1. Anasayfa
  2. Oyun

GameFi Nedir? Para Kazandıran 5 GameFi Oyunu


GameFi, son zamanlarda oyun ve blockchain sektörlerinde çok popüler bir kavram haline geldi. Çevrimiçi ortamda video oyunları oynayarak para kazandıran bu kavram, video oyunu tutkunları için harcadıkları zamanın maddi karşılığını almalarına olanak sağlıyor. Bu yazıda GameFi nedir sorusunu yanıtlayıp, ardından bazı popüler GameFi oyunları listesini paylaşacağız.

GameFi Nedir?

GameFi terimi iki kelimenin birleşmesinden oluşu; games ve decentralized finance (DeFi) yani oyunlar ve merkezi olmayan finans. İlk olarak Yearn Finance CEO’su Andre Cronje tarafından 2020’de atılan bir tweet ile gündeme düştü. O zamandan beri, bu ifade, blok zincir teknolojisi tarafından desteklenen merkezi olmayan finansal bileşenlere sahip video oyunlarına atıfta bulunmak için aktif olarak kullanılmıştır.

Ancak kökleri 2013’e kadar uzanıyor. Bu alandaki bazı erken girişimler, Minecraft sunucularındaki bitcoin entegrasyonlarını ve oyuncuları gerçek Bitcoin’lerle ödüllendiren Bombermine gibi diğer oyunları içeriyordu.

GameFi’deki oyunlar, oyuncuların görünümler, karakterler, nesneler ve hatta oyunun alanları gibi çeşitli sanal öğelere sahip olmalarını sağlayan geleneksel video oyunları konseptine blok zincirinin benzersiz özelliklerini ekler. Bazı oyunlar, oyuncuları yalnızca oyun içinde değeri olan oyun puanları yerine gerçek kripto para birimleriyle ödüllendiriyor.

GameFi Nasıl Çalışır ve Nasıl Para Kazandırır?

GameFi’yi gerçekten benzersiz yapan şey, oyna-kazan modelidir. Sadece oyun içinde değeri olan silah kaplamaları gibi oyun içi varlıkları satın almanız gereken geleneksel oyunların aksine GameFi, gerçek dünyada da değerli olan varlıklar kazanmanıza olanak tanır.

Avatarlar, rozetler, arazi, silahlar ve kıyafetler gibi öğeler, oyun oynarken kilidi açılabilen NFT’ler olarak sunulur. Para kazanmak için envanteriniz üzerinde çalışmanız, ilginç öğeler bulmanız ve ardından bunlarla bir NFT pazarında ticaret yapmanız gerekir. Birçok oyun aynı zamanda oyuncuları doğrudan kripto para birimleriyle de ödüllendirir ve bu da karşılığında bir borsada itibari para ile takas edilebilir.

İlgilenebilirsin:   GTA 5 Hileleri: PC, PS ve Xbox için GTA V Hile Kodları

Ayrıca, her şey bir blok zinciri defterine kaydedildiğinden, oyunda sahip olduğunuz varlıkları kanıtlamak da çok kolaydır. Bu, oyuncuların GameFi tabanlı oyunlar oynarken avatarlar ve arazi parçaları gibi varlıklarını pasif gelir elde etmek için ödünç vererek çeşitli gelir akışları yaratmalarına olanak tanır.

En iyi yanı, oyuncuların tüm bunları maaş çekleri almak için merkezi bir kuruluşa bağımlı olmadan yapabilmesidir, çünkü bu anlaşmalar kendi kendilerini yürüten akıllı sözleşmeler olarak kaydedilir.

GameFi oyunlarının bir başka avantajı da, çoğunluğunun sıradan bir izleyici kitlesi düşünülerek tasarlanmış olmasıdır. Başka bir deyişle, bu oyunların çoğu, ustalaşmak için saatlerce öğütme gerektiren mekanikler kullanmaz. Bunun yerine, zamanlama ve stratejiye odaklanırlar ve genellikle oynamaları oldukça kolaydır. Ancak, bu oyunların sadeliği AAA oyunlarının ve rekabetçi oyunların hayranlarına çekici gelmeyebileceğinden, bu bir dezavantaj olarak da görülebilir.

