1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya

Signal mi Telegram mı? En Güvenli Sohbet Uygulaması Hangisi?


WhatsApp’ın son politika güncellemesi ile Telegram ve Signal uygulamalarına yönelen kullanıcılar, tabiri caizse toplu göç dalgası yarattı. Şu durumda Signal mi Telegram mı? En iyisi ve en güvenli olanı hangisi? gibi sorular da sorulmaya başlandı.

Telegram, sadece üç günde platformuna 25 milyondan fazla kullanıcı ekleyerek WhatsApp politika değişikliğinden en çok fayda sağlayan platform oldu. Telegram, oldukça cazip görünen bir platform olsa da, gizliliği koruma konusunda WhatsApp’tan daha güvenilir olup olmadığı tartışılıyor!

WhatsApp’ın önemli bir özelliği, kişisel sohbetlerde mesajlarınızın uçtan uca şifrelenmesidir (E2EE). Ne yazık ki, Telegram’da E2EE etkin değil ve yalnızca gizli sohbetlere geçtiğinizde faydalanabileceğiniz bir özellik olarak sunulur. Uygulama üreticileri, bulutta çok daha kolay sohbet yedeklemelerine olanak tanıdığını ve birkaç bağlantı ve paylaşım özelliği sağladığını savunuyorlar ki bu gerçekten de E2EE ile mümkün olmayacak bir durum.

Telegram’ın kısa süre önce büyük kanallara reklam sunmayı içeren gelir modelini duyurması da bir başka endişe konusu. Telegram, reklamların hem kullanıcı dostu hem de gizliliğinize saygılı olacağını çok açık bir şekilde açıklasa da, işin içine reklam sunumu girdiğinde bu söylemin güvenilirliği sorgulanır oluyor. Yüz milyonlarca kullanıcıyı barındıran bir platformu sürdürmek için gelir elde etmek kesinlikle gerekliyken, bu yeni planlar, reklamların zaman içinde uygulamanın diğer bölümlerine yayılma olasılığının kapısını aralıyor.

Bu tür sorunlar, Elon Musk gibi birçok gizlilik savunucusunun Telegram yerine Signal kullanmayı önermesine yol açtı. Signal, kendi kodunun açık kaynak kullanımını ve varsayılan olarak E2EE’yi etkinleştirmeyi içeren gizlilik politikasına sahiptir. Öte yandan, Signal verileriniz üzerinden para kazanmak yerine, kullanıcılardan ve diğer hayırseverlerden gelen bağışlarla sürdürülebilirlik sağlayan bir sivil toplum kuruluşu tarafından yönetiliyor.

2021’in başında Signal ve Telegram, uygulama mağazası listelerinin tepesinde yer almaya başladı. Her iki sohbet uygulaması da WhatsApp, Facebook Messenger ve SMS’den daha fazla gizlilik vaat ediyor. Ancak ikisi arasında bazı büyük farklar var. İşte bilmeniz gerekenler…

Signal ve Telegramın Ortak Özellikleri

 • Signal ve Telegram, hem özel hem de güvenli olarak kendilerini tanıtırlar. Hiçbiri büyük bir teknoloji şirketine ait değil. Signal, kar amacı gütmeyen bir kuruluşa, Telegram ise kar amacı gütmeyen bir şirkete aittir.
 • Hem Signal hem de Telegram, çıkartmalardan fotoğrafa ve dosya aktarımlarından sesli ve görüntülü aramalara kadar tüm standart özelliklere sahip sohbet uygulamalarıdır.
 • Signal ve Telegram, iPhone, iPad ve Android için uygulamalar sunar. Her biri ücretsizdir ve her ikisine de kaydolmak için ihtiyacınız olan tek şey bir telefon numarasıdır.
 • Her ikisi de bir Windows PC, Mac veya Linux sisteminde sohbet edebilmeniz için isteğe bağlı masaüstü uygulamaları sohbet seçenekleri sunar.
İlgilenebilirsin:   Telegram Şifreli Gizli Sohbet Nasıl Başlatılır?

WhatsApp’tan ayrılıp Signal veya Telegram gibi alternatiflere geçmeyi düşünüyor, ancak hangisine geçeceğinize karar veremiyorsanız yani Signal mi Telegram mı diye soruyorsanız, uygulamaların aşağıdaki özellikleri karar konusunda yardımcınız olabilir.

