1. Anasayfa
 2. Nasıl Yapılır

Telegram Şifreli Gizli Sohbet Nasıl Başlatılır?


Telegram, güvenli ve şifreli mesajlaşma konusunda kullanıcılarına bir dizi özellik sunan popüler bir iletişim uygulamasıdır. Özellikle gizlilik odaklı kullanıcılar için tasarlanmış olan Telegram, şifreli gizli sohbet özelliği ile ön plana çıkıyor. Peki, Telegram’da şifreli gizli sohbet nasıl başlatılır? Bu makalede, adım adım bu özelliği kullanmanın detaylarını ele alacağız.

Telegram Şifreli Gizli Sohbet Nedir?

Öncelikle, Telegram’da şifreli gizli sohbetin ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Şifreli gizli sohbet, kullanıcıların iletilerini uçtan uca şifreleme prensibiyle koruyan bir özelliktir. Bu, iletilerin yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabileceği anlamına gelir. Telegram, bu özellik sayesinde üçüncü tarafların, hükümetlerin veya herhangi birinin özel iletilerinize erişimini engeller.

Gizli Sohbet mesajları cihaza özel olduğundan, yalnızca sohbeti başlattığınız cihazda kullanılabilir. Mevcut cihazdan çıkış yaparsanız, “Gizli Sohbet” de silinir ve sohbeti sildiğinizde konuşmadaki tüm mesajlar kaybolur. İsteğe bağlı olarak, belirli bir süre sonra tüm mesajların kaybolacağı kendi kendini imha zamanlayıcısını da etkinleştirebilirsiniz.

Telegram’da Şifreli Gizli Sohbet Nasıl Aktifleştirilir

Şimdi, Telegram’da şifreli gizli sohbetin nasıl başlatılacağını pratikte görelim. iPhone ve Android için adımlar aynı, ancak arayüz farklı.

iPhone kullanıyorsanız, başlamak için bir görüşmenin üst kısmından kişinin adına dokunun.

 • Burada “Daha Fazla” düğmesine dokunun.
 • Açılır pencereden “Gizli Sohbeti Başlat” seçeneğini seçin.
 • Onaylamak için “Başlat” düğmesine tıklayın.

Android telefon kullanıyorsanız, görüşmenin en üstünden kişinin adına dokunarak başlayın.

 • Burada, ekranın sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesine dokunun.
 • Gizli Sohbeti Başlat” seçeneğini seçin.
 • Açılır pencereden “Başlat” düğmesine dokunarak onaylayın.
İlgilenebilirsin:   Signal mi Telegram mı? En Güvenli Sohbet Uygulaması Hangisi?

Artık Gizli Sohbet moduna geçtiniz. Gizli Sohbet görüşmeleri, Telegram’ın sohbet listesinde ayrı olarak görünür ve Gizli Sohbetleri, kullanıcı adının yanındaki kilit simgesini kullanarak tanımlayabilirsiniz.

Telegram’da Gizli Sohbette Kendini İmha Modu Nasıl Etkinleştirilir?

İletişiminizi daha güvenli hale getirmek için kendi kendini imha özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

 • iPhone’unuzda metin kutusundan kronometre simgesine dokunun.
 • Ardından, ayarlamak istediğiniz kendi kendini imha etme zamanlayıcısını seçin. 
 • Zamanlayıcınızı seçtikten sonra “Bitti” düğmesine dokunun.

 • Android telefonunuzda, üst araç çubuğundan kronometre simgesine dokunun.
 • Ardından, kendi kendini imha etme zamanlayıcısını seçin
 • Son olarak “Bitti” düğmesine dokunun.

Zamanlayıcıyı devre dışı bırakmak için kronometre simgesine tekrar dokunun, “Kapalı” düğmesini seçin ve “Bitti” düğmesine dokunun.

Telegram’da Gizli Moddan Nasıl Çıkılır

Telegram’da aynı kişiyle iki farklı görüşme yapabilirsiniz. Biri varsayılan modda ve diğeri Gizli Sohbet modunda. Ancak bir konuşma ile işiniz bittiyse ve tüm verileri silmek ve Gizli Sohbeti kapatmak istiyorsanız, bir Çıkış veya Kapat düğmesi bulamayacaksınız. Gizli Sohbet’ten çıkmanın tek yolu, konuşmayı tamamen silmektir.

Bunu iPhone’unuzda yapmak için, Telegram’daki konuşmalar görünümüne gidin ve ekranı sola kaydırın. Buradan “Sil” düğmesine dokunun. Açılır pencereden, onaylamak için “Sohbeti Sil” düğmesine dokunun.

Bir Android telefon kullanıyorsanız, Gizli Sohbeti açın ve üst araç çubuğundan üç nokta menü simgesine dokunun. Burada, “Sohbeti Sil” düğmesini seçin. Açılır pencereden “Sohbeti Sil” seçeneğini seçin. Gizli Sohbet görüşmesi artık tamamen cihazınızdan silinecek. Tekrar uçtan uca şifreli mesajlar göndermek isterseniz, gizli sohbeti yeniden başlatmanız gerekir.

Tüm sohbetleriniz ve gruplarınız için uçtan uca şifreleme istiyorsanız, Signal sizin için iyi bir seçenek olabilir. Gizlilik ve özellik seti söz konusu olduğunda Signal’in Telegram’dan daha güvenli olduğu düşünülüyor. Signal mi Telegram mı? En İyi Sohbet Uygulaması Hangisi? yazımızda her ikisinin de artı ve eksi özelliklerine değinmiştik.

İlgilenebilirsin:   Signal Uygulaması Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Telegramda şifreli gizli sohbet, kullanıcılarına yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sunan önemli bir özelliktir. Bu özelliği kullanarak, özel konuşmalarınızı koruma altına alabilir ve güvenli bir iletişim ortamında bulunabilirsiniz.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.