1. Anasayfa
  2. Finans

Blogger ile Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?


Yaşamsal ihtiyaçların karşılanması için herkesin tam zamanlı ve düzenli maaşının olduğu bir işe ihtiyacı vardır. Ancak, düzenli işi olmayan ve ek gelir elde etmek isteyen binlerce insan var. Bu insanlar arasında eğitim hayatı devam eden öğrenciler, ev hanımları ya da düzenli bir iş buluncaya kadar ek gelir elde etmek isteyenler ilk sırada yer almaktadır. Durum böyle olunca internetten en çok aranan kelime “blog yazarak nasıl para kazanılır” ilk sıralarda yer almaktadır.

İnternetten para kazanma yolları çok çeşitlidir, ancak internet üzerinden gelir elde etmek sanıldığı kadar kolay değildir; Sabır, emek ve zaman gerektirir. Bu makalede ek gelir elde etmek isteyen ancak beklentisi çok yüksek olmayanlar için internet kullanarak para kazanma yöntemlerinden biri olan blog yazarak para kazanma yöntemleri hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Asıl konuya geçmeden önce blog nedir ve nasıl yazılır sorularını yanıtlayalım.

Blog nedir? Nasıl yazılır?

Blog, aklınıza gelebilecek her türden konuda, kişisel bilgi ve birikimlerin sanal ortamda yazıya dökülmesidir. Bilgi birikiminize güvendiğiniz her konu hakkında blog yazabilirsiniz. Peki, blog nasıl yazılmalıdır, belirli kuralları var mı?

Birinci kural, yazmış olduğunuz içerik kesinlikle başka sayfalardan alıntı olmamalıdır. Bir ana başlık kullanılmalı ve en az bir adet ara başlık kullanılmalıdır. Aksi halde içerikleriniz Google aramalarında listelenmeyebilir. İçeriğin konusuyla alakalı kilit niteliğinde anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Ana ve ara başlıklarda olduğu gibi anahtar kelimelerde küçük harf ile siyah punto ile yazılmalıdır, ancak bunu fazla abartmamakta fayda var. İçerik hazırlarken anahtar kelime kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü insanlar internet sitelerine site ismi ile değil Google üzerinden arama yaptıkları kelimeler ile erişim sağlar. Gelelim asıl konuya; blog yazarak nasıl para kazanılır?

İlgilenebilirsin:   Blogger Logo Ekleme (Resimli Anlatım)

Blogger (Blogspot) ile Blog yazarak para kazanma

Blog yazmak isteyenler için Google’ın ücretsiz sunmuş olduğu bir hizmet bulunmaktadır. Bu hizmet Blogger üzerinden ücretsiz bir blog sitesi açma imkanıdır. İsmini kendinizin belirlediği blogspot.com uzantılı bir sayfayı açmak, temaları ayarlamak ve yazmaya başlamak fazla zamanınızı almaz. Ücretsiz olarak çok kısa bir sürede blog sayfasını açtıktan sonra yapmanız gereken şey kendinize ait özgün ve seo uyumlu içerikler yazmaktır.

Her gün düzenli olarak içerik üretmeye ve bu içeriklerle alakalı görsel resimler eklemeye özen göstermelisiniz. Bundan sonraki süreç ise internet kullanıcılarının sayfanızı ziyaret etmesini beklemek olacaktır. Tabii bu esnada bloğunuzu sosyal medyada paylaşarak tanıtmanız da büyük fayda sağlar. Belirli bir ziyaretçi sayısına ulaştıktan sonra Google’a bağlı olan Blogger (Blogspot) otomatik olarak sayfanızda reklam yayınları yapmaya başlayacaktır.

Ancak öncesinde, bloğunuzun ‘Kazançlar‘ sekmesinin aktif hale gelmesini beklemeniz gerekecek. Bu sekme aktif hale geldiğinde sitenizi Google Adsense platformuna bağlayıp onay bildirimi beklemeniz gerekiyor. Eğer özgün, SEO uyumlu, kullanıcıya değer katan ve aradığı bilgiyi detaylıca aktaran bir blog oluşturduysanız, muhtemelen Google Adsense reklamları için onay alırsınız.

Bloğunuzda yayınlanan reklamlar kullanıcıların ilgisini çeker ve reklam linkini tıklarsa tıklama başına ödeme alırsınız. Hesabınızdaki bakiye 200 TL’ye ulaştığı zaman bakiyeniz otomatik olarak banka hesabınıza aktarılır. Bloğunuza günlük giriş yapan kişi sayısı ne kadar çok olursa reklam gelirinin artışı da o kadar fazla olur.

Şunu açık açık belirtmek gerekir ki, Blogger üzerinden ücretsiz bir sayfa açarak aylık olarak ödeme almak başlarda pek kolay olmayabilir ve hatta 200 TL ödeme eşiğine ulaşmanız bile aylar sürebilir. Fakat sabreder, bloğunuzu sürekli güncel tutarsanız ve günlük ziyaretçi sayısını arttırırsanız tatmin edici bir ek geliriniz olabilir. İlerleyen zamanlarda .com, .net gibi uzantısı olan kendi özel alan adınızı satın alarak markalaşmanız bile mümkün!

İlgilenebilirsin:   Adsense Alternatifleri: En İy 23 Adsense Alternatifi

Elbette Blogger blogdan para kazanma yolu sadece Adsense reklamları değil. Adsense alternatifi reklam firmaları da mevcut ve bir çoğunun şartları Adsense şartlarından çok daha esnek. Bu alternatifleri tek tek deneyerek (ya da aynı anda deneyerek) size en çok kazandıranlarla devam edebilirsiniz.

Yanı sıra, Blogger blogdan para kazanmak için tanıtım yazıları, banner reklamlar, satış ortaklığı gibi bir çok yöntem de mevcut. Kaliteli içerikler üreten, arama motorlarında iyi sıralaması olan bir blog olma aşamasına geldiğinizde ise para kazandıran reklam arayışında olmanıza bile gerek kalmayabilir; iyi konumda olan blog ve web sitelerine reklam teklifleri zaten doğal olarak gelecektir. Siz bloğunuzu ne kadar kaliteli tutar ve ne kadar ilgilenirseniz, bloğunuzun size kazandıracakları da o kadar tatmin edici olur…


FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.