bilgisayarınızdan takip edebilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.