1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Instagram Takipçi Silme (Tek Tek ve Toplu Olarak)


Instagram takipçi silme işlemi tek tek yapılmak istendiğinde oldukça kolaydır, ancak toplu olarak Instagram takipçi silme işlemi biraz daha karmaşıktır. Peki İnstagram’da takipçi nasıl silinir ve neden takipçi silmeye gerek duyulur? Bu işlemi manuel ya da otomatik olarak, tek tek ya da toplu bir şekilde silmek mümkün mü? Detaylar yazımızda.

Çoğu kişi mümkün olduğunca çok takipçiye sahip olmak ister, ancak Instagram kullanıcılarının çeşitli sebeplerle bazı takipçilerinden kurtulmak istediği durumlar da vardır. Bu sebeplerden en önemlileri ise şunlardır:

 • Çok Fazla Hayalet Takipçi: Hayalet takipçiler temelde aktif olmayan Instagram hesaplarıdır. Bu hesaplar ya botlar tarafından oluşturulmuş ya da artık aktif olmayan kişilere aittir. Bu hayalet hesapların çoğu, katılım istatistiklerinizi önemli ölçüde düşürebilir ve bu da kendi Instagram hesabınızın güvenilirliğini ve değerini olumsuz etkileyebilir.
 • Geçmişte takipçi satın aldınız ve bu durum hesabınızı olumsuz etkilemeye başladı.
 • Takibe takip yöntemiyle takipçi kazandınız ama hesabınızın etkileşimine hiçbir faydası olmadı.
 • Bazı insanlarla bağlantınızı kesmek için takipten çıkarmak istiyorsunuz.

Instagram Takipçileri Nasıl Silinir (Tek Tek Manuel Olarak)

Tek tek Instagram’da takipçi silmek için aşağıdaki 3 basit adımı izleyin. Bu işlem hem telefondan hem de bilgisayarınızdan aynı adımları izleyerek yapılabilir.

 • Öncelikle Instagram profilinize gidin ve Takipçiler düğmesine tıklayın.
 • Buradan, kaldırmak istediğiniz takipçilerin karşısındaki Kaldır/Çıkar seçeneğine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kaldır/Çıkar seçeneğini görmüyorsanız, takipçi adının karşısında üç nokta olabilir. Bu üç noktaya tıkladıktan sonra silme seçeneğini görürsünüz. Tıklayın ve takipçileriniz arasından çıkarın.

Instagram’dan tek tek takipçi çıkarma işlemi bu kadar! Takipten çıkardığınız hesapların ileride sizi takip edememeleri için engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Instagram profilinize gidin
 • Takipçi listenize tıklayın
 • Engellemek istediğiniz takipçiye dokunun
 • En sağ köşedeki üç noktaya dokunun
 • Listedeki “engel” seçeneğini tıklayın
 • Seçiminizi onaylayın.

Instagram, onları takipçiler listenizden sildiğiniz kullanıcılara bildirimde bulunmaz. Engellendiklerinin farkında olmayacaklar. Silinen/engellenen takipçiler artık fotoğraflarınızı veya videolarınızı haber akışlarında görmeyecekler. Sizi aramaya çalışırlarsa, profiliniz arama sonuçlarında görünmez.

Instagram’da Takipçileri Toplu Olarak Nasıl Silerim?

İnstagram uygulamasında toplu takipçi silme seçeneği mevcut değil. Neyse ki, Instagram’da toplu olarak nasıl takipçi silmenize yardımcı olan bazı üçüncü taraf araçlar var. Aşağıdaki araçlar, kullanıcıların tek tek veya toplu olarak kişileri takipçi listelerinden çıkarmalarına olanak tanır.

 • Cleaner for IG, Instagram’da toplu olarak takipçi silmeyi öğrenmek isteyenler için çok kullanışlı bir araçtır. Novasoft Bulut Hizmetleri tarafından geliştirilmiştir ve Instagram takipçi listenizi temizlemenize yardımcı olabilir. Bu aracı kullanarak, kullanıcıları toplu olarak takibi bırakabilir, hayalet veya etkin olmayan takipçileri tespit edip kaldırabilir, kullanıcıları toplu olarak engelleyebilir/engeli kaldırabilirsiniz.
 • Mass Delete for Instagram, iOS için Guo Chao tarafından tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Instagram hesabınızla giriş yaptığınızda uygulama size takip ettiğiniz ve sizi takip eden tüm kişileri gösterir ve onları silmenize izin verir. Bununla birlikte, tek seferde yalnızca 50 takipçi silebilirsiniz.
 • Follow Cop, hayalet takipçileri toplu olarak silmenizi sağlayan bir diğer ücretsiz Instagram yönetim aracıdır. Uygulama, gerçek takipçilerinizi, hayranlarınızı, takip etmeyenleri ve hayalet takipçilerinizi tespit etmenizi sağlar. Silmek için sahte hesapları tanımlamanın yanı sıra, aktif olmayan profilleri takip etmeyi bırakabilir.
 • My Ghost Followers, Instagram takipçilerini toplu olarak nasıl sileceğine dair çözümler arayan iPhone kullanıcıları için mükemmel bir araçtır. Kullanıcıların, sahip oldukları aktif olmayan takipçi sayısını belirlemelerini ve onlardan kurtulmalarını sağlar. Uygulama, hayalet hesapları ayıklamanın yanı sıra, daha fazla gerçek takipçi edinmek için de kullanışlıdır.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.