GameFi Nasıl Kullanılır? GameFi’ye Nasıl Başlanır?

  • Bir Kripto Para Birimi Cüzdanı Oluşturun: Oyunu oynarken toplayacağınız oyun içi para birimlerini ve NFT’leri saklamak için öncelikle oyunla uyumlu bir cüzdan oluşturmanız gerekecektir. Blockchain oyun dünyasında kimliğiniz bir kullanıcı adı değil, kripto para cüzdanınızdır.
  • Cüzdanınıza Para Ekleyin: Tüm GameFi oyunlarını indirmek ücretsizdir. Ancak, Axie Infinity gibi bazı oyunları gerçekten oynamak için, çoğu durumda dijital avatarınızı içerebilen bir başlangıç ​​kitine ihtiyacınız olacak. Bunu satın almak için, cüzdanınıza uyumlu kripto para birimi biçiminde ekleyeceğiniz bir başlangıç ​​para miktarını yatırmanız gerekecek.
  • Oynamak için Temel Dijital Varlıkları Satın Alın: Cüzdanınızda uyumlu kripto para biriminde paranız olduğunda, oyunu oynamak için gereken dijital varlıkları satın almak için bunları değiştirmeniz gerekir.

En Popüler GameFi Oyunları

1. Axie Infinity, en popüler NFT tabanlı çevrimiçi video oyunudur. Beşte biri bir haftada gerçekleşen token satışlarında 1 milyar doları aşan ilk blockchain oyunu oldu. Günlük 1.8 milyondan fazla aktif oyuncuya sahiptir. Oyunun kendisi, NFT’ler olarak dijitalleştirilen “Axies” adlı dijital yaratıkların ticareti, üremesi ve toplanmasıyla ilgilidir. Bu yaratıkları eğitebilir ve daha yüksek değerlere sahip daha iyi Axies’ler yaratmak ve onları bir pazar yerinde satmak için melezleyebilirsiniz.

İlgilenebilirsin:   En Keyifli 13 Google Chrome Oyunu

2. Decentraland, potansiyel olarak sınırsız olanaklara sahip açık kaynaklı bir 3D sanal dünya platformudur. Kullanıcıların MANA kripto para birimini kullanarak NFT’ler olarak platformda sanal arsa satın almalarına ve ardından bu arazi parçasından birçok şekilde para kazanmalarına olanak tanır. Decentraland, evler, binalar, pazar yerleri oluşturabileceğiniz ve diğer oyuncularla etkileşime girebileceğiniz GameFi dünyasının Minecraft eşdeğeridir. Buradaki fark, Minecraft’tan farklı olarak Decentraland’deki dijital arazinin çok fazla değere sahip olmasıdır. Aslında, 2021’de bir Decentraland mülkü 2.4 milyon USD’ye satıldı.

3. Illuvium, Ethereum platformuna dayalı bir açık dünya rol yapma oyunudur. Sert oyuncuları da çekecek kadar etkileyici grafiklere sahip ilk AAA blok zinciri oyunudur. Amaç, devasa açık dünyada dolaşmak ve Illuvials adlı bir canavarı yakalamak için savaşmaktır. Farklı İllüviyaller farklı sınıflara aittir, farklı beceri setlerine ve güçlü yönlere sahiptir ve ayrıca yeni bir tür oluşturmak için melezlenebilirler. Aşağı yukarı Axie Infinity’ye benziyor ama çok daha gelişmiş grafiklere ve daha büyük bir açık dünya ekosistemine sahip.

4. Alien Worlds, Ethereum, WAX ve Binance Smart Chain blok zincirlerine dayanan NFT merkezli bir metaverse oyunudur. Oyun, keşif ve madenciliğe odaklanır ve oyuncuların araziye sahip olmalarını, savaşlarda köleleri kullanmalarını, alet ve avatar toplamalarını sağlar. Oyuna girdikten sonra, 2055 yılında metaverse’i keşfetme, farklı gezegenlere gitme ve bu durumda Trillium (TLM) olan kaynaklarını çıkarma göreviyle bir kaşifin rehberini üstleniyorsunuz. TLM madenciliği dışında, topladığınız NFT’leri satarak ve Alien dünyasında satın aldığınız araziden para kazanarak da kazanabilirsiniz.