Signal vs Telegram

 • ⚡ Signal üzerindeki tüm konuşmalar ve diğer iletişimler, Signal çalıştıran cihazlar arasında uçtan uca şifrelenir. Yani tüm sohbetler gizlidir. Telegram, isteğe bağlı uçtan uca şifreleme sunar. “Gizli Sohbet” başlatmadığınız sürece, mesajlarınızı kendi sunucusunda görüntüleyebilir. 
 • ⚡ Telegram’da bir “Gizli Sohbet” grubuna sahip olamazsınız. Yalnızca iki kişi arasındaki konuşmalarda uçtan uca şifreleme talep edebilirsiniz. Telegram’ın aksine, Signal şifreli grup sohbetleri de sunar. Signal, gönderdiğiniz fotoğraflardaki yüzleri otomatik olarak bulanıklaştırma özelliği dahil olmak üzere gizlilikle ilgili başka yerleşik özelliklere de sahiptir. 
 • ⚡ Tüm Signal görüşmeleriniz varsayılan olarak yalnızca cihazınızda saklanır. Telegram ise kendi sunucularında saklar.
 • ⚡Signal tamamen açık kaynaklıdır — hem Signal istemcilerinin kodu hem de Signal sunucusunun kodu GitHub’da bulunabilir. Telegram uygulama kodu da açık kaynaklıdır, ancak Telegram’ın sunucu yazılımı açık kaynaklı değildir.
 • ⚡ Bazı güvenlik araştırmacıları, Signal’in şifreleme protokolünün, karmaşık ve tartışmalı bir konu olmasına rağmen, Telegram’ın MTProto şifreleme protokolünden daha iyi ve daha etkili olduğunu savunurlar.
 • ⚡ Signal uygulaması, bağışlarla kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Signal Foundation tarafından geliştirilmiştir. Telegram, kar amacı gütmeyen bir şirket tarafından yürütülür ve çeşitli kazanç planlarına sahiptir.
 • ⚡ Telegram’da bir grup sohbetine 200.000’e kadar kişiyi dahil edebilirsiniz. Signal’de bu sayı şimdilik sadece 1000 kişiyle sınırlıdır.
 • ⚡ Telegram’da boyutu 2 GB’a kadar olan dosyaları aktarabilirsiniz. Signal’de, yalnızca 100 MB boyuta kadar olan dosyaları aktarabilirsiniz.
 • ⚡  Signal’in aksineTelegram, bulut mesajı senkronizasyonu sunar – hatta web üzerinden Telegram’da oturum açabilir ve konuşmalarınıza devam edebilirsiniz.
 • ⚡ Telegram, sohbetlere bot eklemenize izin verir, ancak bu, daha az özel şifrelemeye sahip olmak için botlar eklediğiniz anlamına gelir. Signal’in konuşmalarla etkileşime girebilen ve gizlilik sağlayan botları yoktur.
 • ⚡ Genel olarak, Telegram uygulamasının, daha fazla çıkartma paketi, hareketli çıkartma ve konuşmalarınız için özelleştirilebilir arka plan resimleri ile daha kullanıcı dostu bir arayüzü var. 11 Ocak 2021 itibarıyla Signal de bu özelliklerin çoğunu eklemeye başladı.
İlgilenebilirsin:   Signal Uygulaması Bilgisayarda Nasıl Kullanılır?

Signal mi Telegram mı? Hangisini Kullanmalıyım?

İletişimde maksimum gizliliğe önem veriyorsanız, sizin için Signal şu an en iyi seçenek gibi görünüyor. Aslında Signal özellikle bu özelliğinden dolayı Telegram’dan daha fazla tercih ediliyor. Telegram’ın bazı özellikleri size hitap ediyorsa – örneğin, botlar, çok büyük grup sohbetleri veya daha büyük dosyaların aktarımını istiyorsanız, Telegram’ı seçebilirsiniz.

Elbette hangi hizmeti kullanacağınız, arkadaşlarınızın, ailenizin, iş çevrenizin ve konuşmak istediğiniz diğer kişilerin hangi hizmeti kullandığına da bağlıdır. Şu durumda, her iki uygulamayı da farklı hedefleriniz için ayrı ayrı kullanabilirsiniz. Böylece seçim iki uygulama arasında seçim yapmanız gerekmez.

Nihayetinde, Signal veya Telegram, gizlilik konusunda  WhatsApp ve Facebook Messenger’dan çok daha güvenli. Tabii ki Signal ve Telegram da zamanla değişecek, yeni özellikler kazanacak…

FTC: İçerikte bulunan bağlantılar aracılığıyla ürün/hizmet satın aldığınızda komisyon kazanabiliriz. Komisyonlar editoryal değerlendirmelerimizi etkilemez.