1. Anasayfa
  2. Yaşam

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılır


Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir, gözlük seçerken nelere dikkat etmek gerekir, hangi yüze hangi gözlük modeli yakışır? Oval, kare, üçgen, kalp yüz şekillerine hangi gözlük modeli yakışır? Yüz tipine göre gözlük seçimi için bilinmesi gerekenler.

Yüz şekline göre gözlük seçimi yapmak bazen düşündüğümüzden daha zor olabiliyor. Tabii, sizin için doğru gözlük tarzı seçmenin en önemli kısmı, o gözlüğü beğenip beğenmediğinizdir. Eğer sevdiyseniz, başkalarının bu konuda ne düşündüğünün pek önemi yok. Nihayetinde takacak olan sizsiniz!

Ancak, yeni bir gözlük ya da güneş gözlüğü seçimi konusunda yardım almak istiyorsanız öncelikle işe yüz şekline göre gözlük modellerinden başlamalısınız.

Bunun için yapmanız gereken ise hangi yüz tipine sahip olduğunuzu öğrenmektir; yuvarlak, kare, üçgen, kalp ya da oval yüz şekli! hangisi sizin yüz hatlarınızı en iyi tanımlıyor?

Yüz şeklinizi öğrenmek için aynanın karşısına geçip yüzünüzü inceleyin hatta silinebilen bir kalem veya bir ruj ile yüz hatlarınızı çizin. Ayrıca bir selfie (özçekim) de yüzünüzü incelemeniz için yardımcı olabilir (saçlarınız uzunsa toplayın, bu şekilde daha net bir görüntü alabilirsiniz.)

Yüz şekli belirleme işleminden sonra, sizin için hazırladığımız rehberden tarzınızı tamamlayacak ve gözlük alışverişi yaparken hangi gözlüklere odaklanmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Hangi Gözlük Modelini Seçmeliyim?

Oval yüzlere hangi gözlük modeli yakışır?

Simetrik ve dengeli bir şekle sahip olan oval yüzler “evrensel” yüz şekli olarak kabul edilir. Bu yüz şeklinde neredeyse her gözlük stili iyi görünür.

İlgilenebilirsin:   Spotify Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Oval bir yüze sahipseniz optik gözlük veya güneş gözlüğü seçerken eğlenceli çerçeveler ve dramatik tasarımları denemekten çekinmeyin; onları taşıyacak harika bir yüz şekline sahipsiniz. İnanın, oval yüz şekli ile dilediğiniz kadar maceracı olma lüksüne sahipsiniz ve seçenekleriniz sınırsız bir stil yelpazesine sahip.

Oval yüzler için gözlük çerçevesi önerileri: Yüzünüzün doğal dengesini bozmamak kaydıyla dilediğiniz modeli seçebilirsiniz.

Kalp şeklinde yüzler için gözlük seçimi

Kalp yüz şekilleri harika elmacık kemiklerine sahiptir ve bu bölgeyi özellikle vurgulayan seçimler stilinizi tamamlamaya yardımcı olacaktır. Aşırı yuvarlak gözlüklerden uzak durun. Bunun yerine denge ve kontrast yaratacak aşağıya doğru uzayan modeller tercihiniz olmalı. Desenli ve aşırı kalın çerçevelerden uzak durun.

Gözlük Çerçevesi Önerileri: İnce çerçeveler, çerçevesiz gözlükler, açık renkler, geniş tabanlar, alçak saplı gözlükler.

Yuvarlak Yüze Uygun Gözlük Modelleri

Güzel bir yuvarlak yüz şekli, yumuşak hatlar, güçlü çizgi ve açılar, geniş bir alın, dolgun yanaklar ve daha yuvarlak bir çene ile karakterize edilir. Bu yüz şeklinde, yüzün genişliği ve yüksekliği genel olarak orantılıdır. Yuvarlak bir yüze sahipseniz muhtemelen yüzünüzü daha uzun gösterecek gözlük modelleri tercih etmek isteyeceksiniz ki, bu emin olun en doğru karar olacaktır.

Yüzünüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlayacak yüksek şakaklı gözlükler aynı zamanda gözü de çekik göstereceğinden ince ve uzun yüz algısı yaratmanız kolaylaşacaktır.

Gözlük Çerçevesi Önerileri: Dikdörtgen ve köşeli geniş çerçeveler, kalın ve belirgin üst çerçeveler, kalın saplar.

Kare Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kare yüz tipinde geniş alın, elmacık kemikleri ve güçlü bir çene çizgisi hakimdir. Hatları yumuşatmak için daha yumuşak ve kıvrımlı çerçeveler tercih edilmelidir.

Gözlük Çerçevesi Önerileri: Havalı ve yuvarlak gözlük ve güneş gözlükleri, klasik oval çerçeveler, kedi gözü çerçeveler, kalın saplar.

İlgilenebilirsin:   Spotify Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Üçgen Yüz İçin Gözlük Seçimi

Üçgen bir yüz şekliniz varsa, özellikle göz bölgesini vurgulayan modeller seçmeli ve yüzün alt kısmındaki vurguyu azaltmalısınız. Şakaklara doğru sivrilen gözlük çerçeveleri dengeyi tutturmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, alt kısmı çerçevesiz modeller de elmacık kemiklerinizi vurgulayarak harika bir görüntü sağlar.

Çerçeve Önerileri: Üst kısmı düz çerçeveler stilinizi tamamlayacak harika bir seçimdir. Şakaklarla aynı hizada olan gözlük sapları ve alt çerçevesi olmayan modeller de tercih edebilirsiniz.

Uzun Yüz Şekline Uygun Gözlük Seçimi

Yüzün olduğundan daha geniş ve kısa görünmesi için, yüzünüzün en geniş kısmından geniş olmayan gözlük modellerine odaklanmalısınız. Enine kısa, boyuna uzun çerçeveler yüzünüz için uygun olacaktır.

Çerçeve Önerileri: Kare çerçeveler, yuvarlak çerçeveler

Elmas Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Bu yüz şeklinde alın ve çene kısmı dar, elmacık kemikleri belirgindir. Yüzün kenarlarını yumuşatmak için oval çerçeveler ve yine yumuşak kıvrımlara sahip kare çerçeveler tercih edilebilir. Hangi çerçeveyi seçerseniz seçin mutlaka çerçevenin elmacık kemiklerinizden daha geniş olmasına dikkat edin. Alnınızı daha geniş göstermek için üst kenarı belirgin modelleri tercih edin ve alçak saplı modellerden uzak durun.

Gözlük Çerçevesi Önerileri: Çerçevesiz, oval, kare

Ayrıca, gözlük seçerken dikkat edilmesi gereken diğer konuları da gözden kaçırmayın:

  • Geniş bir alna sahipseniz boyuna geniş çerçeveler seçin; dar alnınız varsa kaşlarınızı kapatmayacak modellere yönelin.
  • Birbirine yakın gözleriniz varsa şeffaf köprülü modeller; daha ayrık gözler için ise kalın ve koyu köprülü gözlük modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Uzun yüzler alçak saplı, kısa yüzler ise daha yüksek saplı gözlükler ile çok daha hoş bir görünüm elde edebilirler.
  • Burnunuz uzunsa seçiminizi düz ve alçak köprülü gözlüklerden yana kullanmalısınız.

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.