5. CryptoBlades, diğer oyuncularla yapılan savaşlara dayalı çok ilginç bir oyundur. Rekabete ayak uydurmak ve avatarlarınızı daha güçlü hale getirmek için karakterinizi ve silahlarınızı sürekli olarak yükseltmeniz gerekir. Bir savaştan sonra kazanan, daha sonra itibari parayla değiştirilebilecek SKILL jetonlarıyla ödüllendirilir. Ek olarak, karakterlerinizi iyi bir miktarda SKILL jetonu karşılığında satabilirsiniz, bu da oyuna bir tür üreme yönü de katar.

İlgilenebilirsin:   Amazon Luna Nedir ve Nasıl Kullanılır?

GameFi, sürekli büyüyen oyun kütüphanesi ve oyuncularıyla oyun endüstrisinin geleceğine öncülük edebilecek, çığır açıcı bir teknolojidir. Şu anda, GameFi endüstrisi adil bir popülerlik kazanıyor ve oyun oynamak için kazan modeline dayanan tamamen farklı bir yönün yolunu açıyor. Ubisoft ve AMD gibi oyun endüstrisindeki büyük oyuncular, blockchain oyunlarına destek gösterdiler ve bu sektöre girmek için de önemli çabalar sarf ediyorlar. Ubisoft, Ubisoft’un son oyunu Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint’te çeşitli oyun içi NFT’ler satın almak için kullanılacak olan “Quartz” adlı kendi oyun içi kripto para birimini bile piyasaya sürdü. Bunun gibi olaylarla, GameFi’nin daha da büyüyeceğini ve muhtemelen oyun endüstrisinin pazar payının daha da büyük bir kısmını elde edeceğini söylemek doğru olur.

Sıkça Sorulan Sorular

1. GameFi ücretli mi?

Oynaması ücretsiz birçok blok zinciri oyunu var, ancak büyük bir kullanıcı tabanına ve kazanç potansiyeline sahip daha popüler olanlar genellikle bazı ön uç maliyetlerine sahiptir. Bunlar çok popüler oyunlar için çok yüksek olabilir ve bu, blockchain oyun dünyasına girmek isteyen insanlar için bir engel olabilir.

2. Blockchain oyunlarından ne kadar para kazanabilirim?

Çoğu, becerilerinize ve şansınıza bağlı olacaktır, ancak biraz bilgi ve deneyimle, günde yaklaşık 50 ila 100 dolar kazanmak mümkündür. Bununla birlikte, üst sınır yoktur ve nihayetinde yaratıcılığınıza, stratejinize ve ayrıca ön yatırımınıza da bağlı olacaktır. GameFi NFT’ler bazen milyonlarca dolara satılmaktadır.

3. Oyun Loncaları nedir?

Oyun Loncaları, GameFi oyunları oynamak isteyen ancak kendi başlangıç ​​kitlerini satın almak için yeterli kaynağa sahip olmayan kişilere fon sağlayan kuruluşlardır. Kiralama süresi boyunca, NFT’lere (karakterlere) erişim karşılığında kazançlarının yaklaşık %30’unu loncaya teslim etmeleri gerekir.

4. GameFi oyunları ile geçimini sağlayacak kadar kazanmak mümkün mü?

GameFi oyunlarından elde ettiğiniz gelir oldukça değişken olduğundan, özellikle yaşam maliyetinin yüksek olduğu bir ülkedeyseniz tam zamanlı bir gelir fırsatı olarak görülebileceğini söylemek için henüz biraz erken. Ancak, Filipinler gibi ülkelerden insanların GameFi tabanlı oyunlar oynayarak asgari ücretten fazlasını kazanmayı başardığı olmuştur.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.